חפש מאמרים:
שלום אורח
14.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

תרגיל אימון עצמי לשחרור מדפוסי מחשבה מעכבים

מאת: שרון לנדאאימון אישי31/03/20111436 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

כבר בשלבי ההתבגרות המוקדמים, כולנו מתחילים להפעיל מנגנוני ביקורת עצמית, להפנים דברים שנאמרים לנו על עצמנו כנכונים ולבסס לעצמנו אמונות, מחשבות ודימוי עצמי, שילוו אותנו בהמשך החיים. כל אלו מתעצבים ומתגבשים לכדי – דפוסי מחשבה והם אלו העומדים בבסיס ההתנהגות שלנו. כלומר, הקלישאה "הכול בראש" דווקא נכונה כאן. ההתנהגות שלנו והבחירות שנעשה מושתתות על בסיס דפוסי מחשבה ואמונות אלו. משום שהפנמנו את האמונות הללו והן מוטמעות עמוק כל כך בתודעה העצמית שלנו, לרוב אנחנו לא מודעים לכך, שמה שמנהל אותנו אלו הדפוסים האוטומטיים הללו ואנחנו נוטים לחשוב ש"ככה אני", "זהו הטבע שלי" ו"לא אוכל להשתנות". חמור מכך, אנחנו לא מודעים לכך, שלרוב, דפוסים אלו הם מה שמעכב אותנו מלחוש סיפוק ושביעות רצון מחיינו ואנחנו מחפשים את הסיבות בגורמים חיצוניים. האמת היא, שלמחשבות שלנו יש לנו הרבה יותר כוח והשפעה ממה שאנחנו מייחסים להן.

תהליך של אימון הוא במהותו תהליך של חתירה לשינוי. תהליכי שינוי אמיתיים מצריכים מעבר מהמוכר והידוע לנו אל החדש הרצוי לנו. לכן, כל תהליך של שינוי מעורר חששות ואף מלווה במידה מסוימת של חרדה. במרבית המקרים, המכשולים והמעצורים בהם נתקל המתאמן בדרך, מתגלים כמעצורים פנימיים ולא מכשולים שמישהו אחר מציב לנו. אלו הם דפוסי המחשבה המגבילים והשליליים, שצפים באימון על פני השטח ואנו מפעילים אותם באופן אוטומטי. לשם הדגמה, ניקח דפוס חשיבה מגביל שרבים מאיתנו מכירים ומאפיין הרבה פעמים דווקא מנהלים:  "יום אחד כולם יגלו שאני מזויף". רבים מאיתנו מכירים את הדפוס הזה. החשש שאנחנו לא מספיק טובים ולא מספיק ראויים ושיום אחד מישהו יעלה על ההצגה שלנו, יחשוף אותנו ואז כולם ידעו את מה שאני כבר מזמן יודע על עצמי, שאני קטן ולא ראוי. נשמע מוכר?

הדפוס הזה יכול להוביל לתחושות של חוסר שביעות רצון תמידי, דכדוך, תחושות של ניכור מהעצמי, תחושות של בדידות שהרי "אף אחד לא באמת מכיר אותי", "אף אחד לא מבין אותי באמת" ולהוביל להתנהגויות שאינן מקדמות ומשאירות אותנו מאחור.

תפקיד המאמן הוא להעלות למודעות של המתאמן את הדפוסים המגבילים האלה ולהוביל אותו לבירור מעמיק והבנה של עד כמה הדפוס הזה אכן רלוונטי ואמיתי, ועד כמה זה מנהל את חייו. למאמן ישנם כלים יעילים להתמודדות בונה עם שבירת דפוסים מעכבים והחלפתם במחשבות רציונאליות יותר ומדויקות, שיכולות לקדם את המתאמן ולפתוח בפניו אפשרויות צמיחה חדשות.

אם הצלחתם כבר לזהות בעצמכם מחשבה מגבילה כזאת. אני רוצה להציע לכם תרגיל אימוני קצר:

פנו לכם זמן שקט, אם אתם חושבים יותר טוב בכתב, ענו על השאלות בכתב ואם לא, ענו לעצמכם בעל פה.

ניקח למשל את המחשבה המגבילה הבאה: "כל דבר בחיים הולך לי קשה"

ענו בכנות על השאלות הבאות:

  1. האם המחשבה הזאת היא אמת מוחלטת? (נסו לחשוב על מקרים בהם דווקא השגתם דברים בקלות – זוגיות, הצלחה בלימודים, נתונים פיזיים טובים, משפחה אוהבת, חברות קרובה וכו')
  2. מה ההוכחה לכך שזה נכון? (אם עניתם לשאלה 1 "כן" תנו לעצמכם כמה שיותר הוכחות ללמה זוהי אכן אמת מוחלטת, ברוב המוחלט של המקרים רואים שהאקסיומה הזאת אינה נכונה תמיד ושזוהי בעצם אמונה מגבילה שאינה מייצגת את המציאות)
  3. מה היה קורה לי אם לא הייתי אוחז במחשבה הזאת? (הייתי מעז יותר- מבקש קידום בעבודה, מאמין בעצמי יותר, מתחיל עם בחורות וכו')
  4. מה אני מרוויח מזה שאני אומר לעצמי שכל דבר בחיים הולך לי קשה?" (אני נמנע מקונפליקטים, אני חוסך לעצמי חוויות של דחייה, יותר נוח לי להיות בעמדה הזאת מאשר להתאמץ, אני כבר רגיל לחיות ככה וכו')

התרגיל הזה הוא דוגמה אחת מיני רבות בהן אני נתקלת בעבודתי כמאמנת. בעבודה משותפת מול מאמן קשוב ניתן לעשות עבודה נפלאה ולהשתחרר באומץ ממה שמעכב אותנו ולחיות חיים יותר אותנטיים ויותר משמעותיים ונכונים לנו.

אני מזמינה אתכם לנסות את התרגיל הזה ולחקור קצת את השאלות והתשובות. זהו צעד ראשון בהתפכחות וביציאה לדרך אמיצה ומתגמלת יותר ממה שאפשרתם לעצמכם לחוות עד היום.

אשמח לשמוע חוויות ממי שהתנסה בתרגיל. אני אלווה אתכם כאן אם תרצו לשאול או לשתף וכמובן, שניתן ליצור איתי גם קשר ישירות לפי הפרטים המופיעים למטה.

הרבה בהצלחה!

במאמר הבא, עוד כלים מעשיים והפעם - איך להשיג יותר איזון בחיים?


 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

שרון לנדא M.A., מאמנת אישית ומאמנת קבוצות. יועצת ארגונית ומרצה.

חברת הועד המנהל באיגוד הישראלי לאימון בגישה פסיכולוגית IACP.

מנהלת פורום אימון אישי באתר גולדה

נייד: 050-3344054 אימייל: info@sharonlanda.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת שרון לנדא

מאת: שרון לנדאאימון אישי19/06/111262 צפיות
מאמר זה אלמד כלי לעזרה עצמית - "גלגל החיים" ,שאני משתמשת בו כמאמנת וכל מי שמעוניין בשינוי ובהתפתחות אישית יוכל למצוא בו ערך רב. כמה מאיתנו זוכרים לעצור מדי פעם, להתבונן על האופן שבו חיינו מתנהלים ולבדוק האם אנחנו שבעי רצון מהבחירות שלנו, מהתכנים שממלאים את חיינו והאם אנחנו מקדישים את זמננו ומרצנו לדברים שבאמת חשובים לנו בחיים? האם זה לא מפתיע בהתחשב בכך שאין לנו דבר יקר יותר מהזמן ומהחיים שניתנו לנו? מצורף לינק חינם להורדת הכלי. אשמח לסייע בכל שאלה או הבהרה.

מאת: שרון לנדאאימון אישי30/03/111418 צפיות
תהליך בחירת מאמן אישי יכול לעורר חששות מוצדקים בקרב המבקשים להתאמן. זאת משום שתחום האימון בישראל , אינו מוסדר עדיין בחקיקה מסודרת ולמאמנים אין רישום במרשם מקצועי או דרישה לרישיון תקף לעסוק במקצוע (כמו לפסיכולוגים למשל). . אז איך בכל זאת עושים בחירה נבונה? המאמר מציג טיפים מעשיים וחשובים המסבירים צעד צעד, כיצד לבחור מאמן אישי.

מאמרים נוספים בנושא אימון אישי

מאת: בנימין קלינגראימון אישי04/08/2052 צפיות
קלינגר בנימין המרכז ל רישוי עסקים והתרי בניה כתובת חשמונאים 100 | תל אביב - יפו טלפון 0523888813 סלולרי 0528887900 פקס 036990134 אימייל klinger_b@bezeqint.net אדריכלים ומעצבי פנים עו"ד מקרקעין עורך דין פלילי משרד אדריכלים ומהנדסי בנין המתמחים בהליך הוצאת רישיונות בניה ורישוי עסקים .כל המומחים תחת קורת גג אחת. מחלקה מובילה בהסדרת חריגות בניה, ביטול צווי הריסה והפסקת בניה

מאת: דרור אטריאימון אישי17/01/192150 צפיות
חושבים להגדיל את המשכנתא הקיימת ולהכניס לתוכה את כל ההלוואות הקיימות בעובר ושב ועוד מקומות אחרים.? בדיוק בשביל זה קיימת משכנתא לכל מטרה, אשר מטרתה היא להוות כסף זמין עבור האנשים, שמעוניינים להפוך את כל ההחזרים החודשיים שלהם להחזר חודשי אחד מוגדל של המשכנתא. מה זה בעצם משכנתא לסגירת חובות ?

מאת: דרור אטריאימון אישי12/01/191950 צפיות
עברתם פשיטת רגל וקיבלתם הפטר? עבר קצת זמן ואתם רוצים עכשיו לקחת משכנתא לסגירת חובות או משכנתא לקניית דירה? אתם כבר בטח מבינים שזה הולך להיות משימה מאוד קשה, היות והבנקים לא יכולים לסבול אנשים שעברו פשיטת רגל ולא מוכנים להסתכל עליהם בכלל.

מאת: דרור אטריאימון אישי01/01/191990 צפיות
אחד התהליכים המורכבים והקשים שניתן לעבור בחיים האלו זה ככל הנראה לעבור פשיטת רגל. הרוב חושבים שפשיטת רגל היא דבר שקורה רק לחברות גדולות, אבל האמת היא שזה בכלל לא נכון. הרבה פעמים גם אנשים פרטיים מגיעים לפשיטות רגל.

מאת: ירון שוראימון אישי05/06/173135 צפיות
האם אתם הולכים אחרי החלומות שלכם? ואיך למצוא את הייעוד המדויק עבורכם.

מאת: ירון שוראימון אישי31/03/172615 צפיות
איך תוכלו להרוויח יותר, מה הסיבות לכך שאתם לא מרוויחים את מה שאתם רוצים ואיך זה קשור לאהבה

מאת: ירון שוראימון אישי06/03/172724 צפיות
"המשימה" שהכי חשובה בחיים שלנו היא ללמוד לאהוב את עצמנו ללא תנאי.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica