חפש מאמרים:
שלום אורח
24.02.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

תביעה נגד משלח בינלאומי מגרמניה- תתברר בישראל

תביעה נגד משלח בינלאומי מגרמניה- תתברר בישראל

עו"ד גיל נדל, רו"ח (משפטן) אביחי קנז

בסקירה זו נתאר מקרה שבו בית המשפט השלום דחה בקשה של חברת שילוח בינלאומית מגרמניה, וקבע כי התביעה שהוגשה נגדה- תתברר בישראל ולא בחו"ל.

בית המשפט קבע מאחר והתביעה עוסקת בנזק למטען שנשלח מגרמניה לישראל, המשלח מגרמניה הוא בעל דין דרוש לבירור התביעה, ואין הצדקה לברר את התביעה בחו"ל.

חברת השילוח מגרמניה ניסתה להתגונן בשתי טענות: האחת, כי אין סמכות לשלוח אליה את כתב התביעה בין היתר לאור תניית שיפוט לבית משפט זר, והשנייה- גם אם נניח שיש סמכות, כי הפורום הישראלי הוא פורום לא נאות לדון בסכסוך, אך שתי הטענות נדחו ונקבע כי הדיון יתקיים בישראל.

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

מטען נשלח מגרמניה לישראל. עם הגיעו של המטען לישראל, התגלה כי הוא ניזוק. חברת הביטוח, שפיצתה את היבואן המבוטח, הגישה תביעת שיבוב נגד הגורמים בשרשרת הלוגיסטיקה וביניהם חברת שילוח מגרמניה.

חברת הביטוח ביקשה מבית המשפט להתיר לה לשלוח את כתב התביעה לחברת השילוח מגרמניה, ובכך להקנות סמכות לבית המשפט לדון בתביעה.

לטענת חברת השילוח מגרמניה, הן מקום התרחשות הכשל במוצר שנשלח ארע במדינה זרה והן היסודות העובדתיים של התביעה התגבשו מחוץ למדינת ישראל ולפיכך הפורום הישראלי אינו הפורום הנאות לדון בתביעה, כי אם הפורום הגרמני.

עוד טענה חברת השילוח מגרמניה כי ההסכם לשילוח המטען לא נערך כלל במדינת ישראל וכי קיימת תניית שיפוט לבית משפט בהונג קונג.

מנגד, התנגדה חברת הביטוח וטענה כי רוב זיקות הסכסוך הן למדינות לישראל, משום שהמטען הגיע לישראל, הנזק התגלה בישראל, ועוד ועוד.

באשר לטענת הפורום הלא נאות, טענה חברת הביטוח כי חברת שילוח בינלאומית חייבת לקחת בחשבון כי היא עשויה להיתבע במדינה אליה נשלח המטען אשר היא עסקה בהובלתו.

החלטת בית המשפט:

בית המשפט קיבל את עמדת חברת הביטוח, והפנה להחלטת בית המשפט: "המבחן שנקבע לצורך הכרעה בשאלה אם הצד הזר הינו "בעל דין דרוש או בעל דין נכון", הוא זה: לו הצד הזר ישב בארץ, האם היה בית-המשפט מוסמך לברר את עילת התביעה נגדו, ואם היה ראוי לברר את התובענה עם התובענה הנידונה בארץ".

בית המשפט קובע כי אם המשלח מגרמניה היה יושב בישראל, ברור כי הוא בעל דין שהיה דרוש לבירור התביעה.

בבחינת הפורום הנאות, ציין בית המשפט כי נטל השכנוע להוכיח מהן מירב הזיקות רובץ על שכמו של הצד הטוען לפורום הלא נאות. חברת השילוח מגרמניה טענה כי גרמניה היא הפורום הנאות אך יחד עם זאת טענה שקיימת תניית שיפוט לבית משפט בהונג-קונג, ובכך החלישה את מעמדו של בית המשפט הגרמני.

בית המשפט ייחס חשיבות לראשיתו של ההליך, מאחר והדיון בישראל החל להתברר הרי שיש לו עדיפות לעומת הפורום הגרמני שלא קיים כל דיון בעניין.

לאור זאת דחה ביהמ"ש את בקשת חברת השילוח מגרמניה וחייב אותה בהוצאות של 2,000 ש"ח לטובת חברת הביטוח.

[ת"א (שלום ת"א) 45406-02-14 הפניקס חברה לביטוח בע"מ נ' Linde Material Handling GmbH ואח' ניתן ביום 26.10.14, השופטת נועה גרוסמן. ב"כ הצדדים- לחברת השילוח מגרמניה- עו"ד משה לשם. לחברת הביטוח- עו"ד אילן אורלי].

* * *

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל  Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089848.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. 
לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים, בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל, רו"ח (משפטן) אביחי קנז

בסקירה זו נתאר את החלטתו של בית המשפט המחוזי בעניין "הרמת מסך" בדיני המס. חברה שנדרשה לשלם חוב מכס ומס קניה פנתה לבית המשפט וטענה כי אין סמכות לדרוש ממנה את החוב, שכן החוב נוצר לחברה אחרת שממנה נרכשה הפעילות.

בסקירה זו נתאר את פסק-דינו של בית המשפט המחוזי שניתן לאחרונה, אשר קיבל בחלקה את תביעת יצרן משקאות האנרגיה XL והוציא צו מניעה קבוע האוסר על היבואן הנתבע לייבא או לשווק פחיות משקה הדומות למוצרי היצרן.

התופעה של יבוא מקביל הולכת ומתפשטת בארצנו. מותגים רבים מיובאים לא רק דרך היבואן הבלעדי/הרשמי, אלא גם באמצעות יבואנים אחרים

בסקירה זו יתואר מקרה שבו בית המשפט המחוזי בבאר שבע הקל בעונשו של אדם שהורשע בהברחה.

בסקירה זו יתואר מקרה שבו בית המשפט העליון קיבל את ערעורה של חברה המשווקת מזכרות ומוצרי יודאיקה והפך את פסיקת בית המשפט המחוזי בנושא.

מאמרים נוספים בנושא דיני מיסים

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19310 צפיות
בסקירה זו נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר קבע כי היבואן הראשי מחויב לספק אחריות לכלי הרכב בישראל, גם כאשר יצרן הרכב קבע החרגה טריטוריאלית בכל הנוגע לאחריות מצידו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19302 צפיות
בסקירה זו נתייחס להחלטת בית משפט השלום בתל-אביב, אשר קיבלה ברובה את בקשת יבואנית לקבל מסמכים הנוגעים למחלוקת הסיווג שנתגלעה בין הצדדים ביחס לפרופילים מאלומיניום שעברו תהליך אלגון. היבואנית יוצגה על ידי משרדנו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19327 צפיות
בית המשפט קיבל את בקשת מנהל הרציף להמרת כתב אישום בכופר וזאת לאחר שנמצא כי נכנס לחנויות דיוטי פרי מבלי שהיה רשאי לכך ונמצאו אצלו מוצרים שלא שולמו בגינם מיסים.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19310 צפיות
במאמר זה נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר דחה עתירה לפי חוק חופש המידע של בעל חברה לחיפושי נפט וגז טבעי לקבלת מידע אודות ייבוא גופרית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19284 צפיות
במאמר זה נסקור את פסיקת בתי המשפט שדנה בשאלות שונות שעלו בעקבות הגברת האכיפה בענף השייט.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19240 צפיות
במאמר זה נסקור את השינויים המשמעותיים העומדים להתרחש החל מינואר הקרוב בנושאי הטלת בלו על שמנים וממסים וזאת בעקבות התיקונים לצו הבלו על דלק (הטלת בלו) וצו תעריף המכס ומס קניה.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/19327 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, אשר דן בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד יבואנית מוצרי מזון ותוספי תזונה בטענה לייחוס סגולות רפואיות למוצרים הנמכרים על-ידה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica