חפש מאמרים:
שלום אורח
29.01.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ביקורת: דולי הפנינים – האופרה הנודעת הפכה לתכנית ריאליטי –

מאת: חיים נוימוסיקה29/06/20161839 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ביקורת: דולי הפנינים – האופרה הנודעת הפכה לתכנית ריאליטי – המוזיקה והביצועים נפלאים – התצורה נתונה לויכוח – האופרה הישראלית

מאת חיים נוי

"דולי הפנינים" , יצירתו הנודעת של המלחין הצרפתי ז'ורז' ביזה היא ענוגה והמוזיקה והביצועים העולים מבית האופרה הישראלית בתל אביב הם נהדרים. הבמאית של האופרה שנכתבה ב-1863, החליטה להעביר את היצירה מהפך והיא מוצגת כתכנית ריאליטי בטלוויזיה עם הצבעות ומשאלי רחוב .

התצורה החדשנית והפרשנות שהעניקה הבמאית ליצירה, היא מבריקה ומעניינת, אך בהחלט נתונה לויכוח. חסידי האופרה הקלאסית אינם מתפשרים על צפייה ביצירה המקורית לכל גווניה ורואים בחידוש מעשה בל ייעשה וחסידי החידושים עשויים לראות בה משב רוח חדש ומסעיר. אם כך ואם כך, ההפקה העולה עתה באופרה היא מצוינת והביצוע הוא מרשים מאוד.

ביזה הלחין את האופרה להזמנת התיאטרון הלירי בפריז בשנת 1863 וזו הייתה היצירה הרצינית הראשונה שלו. מבקרי המוזיקה של אותה תקופה אהבו את היצירה, אבל הקהל הצביע ברגלים וכמעט שלא הגיע לצפות בה והיא ירדה מן הבמה לאחר 18 הצגות בלבד. גם כרמן, האופרה הנודעת והמצליחה ביותר של ביזה, נקטלה בתחילה הן על ידי המבקרים וגם על ידי הקהל, אך כיום היא נחשבת לאחת המשובחות בז'אנר האופראי. ביזה מת בגיל 37, 3 חודשים לאחר שכרמן הועלתה לראשונה.

דולי הפנינים עלתה בישראל בתקופת האופרה הראשונה בשנת 1962 ובין הזמרים דאז היו מיציקו סונהרה הנודעת וטנור צעיר ובלתי מוכר בשם...פלסידו דומינגו.

העלילה עוסקת במשולש אהבה. היא מתרחשת בציילון (סרילנקה דהיום) , כאשר זורגה ונדיר, שניהם דולי פנינים נפגשים לאחר נתק רב שנים. בשעתו נפרדו דרכיהם בשל אהבה ראשונה לאישה ששניהם חשקו בה. עתה הם נשבעים אמונים זה לזה ומבטיחים לא להיפרד שוב ולא להתאהב. אולם, מסתבר שהכוהנת המקומית היא ליילה, אותה אהבה ראשונה והיא מאוהבת עדיין בנדיר והאהבה ניצתת מחדש.

הבמאית לוטה דה ביר החליטה להעביר את האופרה לתקופתנו ולא רק זאת, אלא –שומו שמיים - להלביש אותה במחלצות של תכנית ריאליטי בטלוויזיה, שם מחליטים הצופים כיצד תתפתח העלילה ומה יהיה עונשם של מפירי נדר האמונים. גם הצופים בבית ואפילו משאלי הרחוב מבקשים לראות דם ולהוציא את נדיר וליילה להורג . הסוף הוא כמובן טוב, פחות או יותר.

על הבמה ניצב רוב הזמן מעין גלובוס ענק ושקוף שבו מצויים חדרי מגורים ובהם שוכנים הצופים, חברי המקהלה. הם צופים ומתלהבים מהמתרחב ומצביעים בהתאם לגחמות שלהם. על המרקע הענק הזה משולבים גם קטעי וידיאו ומשאל רחוב.

צוות הטלוויזיה ובו במאי וצוות הסרטה מלווים בסיוע שדר טלוויזיה את העלילה , לכל פרטיה.

אינסונג סים, בס בריטון מדרום קוריאה,מגלם את שדר הטלוויזיה נוראבד, שהוא בעצם הכהן הגדול בעלילה המקורית, ויש לו יכולת ווקאלית מצוינת.

ניקולה מיכאלוביץ, בריטון מסרביה, מגלם את זורגה ,חברו של נדיר הדייג ושולה הפנינים, ובהפקה הזו הוא המנהיג שנבחר בידי הצופים לתכנית הריאליטי. ניקולה מצטיין בביצוע הווקאלי.

אלכסיי דולגוב,טנור מרוסיה, מצטיין בבצועים הווקאליים ובמיוחד באריה שלו.

כריסטינה פאסארויו , סופרן מרומניה, מגלמת את ליילה ויש לה קול עמוק ומרשים.

בכלל, הזמרים הפעם הם צעירים ודקי גזרה, קלי תנועה, וטובי מראה. יש להם יכולות שירה נהדרות והביצועים הם טובים מאוד.

המנצח סטיבן סלואן, יליד ארה"ב, שכבר ניצח כאן על מספר הפקות, ליהטט עם תזמורת האופרה, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון והפיק צלילים מרהיבים ושופעים , במיוחד בחלק השני התוסס יותר והקולח.

המקהלה בניצוח איתן שמייסר הפגינה גם משחק מצוין וגם ביצועים משובחים.

מארושה לוי עצבה את התפאורה הייחודית והמרשימה ובמיוחד גלובוס הענק עם הדירות ודייריהן. ז'ורין ון בק עצב תלבושות מרהיבות. אלכס ברוק עצב תאורה מוצלחת.

דולי הפנינים מצטיינת בעושר מוזיקלי , בשירים ובדואטים נפלאים. כל המשתתפים משתלבים להרמוניה מוזיקלית נפלאה והיא מהווה עונג מוזיקלי משובח.

הטרוניה היחידה היא בתצורה שיכולה אף היא להיות חלק מהצבעות ריאליטי.

להפוך אופרה על פיה ולהפכה לתכנית ריאליטי בטלוויזיה עם מאפייני דעת קהל, תאבת דם – זו תעוזה רבה. אנשי המסורת הקלאסית שבוחלים בכל שינוי העלול לדעתם לפגום ביצריה, עלולים לראות במהפך, גורם שלילי ומאכזב. חובבי השינויים והחדשנות, יברכו על השינוי ויראו בכך שינוי מרענן ומעניין.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צלם – יוסי צבקר

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת חיים נוי

מאת: חיים נויתיאטרון28/01/2020 צפיות
מצדה 1942, מחזה מוזיקלי, העולה בבכורה עולמית בתיאטרון הבימה, הוא מופע מטלטל, קסום ומרגש, המעניק לצופים חוייה תיאטרלית נוקבת ומפעימה. משה קפטן, המנהל האמנותי של הבימה ובמאי ההצגה המוזיקלית הצליח ללהטט עם להקת השחקנים הנפלאים והתוצאה היא הפקה מדהימה שחובה לצפות בה.

מאת: חיים נויתיאטרון26/01/2035 צפיות
"פאנק רוק" הוא מחזה מטלטל, העוסק בנושא טעון של אלימות בקרב בני נוער שכתב המחזאי סיימון סטיבנס לפני 12 שנים בהשראת הטבח באוניברסיטה בארה"ב בידי אחד הסטודנטים. מאז, היו מעשי אלימות וירי בעוד מוסדות לימוד שהיו קשורים לרדידות מוסרית ואלימות בקרב הנוער, תוך עצימת עין חינוכית או משפחתית. המחזה העולה בבית צבי ברמת גן מבוצע באורח מופלא בידי להקת השחקנים המוכשרת והתוצאה היא חוויה תיאטרלית.

מאת: חיים נויתיאטרון06/01/20129 צפיות
"מפץ – קברט מהארון" הוא מופע קברט מוזיקלי מודרני, מרגש ומרתק, המבוסס על חייו האישיים של השחקן והיוצר אחיקם ציפקיס.

מאת: חיים נויתיאטרון31/12/19152 צפיות
"אלף לילה ולילה" העולה בבית צבי בתיאטרון רמת גן – הוא מחזמר מקסים ותוסס לילדים (ולהוריהם) המספר בקלילות את עלילות שחרזדה המגוללת בפני הנסיך שאסר אותה את עלילות האגדות וסיפורי הילדים הנודעים, במשך אלף לילה ולילה, כדי להינצל מרוע הגזירה ולבסוף גם להינשא לו.

מאת: חיים נוימוסיקה26/11/19319 צפיות
פיוטים וניגונים מההיסטוריה היהודית שנשכחו ואבדו, נחשפו בידי בעל תפילה תל אביבי, שלומי הוניג שכינס חלק מהם לאלבום ייחודי " זיכרונות מגרמניה" והם זכו לעדנה ולחיים חדשים באלבום הבכורה שלו . האלבום בסגנון מוזיקה יהודית, מסורתית, קלאסית, נוצר בעקבות תווים שנמצאו במשפחתו של הוניג מודפסים באנציקלופדיה גרמנית ישנה על יהדות.

מאת: חיים נויתיאטרון20/11/19319 צפיות
"סוסים על כביש גהה" בתיאטרון הספרייה ברמת גן, מיסודו של בית צבי, הוא מחזה מעניין, סוחף וקולח, המעניק חוויה תיאטרלית מרגשת. הבמאית מאיה שעיה הצליחה ללהטט עם להקת השחקנים המוכשרת והעלתה הצגה שאין בה רגע דל, מפתיעה, מותחת ומאפשרת לשחקנים להפגין יכולות משחק מרשימות.

מאת: חיים נויתיאטרון17/11/19326 צפיות
"דברים שאני יודעת" מאת המחזאי האוסטרלי אנדרו בובל , העולה בתיאטרון בית ליסין בשיתוף תיאטרון חיפה, היא הצגה מרגשת , נוקבת, תוססת , המציפה לעיתים את הצופים בלחלוחית בעיניים וגם מענגת בחוויה תיאטרלית דרמטית, עם ניחוחות קומיים.

מאמרים נוספים בנושא מוסיקה

מאת: אידובמוסיקה29/12/19144 צפיות
הייתה תקופה לפני הרבה מאוד זמן שראש-הממשלה שלנו, ביבי נתניהו, השתמש במשפט הבא בשביל להגדיל לעצמו את כמות המצביעים - לכל ילד יהיה מחשב בבית. ביבי השתמש במשפט הזה בתור כלי שכנוע. מכוון שהייתה תקופה שלא היה מחשב בכל כיס והגישה לאינטרנט הייתה מאוד מצומצמת. לעומת התקופה של היום שבו לכל ילד כבר יש גישה כמעט בלתי-מוגבלת בשביל לגלוש באינטרנט.

מאת: אידובמוסיקה13/12/19234 צפיות
אם היינו חיים עשור אחורה והייתם רוצים לבנות אולפן-הקלטות הייתם צריכים לעבוד כלכך הרבה שעות בשביל להקים את האולפן הכי פשוט. אבל היום, ההוצאה הכי יקרה שלכם כנראה תהיה מחשב ואם אתם קוראים את המאמר הזה אז אני מניח שיש לכם מחשב. במאמר הזה אני רוצה להסביר מה הם כוחם של פלגינים.

מאת: אידובמוסיקה09/12/19230 צפיות
כיום אנחנו חיים בתקופה שמאוד קל לשמוע שירים. בלחיצת כפתור אנחנו יכולים לשמוע איזה שיר שאנחנו רוצים או אלבום שלם מבלי לחשוב יותר מדי. אנחנו כלכך רגילים לשמוע שירים לפי בחירה שלא קיים אתר אחד, אלה כמה אתרים שתהליך הורדת שירים מיוטיוב או מכל אתר אחר היא מאוד פשוטה. למרות שאיכות השירים פחותה מזו של השירים שהופקו באלבום, אנחנו בתור צרכנים מעדיפים את הנוחות של לשמוע מתי שאנחנו רוצים מאשר לשמוע שירים באיכות גבוהה.

מאת: אידובמוסיקה02/12/19278 צפיות
מי מאיתנו לא שומע היום שירים דרך יוטיוב? היום הדרך המקובלת לשמוע שירים היא דרך שירות סטרימינג כלשהו כשהדרך הכי פופולרית היא מיוטיוב. אני נתקל בהרבה מקרים שבהן כל קבל עם ועדה מבקש ממני להסביר לו איך מורידים שירים מיוטיוב. בדר"כ אני גם שואל "למה צריך להוריד את השירים מיוטיוב? הרי מאוד נח וקל פשוט להיכנס ליוטיוב ואז לשמוע את השירים שאנחנו רוצים", התשובה הקבילה שאני מכבד היא דווקא מזמרים שרוצים להתאמן על שירים מסויימים אבל הם לא תמיד נמצאים במקום שהטלפון שלהם קולט וויפי (wifi) בשביל להפעיל יוטיוב...

מאת: חיים נוימוסיקה26/11/19319 צפיות
פיוטים וניגונים מההיסטוריה היהודית שנשכחו ואבדו, נחשפו בידי בעל תפילה תל אביבי, שלומי הוניג שכינס חלק מהם לאלבום ייחודי " זיכרונות מגרמניה" והם זכו לעדנה ולחיים חדשים באלבום הבכורה שלו . האלבום בסגנון מוזיקה יהודית, מסורתית, קלאסית, נוצר בעקבות תווים שנמצאו במשפחתו של הוניג מודפסים באנציקלופדיה גרמנית ישנה על יהדות.

מאת: חיים נוימוסיקה31/03/191192 צפיות
כוכבת מחזות הזמר האמריקנית הנודעת, דילייני ווסטפול והזמר הישראלי והבינלאומי צחי סיטון מעלים ברחבי הארץ מופע הצדעה לברודווי ובו מיטב הלהיטים הנודעים והמרגשים שעלו על במות מחזות הזמר הידועים. הקונצרט החגיגי הוא חוייה לשוחרי הז'אנר וממתק מוזיקלי ענוג שקוצר תשואות רמות.

מאת: חיים נוימוסיקה26/02/182319 צפיות
המופע המוזיקלי החדש "פרס ישראל - המוזיקה, הזוכים, הזיכרונות" , בביצוע הזמרים צחי סיטון וטל ברגמן, הוא מחווה מרגש ותוסס לכלות ולחתני פרס ישראל בזמר העברי, לרגל חגיגות 70 שנה למדינה. המופע בתיאטרון הבימה בתל אביב, הוא קולח וקסום ובזכות הזמרים המשובחים הוא חוויה מוזיקלית מלהיבה ומרהיבה לצופים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica