חפש מאמרים:
שלום אורח
26.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ביקורת: "אנה" – עיבוד חדש ליומנה הנודע של אנה פרנק – מרגש ועצמתי – תיאטרון הקאמרי

מאת: חיים נויתיאטרון04/05/20161204 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ביקורת:  "אנה" – עיבוד חדש ליומנה הנודע של אנה פרנק – מרגש ועצמתי – תיאטרון הקאמרי

מאת חיים נוי

"אנה"- עיבוד חדש ליומן הנודע של אנה פרנק, העולה בתיאטרון הקאמרי הוא מחזה מרגש ועצמתי, חוויה תיאטרלית והצגה חובה, לכל שוחרי התרבות ומנציחי השואה,  לצעירים ולכל אדם השואף להבין את הטרגדיה היהודית מבעד לדירת המסתור הקטנה בהולנד, שם הסתתרו אנה ומשפחתה וידידים עד שנתפסו בידי הנאצים. סיפורה של אנה פרנק באמצעות יומן הנעורים שכתבה, הפך לנכס צאן ברזל ברחבי תבל. היומן שימש בסיס להצגות ולסרטים בקולנוע ובטלוויזיה ועתה מועלית ההפקה , המתבססת על היומן המלא, בעיבוד חדש של מחזאים הולנדים.

הגרסה החדשה מתמקדת בחיים היומיומיים בדירת המסתור, ביכולת לחיות חיי משפחה בתת תנאים, ובהתבגרותה של הנערה , חדת המבט והיכולת הספרותית, התמימה והנבונה.

המיוחד בהצגה החדשה היא התצורה המיוחדת, הן של המתרחש על הבמה והן של  נוסח העלילה. בפתח המחזה אנו צופים באנה הבוגרת הנועדת עם מוציא לאור ומעוניינת לפרסם באמצעותו את יומן הנעורים שכתבה בדירת המסתור. במהלך ההצגה, אנה עוברת מהעבר להווה וחוזר חלילה, ביחד עם המוציא לאור שהוא בעצם בבואתו של אהובה מאותה הדירה, פטר. זוהי מעין אלגוריה באמצעותה חוזים הצופים בחיים הבלתי נתפסים של חיי יום יום בדירת מסתור צפופה ובמה שעבר עליהם. גם בתנאים קשים אלה, על ההורים לנסות ולארגן את יומם ולפקח על התנהלות בני הבית וגידול הבת המתבגרת שיש לה שאיפות וקשיים בהתבגרות שלה.

התפאורה מאופיינת בכך שעל הבמה מוצב בית שלם ובו דירת המסתור בת שתי הקומות עם חדרי המשפחות והיא מסתובבת לאורך ההצגה ופורסת את המתחולל בכל החדרים, בהתאם להתפתחות העלילה. עד לסוף הידוע והמר.

כוכבת ההצגה היא דנה מיינרט, שמצליחה להשתלב באורח מקצועי ונהדר בדמותה של אנה פרנק. דנה מגישה משחק נפלא, מרגש וכובשת את הקהל . אמנם היא נאלצת לזלול עוגת קצפת בראשית המחזה, אבל הדובדבן שבעוגה הוא משחקה שובה הלב והמכמיר ואין ספק שנולדה לנו כוכבת אמיתית .

הבמאי אלון אופיר העלה הפקה מרשימה והצליח ללהטט עם להקת השחקנים, רובם ככולם שחקנים בכירים וידועים המגישים לנו את היומן הנודע בעטיפה קצת אחרת ומרגשת מאוד.

אוהד שחר מגלם את אוטו פרנק והוא מצליח להעביר את הדמות של האב הקפדן לערכיה של בתו ומייצג את הנציג השפוי במערכת המסובכת הזו. אוהד משחק באורח מצוין.

עדי ארד מגלמת נפלא את אדית, אימא של אנה. עדי מצליחה להעביר את התפקיד באורח מעולה ובמשחק משובח. העימות שלה עם אנה פרנק, הסולדת ממנה, הוא ביצוע מצוין במיוחד.

טל בלנקשטיין מגלמת נהדר את מרגוט, האחות הבכורה. טל היא נעימה ומוצלחת ומעבירה יפה מאוד את תפקיד האחות שכמעט אין לה מה לעשות בבית,ונעוריה נגזים עם הזמן.

מוטי כץ מוצלח מאוד בתפקיד מר ון פלס, המתמודד עם שגאוניותיה של אשתו ומצליח להתמודד עם כל קושי בחיוך רחב. מוטי הוא שחקן מעולה והקטע של סיר הלילה בשעת הדומייה הוא אמנם מצחיק אך כואב בלב.

שרה פון שוורצה מופלאה בגילום גברת ון פלס המקפידה על רכושה הפרטי והמשתמשת בסיר לילה פרטי. שרה מצליחה להעביר את חייה של אשת החיים הטובים המוטלת אל בור התחתיות בעוצמה מרגשת ומטלטלת.

אסף פרי מקסים בדמות פטר האוהב את אנה ולא מצליח להגשים את התאווה.

יגאל זקס הוא שחקן נהדר והוא מגלם את רופא השיניים דר' פפר במשחק מוצלח ומשכנע בזכות הגשה מקצועית וכישרון משחק שהוא חוויה לצופים. יגאל הוא שחקן מצטיין. הקטע שבו הוא בודק כרופא שיניים המתיימר להיות ידען רפואי את הריאות של אנה מצד החזה גורם להרגשת לחלוחית והבנה שגם בתנאים קשים, לא נעדרים אפיזודות שכאלה.

איה גרניט-שבא מגלמת את מיפ חיס הידידה שעוזרת למשפחות באספקת מצרכים. איה היא שחקנית מצוינת וכל נוכחותה על הבמה היא כישרון מהלך.

אבי טרמין מגלם בהצלחה רבה את בעלה, יאן.

אורי זלצמן מגלם את המוציא לאור בן דמותו של פטר מהמחבוא ומשחקו נאה ביותר.

איוון לוריא מגלם באורח מוצלח את הקצין הנאצי ואת המלצר בפריז.

המחזאים ההולנדים ג'סיקה וליאון דורלאכר דה וינטר, הצליחו להעתיק את דפי היומן אל מציאות יומיומית , עטופה בהבזקים ובאפיזודות מרגשים .  הם נכחו בהצגת הפרמיירה בתיאטרון. יחד עימם נכח גם ניצול שואה בן 85 שלמד עם אנה פרנק בבית הספר.

רבקה משולח תרגמה את המחזה  לשפה עכשווית ורהוטה.

לילי נחשון עצבה את התפאורה הייחודית והמוצלחת. אורן דר עיצב את התלבושות התקופתיות והנאות. מיכאל גוטליב אחראי למוזיקה המקורית המקסימה. קרן גרנק עצבה את התאורה הנהדרת.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת חיים נוי

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים25/10/2021 צפיות
ארגונים שעובדים מהבית מחפשים פתרונות חדשים לאתגרי הצמיחה, האבטחה והתקציב שניצבים בפניהם, ופונים יותר ויותר לענן

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים23/10/2027 צפיות
דוח האנליסטים של Enterprise Management Associates (EMA) ממצב את סנטיריטי כמובילה בעלת ערך רב עבור יצירת השפעה על העסק והתאמה בין המחשוב והעסק

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי23/10/2025 צפיות
בהמשיכה להוסיף רוחב לכיסוי של הארגון באזור מזרח הקריביים, אנדרסן גלובל מתקשרת בהסכם לשיתוף פעולה עם חברת עורכי הדין Chancery Chambers בברבדוס.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים23/10/2028 צפיות
האוטוריטה האמינה והחדשנית בווידאו לארגונים מובילים מרעננת את פלטפורמת המותגים עם עיצוב מחדש ויזואלי מוחלט

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים22/10/2031 צפיות
תרו תעשייה רוקחית בע"מ (NYSE:TARO) הודיעה היום שבכוונתה לפרסם את התוצאות הכספיות שלה ברבעון ובששת החודשים שהסתיימו ב-30 בספטמבר 2020 ביום רביעי, 28 באוקטובר 2020.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים21/10/2032 צפיות
ספרה, ספקית גלובלית מובילה של תוכנת ניהול סיכונים משולב, נתונים ושירותי ייעוץ הכריזה היום על פתרון מסלולי הסיכונים הדינמיים שלה, פתרון התאומים הדיגיטליים הראשון בענף לניהול בטיחות תהליכים בזמן אמת.


מאמרים נוספים בנושא תיאטרון

מאת: moraleתיאטרון17/03/20680 צפיות
הרבה פעמים אנחנו קוראים ושומעים על כך שהופעות ופעילויות תרבותיות הן הרבה יותר ממה שנראה, הרב יותר ממה שנתפס בעין או באוזן. במילים אחרות, מדובר בכלי, אמצעי, שיכול לעזור בתהליכי ריפוי שונים. לכן אנחנו יכולים לראות, למשל, מטפלים באומנות או בעלי מקצוע בתחום הטיפול שמשתמשים בשיטות אומנותיות שונות בעבודה מול מטופלים, בפרט כשמדובר על ילדים ובני נוער.

מאת: חיים נויתיאטרון11/03/20706 צפיות
המקום היחיד בישראל שבו ניתן להיות ולחוש את פריז ולא להיות שבועיים בבידוד כשתצאו מתיאטרון הקאמרי הוא המופע התוסס והמקסים – לילה בפריז, מופע מוזיקלי של השנסונים הגדולים בכל הזמנים.

מאת: חיים נויתיאטרון10/03/20709 צפיות
"חברות הכי טובות" המחזה המוצלח של המחזאית המנוחה ענת גוב, שוב עולה על הבמה והפעם בתיאטרון הספרייה מיסודו של בית צבי ברמת גן והוא מרגש , מבדח ומעניק לצופים חוויה תיאטרלית מענגת. זוהי הפקה קטנה ומוצלחת שבה מגלמות 6 שחקניות מוכשרות את מהלך חייהן כאשר ההצגה במקביל מוצגת בשני מישורים, ההווה והעבר של דמויות המחזה.

מאת: חיים נויתיאטרון07/03/20757 צפיות
המחזמר "צלילי המוזיקה" בהפקת האופרה הקלה בנגב העולה בתיאטרון גבעתיים וברחבי הארץ הוא מרגש ומקסים, סוחף, קולח ומהווה חוויה לכל המשפחה. ההפקה עולה בשפת המקור – אנגלית והיא התברכה בלהקת שחקנים מוכשרים ובקבוצת נוער הגונבת את ההצגה.

מאת: חיים נויתיאטרון22/02/20771 צפיות
המחזה נכתב בידי גלעד עברון המנוח והעלילה מתרחשת בימי המלכים, ממלכת יהודה וממלכת ישראל. בממלכת ישראל שולטים יהורם, ממשפחת אחאב, אמו איזבל ואשתו המלכה זילפה. יהורם נחשב למלך חלש ובעקבות זאת עולה כוחו של זיף, ראש השרים ושר הצבא עזגד, האחראים למאבק בכפרים הארמיים בהרים אותם מנהל המפקד המקומי יהוא שמתקומם נגד המלך, רוצח אותו ואת אימו ומשתלט על הממלכה.

מאת: חיים נויתיאטרון02/02/20883 צפיות
"לרקוד ולעוף" בבית צבי ברמת גן הוא מחזה על משפחה ישראלית המנהלת בית מלון קטן ושזורה בשקרים ובסודות אפלים, כואבת וצוחקת ומשרטטת לפנינו הוויה לא טיפוסית של חיים בצל היגון, השכול והאושר הנכסף. להקת שחקנים משובחת עם בימוי משובח של אלה ניקולבסקי, מצליחה להציג מחזה קולח ומסקרן, מרגש, מענג ומעניין.

מאת: חיים נויתיאטרון28/01/201026 צפיות
מצדה 1942, מחזה מוזיקלי, העולה בבכורה עולמית בתיאטרון הבימה, הוא מופע מטלטל, קסום ומרגש, המעניק לצופים חוייה תיאטרלית נוקבת ומפעימה. משה קפטן, המנהל האמנותי של הבימה ובמאי ההצגה המוזיקלית הצליח ללהטט עם להקת השחקנים הנפלאים והתוצאה היא הפקה מדהימה שחובה לצפות בה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica