חפש מאמרים:
שלום אורח
11.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

האם יתוקן החוק בנושא מכס על כשרות?

מחלוקות רבות בין יבואנים לרשות המכס עוסקות בשאלת הערכת הטובין, כלומר על איזה ערך יוטל המכס.

מחלוקות אלה עוסקות לא רק בשאלה האם החשבון שהציג היבואן אמין, אלא אילו תוספות, אם בכלל, יש להוסיף לחשבון לצורך חישוב המכס.

קיימות תוספות שמנויות בחוק ושאין מחלוקת שחובה להוסיפן, כמו הובלה וביטוח. מצד שני, קיימות הוצאות ששנויות במחלוקת, וביניהן עלויות כשרות או תמלוגים.

בנושא הכשרות ניתנו שני פסקי-דין בחודשים יולי-ספטמבר 2013, שבהם הגיעו בתי המשפט למסקנה זהה ולפיה עלויות שחיטה וכשרות שנושא בהן יבואן של בשר כבש בחו"ל, ייכללו במחיר הכבש לצורך חישוב המכס המוטל עליו (1).

והנה, לא חלפה אפילו שנה מיום פסקי-הדין, וכבר התבשרנו כי שלושה חברי כנסת החליטו "לעשות מעשה" ולהגיש הצעת חוק פרטית אשר מטרתה לתקן את פקודת המכס בנושא כשרות, ולקבוע כי עלויות כשרות לא יובאו בחשבון בעת חישוב המכס על מוצר מיובא, וזאת על אף שמדובר בפסקי-דין של בית משפט שלום שאינם מחייבים בתי משפט אחרים, ושקיים סיכוי כי תוצאתם תתהפך בערעור.

מדובר בהצעת חוק פרטית שהוגשה לשולחן הכנסת בתאריך 19.3.14 ע"י חברי הכנסת משה גפני, אורי מקלב  ויעקב אשר (יהדות התורה), שבה מוצע להוסיף בפקודת המכס סעיף חדש, באלו המילים:

"בקביעת ערך עסקה לא יובאו בחשבון הוצאות שהוצאו בחוץ לארץ בעד השגחת כשרות על ידי משגיח כשרות שהוא תושב ישראל". (2)

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר כי היא מגיעה בעקבות פסק-הדין, וכי מטרתה היא למנוע פגיעה בעבודתם של משגיחי הכשרות ולמנוע ייקור של המוצרים. וכך נאמר בדברי ההסבר:

"תוצאת פסק הדין עשויה להביא לייקור של מחיר המוצרים המיובאים בהכשר – כתוצאה מעלייה במחיר המכס כאמור, וכן להביא לצמצום הכשרות ולפגיעה במשגיחי הכשרות תושבי ישראל, אשר נותנים הכשר בחוץ לארץ וזהו מקור פרנסתם".

לדעתנו, ניתן להתווכח על ההנמקה של הצעת החוק. חשוב לזכור כי המרכיב העיקרי אשר גורם לייקור מוצר מיובא הוא המכס המוטל על המוצר עצמו, בעוד שהמכס המוטל על רכיב עלויות הכשרות בדרך כלל נמוך יותר ופחות משפיע על ייקור המוצר. ניתן להניח כי הויכוח הנ"ל הוא ויכוח עקרוני, בשאלה האם נכון וראוי שמדינה יהודית תטיל מס על נושא הכשרות, או האם נכון לפטור נושא זה ממס על מנת לעודד אותו.

נכון להיום, על פי בדיקה שערכנו, הצעת החוק טרם עלתה לדיון בכנסת וטרם התקיים לגביה הליך של הצבעה. חשוב לזכור כי מדובר בהצעת חוק פרטית, כלומר הצעה שמגיעה מן האופוזיציה ושלא על דעתה של הממשלה, דבר אשר מקטין את סיכוייה להתקבל, משום שעל פי סטטיסטיקה שפורסמה, אחוז הצעות החוק הפרטיות שמתקבלות הינו נמוך ועומד על כ-10% ולעיתים אף פחות מכך.

אנו מביאים לידיעת הקוראים את העובדה כי בעבר הלא רחוק נעשה ניסיון על ידי משרד האוצר להביא לתיקון פקודת המכס על ידי הוספת סעיפים שיקבעו בצורה מפורשת כי עלויות אחרות שמשלם היבואן בעבור דמי הפצה (כמו הפצה בלעדית) או בעבור אחריות של המוצר, ייכללו בערך המוצר והמכס יוטל גם עליהם. ניסיון זה עלה לדיון במסגרת חוק ההסדרים בשנת 2013 אך הוסר ברגע האחרון מסדר היום. מעניין יהיה לראות כיצד יתפתח הניסיון הנוכחי להביא לתיקון פקודת המכס במישור שדווקא מיטיב עם היבואן.

משרדנו מטפל גם הוא בסוגיה דומה הנוגעת לעלויות כשרות על מוצר מיובא בתחום המזון, ובאותו המקרה טרם ניתן פסק-דין.

(1) [ת.א. (שלום ראשל"צ) 3596/08 נטו מלינדה סחר בע"מ ואח' נ' מדינת ישראל-רשות המכס, פסק-דין מיום 22.7.13, השופט יחזקאל קינר]; [ת.א. (שלום ת"א) 50222/08 מאסטרפוד בע"מ ואח' נ' מדינת ישראל- אגף המכס ומע"מ, פסק-דין מיום 9.9.13, השופטת רחל ערקובי].

(2) הצעת חוק לתיקון פקודת המכס (החרגת הוצאות השגחת כשרות מערך עסקה), התשע"ד-2014;

*           *           *

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089848.
 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. 
לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים, בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנר

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרדיני מיסים11/05/151034 צפיות
פעמים רבות, פונים יבואנים שהגישו תביעות נגד רשות המכס בנוגע לסיווג טובין לבית המשפט, בבקשה לחייב את רשות המכס לחשוף החלטות סיווג שניתנו על ידה ליבואנים אחרים ביחס לטובין דומים.

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרדיני מיסים25/04/15515 צפיות
ביום 16.4.15 נתן בית המשפט המחוזי בירושלים (בערעור) פסק-דין שקבע כי עלויות השגחת כשרות של שמן המיובא לישראל, ייכללו בערך השמן לצרכי מכס. בית המשפט המחוזי בירושלים אימץ את קביעתו העקרונית של בית המשפט המחוזי מרכז, בפסק-דין שניתן בתיק אחר ביוני 2014, שם נקבע כי עלויות שחיטה והשגחת כשרות על מוצר אחר- בשר כבש מיובא, ייכללו בערך לצרכי מכס [ע"א (מחוזי מרכז) 2107-11-13 25410-10-13 נטו מלינדה סחר בע"מ ואח' נ' מדינת ישראל-רשות המכס, פסק-דין מיום 23.6.14].

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרדיני מיסים25/04/15483 צפיות
פעמים רבות, פונים יבואנים שהגישו תביעות נגד רשות המכס בנוגע לסיווג טובין לבית המשפט, בבקשה לחייב את רשות המכס לחשוף החלטות סיווג שניתנו על ידה ביחס לטובין דומים. בקשות אלו מוגשות שכן במדינת ישראל, בשונה מארה"ב מהאיחוד האירופי, לא קיים מאגר ממוחשב וזמין של החלטות סיווג (pre-ruling). בהיעדר מאגר כזה, האם תידרש רשות המכס לחשוף בפני היבואן התובע החלטות סיווג דומות או שטענת החיסיון תעמוד לרשותה?

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרמכס16/04/15893 צפיות
פעמים רבות, פונים יבואנים שהגישו תביעות נגד רשות המכס בנוגע לסיווג טובין לבית המשפט, בבקשה לחייב את רשות המכס לחשוף החלטות סיווג שניתנו על ידה ביחס לטובין דומים. בקשות אלו מוגשות שכן במדינת ישראל, בשונה מארה"ב מהאיחוד האירופי, לא קיים מאגר ממוחשב וזמין של החלטות סיווג (pre-ruling).

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרדיני מיסים05/03/15768 צפיות
לאחרונה פורסם כי רשות המכס עצרה לחקירה עובדים בכירים בחברה מהגדולות בענף המזון, בחשד כי החברה לא דיווחה למכס על עלויות כשרות המוצרים המיובאים ולא הכלילה את עלויות הכשרות בערך המדווח למכס, ובכך התחמקה מתשלום מכס כדין בשווי מיליוני שקלים.

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרדיני מיסים05/03/15814 צפיות
משלחים בינלאומיים נשכרים על ידי לקוחותיהם לצורך טיפול בשינוע סחורות מנקודה אחת לנקודה שניה. לעיתים, תוך כדי ביצוע תפקידו מבצע המשלח הבינלאומי מטלות נוספות עבור הלקוח, מעבר לעניין השינוע. נשאלת השאלה, האם המשלח הבינלאומי נושא באחריות למתן השירותים הנוספים במידה ואלה לא צלחו לשביעות רצון הלקוח?

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרדיני מיסים05/03/15422 צפיות
מחלוקות בין יבואנים לבין רשות המכס בנושא גילוי מסמכים במהלך ניהול תביעה משפטית, הן נפוצות ומתקיימות כדבר שבשגרה. לרוב, מתגוננת רשות המכס בטענה של חיסיון או מעלה טענה לפיה המסמך מהווה תרשומת פנימית שאין לגלותו, ומנגד, היבואן טוען כי מדובר במסמך החיוני לצורך ניהול תביעתו, ובית המשפט נדרש לבצע איזון ולקבוע זכותו של מי גוברת.

מאמרים נוספים בנושא דיני מיסים

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19602 צפיות
בסקירה זו נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר קבע כי היבואן הראשי מחויב לספק אחריות לכלי הרכב בישראל, גם כאשר יצרן הרכב קבע החרגה טריטוריאלית בכל הנוגע לאחריות מצידו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19578 צפיות
בסקירה זו נתייחס להחלטת בית משפט השלום בתל-אביב, אשר קיבלה ברובה את בקשת יבואנית לקבל מסמכים הנוגעים למחלוקת הסיווג שנתגלעה בין הצדדים ביחס לפרופילים מאלומיניום שעברו תהליך אלגון. היבואנית יוצגה על ידי משרדנו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19604 צפיות
בית המשפט קיבל את בקשת מנהל הרציף להמרת כתב אישום בכופר וזאת לאחר שנמצא כי נכנס לחנויות דיוטי פרי מבלי שהיה רשאי לכך ונמצאו אצלו מוצרים שלא שולמו בגינם מיסים.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19529 צפיות
במאמר זה נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר דחה עתירה לפי חוק חופש המידע של בעל חברה לחיפושי נפט וגז טבעי לקבלת מידע אודות ייבוא גופרית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19417 צפיות
במאמר זה נסקור את פסיקת בתי המשפט שדנה בשאלות שונות שעלו בעקבות הגברת האכיפה בענף השייט.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19364 צפיות
במאמר זה נסקור את השינויים המשמעותיים העומדים להתרחש החל מינואר הקרוב בנושאי הטלת בלו על שמנים וממסים וזאת בעקבות התיקונים לצו הבלו על דלק (הטלת בלו) וצו תעריף המכס ומס קניה.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/19442 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, אשר דן בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד יבואנית מוצרי מזון ותוספי תזונה בטענה לייחוס סגולות רפואיות למוצרים הנמכרים על-ידה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica