חפש מאמרים:
שלום אורח
14.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

המורה – מהי משמעות מורה טוב בתהליך החינוך של התלמיד בבית הספר

מאת: חברותאמוסדות לימוד10/05/20091248 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מטרתו של תהליך החינוך של תלמידים בבתי הספר היא טיפוח המשאב האנושי בדרך של הקניית השכלה וטיפוח החשיבה, הקניית הרגלי הלימוד, היצירתיות והערכים של התלמידים. מערכת החינוך כולה, על כל מרכיביה, פועלת מתוך מטרה להגשים מטרה חשובה זו, אך אין ספק כי התפקיד המשמעותי ביותר היה ועודנו תפקידו של המורה, הבא במגע ישיר ורציף עם התלמידים ומייצג עבורם ועבור הוריהם את המערכת כולה. 

המשמעות של מורה טוב בתהליך החינוך של התלמידים בבית הספר, גדולה ביותר. ניתן לומר שמורה טוב הוא מורה המשלב כישורים אישיים וידע נרחב, לצד כישורים מקצועיים ויכולת מנהיגות  - מורה שמהווה עבור תלמידיו דמות להערצה ומודל לחיקוי, כמו גם אוזן קשבת וסמכות מקצועית. מורה טוב מעורר בתלמידיו את יצר הסקרנות, המוטיבציה ללמוד ואת הצמא לידע, והופך את בית הספר למקום נעים עבורם, שבו הם יכולים לבטא את עצמם ללא חשש ולהרגיש שדעותיהם נשמעות. מורה טוב מהווה את המפתח ליחס של התלמיד לבית הספר, להוריו ולמערכת החינוך כולה.

המודעות לחשיבותו של מורה טוב ולקשיים של מערכת החינוך גבוהה, ועל כך יעיד הדיון הציבורי הער במעמד המורה. יחד עם זאת, לצד הדיון הציבורי, מתרחשת מהפיכה של ממש בתחום החינוך הממלכתי, והחינוך הפרטי הולך וכובש לו חלקות נרחבות בשדה החינוך. המושג בית ספר פרטי קורם עור וגידים באופנים שונים  -  בית ספר פרטי ללימוד שפות זרות, בית ספר פרטי להכנה למקצועות הבגרות ואף בית ספר פרטי של ממש, המתבסס על תקציבים מחוץ למערכת החינוך לצורך הענקת חינוך איכותי בסטנדרטים שאינם מוכרים במערכת החינוך הרגילה – מורים בעלי תארים מתקדמים, כיתות לימוד קטנות, העשרה בתחומים רבים ועוד.

הסיבות לפריחתם של בתי הספר הפרטיים קשורות בין השאר לשחיקת מעמד המורה בחברה של המאה העשרים ואחת ולקשיים בהם נתקלת מערכת החינוך הציבורי-

1) קושי לתגמל כהלכה את המורים, ומבנה שכר שאינו מביא בחשבון שיקולים כמו איכותו של המורה ורמת השקעתו. קשיים אלה דוחפים את המורים לחפש מקורות הכנסה חלופיים, כמו למשל שיעורים פרטיים, לימוד במסגרת בית ספר פרטי להכנה לבגרות או בית ספר פרטי במסגרת לימוד מלאה.

2) מורים רבים חשים שהמבנה הנוכחי של מערכת החינוך אינו מאפשר להם להביא לידי ביטוי הולם את יכולותיהם ולמלא את ייעודם כמורים. כיתות הלימוד העמוסות, הקיצוץ בשעות הלימוד והתקציבים, גילויי אלימות  ושאר רעות חולות המוכרות לכולנו, מאלץ את המורים להכיר בכך שאין ביכולתם לממש באופן מלא את ייעודם כמורים מערכת ובתהליך החינוך של תלמידיהם.

הקשיים במערכת החינוך הציבורי מובילים לתוצאה הצפויה  -  זליגת מורים להוראה במסגרות פרטיות וכן בתי ספר פרטיים בכדי לממש את ייעודם כמורים באופן מלא ומספק. לתחושתם, בית ספר פרטי הוא מסגרת בה יכול מורה לומר בגו זקוף  -  אני מורה טוב הממלא באופן מלא את שליחותו החינוכית ומתוגמל כראוי.

 ארז מנהיימר, מנהל את הקמת בית ספר התיכון הפרטי "חברותא". בעל תואר דוקטור ((Ph.D. בתחום השיווק, מרצה בבית הספר למינהל עסקים במסלול האקדמי המכללה למינהל.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חברותא

בית הספר למנהיגות ולתרבות

http://www.havruta-school.org.il/

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת חברותא

מאמרים נוספים בנושא מוסדות לימוד

מאת: ליאורמוסדות לימוד13/09/181638 צפיות
הנדסאי מכונות עם ניסיון, מסוגל להשתלב היטב, בשוק העבודה הישראלי. הנדסאים לומדים בבתי ספר להנדסאים, שמפוזרים ברחבי הארץ.

מאת: ליאורמוסדות לימוד19/08/181733 צפיות
הנדסאי בניין במרכז, יכול לעבוד בתחום ההנדסה האזרחית. במרכז הארץ, מתקיימים כל העת, פרויקטים של בנייה ותשתיות. הנדסאי הבניין, לומד במכללה טכנולוגית. ישנן מכללות טכנולוגיות ללימודי הנדסאים, בכל מיני ערים ברחבי מדינת ישראל.

מאת: ליאורמוסדות לימוד23/07/181846 צפיות
הנדסאי תעשייה וניהול, משתלב בתעשייה הישראלית. הוא לומד, במכללה טכנולוגית ללימודי הנדסאים. מומלץ ללמוד במכללה טכנולוגית, ללימודי הנדסאים, אשר קבלתם עליה המלצות.

מאת: ליאורמוסדות לימוד01/04/181311 צפיות
בית ספר להנדסאים עם יחס אישי, הוא מקום שכדאי ללמוד בו. בבתי הספר להנדסאים, מוכשרים הנדסאי העתיד של ישראל. ההנדסאים תורמים לרמה הטכנולוגית הגבוהה, של ישראל.

מאת: ליאורמוסדות לימוד04/03/181013 צפיות
הנדסאים חרוצים, משתלבים בתפקידים שונים, בתעשייה המסורתית, ותעשיית הטכנולוגיה המתקדמת. ההנדסאים לומדים, במכללות טכנולוגיות (בתי ספר להנדסאים).

מאת: ירון כהןמוסדות לימוד15/02/18925 צפיות
אם גם אתם מרגישים שהשעות בבית הספר לא מעניקות מספיק ידע לילדים שלכם, אתם לא לבד. העומס הגדול בכיתות בהחלט משפיע ולא כל תלמיד מקבל את היחס הראוי לו על מנת שיוכל באמת ללמוד כמו שצריך, לשם כך קיימת תכנית לימודים נוספת.

מאת: דוד דרומרמוסדות לימוד07/03/172293 צפיות
לבני נוער (בנים) גילאי 14-16 תושבי נתניה, חדרה, אור עקיבא, פרדס חנה, כרכור, קדימה והמושבים של המועצה האזורית עמק חפר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica