חפש מאמרים:
שלום אורח
24.08.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

חינוך ילדים לאור הקבלה 4

חינוך ילדים באור הקבלה 4

"חיבור בין ההורים"

 

 


חשיבות החיבור בין ההורים

הכל נמצא בחיבורים

בין המורים אצלנו יש בדיחה קטנה, אנו אומרים כך: "יש רב ויש שרברב". "הרב" הוא הצדיק שמשפיע את השפע לכולנו והוא גדול באמת, ואנחנו המלמדים סה"כ שרברבים, מזרימים את השפע בחיבורים הקטנים. מי שזכה ללמוד אפילו מעט מהזוהר הקדוש, מתורת הקבלה, יודע בודאי שכל העבודה הרוחנית שלנו עוסקת בזיווגים וחיבורים בין הספירות. גם המלה 'מצוה' היא מלשון צוותא, לצוות שמים וארץ, לחבר את הרוחני והגשמי. לכן לפני כל מצוה, הכוונה הבסיסית היא לייחד את הקב"ה עם השכינה, לחבר את האור של העולם העליון עם האור של העולם התחתון, את ספירת התפארת עם ספירת המלכות. מציאות האדם, איכות חייו, מציאות העולם בו אנו חיים, הכל תלוי בחיבורים שאנחנו עושים או לא עושים. במאמר זה נראה כיצד חיבורים אלו מהותיים לשלום הנפש של ילדינו.

תחושת בטחון

כולנו מבינים שילדים זקוקים לאהבה כדי לגדול טוב. רמת הביטחון שהילד מרגיש תשפיע מאוד על התנהגותו ומהלך גדילתו התקין. גם ביטחון סביבתי-גשמי, גם בטחון רגשי, אבל מעל הכל בטחון רוחני, כזה שנמצא עמוק מעבר למילים. 
הדרך שמציעה הקבלה לבנין ביטחון אצל הילדים במאמץ לתת להם את הקרקע הכי טובה לצמוח בה, היא ליצור מצב של שלום בית תמידי בין ההורים. כן, עלולות להיות מעידות, אבל הקשר בין ההורים חייב להיות איתן למען שלומם הנפשי של הילדים. הקשר הזה גם יהיה יסוד לאחדות של שני ההורים אל מול הילדים. משום שאין דבר גרוע יותר מ"אבא אמר ככה ואמא אמרה אחרת". הפילוג הזה יוצר בנפש הילד בלבול גדול וחוסר בטחון. כדי להבין זאת, נתבונן בעניין מנקודת מבט של עשר הספירות.

עץ משפחה של עשר ספירות

חכמת הקבלה מלמדת כי העולם שלנו וכל הפרטים שבו בנויים במבנה של עשר ספירות: כתר, חכמה, בינה, חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד, מלכות. הספירות ידועות גם כחמש ספירות: כתר, חכמה, בינה, תפארת ומלכות, כאשר ספירת התפארת נקראת זעיר אנפין והיא כוללת למעשה שש ספירות. מבנה רוחני זה המייצג את השתלשלות האור בבריאה מיוצג גם בתא המשפחתי. 
כשזוג מתחתן הם זכר ונקבה, כנגד הספירות תפארת ומלכות. כאשר החיבור הזוגי מייצג גם את אפשרות הזיווג בעולמות הרוחניים. כל התיקון של הבריאה תלוי בזיווג זה בין הזעיר אנפין והמלכות. כאשר המלכות מנותקת ממנו, היא אינה מקבלת את השפע והעולם שלנו נשאר חשוך ומלא דינים. כל עבודת המצוות, הברכות, לימוד התורה, אלה אמצעים להגיע לזיווג הנכסף ולמלא את עולמנו באור. כאשר בני הזוג מצליחים להגיע למצב של שלום בית, של חיבור, הם גם כן יוצרים זיווג בעולמות והבית מתמלא אור. זה נקרא, "זכו שכינה ביניהם" (מסכת סוטה). הבעיה היא שגם בעולמות וגם בין בני הזוג החיבור הזה אינו תמידי ולכן פעם אנו חיים באור ופעם להפך, עליות וירידות, רצוא ושוב.

שדרוג רוחני

כאשר מגיעים הילדים, המבנה הרוחני של המשפחה משתנה. למעשה, כל המערכת משתדרגת. עכשיו הילדים עומדים כנגד הספירות התחתונות, תפארת ומלכות, בן ובת. האבא והאמא עולים ונהיים כנגד הספירות העליונות חכמה ובינה, אשר בלשון הקבלה נקראות גם כן אבא ואמא. ספירות חכמה ובינה הן חלק מג' הספירות הראשונות בהן האור תמיד נמצא, יש ביניהן "זיווג בלתי-פסיק", זרימה של שפע תמידית בין ספירת החכמה וספירת הבינה. כדי שהמשפחה תשווה צורה עם העולמות העליונים והשפע יגיע גם ל"ספירות התחתונות", על בני הזוג חלה החובה להיות מחוברים היטב ב"זיווג בלתי-פסיק". הם מקור השפעת השפע לילדים, ממש כמו שחכמה ובינה הינם מקור השפעת השפע לספירות התחתונות מהן, עד לעולם הזה.

ילדים מרגישים

הילדים מרגישים היטב מתי יש חיבור בין ההורים ומתי אין. כפי שכבר ציינו במאמר 1, לילדים יש חיישנים מצוינים, ולכן מצב שלום הבית בין ההורים משפיע באופן כמעט מיידי על מצב רוחם ונפשם של הילדים. אם אנו מבינים את תכלית קיומנו בבריאה, את מטרת התיקון, אנו מחויבים לשקול את הדברים היטב ולהציב לנגד עינינו תרשים זרימה אנרגטי זה, את מבנה עשר הספירות, ולעשות כל השתדלות ליצור חיבור תמידי, בלתי-פסיק, בין ההורים. לדבר תהיה השפעה מרחיקת לכת על מהלך חינוך הילדים, תוצאותיו המיידיות וארוכות הטווח.

 

ניתן להאזין להרצאה בנושא דרך הקישור הבא:

חינוך ילדים ע"פ הקבלה

האזנה נעימה ומועילה

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

"מודעות"-מרכז רוחני לקבלה

אחווה 24,תל אביב

www.mudaut.co.il

03-5100587

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת "מודעות"-מרכז רוחני לקבלה

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה04/11/141931 צפיות
הפרשה מגלה איך באמצעות הנסיונות הגדולים הפך אברהם אבינו לסמל החסד והאהבה לכל הדורות. בדרך הקבלה אנו לומדים מסיפור העקדה את דרך תיקון הנפש. איך כל אחד יכול להגיע למצב מאוזן יותר של כוחות הנפש שבו

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה07/10/141905 צפיות
מעט על פרשת 'וזאת הברכה' החותמת את התורה, ובה משה רבנו מברך את עם ישראל ונפרד מהם, רגע לפני פטירתו והכניסה שלהם לארץ ישראל בלעדיו

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה23/09/141846 צפיות
במרכז הפרשה ניצבת שירת 'האזינו'. השירה מגלה לנו את טבע השלמות של הבריאה ונוטעת בנו את האמונה בכוחה של הנשמה וקשר הברית הנצחי שלה עם בורא עולם

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה17/09/141872 צפיות
הפרשות מכינות אותנו לקראת ההתייצבות למעמד הגדול של ראש השנה וקוראות לנו לערוך בדק בית אחרון, טיפול שורש פנימי שתכליתו לנקות אותנו על מנת שנזכה בשנה של חיבור ודבקות עם הבורא

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה08/09/141883 צפיות
עיקר פרשת השבוע הוא אמנם עניין הברכות והקללות, אבל היא פותחת במצות ביכורים. מצווה יקרה אשר בפנימיותה הכנה רוחנית לקראת ראש השנה הקרב ובא

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה03/09/141978 צפיות
הפרשה מלמדת אותנו על המלחמה האמיתית היחידה שיש, מלחמה שצריך לצאת אליה על מנת לנצח. רגעים לפני סיום השנה, הפרשה מראה לנו איך לעשות מאזן כוחות פנימי ומהו הניצחון אליו אנו שואפים

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה25/08/142016 צפיות
פרשת השבוע פותחת בפנינו את נושא ההנהגה הכללית בחברה וההנהגה הפנימית באדם, איך להגיע לקו המשפט שיהיה משפט צדק בעולם סביבנו ובתוכנו אנו.

מאמרים נוספים בנושא קבלה

מאת: בתיה כץקבלה15/05/191123 צפיות
מעשה בזוג, בעל ואישה שחיו להם באושר ובשלום, גם פרנסה היתה להם ברווח אך דבר אחד העיב על אושרם, הם לא זכו להיפקד בילדים

מאת: בתיה כץקבלה15/05/19990 צפיות
ביום ל"ג בעומר מציינים את יום הילולת רבי שמעון בר יוחאי כאשר הספר המזוהה איתו ביותר הוא ספר הזוהר הקדוש, ספר יסודי בתורת הקבלה.

מאת: בתיה כץקבלה08/05/19486 צפיות
"רבי שמעון הצדיק, באתי לציון במיוחד לכבודך על מנת לספר את שערות בני יחיד אשר נתן לי האלוקים בזכותך, קיימתי את נדרי, אתמול הבאתי אותו חי וגזזתי את שיער ראשו בשירה ובזמרה, איך עתה אוכל לסוע מכאן בלעדי בני יחידי.

מאת: בתיה כץקבלה08/05/19423 צפיות
ידוע ומפורסם שלהחזיק את ספר הזוהר בבית זה מעין כלי מחזיק ברכה, כמו קמע שמסוגל לישועות רבות ולכן אנשים רבים מכל המגזרים מחזיקים בביתם את ספר הזוהר הקדוש, יתרה מכך ישנם גם הלומדים בספר הזוהר כיוון שהלימוד ב...

מאת: בתיה כץקבלה25/02/19358 צפיות
כל אחד חשוף לעין הרע בפרט תינוקות יפים, אנשים בעלי כישרונות, עושר, מעמד מיוחד ועוד. הדברים הטובים האלה מושכים איתם עין הרע כיוון שהם גורמים לקנאה ולצרות עין, ובמקום שיש צרות עין וקנאה בא עין הרע על האדם.

מאת: בתיה כץקבלה25/02/19342 צפיות
שתשעים ותשעה אחוז מהמתים מתו מחמת עין הרע, ורק אחוז אחד מת בדרך ארץ, דהיינו משום שהגיע זמנו. הנה יוצא מדברי הגמרא, שיש מציאות של עין הרע בעולם.

מאת: בתיה כץקבלה07/01/19640 צפיות
גם לאחר פטירה של אדם קרוב ניתן להועיל לו ולשמח אותו על ידי שנעשה לו תיקון לנפטר, אותו תיקון שמביא לנשמתו נחת רוח גדולה, גורם למירוק עוונות של הנפטר ועושה עילוי נשמה גדול בעולמות עליונים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica