חפש מאמרים:
שלום אורח
09.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

טיול אופטימי בכרמל

מאת: שלומי טורקיהטיולים בארץ24/01/2012841 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

השנה שאחרי... שנה לאסון הכרמל/ שלומי טורקיה

בדיוק שנה עברה מאז אותו בוקר א' של חנוכה, היום התחיל בשמועות על שריפה גדולה בכרמל ועל אוטובוס שעלה באש, אט אט התגלו מימדי האסון, השריפה שהשתוללה במשך 4 ימים גבתה את חייהם של 44 איש משירות בתי סוהר, כבאים ומתנדבים, שוטרים ונהג האוטובוס וכילתה 25,000 דונם של חורש טבעי-בהם מיליוני עצים וחיות בר רבות, 17,000 אזרחים פונו מבתיהם.

אין ספק, זה אסון השריפה הגדול ביותר שידעה ישראל.

האם ישתקם ההר? האם יחזור להיות ההר הירוק כל ימות השנה?

מחקרים מוכיחים כי לאורך ההיסטוריה האנושית שריפות היו ויהיו חלק מהמערכת האקולוגית של אדם וטבע, שריפות ענק נגרמות בממוצע כל כ- 5 שנים, זו האחרונה חקוקה בזיכרוננו  בשל המחיר הכבד בחיי אדם שגבתה, את חיי הנספים לא ניתן להשיב ואנדרטה המוקמת בימים אלה בכביש בית אורן תספר את סיפורם ותנציח את זכרם, אך הטבע מתנהג אחרת ואין חזק ממנו, החורש הים תיכוני פיתח עמידות לשריפות ואפילו צמחים שפיתחו תלות בשריפות, כזה הוא האורן שזרעיו נובטים כפטריות לאחר הגשם, אבל הוא לאחר שריפה.  היום, שנה אחרי, לאחר הגשמים הראשונים של חורף 2011 , ההר מתחיל לקבל שוב את צבעו הירוק, אלפי נבטי אורן מבצבצים מאדמה, עלי אלת המסטיק צצים מחדש מתוך ענפים וגבעולים מפויחים, הגשמים סחפו איתם את הפיח השחור, שלל כרכומים, סיתווניות ורקפות מתחילות לפרוח, רבים מן העצים שנשרפו נכרתו ונלקחו מכאן, נדמה כי בעוד מספר שנים לא נזכור כלל את התמונות השחורות של חנוכה 2010, תהליך זה אמנם ארוך ודורש גם התערבות רבה של קק"ל ורשות הטבע והגנים בדילול האורנים, נטיעת עצים לשמירה על מגוון החורש, יצירת אזורי חיץ, השבת בעלי חיים, רעייה של צאן לייצוב החורש וטיפול באלפי עצים שרופים , הדרך ארוכה אך אופטימית.

ברוח זו נצא לסיור בבקעת אלון אחד ממוקדי האש.

את המסלול נתחיל מצומת דמון, המסלול מסומן בצבעי לבן, כחול, לבן, בתחילת המסלול חניון ובו שולחנות קק"ל, שירותים אבל העיקר - תצפית יפיפייה אל בקעת אלון- יעדנו בטיול, מהתצפית כבר נוכל לחוש את עוצמת השריפה, גזעי אורן ירושלים ענקיים שחורים ומפויחים, חסרי עלים  עומדים וממתינים לכריתתם כאנדרטה המספרת את גודל האסון, עצים כאלה נראה לאורך הדרך, אך אם נסתכל גם על הארץ נראה את נבטי האורנים, פריחה של כרכומים, עלי רקפות שממתינות לעוד מנה של גשם כדי לפרוח, שיחי הלוטם ואלות המסטיק הירוקים.

מהתצפית נמשיך בשביל המסומן אל בקעת אלון, בדרך אלונים רבים שלא נפגעו כלל בשריפה המשתוללת סביבם-הפלא ופלא, לאחר כשעה נגיע לנחל אורן וצבע המסלול מתחלף ללבן, ירוק, לבן, לאחר ימי גשם, הגבים שבנחל מלאים במים, לאחר כחצי שעה נוספת אנו מגיעים לעין אלון-מעיין שכבה הנובע רק בימי החורף, מסביב למעיין חיים דו חיים כדוגמת סלמנדרות, אל המעיין מגיעות חיות הבר להרוות את צימאונן  ורועים עם עדריהם,  לאחר מרחק קצר נפגוש קשת בנויה שהיא שריד לטחנת קמח שהופעלה בעבר מכוח המים, מכאן נפנה ימינה, נפגוש בעץ חרוב ענק וירוק, לפני העלייה כדאי לנוח בצילו, נעלה בעלייה מעט תלולה אך קצרה אל מחצבות קדומים, האתר הוא מחצבה עתיקה, במקום צוק המשמש לגלישה (סנפלינג) ולתצפית נפלאה, מערות קבורה עתיקות ושרידים של בית בד. מכאן עוד עלייה דרך ההר אל האנדרטה הזמנית שהוקמה לחללי האסון ומשם הלאה בשביל הלבן, שחור לבן לפתחו של קיבוץ בית אורן המשתקם.

אורך המסלול כ-4 ק"מ, מתאים למשפחות, המסלול אינו מעגלי.

נקודת התחלה-צומת דמון (לכיוון עוספייה). נקודת סיום בכניסה לקיבוץ בית אורן.

טיול ירוק ואופטימי לצד אסון כבד....

שלומי טורקיה – מדריך טיולים ובעלים של "אל הטבע-טיולים אירועים וימי גיבוש" www.elateva.co.il

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

שלומי טורקיה
בעלים של חברת "אל הטבע-טיולים, ימי גיבוש ואירועים בטבע"
www.elateva.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת שלומי טורקיה

מאת: שלומי טורקיהטיולים בארץ24/01/12956 צפיות
תקופת החורף היא התקופה היפה ביותר והנוחה ביותר לטיול בדרום הארץ ואם הדרום אז לאורכה של הערבה. אזור הערבה הינו חבל ארץ לא מוכר ומציע שפע של אתרים ומסלולי טיול

מאת: שלומי טורקיהטיולים בארץ24/01/12945 צפיות
שלוליות החורף הולכות ונעלמות מן הנוף, במיוחד בנוף האורבני, שלויות החורף הן בית גידול אקלוגי שהולך ונכחד בשנים האחרונות, מספר רשויות השכילו להבין את היתרונות שבשלוליות החורף ובנו סביבן פארקים כדי לשמרן, טיול חורפי בין השלוליות שעוד נשארו יזכיר לנו את אותן שלוליות של פעם ותקווה שהמערכת האקולוגית התלויה בהן תשמר.

מאמרים נוספים בנושא טיולים בארץ

מאת: שלום כהןטיולים בארץ05/02/191736 צפיות
אזור הגולן מלא בקיבוצים נפלאים, נופים טבעיים, וכן אתרים היסטוריים שניתן לטייל ביניהם במשך השנה. בין היישובים הקהילתיים בגולן ניתן לטייל בנופים של נחל הירמוך, אזור הכנרת, נהר הירדן, גבול סוריה, ואזורים רבים אחרים הכוללים שלל סוגי נופים המושלמים לטיולים. עבור אלו שרוצים לטייל באזור הזה, אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת היא עם טיולי ג'יפים בגולן המאפשרים לכם לעבור שלל הרפתקאות בין נופי ישראל.

מאת: שלום כהןטיולים בארץ04/12/181645 צפיות
מחפשים אטרקציה מסוג אחר עם המשפחה, לחברים או לעצמכם - אך מוצאים את עצמכם מתלבטים במה כבר אפשר לחדש הפעם? הרשו לנו לסבר את אזניכם עם אפשרות חדשה שאולי לא חשבתם עליה, או לכל הפחות לא ברצינות - והקדישו כמה דקות כדי לחשוב על כך באופן אמיתי לגבי עצמכם, ולהבין לבד מדוע כל כך הרבה אנשים ונשים בארץ ובעולם מתאהבים בכך, וחוזרים על כך שוב ושוב. כן, גם אתם תופתעו לגלות עד כמה טיולי ג'יפים יכולים לדבר אליכם, ולא משנה אם אלה טיולי ג'יפים בצפון, בדרום במרכז או בכלל בחו"ל.

מאת: שלום כהןטיולים בארץ18/09/181059 צפיות
העובדים שלכם צמאים לזמן איכות אחד עם השני? ברור לכם שהם זקוקים לגיבוש כדי להכיר אחד את השני קצת יותר לעומק? אם כך, אין ספק שאפשר להבין מדוע אתם, בתור בעלי העסק, תוהים מה תוכלו לעשות בנידון. יש אינספור אפשרויות בכל מה שקשור לגיבוש העובדים ואם כבר ניסיתם הכול, מדוע שלא תיקחו אותם היום לחוויה כמו טיולי ג'יפים בגלבוע? טיולי ג'יפים בגלבוע מוציאים אותנו מהמרחב הרגיל שלנו, מפגישים אותנו עם נופים נהדרים ונותנים לנו את ההזדמנות לעשות משהו אחר. לכן כדאי גם לכם לחשוב על האפשרות הזאת כי אין ספק שהעובדים שלכ

מאת: שלום כהןטיולים בארץ13/07/18712 צפיות
כיום ניתן למצוא דילים לאילת אשר יציעו לכם לישון במלונות חמישה כוכבים או אוהלים מפוארים, מלונות רגילים או אכסניות מיוחדות. בסופו של דבר כל אחד מכם יוכל להיות בטוח כי הדרך שלו לחופשה חד פעמית בעיר המיוחדת תהיה קצרה מאי פעם וזאת אם באמת ירצה בכך. רק תצטרכו לוודא כי אתם בוחנים בהקדם האפשרי את האופציות השונות שקיימות וזאת כל עוד מדובר על דילים לאילת וזאת אם תרצו ליהנות כפי שלא היה מזה זמן רב.

מאת: טל בן דודטיולים בארץ16/04/18679 צפיות
למצוא מקום שאפשר לשכור אופניים לקבוצות, ולרכוב על רקע נופים קדומים, מוריקים, בשילוב שחיה בבריכה טבעית אינו עניין של מה בכך. אם תוסיפו ארוחה ומדריך מעולה שייתן הסבר ככה על הדרך, זו אחת החוויות החזקות שלכם בקיץ הקרוב.

מאת: tiloniטיולים בארץ01/02/18725 צפיות
קיץ ישראלי הוא עונה חמה מכל בחינה שהיא. הורים וילדים מטפסים על קירות במאמץ נואש, בציפורניים כסוסות, במאמץ למצוא עוד אטרקציה, עוד בילוי, עוד מופע ובעיקר – מה לעשות עם ילדים ובלעדיהם.

מאת: רוני הכהןטיולים בארץ10/12/17691 צפיות
הבחירה בחופשה אשר מתרחשת בקיץ היא גם הרבה יותר חכמה מלפחות שלושה היבטים שונים, בייחוד כאשר רוצים לצאת אל עיר הנופש האהובה על הישראלים, הלוא היא אילת, וגם כאשר רוצים לצאת אל הפלגה באילת בתקופה שהיא אינה הקיץ.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica