חפש מאמרים:
שלום אורח
02.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ימי אלול בקבלה

כדי לזכות במשפט צריך הכנה טובה. כמה מילים לקראת חודש אלול באור הקבלה.

כמו בתולה
שלמה המלך, החכם באדם, אמר: "מָצָא אִשָּׁה, מָצָא טוֹב" (משלי י"ח כ"ב). מעבר לבדיחות ומעבר לפשט הדברים, מסתתר כאן רמז עמוק ביותר. אישה מרמז על המזל של חודש אלול, מזל בתולה. על כל חודש הפקיד הבורא כוכב ומזל שדרכו מושפעת השפעה ייחודית לבני האדם לצורך עבודתם הרוחנית. למרות שידוע שעם ישראל הוא מעל המזל, בכל חודש כולנו נתונים קצת יותר להשפעה של אותו מזל. במקרה של אלול, כולנו הופכים להיות קצת יותר "בתולה". 
"משנכנס אלול מרבים בביקורת...", זהו הצד השלילי של הבתולה שמעביר ביקורת על כל הסביבה, חוץ מאשר על עצמו כמובן. התיקון של זה, זה לפרגן ולעזור לכולם ולהעביר ביקורת רק על עצמי. גם חוש ראיית הפרטים מתחדד ובהמשך נראה איך הכלי הנפלא הזה יכול לשמש אותנו דוקא בתקופה זו.
הטוב ששלמה המלך מדבר עליו, נמצא בתוך כל אחד מאתנו ומתעורר החודש בגדול. הבתולה מייצגת את כח הבתוליות בנפש, יכולת ההתחדשות האינסופית המפעמת בנשמת כל אדם. רב הבעיות בחיים שלנו נובעות מהאמונה שלנו שאת אותו חלק, את אותה תכונה, את אותו מצב, אי אפשר לשנות... באה תורת הקבלה ואומרת לנו - לא נכון! הכל בר שינוי. הבורא מחדש בטובו בכל יום מעשה בראשית. הבריאה לא ממשיכה קדימה ברצף, אלא מתחדשת בכל רגע מחדש. רק האדם מסוגל לחשוב שהוא יצור ייחודי שלא משתנה. הענין הוא שצריך לדעת איך להתחדש - בעבודה הפנימית, בזוגיות, במחשבה, בעסקים... בכל תחום. 
הטוב של אלול, "מָצָא אִשָּׁה, מָצָא טוֹב", זה שהחודש יש לנו יותר עזרה לחולל התחדשות בחיים שלנו, למצוא את הטוב. זהו החודש האחרון של השנה ומגישים לנו עזרה גדולה, לעשות עוד צעד מהותי של התפתחות ושינוי לפני שנגמרת השנה.

האוצר
רבים בדור הזה חושבים שראש השנה הוא עוד חג. למעשה, ראש השנה הקרב ובא זוהי הזדמנות נפלאה לשדרג את החיים שלנו. סדנא של 48 שעות שכל דקה בה היא בעלת השלכות מרחיקות לכת על כל השנה שתהיה. מגלה לנו תורת הקבלה שראש השנה זוהי המפקדה של צבא הימים של השנה. כולם אוהבים "לתפוס ראש"... ויש לזה שורש רוחני עמוק. כאשר מתכנתים את הדברים נכון בראש, השאר זורם הרבה יותר בקלות.
אלול זוהי ההכנה לאותן 48 שעות בהן ייגזר לכל אחד מאתנו, מי יחיה (ואיזה חיים יהיו לו), למי יהיו בנים (ואיזה אופי יהיה להם) ולמי תהיה פרנסה (וכמה בדיוק...). "הֶחָכָם עֵינָיו בְּרֹאשׁוֹ" (קהלת ב' י"ד), הוא לא מחכה לרגע המשפט, הוא מכין את התיק היטב, הוא מגיע מוכן לאותן דקות גורליות.
תורת הקבלה מלמדת אותנו שהבריאה כולה בנויה מאורות וכלים. אור, שפע, פרנסה, תענוג, בנים, חיים... יש אינסוף! הכל תלוי בכלי שאנחנו מכינים. חוק בבריאה הוא שאין אור בלי כלי. הגילוי של האור אפשרי כשמכינים את הכלי המתאים.
מסופר על שני חברי ילדות שנפגשו אחרי המון שנים שלא ראו זה את זה. אחד מהם נהיה מלך, עשיר גדול. נפגשו השנים בשמחה גדולה והמלך החליט להיטיב עם חברו. הוא הודיע לו שלמחרת בצהריים תהיה לו שעה אחת שלמה להיכנס לאוצרות המלך ולקחת כל מה שיחפוץ בו. שמח החבר וכמובן התייצב בשעה היעודה עם דלי בידיו.
בדיוק בזמן, פתח השומר את שער האוצר והחבר נכנס פנימה. אחרי כמה דקות הוא יוצא כשעיניו בורקות והדלי שלו מלא ביהלומים, זהב ואבני חן. רואה אותו השומר ובחמת זעם בועט לו בדלי ושופך הכל על הקרקע. החבר ההמום מתאושש וקולט שיש לו עוד זמן, הוא רץ פנימה ושוב ממלא את הדלי. אלא שגם הפעם חוזר השומר ובועט לו בדלי באכזריות. כך נמשך הענין עד שתמה השעה שניתנה לחבר.
נעמד החבר ליד השומר הנורא ובכה: מה עשית לי? הרסת את הזדמנות חיי... אמר לו השומר: שוטה שכמוך! אוצר המלך פתוח בפניך ואתה בא עם דלי... כלי כזה קטן! עכשיו, אחרי כל הייסורים, כל הערמה שמונחת פה על הקרקע, שלך היא... 
אנחנו לא רוצים לחכות לייסורים. אנחנו רוצים להיות חכמים ורוחניים, לקפוץ על חודש אלול בשתי ידיים ולהכין את הכלי לראש השנה.

עת רצון
אנחנו דור של סדנאות, ריטריטים, השתלמויות וקורסים מזורזים. תורת הקבלה מראה לנו שהחיים הם הסדנא האמיתית! כל רגע ורגע יכול להוות קרש קפיצה ללימוד אישי, צמיחה והתפתחות. צריך רק להכיר את תוכנת ההפעלה. 
מסגרת הזמן שלנו היא מעגל השנה. שנה זה מלשון שונה, בשתי המשמעויות, גם אחר וגם חוזר. האריז"ל אמר שאם היינו עובדים נכון, בשנה אחת היינו מסיימים את תיקון הנשמה שלנו. אבל כיוון שאנחנו תלמידים "מאוד יסודיים", אנו שבים וחוזרים כל שנה למעגל התיקון.
במשך השנה ישנם חלונות מיוחדים, בהם ניתן לעשות כלים להרבה יותר אור, הרבה יותר שפע, בהם ניתן לטפל בדברים כשהם עוד בשורש, לפני שהמחשבה הופכת לדיבור ומעשה. החלונות האלה נקראים "עת רצון", זמנים מיוחדים בהם "השמיים פתוחים". העולמות הרוחניים מסודרים בצורה כזאת שבן אדם יכול לפעול הרבה יותר לשיפור עצמו וחייו.
חודש אלול הוא החלון הגדול ביותר בשנה. חודש שלם שהוא עת רצון. חז"ל אמרו: "המלך בשדה!". חז"ל דיברו בקודים, שפת הענפים. השדה זה העולם הזה, הגשמי. המלך זהו הגילוי של האור העליון בעולם. ימי אלול הם תקופה מיוחדת במינה, תקופת התעוררות ותשובה.
כאן בדיוק באה הבתולה לעזור לנו. הזכרנו את יכולת ראיית הפרטים של הבתולה. החודש התוכנה הזאת פועלת אצל כולנו. הרמח"ל כתב בספר "מסילת ישרים" על העבודה הרוחנית: "שיתברר ויתאמת אצל האדם מה חובתו בעולמו ולמה צריך שישים מבטו ומגמתו בכל אשר הוא עמל כל ימי חייו..." כלומר, שיהיה"מתבונן ומפקח על מעשיו ודרכיו, הטובים הם אם לא?"
התבוננות היא הכלי הנחוץ לנו ביותר בתקופה זו. התבוננות במעשים, במחשבות, בשנה החולפת... האם השגנו את מה ששאפנו אליו? איזה בן אדם היינו? איך התייחסנו אל הבן/בת זוג? האם אנחנו מאושרים במקום איפה שאנחנו נמצאים?
אלול זה ר"ת "אֲנִי לְדוֹדִי וְדוֹדִי לִי" (שיר השירים ו' ג'), רמז על החיבור השלם בין האור והכלי, חיבור של אהבה. כשיש אהבה באויר אפשר להתבונן בעצמנו ולדון לכף זכות את מה שרואים, לרדת לעומקם של פרטים ולחשב את דרכנו אל השנה החדשה.

שנזכה לימי אלול מאירים ומועילים!

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

"מודעות"-מרכז רוחני לקבלה

אחווה 24,תל אביב

www.mudaut.co.il

03-5100587

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת "מודעות"-מרכז רוחני לקבלה

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה04/11/142063 צפיות
הפרשה מגלה איך באמצעות הנסיונות הגדולים הפך אברהם אבינו לסמל החסד והאהבה לכל הדורות. בדרך הקבלה אנו לומדים מסיפור העקדה את דרך תיקון הנפש. איך כל אחד יכול להגיע למצב מאוזן יותר של כוחות הנפש שבו

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה07/10/142044 צפיות
מעט על פרשת 'וזאת הברכה' החותמת את התורה, ובה משה רבנו מברך את עם ישראל ונפרד מהם, רגע לפני פטירתו והכניסה שלהם לארץ ישראל בלעדיו

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה23/09/141948 צפיות
במרכז הפרשה ניצבת שירת 'האזינו'. השירה מגלה לנו את טבע השלמות של הבריאה ונוטעת בנו את האמונה בכוחה של הנשמה וקשר הברית הנצחי שלה עם בורא עולם

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה17/09/141983 צפיות
הפרשות מכינות אותנו לקראת ההתייצבות למעמד הגדול של ראש השנה וקוראות לנו לערוך בדק בית אחרון, טיפול שורש פנימי שתכליתו לנקות אותנו על מנת שנזכה בשנה של חיבור ודבקות עם הבורא

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה08/09/141987 צפיות
עיקר פרשת השבוע הוא אמנם עניין הברכות והקללות, אבל היא פותחת במצות ביכורים. מצווה יקרה אשר בפנימיותה הכנה רוחנית לקראת ראש השנה הקרב ובא

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה03/09/142094 צפיות
הפרשה מלמדת אותנו על המלחמה האמיתית היחידה שיש, מלחמה שצריך לצאת אליה על מנת לנצח. רגעים לפני סיום השנה, הפרשה מראה לנו איך לעשות מאזן כוחות פנימי ומהו הניצחון אליו אנו שואפים

מאת: "מודעות"-מרכז רוחני לקבלהקבלה25/08/142111 צפיות
פרשת השבוע פותחת בפנינו את נושא ההנהגה הכללית בחברה וההנהגה הפנימית באדם, איך להגיע לקו המשפט שיהיה משפט צדק בעולם סביבנו ובתוכנו אנו.

מאמרים נוספים בנושא קבלה

מאת: בתיה כץקבלה15/05/1935277 צפיות
מעשה בזוג, בעל ואישה שחיו להם באושר ובשלום, גם פרנסה היתה להם ברווח אך דבר אחד העיב על אושרם, הם לא זכו להיפקד בילדים

מאת: בתיה כץקבלה15/05/1923015 צפיות
ביום ל"ג בעומר מציינים את יום הילולת רבי שמעון בר יוחאי כאשר הספר המזוהה איתו ביותר הוא ספר הזוהר הקדוש, ספר יסודי בתורת הקבלה.

מאת: בתיה כץקבלה08/05/1918426 צפיות
"רבי שמעון הצדיק, באתי לציון במיוחד לכבודך על מנת לספר את שערות בני יחיד אשר נתן לי האלוקים בזכותך, קיימתי את נדרי, אתמול הבאתי אותו חי וגזזתי את שיער ראשו בשירה ובזמרה, איך עתה אוכל לסוע מכאן בלעדי בני יחידי.

מאת: בתיה כץקבלה08/05/1927886 צפיות
ידוע ומפורסם שלהחזיק את ספר הזוהר בבית זה מעין כלי מחזיק ברכה, כמו קמע שמסוגל לישועות רבות ולכן אנשים רבים מכל המגזרים מחזיקים בביתם את ספר הזוהר הקדוש, יתרה מכך ישנם גם הלומדים בספר הזוהר כיוון שהלימוד ב...

מאת: בתיה כץקבלה25/02/19605 צפיות
כל אחד חשוף לעין הרע בפרט תינוקות יפים, אנשים בעלי כישרונות, עושר, מעמד מיוחד ועוד. הדברים הטובים האלה מושכים איתם עין הרע כיוון שהם גורמים לקנאה ולצרות עין, ובמקום שיש צרות עין וקנאה בא עין הרע על האדם.

מאת: בתיה כץקבלה25/02/19517 צפיות
שתשעים ותשעה אחוז מהמתים מתו מחמת עין הרע, ורק אחוז אחד מת בדרך ארץ, דהיינו משום שהגיע זמנו. הנה יוצא מדברי הגמרא, שיש מציאות של עין הרע בעולם.

מאת: בתיה כץקבלה07/01/19822 צפיות
גם לאחר פטירה של אדם קרוב ניתן להועיל לו ולשמח אותו על ידי שנעשה לו תיקון לנפטר, אותו תיקון שמביא לנשמתו נחת רוח גדולה, גורם למירוק עוונות של הנפטר ועושה עילוי נשמה גדול בעולמות עליונים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica