חפש מאמרים:
שלום אורח
28.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ביקורת: "נעצר בחצות" – דרמה דוקומנטרית מרגשת על ראשית הנאציזם – משחק מרשים של גילה אלמגור - הבימה

מאת: חיים נויתיאטרון21/07/20151058 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ביקורת: "נעצר בחצות" – דרמה דוקומנטרית מרגשת על ראשית הנאציזם – משחק מרשים של גילה אלמגור - הבימה

מאת חיים נוי

"נעצר בחצות" היא דרמה דוקומנטרית מרגשת על אירוע מראשית הנאציזם, העולה בתיאטרון הבימה ומאפשרת לגילה אלמגור להרשים את הצופים במפגן של משחק עצמתי ונוקב.

המחזאי האנגלי מארק הייהרסט כתב מחזה המהווה מעין רפורטאז'ה והמביא לצופים פרשיה אמיתית ולא ידועה בציבור הרחב אודות האנס ליטן, עורך דין יהודי מגרמניה ששם את היטלר ללעג ולקלס. ליטן העלה את אדולף היטלר לדוכן העדים במשפט שניהל נגד ארבעה חיילים מפלוגות הסער, במשפט שהתקיים בברלין בשנת 1931. ליטן לעג להיטלר כשניסה להוכיח את הקשר המובהק בינו לבין פלוגות הסער של האס.אס שהיו בריונים שחתרו למהפכה  בכוח הזרוע. היטלר טען כי הם היו רק ספורטאים ואילו ליטן כינה אותו שילוב של הברון מינכהאוזן ואטילה ההוני.

שנתיים מאוחר יותר מונה היטלר לקאנצלר וניצל את שריפת הרייכסטאג, שהוא עצמו היה אחראי לה, לביצוע מעצרים של מתנגדי השלטון וביניהם הפרקליט ליטן.

עלילת המחזה הדוקומנטרי עוסקת בסיפורו הטראגי של ליטן שהושלך ממחנה מעצר אחד למשנהו והגיע גם לדכאו ואת סיפורה האמיץ של אימו שנלחמה בכל כוחה כדי להביא לשחרורו.

אימו של ליטן עוררה את דעת הקהל בארצה ובאנגליה, נפגשה עם אישים וניהלה שיחות נוקבות עם קצין אס.אס שהיה אחראי למעצרים. הסיום של הטרגדיה היה כנראה צפוי מראש וליטן , שבר הכלי שלא כשל ולא נפל ברוחו, החליט לבסוף להצטרף לידידו במחנה ושם קץ לחייו.

הפרשיה הזו שאינה מוכרת כל כך לציבור מעידה על ראשית צמיחת הרוע והתהוות כוחות הרשע. היא מלמדת על החוסן האישי של המעורבים בפרשה ובראשם אימו של ליטן – אירמגארד.

אין זו הצגה במובן הרגיל של תיאטרון. זו דרמה המוגשת לצופים בתצורה ייחודית, המגוללת את האירועים מנקודת מבטם של ליטן וחבריו, הנאצים ובני משפחתו ובראשם האימא.

הבמאי משה קפטן הצליח להפיק מחזה מרגש מאוד ומרשים והעניק לגילה אלמגור תפקיד עצמתי ונוקב. ביחד עם להקת השחקנים המוכשרת. ההפקה היא מיוחדת מאוד ולמעשה הצגת חובה לקהל צעיר המבקש לדעת את ראשית ימי הרוע ולצופים בכלל, השואפים לחוות את התקופה שבה צמחו הנאצים לפסגת שטניותם.

גילה אלמגור-אגמון ניצבת רוב הזמן על הבמה ומצליחה לעורר אמפטיה ולרגש את הצופים. זהו תפקיד תובעני ורב עצמה וגילה מצליחה להעניק לצופים חוויה תיאטרלית אמיתית.

רן דנקר מגלם את הפרקליט שלא נפל ברוחו ומשחקו הוא אמין ומקצועי, נוקב ומעולה.

עידו ברטל גונב לפרקים את ההצגה בדמות דר' קונראד, קצין הגסטאפו המנהל את השיחות עם אימו של ליטן. עידו מגיש משחק קולח, אמין ומפעים. משחקו מקצועי ונפלא.

שמיל בן ארי בתפקיד עציר פוליטי בשם אריך מוזהיים מפגין יכולות דרמטיות מעולות בתפקיד הצנוע ומוכיח שאין תפקידים קטנים לשחקנים בעלי שיעור קומה.

אמנון וולף מוצלח מאוד בתפקיד האסיר קארל אוסייצקי. משחקו קולח ואמין ומשובח.

מיכאל כורש מגלם את תפקיד פריץ ליטן, אביו של הפרקליט ומשחקו טוב מאוד.

תומר שרון מגלם את הלורד האנגלי אלן שמגיע לפגישה עם היטלר ובמקביל מגלם את קולו של הצורר והוא עושה זאת באורח מצוין.

שחר רז מתבלט כקצין פלוגות הסער ומשחקו יפה מאוד.

כמו כן מפגינים יכולות נאות עמית דורון ונצר אלוני בתפקידי החיילים.

דורי פרנס תרגם את המחזה לשפה קולחת ורהוטה.

פרידה קלפהולץ-אברהמי עיצבה את התפאורה המעניינת שכולה כתלים של הכלא, משרדים ותאי כלא עם דלתות נפתחות.

פולינה אדמוב עיצבה את התלבושות הנאותות והראויות.

מאיר אלון עיצב תאורה נאה.

יוסף ברנדנשוילי חיבר את המוזיקה המעולה.

עריכת הוידיאו ארט והפקה מוזיקלית עוצבה בידי אריק אביגדור והיא הייתה מצוינת. שרון גל עיצב את התנועה המתבקשת מהחיילים על רקע אופי המחזה.

המחזאי הייהרסט הגיע לפרמיירה שהייתה ביום ב בתיאטרון הבימה והודה לצופים, לשחקנים  וליוצרים על הבמה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת חיים נוי

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים28/05/2014 צפיות
מוצרי המודעות למצב, שליטה ובקרה של Amika Mobile , Amika Mobility Server (AMS) והיישומונים הסלולריים שלו כולל Amika®Panic ו- Amika®Guard שמספקים תקשורת דו כיוונית על גבי מסרונים, דואל, הודעות מוקפצות, הודעות נדחפות ושיחות קוליות נבחרו באמצעות תהליך תחרותי לפרויקט עם ממשלת קנדה על ידי Innovative Solutions Canada שמטרתו לעודד עסקים קטנים ובינוניים להביא פתרונות חדשניים למשרדים של ממשלת קנדה.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים27/05/2017 צפיות
גאל הילי, כעת מנהל הגנת גידולים מזרח אירופה, ממונה למנהל זרעים אזורי של אירופה, המזרח התיכון ואפריקה, ומחליף בניהול האזור את ג'סטין וולף, ששימש כמנהל זרעים אזורי של אירופה, המזרח התיכון ואפריקה מ-2018 וממונה למנהל זרעים אזורי של צפון אמריקה.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים27/05/2020 צפיות
Mary Kay Inc., מובילה בחידושים בטיפוח העור כבר יותר מ-56 שנים, המשיכה בתמיכה המתמשכת שלה בקהילת הקוסמטיקה והקהילה המדעית על ידי הצגת ממצאים בתוכנית הווירטואלית של כנס 2020 של Skin of Color Society.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים27/05/2024 צפיות
סמיתס מדיקל הודיעה היום שהיא הצטרפה לכמה מהיצרניות האחרות של מכונות הנשמה בעולם בהתאחדות ההדרכה על מכונות הנשמה (VTA) כדי לתמוך בגישה של ספקי שירותים רפואיים למאגר מרכזי של הדרכה על מכונות הנשמה. אפשר למצוא את התוכן ביישומון סלולרי שמנוהל על ידי אלגו.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים26/05/2022 צפיות
Cuentas, Inc. (OTCQB: CUEN), ספקית פינטק מובילה של פתרונות בנקאות ותשלומים סלולריים שמיועדים לשרת את הקהילה ההיספנית וקהילת הלטינו, הגישה את הבקשה הרשמית שלה לרשום את המניות הרגילות שלה בשוק ההון של נאסד"ק.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים26/05/2020 צפיות
"פרס הפרקטיקות הטובות ביותר" של Frost & Sullivan מכיר בהשפעה של הרובוטים UVD בחיטוי נגד נגיפים כמו קוביד-19 וגם ברובוטי השירות האחרים של החברה, GoBe Robots ו-PTR Robots

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים23/05/2045 צפיות
-- החברה תעקוב אחרי החולות בניסוי הקליני שלב 2 של EB613 עד לשישה חודשים לקבלת נתוני צפיפות מינרלים בעצם ותעריך מנות נוספות גדולות יותר של EB613 ­­–

מאמרים נוספים בנושא תיאטרון

מאת: moraleתיאטרון17/03/20272 צפיות
הרבה פעמים אנחנו קוראים ושומעים על כך שהופעות ופעילויות תרבותיות הן הרבה יותר ממה שנראה, הרב יותר ממה שנתפס בעין או באוזן. במילים אחרות, מדובר בכלי, אמצעי, שיכול לעזור בתהליכי ריפוי שונים. לכן אנחנו יכולים לראות, למשל, מטפלים באומנות או בעלי מקצוע בתחום הטיפול שמשתמשים בשיטות אומנותיות שונות בעבודה מול מטופלים, בפרט כשמדובר על ילדים ובני נוער.

מאת: חיים נויתיאטרון11/03/20298 צפיות
המקום היחיד בישראל שבו ניתן להיות ולחוש את פריז ולא להיות שבועיים בבידוד כשתצאו מתיאטרון הקאמרי הוא המופע התוסס והמקסים – לילה בפריז, מופע מוזיקלי של השנסונים הגדולים בכל הזמנים.

מאת: חיים נויתיאטרון10/03/20305 צפיות
"חברות הכי טובות" המחזה המוצלח של המחזאית המנוחה ענת גוב, שוב עולה על הבמה והפעם בתיאטרון הספרייה מיסודו של בית צבי ברמת גן והוא מרגש , מבדח ומעניק לצופים חוויה תיאטרלית מענגת. זוהי הפקה קטנה ומוצלחת שבה מגלמות 6 שחקניות מוכשרות את מהלך חייהן כאשר ההצגה במקביל מוצגת בשני מישורים, ההווה והעבר של דמויות המחזה.

מאת: חיים נויתיאטרון07/03/20335 צפיות
המחזמר "צלילי המוזיקה" בהפקת האופרה הקלה בנגב העולה בתיאטרון גבעתיים וברחבי הארץ הוא מרגש ומקסים, סוחף, קולח ומהווה חוויה לכל המשפחה. ההפקה עולה בשפת המקור – אנגלית והיא התברכה בלהקת שחקנים מוכשרים ובקבוצת נוער הגונבת את ההצגה.

מאת: חיים נויתיאטרון22/02/20376 צפיות
המחזה נכתב בידי גלעד עברון המנוח והעלילה מתרחשת בימי המלכים, ממלכת יהודה וממלכת ישראל. בממלכת ישראל שולטים יהורם, ממשפחת אחאב, אמו איזבל ואשתו המלכה זילפה. יהורם נחשב למלך חלש ובעקבות זאת עולה כוחו של זיף, ראש השרים ושר הצבא עזגד, האחראים למאבק בכפרים הארמיים בהרים אותם מנהל המפקד המקומי יהוא שמתקומם נגד המלך, רוצח אותו ואת אימו ומשתלט על הממלכה.

מאת: חיים נויתיאטרון02/02/20461 צפיות
"לרקוד ולעוף" בבית צבי ברמת גן הוא מחזה על משפחה ישראלית המנהלת בית מלון קטן ושזורה בשקרים ובסודות אפלים, כואבת וצוחקת ומשרטטת לפנינו הוויה לא טיפוסית של חיים בצל היגון, השכול והאושר הנכסף. להקת שחקנים משובחת עם בימוי משובח של אלה ניקולבסקי, מצליחה להציג מחזה קולח ומסקרן, מרגש, מענג ומעניין.

מאת: חיים נויתיאטרון28/01/20533 צפיות
מצדה 1942, מחזה מוזיקלי, העולה בבכורה עולמית בתיאטרון הבימה, הוא מופע מטלטל, קסום ומרגש, המעניק לצופים חוייה תיאטרלית נוקבת ומפעימה. משה קפטן, המנהל האמנותי של הבימה ובמאי ההצגה המוזיקלית הצליח ללהטט עם להקת השחקנים הנפלאים והתוצאה היא הפקה מדהימה שחובה לצפות בה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica