חפש מאמרים:
שלום אורח
08.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

תפקיד הברכות בחיינו

 

ברכות הן נושא מרכזי בחיי כל אדם. הן הקו המקשר לאירועים השמחים בחיינו. יש להן משקל ומשמעות והן נחשבות למנבאות עתיד, הצלחה ובריאות.

כבר במיתולוגיות העתיקות היה משקל רב לברכות. הן נחשבו ככלי של השפעה על המציאות העתידית, על אף שרמת השליטה בעתיד, מוגבלת ותמיד ישנו מרכיב הלא - צפוי. באותה המידה היתה משמעות מיתית חזקה להיפך מן הברכה, לקללה. די אם נזכר בתקופת התנ"ך "בברכת הכוהנים", שמצויה בתרבותנו עד היום, ובסיפור בלעם, שבא לקלל ונמצא מברך.

עד היום יש מקום חשוב לברכה, בחיי כל אחד מאיתנו, בתרבות היהודית וגם בתרבויות בכלל. לדוגמא קיים גם היום, טקס"  7 הברכות", שבו מברכים זוג בעת טקס נישואיו ועוד. לברכות יש מבנה שונה, מהאמירה היום יומית כגון" שיהיה לך בהצלחה, בריאות וכו". בכדי להעניק להן את הערך הנוסף, הן נכתבות ונאמרות בשפה ,שהיא שונה במעט משפת היום -יום שלנו, שפת הדיבור. הן חגיגיות יותר ולכן לרוב תכתבנה בחרוזים, בכדי להעניק להן את הערך המוסף. אמירה חרוזה, יש בה יותר כוח, ועוצמה, מהאמירה, היום- יומית. כבר בימי הביניים, באירופה ואף בתרבויות אחרות, היה תפקיד חשוב לחרזן בחצר המלך, שניסח את המציאות בחרוזים, הראה להטוטי שפה ועשה זאת כמובן גם בברכות.

היום תפקיד, החרזן ה"ממלכתי" אינו קיים עוד, ועם זאת רבים גם היום היו שמחים להיעזר בשירותיו. לכל אחד מאיתנו ישנם כישרונות, רבים ושונים , אך לא כל אחד התברך ביכולת לכתוב ברכות בחרוזים.וכמובן, שכולנו נזקקים לברכות גם היום.

בעידן המודרני, הפכה הברכה, למטען צרוף של אהבה, רגישות ונתינה מהאחד לאחר. זהו קובץ מרוכז של רצון טוב, שאנו מעניקים האחד למשנהו. רבים נופלים ב"מלכודת" הזו של השגרתי והצפוי, אך מה רבה שמחתנו, כשאנו מקבלים, ברכה מסוגננת עניינית,

שמבטאת במילים, את אישיותנו, תקוותינו וציפיותינו לעתיד. ברכות מקובלות בכל האירועים המשמחים. החל מברכה ליולדת ולילוד. ברכה לטקס הברית והבריתה(זבד הבת), ברכות לכל יום הולדת בחיים, כשיש כמה יותר משמעותיים, שהם בקטעי המעבר: לדוגמא ברכה לגיל שש, בו נכנסים בשערי בית-הספר בראשונה. ברכה לגיל עשר, וכמובן ברכות ודרשות חגיגיות לפתח ההתבגרות בגיל שתים-עשרה לבנות ובגיל שלוש עשרה לבנים. אגב, טקסי התבגרות שכאלה קיימים גם בתרבויות אחרות וגם שם נפוצות הברכות.

ואם בטקס הבר מצווה עסקינן, הרי שנציין שבין המנהגים החשובים הקיימים, ישנה

הדרשה המסורתית, שבה מבטאים חתני או כלות השמחה, את עצמם , אישיותם, תקוותיהם לעתיד, וכן נהוג גם להודות לעושים במלאכה, "להורי שהביאוני עד הלום" , (ממש לא מחויב שזה יעשה בנוסח הזה...) הדרשה של הנער והנערה, אמורה לבטא את התבגרותם והבנתם את המציאות ואת השינוי שעומד להתחולל בחייהם. נהוג גם שההורים או בני משפחה אחרים, מברכים את החוגג/ת ביום המיוחד הזה, ומודים גם לאורחים. הרבה השתנה בארץ, בתרבות עריכת האירועים, במהלך השנים האחרונות, אך עדיין יש מקום חשוב לאותה ברכה ודרשה ולאותו הטקס, גם אם החוגג אינו דתי ועושה זאת משיקולי מסורת בלבד. כמובן, שניתן לכתוב ברכה, חרוזה, קלילה, נעימה לאוזן וכזאת שלא תותיר את המאזינים מפהקים. לשם כך דרוש כשרון, או העזרות במי, שכישורי הכתיבה עמו.

ובהמשך הדרך בחיים ישנו גיל שמונה עשרה, שבכל העולם נחשב לגיל, בו הופך האדם למבוגר, עם מלוא הזכויות והחובות. מיותר לציין שבארץ, יש לכך משמעות נוספת,

לכל אותם בני נוער, שמתגייסים והופכים לנושאים בעול הביטחון וההגנה על הארץ.

אין ספק , שנרצה לצייד אותם בברכה, שתגן ותחסן אותם מכל רע אפשרי, ותיתן להם

את ברכת הדרך, להצלחה, בחייהם כמבוגרים. ומוטב שנעשה זאת בצורה, קולחת , נעימה וטובה. ומה עם כל יתר התחנות שבדרך, כגון:- קבלת רישיון, יציאה לדרך חדשה בחיים, נסיעה ממושכת לחו"ל וכדומה. ואולי נרצה להיפרד יפה, ממורה, או גננת שליוו אותנו במסירות ימים רבים, לכל אלה כתיבת ברכה יפה ומחורזת תתאים.

והנה גדלנו התבגרנו ואנו עומדים להינשא. כמה מרגש הרגע הזה. בשנים האחרונות צצה לה אופנה, שבמהלך הטקס הדתי יש מקום גם לפאן האישי, בו מברכת הכלה את החתן וגם ההיפך.הברכות הללו כשהן כתובות בצורה רהוטה, יש להם מקום מרגש ומעניקות ערך מוסף לטקס החופה והקידושין. ומה עם כתיבת ברכה, לזוג שנישא מאורחיהם. לכל אחד מאיתנו יש אותה ברכה, יחידה ומיוחדת, שנזכרת במיוחד מאותו טקס. את הצ'קים כבר מזמן שכחנו, אך אותו נוסח ברכה, עודו עמנו.

וככול שמתקדמים במהלך החיים יש לברכות תפקיד משמעותי ומקסים. חשובות הברכות שאנחנו מעניקים לגיל עשרים, אף יותר לשלושים וכן הלאה, והן הופכות למאוד משמעותיות בגיל חמישים, שישים ואילך, עד מאה ועשרים. יש רבים בחברתנו, הנוהגים לערוך מסיבה בפתח עשור חדש וגם כאן יש לברכות תפקיד מרכזי באירוע, כשיש בהן תקווה להמשך טוב ולניבוי עתיד מוצלח למבורך. כמובן, שכל אחד מאיתנו רוצה שיתגשמו לו הברכות, בעיקר אם הן נעשות מכל הלב.

ומה עם אירועים אחרים בחיים, כגון יום הולדת לחבר/ה שגם אותם נרצה לברך בצורה מיוחדת ושונה. והזדמנויות נוספות ברכה לפרישה מעבודה. יש ברכה לתפקיד חדש, וברכת החלמה וכמעט לכל אירוע משמעותי בחיים יש ברכות מכל הסוגים. יש ברכת האוהב לנערתו, יש ברכת הבעל לאשתו. ברכת ילדים להוריהם המבוגרים וגם ברכות לסבתות ולסבים. כל אמא זוכרת את הברכות מיוחדות שכתבו לה ילדיה בכל שלב בחייהם, שכל שלב יש את הקסם שלו. יש גם צורך כמובן בברכות לחגים וברכות לתחילת וסיום לימודים.קיימת ברכה לחנוכת בית וברכה ליום נישואין. יש ברכות לנותני שירות מיוחדים, שעשו עבורנו דברים מיוחדים כגון, רופא , או אחות מצילי חיים, שגילו אנושיות ואחריות בתפקידם והיו שונים, ומן הסתם רבה עוד היריעה ולא כיסינו במלואו את נושא כתיבת הברכה.

לכן חשוב לנו, שתזכרו שכתיבת ברכה, היא מטען של האהבה והערכה שמועבר מהכותב למבורך.

ובינתיים , שתהיו כולכם מבורכים.ואם תרצו להתרשם מעוד ברכות וסגנונות אתם מוזמנים לבקר באתר - הברכות של אסתי-www.esty.co.il

כתבה אסתי,

מאתר: "הברכות של אסתי"

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אסתי כותבת  ברכות ודרשות מקצועית לבר/בת מצווה,ברכות לימי הולדת,חתונה ולכל אירוע על פי בקשת המזמין. הברכות מותאמות אישית לפונה לפי נתונים שנמסרים לצורך כתיבת הברכה.
 http://www.esty.co.il/

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אסתי וינברג

מאת: אסתי וינברגאירועים וחתונות16/05/091103 צפיות
מתנות ומזכרות הם תמיד נושא אהוב ורצוי. כך גם בחגיגות בר מצווה. אין כמו תשומת הלב הקטנה, לאורחים, שנותנת טעם של עוד, של ערך מוסף והפתעה. המאמר מספק הסבר בנושא, וגם נותן כמה רעיונות מעשיים ליישום העניין.

מאת: אסתי וינברגאירועים וחתונות16/05/09827 צפיות
המאמר עוסק בחשיבות האסטטיקה, של חוגגי חגיגת בר המצווה, מספק כמה עצות מעשיות, ורעיונות, בתחום הקוסמטיקה, האיפור, והתסרוקות.וגם כמה טיפים שבהחלט כדאי ליישם מתוך קריאת המאמר השלם.

מאת: אסתי וינברגאירועים וחתונות16/05/09839 צפיות
המאמר עוסק בחשיבות ההזמנות לאירוע. מספק לכם כמה רעיונות בנושא עיצוב וניסוח ההזמנה, כולל הדפסתה.ומספק לכם גם כמה טיפים חשובים, שיש להתייחס ולתת להם חשיבות בעת הדפסת ההזמנות.

מאת: אסתי וינברגאירועים וחתונות16/05/09856 צפיות
היום בעידן בו נותנים את הדעת לכל פרט ופרט באירוע, חשוב מאד לחשוב על סגנון העיצוב שלו. שכן, זהו אחד הדברים הבולטים ברגע, שהאורחים שלכם מגיעים לאירוע. הם מיד יתרשמו מן העיצוב. לכן חשוב להקדיש לכך מחשבה. במאמר תמצאו, כמה עצות ורעיונות בעניין, שיקלו עליכם את הנושא.

מאת: אסתי וינברגאירועים וחתונות16/05/09866 צפיות
סידור מקומות ישיבה באירועים, הפך כמעט לנורמה. ואם זאת כותבת המאמר, מחדדת את הדברים ומסבירה , מדוע סידור מקומות ישיבה מראש, הוא מפתח להצלחת האירוע הפרטי שלכם. מצורפות גם עצות מעשיות שכדאיות ליישום.

מאת: אסתי וינברגאירועים וחתונות16/05/09862 צפיות
"הבגד עושה את האדם" זאת כולם יודעים, בעיקר כשאתם בר מצווה חוגגים. כותבת המאמר מכוונת אותכם למכלול האפשרויות המצויות בשוק, כוללת כמה עצות מעשיות שבהחלט כדאי לכם לישם.

מאת: אסתי וינברגאירועים וחתונות16/05/09722 צפיות
אומרים שהתוכ ןוהאטרקציות עושות לכם את האירוע,בעיקר אם מדובר בחגיגת בר מצווה. המאמר מספק לכם כמה רעיונות וטיפים כיצד למלא את האירוע שלכם בתוכן, שיהיה מעניין, חדשני ויענה על טעמכם האישי.לכל זאת תמצאו תשובות במאמר.

מאמרים נוספים בנושא אירועים וחתונות

מאת: נעה בן אריאליאירועים וחתונות17/11/098963 צפיות
"עם הצלחה לא ניתן להתווכח", אומר הפתגם המוכר, ומעצבת שמלות הערב והכלה גלית רוביניק היא בלי ספק סיפור הצלחה שלושה מרכיבים עומדים בבסיס הצלחה זו – יחס אישי וחם, אכפתיות, אמינות ומקצועיות "אני מתרגשת בכל פעם מחדש מהיכולת שלי להגשים לכלה את חלומה ולהפוך אותה לערב אד לסינדרלה מן האגדות", היא אומרת. ידידיה של מעצבת שמלות הערב והכלה גלית רביניק מעידים עליה כי הרגעים המאושרים ביותר בחייה הם אלה בהם ניצבת בפניה אחת מלקוחותיה, הכלה העתידית, כשהיא לבושה לראשונה בשמלה שהיא עיצבה.

מאת: רן ביטון אירועים וחתונות06/11/098628 צפיות
על פ"י הרבנות ניתן לערוך חופה עד שעה אחת בצהריים, אם אתם רוצים להמשיך את האירוע לאחר כניסת השבת תהיה לכם בעיה, במקרה כזה רוב המקומות שפתוחים גם בשבת אינם כשרים, הרבנים מסרבים לחתן את החתן והכלה במקום לא כשר, אם תרצו תוכלו להמשיך את המסיבה במקום אחר.

מאת: רייט קליקאירועים וחתונות29/10/098238 צפיות
החיים של כולנו שזורים בשלל שמחות, כנסים, אירועים ומסיבות. בכל פעם שאנו מגיעים לתכנון האירוע הבא, בין אם מדובר בחתונה, יום הולדת או כנס עסקי, הזיעה הקרה מתחילה לבצבץ, לחץ הדם מרקיע שחקים והציפורניים נכססות עד הבשר... אבל למה בעצם? אז לפני שלוקחים שני וואליום, תנו לנו לעשות לכם קצת סדר בבלגן ולקבוע מספר פרמטרים חשובים שחשוב להתעכב עליהם בבחירת אולם אירועים:

מאת: norit378אירועים וחתונות28/10/098095 צפיות
בלונים לחתונה | בלונים לבר מצווה | בלונים ליום נישואין - ועוד

מאת: רוני חרמוןאירועים וחתונות26/10/098534 צפיות
מה זה בעצם השכרת וילה לאירוע שלכם? ובכן ללילה אחד מאושר בתוך וילה לאירועים יכולה להפוך מפגש משפחתי פשוט לחגיגת פינוק בלתי נגמרת.

מאת: אביב חייםאירועים וחתונות25/10/098599 צפיות
מתחתנים? חוגגים בר/בת מצווה? חשבתם להזמין חברה שמפיקה מגנטים לאירועים? במאמר הבא תוכלו להבין איך הכל עובד. כל מה שלא יספרו לכם. תוכלו לדעת ממה להיזהר ומה חשוב לבדוק לפני שסוגרים.

מאת: דקלה שאירועים וחתונות25/10/098182 צפיות
קיימים בשוק תקליטנים רבים ואין ספק שלמצוא תקליטן מתאים לאירוע זו משימה לא קלה. כאשר מחפשים תקליטן לאירוע מסויים השאלה היא איזה תקליטן יעשה את העבודה על הצד הטוב ביותר. האם כדאי לקחת תקליטן שעובד לבד או שכדאי לשכור תקליטן מחברה, האם התקליטן הוא מאזור מגוריכם והאם צריך להתפשר על בעל מקצוע זה בגלל מרחק. בואו לקרוא על בחירת תקליטנים

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica