חפש מאמרים:
שלום אורח
06.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ביקורת: "הבלתי נראה" = תיאטרון הספרייה

מאת: חיים נויתיאטרון28/12/2012502 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ביקורת: "הבלתי נראה" = תיאטרון הספרייה – פנינה תיאטרלית של משחק משובח

מאת חיים נוי

"הבלתי נראה" מאת המחזאי האמריקני קרייג רייט (48) המועלה בתיאטרון הספרייה ולראשונה בישראל,  הוא פנינה תיאטרלית של משחק משובח. ההצגה הסולידית הזו עוסקת בבית כלא ובכלואים שאינם יודעים מדוע הם שם, אך היא טבולה בהגיגים פילוסופיים, מלאת מתח וקצב , מרגשת ומעניינת.

קרייג העלה את ההצגה ב2009 בניו יורק . העלילה מתרחשת בבית כלא מסתורי ובו אנו מתוודעים לשני אסירים שאינם רואים זה את זה ולסוהר אכזרי המענה אותם.

מסתבר, כי האסירים כבר כלואים כ-11 שנים ולמעשה אין להם מושג מדוע נכלאו, היכן הם נמצאים ומה צופן להם העתיד. כדי לשמור על שפיותם הם מנהלים משחקי חשיבה בינם לבין עצמם. אחד מהם עוסק בתכנונים לגבי אפשרות הימלטות מהמקום והשני סבור כי אסירה נוספת כלואה ממש מתחת לתא שלהם.

מי שמחבל קמעא באווירה השקטה הוא הסוהר והזיותיו ותכנוני הקטל המזוויעים שלו.

זהו סיפורם של האסירים וואלדז וולאס , המקפיד לפנות תמיד לשכנו בתואר מר וזה סיפורו של הסוהר סמאס, החולם על חגיגת יום ההולדת ההזויה שלו.

סביב העיסוק התמידי הזה של האסירים בגורלם ובעתידם, שם המחבר בפיהם הגיגים  ושאלות הרות גורל, טיב הקיום האנושי , חברות בין שותפי גורל ואפילו ניסיון לגלות זיק אנושי בקרביו של סוהר צמא דם.

הבמאי המצוין אפי מרדכי הצליח ללהטט עם שלושה שחקנים מוכשרים ומעולים והעלה לפנינו הצגה שמעלתה העיקרית היא המשחק המשובח ודו הקרב המילולי המצטיין של הגיבורים. אין ספק, כי השחקנים, בוגרים של בית צבי, מעבירים לנו בית ספר למשחק ומוכיחים כיצד יש להציג הצגה קומפקטית ומשובחת.

אבירם קליך מגלם את וואלאס, האסיר הזומם והמתכנן את היציאה לחופש. אבירם הוא שחקן מוכשר, מצטיין, אמין במשחקו ומשחקו מותיר אותנו פעורי פה על כך שבזכות משחק נעים, קולח ופשוט, לכאורה, הוא מסוגל לרתק ולהפגין יכולות דרמטיים מעולים.

אבי עדוי כסוהר סמאס מעביר לנו קורס משחק מזורז על כיצד צריך לבנות דמות הזויה שכזו. סוג של סוהר קשוח, חציו מטורף שעדיין קיים בו סוג משונה של רגש כל שהוא. אבי הוא שחקן מוכשר ביותר ואפילו כשהוא מרוח בדם – הוא מעורר אמפתיה. הוא בהחלט שחקן רב תחומי ומעולה.

הראל אלקלעי כאסיר ואלרז משחק באורח יאה וטוב, משחקו אמין ומוצלח מאוד.

דניאלה קרמר אחראית לנוסח העברי ולשפה הנאה והמענגת, למרות שמדובר באסירים בכלא. למרות השימוש השגוי במינוח "ברי דעת" וחוסר ההבחנה בין לעולם ומעולם, הרי שהטקסט קולח ויפה ומוצלח, גם כאשר היא משתמשת במילים גבוהות (קל וחומר).

התפאורה של אבי שכווי היא פשוטה אך פונקציונאלית. הלבושות של איה בן אשר ראויות לאסירים ואילו מדי הסוהר הם מצוינים ובמיוחד הנעליים שלו. התאורה של פרננדו מאיחייקר היא מוצלחת והמוזיקה של איתי שמעוני היא מצוינת.

"הבלתי נראה" היא הצגה שראויה לתשומת לב בזכות המשחק המשובח, הרעיון וההגיגים הפילוסופיים שכולם ביחד מתערבלים לכדי חוויה תיאטרלית מענגת.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת חיים נוי

מאת: חיים נויבריאות03/04/2025 צפיות
סרמו מדווחת על היעילות של הידרוקסיכלורוקווין, עלייה בשימוש כטיפול מונע; יותר מ-80% צופים התפרצות שנייה

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים03/04/2026 צפיות
VDX.tv, חברת טכנולוגיות פרסום גלובלית שמשנה את האופן שבו מותגים מתחברים עם קהלים רלבנטיים, השיקה היום יוזמה של תשדירי שירות בווידיאו דיגיטלי כדי לעזור בהעלאת המודעות לנושא הקוביד-19 ולעזור לקהילות בעולם להתמודד טוב יותר עם התפשטות הנגיף.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים03/04/2039 צפיות
US Lighting Group, Inc. (OTCPINK:USLG) הודיעה היום שהיא מפתחת נורת לד UV מסחרית הכנס והפעל 4 רגל כדי להחליף נורות פלואורסצנט מסורתיות כדי לעזור להילחם בפתוגנים נגיפיים כמו קוביד-19 באמצעות טכנולוגיית תאורת UV לחיטוי משטחים.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים02/04/2029 צפיות
RELIEF THERAPEUTICS Holding SA (SIX:RLF, "רליף הולדינג") מודיעה היום על הסגירה של ההסכם המחייב להחלפת מניות ("ההסכם") עבור הרכישה על ידי Sonnet BioTherapeutics, Inc. ("סונט"), עכשיו חברת בת של Sonnet BioTherapeutics Holdings, Inc. (Nasdaq:SONN, "סונט הולדינגס") של Relief Therapeutics SA ("Relief SA"), חברת בת של רליף הולדינג שנחתם ב-12 באוגוסט 2019

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים02/04/2034 צפיות
המנהל הבכיר מהמדיה, בידור וטכנולוגיה ג'ייסון קילאר מונה למנכ"ל וורנר מדיה, החל מ-1 במאי. הוא יהיה כפוף לג'ון סטנקי, הנשיא ומנהל התפעול הראשי של AT&T.

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי01/04/2041 צפיות
תעשיית המשחקים הגלובלית מעודדת את השחקנים למלא אחר הנחיות הבריאות והבטיחות לגבי קוביד-19; מספקת מידע וקשר חברתי

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים01/04/2045 צפיות
US Lighting Group, Inc. (OTCPINK:USLG), יצרנית מובילה של אלקטרוניקה ורובוטיקת הייטק, הודיעה שחברת הבת בבעלות מלאה שלה, Intellitronix Corporation, מינתה את מייק וידמסק למנהל התפעול.

מאמרים נוספים בנושא תיאטרון

מאת: moraleתיאטרון17/03/2098 צפיות
הרבה פעמים אנחנו קוראים ושומעים על כך שהופעות ופעילויות תרבותיות הן הרבה יותר ממה שנראה, הרב יותר ממה שנתפס בעין או באוזן. במילים אחרות, מדובר בכלי, אמצעי, שיכול לעזור בתהליכי ריפוי שונים. לכן אנחנו יכולים לראות, למשל, מטפלים באומנות או בעלי מקצוע בתחום הטיפול שמשתמשים בשיטות אומנותיות שונות בעבודה מול מטופלים, בפרט כשמדובר על ילדים ובני נוער.

מאת: חיים נויתיאטרון11/03/20124 צפיות
המקום היחיד בישראל שבו ניתן להיות ולחוש את פריז ולא להיות שבועיים בבידוד כשתצאו מתיאטרון הקאמרי הוא המופע התוסס והמקסים – לילה בפריז, מופע מוזיקלי של השנסונים הגדולים בכל הזמנים.

מאת: חיים נויתיאטרון10/03/20131 צפיות
"חברות הכי טובות" המחזה המוצלח של המחזאית המנוחה ענת גוב, שוב עולה על הבמה והפעם בתיאטרון הספרייה מיסודו של בית צבי ברמת גן והוא מרגש , מבדח ומעניק לצופים חוויה תיאטרלית מענגת. זוהי הפקה קטנה ומוצלחת שבה מגלמות 6 שחקניות מוכשרות את מהלך חייהן כאשר ההצגה במקביל מוצגת בשני מישורים, ההווה והעבר של דמויות המחזה.

מאת: חיים נויתיאטרון07/03/20152 צפיות
המחזמר "צלילי המוזיקה" בהפקת האופרה הקלה בנגב העולה בתיאטרון גבעתיים וברחבי הארץ הוא מרגש ומקסים, סוחף, קולח ומהווה חוויה לכל המשפחה. ההפקה עולה בשפת המקור – אנגלית והיא התברכה בלהקת שחקנים מוכשרים ובקבוצת נוער הגונבת את ההצגה.

מאת: חיים נויתיאטרון22/02/20200 צפיות
המחזה נכתב בידי גלעד עברון המנוח והעלילה מתרחשת בימי המלכים, ממלכת יהודה וממלכת ישראל. בממלכת ישראל שולטים יהורם, ממשפחת אחאב, אמו איזבל ואשתו המלכה זילפה. יהורם נחשב למלך חלש ובעקבות זאת עולה כוחו של זיף, ראש השרים ושר הצבא עזגד, האחראים למאבק בכפרים הארמיים בהרים אותם מנהל המפקד המקומי יהוא שמתקומם נגד המלך, רוצח אותו ואת אימו ומשתלט על הממלכה.

מאת: חיים נויתיאטרון02/02/20278 צפיות
"לרקוד ולעוף" בבית צבי ברמת גן הוא מחזה על משפחה ישראלית המנהלת בית מלון קטן ושזורה בשקרים ובסודות אפלים, כואבת וצוחקת ומשרטטת לפנינו הוויה לא טיפוסית של חיים בצל היגון, השכול והאושר הנכסף. להקת שחקנים משובחת עם בימוי משובח של אלה ניקולבסקי, מצליחה להציג מחזה קולח ומסקרן, מרגש, מענג ומעניין.

מאת: חיים נויתיאטרון28/01/20336 צפיות
מצדה 1942, מחזה מוזיקלי, העולה בבכורה עולמית בתיאטרון הבימה, הוא מופע מטלטל, קסום ומרגש, המעניק לצופים חוייה תיאטרלית נוקבת ומפעימה. משה קפטן, המנהל האמנותי של הבימה ובמאי ההצגה המוזיקלית הצליח ללהטט עם להקת השחקנים הנפלאים והתוצאה היא הפקה מדהימה שחובה לצפות בה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica