חפש מאמרים:
שלום אורח
06.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ביקורת: "אישה בורחת מבשורה "

מאת: חיים נויתיאטרון15/03/2016882 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ביקורת: "אישה בורחת מבשורה " – ספר המופת של דויד גרוסמן הופך למחזה מטלטל ועוצמתי – תיאטרוני הבימה והקאמרי

מאת חיים נוי

"אישה בורחת מבשורה", המחזה המבוסס על ספר המופת של דויד גרוסמן, הוא מטלטל ועוצמתי ומעניק לצופים חוויית תיאטרון בלתי שגרתית.

ההצגה העולה בהפקה משותפת של תיאטרון הבימה והקאמרי עובדה למחזה ובוימה על ידי חנן שניר שהצליח ללהטט עם להקת שחקנים מרשימה והתוצאה היא הצגה מעין פיוטית, שזורה בהברקות בימוי ובסצנות מבריקות.

העלילה עוסקת באורה, אימו של חייל הנוטל חלק במבצע צבאי והיוצאת למסע ברחבי הארץ, כדי להימלט מבשורה שעלולה להגיע אליה בדבר נפילתו של בנה. ההצגה נפתחת כאשר הגיבורים היו נערים מאושפזים בבית חולים בשל מחלות מדבקות. לאחר מכן היא נעה בין שתי אהבותיה של אורה לאילן בעלה ולאברם, חבר הילדות שממנו יש לה את בנה עופר. אילן ואורה נפרדים ואילו אברם נופל בשבי ושוב נפגש עם אורה שנים לאחר מכן. מלחמות ישראל שזורות בהצגה כמו גם בספר , אך מוטיב מרכזי נוסף הוא האהבה והיחסים המורכבים עם הערבים.

גרוסמן החל לכתוב את הספר בשנת 2003 וסיים אותו לאחר שבנו נפל במלחמת לבנון השנייה. בסיפא של הספר הוא מסביר לקוראים על הקשר בין הספר לבין המציאות.

חנן שניר עטף את ההצגה במעין להקת נגנים ששרה ממיטב שירי הארץ ומהווה מעין מקהלה מספרת , המעורבת בעלילה. קטעים נפלאים הם הסצנות עם רבי עקיבא החוזר בתשובה ותלמידיו או סצנות הריצה במעגל האובססיביות שודאי תרמו לפעילות הספורטיבית של השחקנים.

ההצגה היא בעצם גם סיפור האהבה הגדול בין אורה אברם ואילן הקושר את גורלם על רקע הקיום הישראלי.

אפרת בן צור מגלמת במשחק מפעים ונפלא את דמותה של אורה, האישה שמחליטה לקרוא תיגר על הבשורה המרה שאורבת לאמהות ששולחות בניהן לקרב ויוצאת למסע בארץ מבלי להשאיר שום עקבות שיובילו אליה. אפרת היא שחקנית משכמה ומעלה ומשחקה ראוי למחיאות כפיים סוערות.

דרור קרן מגיש משחק מרגש ועצמתי כאברם האיש שהופך שבר כלי לאחר שנות ייסורים ותקופת שבי. האהבה בו פועמת והוא נזכר עם אורה בכל הימים שחלפו. דרור הוא שחקן מעולה ומשחקו הוא משובח ביותר.

אמנון וולף מגלם את אילן במשחק נוקב ודרמטי ומשכנע. אמנון הוא שחקן מקצועי מצוין.

דניאל סבג מגלם בכישרון רב את עופר הבן שיוצא למבצע הצבאי. דניאל משחק באורח נהדר וראוי לתשבחות.

דויד בילינקה משחק בכמה תפקידים אך מצטיין בגילום עקיבא, החסיד שמנסה לצרף את אורה ואברם אל חבורתו. משחקו הוא משובח ביותר.

גיא מסיקה מגלם מספר תפקידים, אך גורף מחיאות כפיים על גילום הנהג הערבי סמי והמונולוג שהוא נושא, כשהוא מערב את כל המי ומי שבעולם האחראים לדעתו לטרגדיה שלו ושל הערבים.

רינת מטטוב מוצלחת כאחות ערביה ואחות רוסיה.הראל מורד מעולה בלהקה ובהשמעת אפקטים קוליים של ציפורים ואפילו מים מפכים. ויטלי פודולסקי מצוין בנגינה על האקורדיון. משובחים גם שאר חברי הלהקה עמוס בוארון,אלדד ברנטמן, ניר ברק.

רוני תורן עיצב תפאורה שהיא בעצם חלל מוקף קובייה ועל דופנותיו משורטטים כיתובים של השחקנים. פעורים בה גם דלתות ובכלל הדלתות משחקות תפקיד נכבד כשהן מסתירות מאחוריהן את המבשרים של קצין העיר.

המוזיקה שעיצב אורי וידיסלבסקי היא נפלאה. מירי לזר אחראית לתנועה המקסימה. פולינה אדמוב עיצבה את התלבושות המוצלחות. רוני כהן עיצב את התאורה הראויה והיפה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת חיים נוי

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים05/08/2014 צפיות
ב-6 באוגוסט 2020 בשעה 08:00, שעון החוף המזרחי, אריק מרטל, נשיא ומנכ"ל, ג'ון די ברט, סגן נשיא בכיר ומנהל הכספים הראשי ופטריק גוטשה, סגן נשיא, אסטרטגיה תאגידית ויחסי משקיעים, יקיימו שידור אינטרנטי / שיחת ועידה שמיועדים למשקיעים ולאנליסטים פיננסיים כדי לסקור את התוצאות הפיננסיות של החברה ברבעון השני שהסתיים ב-30 ביוני 2020.

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי05/08/2013 צפיות
אנטרה ביו בע"מ (NASDAQ: ENTX), מובילה בפיתוח של תרופות של מולקולות גדולות שניתנות דרך הפה, הודיעה כי חברי צוות הניהול שלה ישתתפו וירטואלית בכנס ביוטכנולוגיה ביום שני, 10 באוגוסט, 2020 ב-12:30 (שעון קיץ).

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים05/08/2014 צפיות
יותר ממיליון צפויים להצטרף! מנהיגי העולם מצביעים על הדרך קדימה, מעבר לאתגרים הגלובליים כולל COVID-19, יחסי גזע, בעיות סביבתיות ומיתון כלכלי גלובלי. הדוברים כוללים את מזכ"ל האו"ם לשעבר באן קי-מון ומאקי סאל, נשיא סנגל. מייסד שותף של UPF, ד"ר האק ג'ה האן. העצרת תעביר מסר מרכזי מיוחד של תקווה לאנושות.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים05/08/2013 צפיות
אנדרסן גלובל נכנסת לשוק הצ'יליאני באמצעות הסכמי שיתוף פעולה עם שתי חברות מבוססות בסנטיאגו: משרד עורכי הדין Chirgwin Peñafiel וחברת המס SPASA Consulting. החברות הללו הן בשותפות קרובה זו לזו ומוסיפות עומק ורוחב לפלטפורמה הדרום האמריקנית של הארגון עם התרחבותה המתמדת.

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי05/08/2014 צפיות
הביצועים החזקים משקפים עמידה איתנה של הפעילות העסקית וחוזק של מותגים

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים03/08/2024 צפיות
נאוטקס (NeoTX Therapeutics), חברת ביוטכנולוגיה בשלב הקליני המפתחת טכנולוגיה להפעלה סלקטיבית של תאי ה- T (STR) לטיפול בגידולים סרטניים, הודיעה היום שתשתתף בכנס הקיץ הוירטואלי לחברות פרטיות של LifeSci Partners שיערך ב- 4-5 באוגוסט 2020.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים02/08/2028 צפיות
בומברדייה (TSX: BBD.B) ואלסטום מקדמות בברכה את ההחלטה של הנציבות האירופית על אישור מותנה של הרכישה של בומברדייה תחבורה על ידי אלסטום. האישור של הנציבות לעסקה מותנה בהתחייבויות מוצעות מסוימות

מאמרים נוספים בנושא תיאטרון

מאת: moraleתיאטרון17/03/20464 צפיות
הרבה פעמים אנחנו קוראים ושומעים על כך שהופעות ופעילויות תרבותיות הן הרבה יותר ממה שנראה, הרב יותר ממה שנתפס בעין או באוזן. במילים אחרות, מדובר בכלי, אמצעי, שיכול לעזור בתהליכי ריפוי שונים. לכן אנחנו יכולים לראות, למשל, מטפלים באומנות או בעלי מקצוע בתחום הטיפול שמשתמשים בשיטות אומנותיות שונות בעבודה מול מטופלים, בפרט כשמדובר על ילדים ובני נוער.

מאת: חיים נויתיאטרון11/03/20491 צפיות
המקום היחיד בישראל שבו ניתן להיות ולחוש את פריז ולא להיות שבועיים בבידוד כשתצאו מתיאטרון הקאמרי הוא המופע התוסס והמקסים – לילה בפריז, מופע מוזיקלי של השנסונים הגדולים בכל הזמנים.

מאת: חיים נויתיאטרון10/03/20500 צפיות
"חברות הכי טובות" המחזה המוצלח של המחזאית המנוחה ענת גוב, שוב עולה על הבמה והפעם בתיאטרון הספרייה מיסודו של בית צבי ברמת גן והוא מרגש , מבדח ומעניק לצופים חוויה תיאטרלית מענגת. זוהי הפקה קטנה ומוצלחת שבה מגלמות 6 שחקניות מוכשרות את מהלך חייהן כאשר ההצגה במקביל מוצגת בשני מישורים, ההווה והעבר של דמויות המחזה.

מאת: חיים נויתיאטרון07/03/20538 צפיות
המחזמר "צלילי המוזיקה" בהפקת האופרה הקלה בנגב העולה בתיאטרון גבעתיים וברחבי הארץ הוא מרגש ומקסים, סוחף, קולח ומהווה חוויה לכל המשפחה. ההפקה עולה בשפת המקור – אנגלית והיא התברכה בלהקת שחקנים מוכשרים ובקבוצת נוער הגונבת את ההצגה.

מאת: חיים נויתיאטרון22/02/20562 צפיות
המחזה נכתב בידי גלעד עברון המנוח והעלילה מתרחשת בימי המלכים, ממלכת יהודה וממלכת ישראל. בממלכת ישראל שולטים יהורם, ממשפחת אחאב, אמו איזבל ואשתו המלכה זילפה. יהורם נחשב למלך חלש ובעקבות זאת עולה כוחו של זיף, ראש השרים ושר הצבא עזגד, האחראים למאבק בכפרים הארמיים בהרים אותם מנהל המפקד המקומי יהוא שמתקומם נגד המלך, רוצח אותו ואת אימו ומשתלט על הממלכה.

מאת: חיים נויתיאטרון02/02/20668 צפיות
"לרקוד ולעוף" בבית צבי ברמת גן הוא מחזה על משפחה ישראלית המנהלת בית מלון קטן ושזורה בשקרים ובסודות אפלים, כואבת וצוחקת ומשרטטת לפנינו הוויה לא טיפוסית של חיים בצל היגון, השכול והאושר הנכסף. להקת שחקנים משובחת עם בימוי משובח של אלה ניקולבסקי, מצליחה להציג מחזה קולח ומסקרן, מרגש, מענג ומעניין.

מאת: חיים נויתיאטרון28/01/20766 צפיות
מצדה 1942, מחזה מוזיקלי, העולה בבכורה עולמית בתיאטרון הבימה, הוא מופע מטלטל, קסום ומרגש, המעניק לצופים חוייה תיאטרלית נוקבת ומפעימה. משה קפטן, המנהל האמנותי של הבימה ובמאי ההצגה המוזיקלית הצליח ללהטט עם להקת השחקנים הנפלאים והתוצאה היא הפקה מדהימה שחובה לצפות בה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica