חפש מאמרים:
שלום אורח
10.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אין להמציא כתב תביעה כנגד מוביל בינלאומי לחברת שילוח

אין להמציא כתב תביעה כנגד מוביל בינלאומי לחברת שילוח

עו"ד גיל נדל, עו"ד דייב זייתון, קיריל קפלון

רקע:

על פי המשפט הישראלי, כתב תביעה צריך להיות מומצא לנתבע כתנאי לניהול ההליך המשפטי כנגדו. במקרה בו הנתבע הוא חברה זרה, ניתן להמציא את כתב התביעה ל"מורשה מטעם לניהול עסקים" שפועל בישראל, ועל ידי כך, לנהל את התביעה בישראל כנגד החברה הזרה.  סקירה זו תתייחס להחלטתו של בית משפט השלום בתל אביב, שסירב להכיר במשלח, כמורשה לניהול עסקים של חברה זרה לצורך מסירת כתבי בית-דין.

טענות הצדדים

חברת כלל ביטוח הגישה תביעה כנגד מספר גופים, ביניהם כנגד חברת Fedex Trade Network Transport & Brokerage ("קבוצת פדקס"). בהמשך לאמור, הגישה כלל בקשה לראות בחברת השילוח פריץ קומפניס ישראל טי. בע"מ כמורשה לניהול עסקיה של קבוצת פדקס בישראל. חברת כלל טענה, כי מגלישה באתר האינטרנט של חברת פריץ ניתן ללמוד על כך שבין החברות מתקיימת שותפות עסקית אינטנסיבית והדוקה, וכי פריץ מציגה עצמה כשותפה אסטרטגית של פדקס.

פריץ טענה כי היא מציעה ללקוחותיה שירותי שילוח בינלאומיים, וכי שירותים אלו ניתנים לא רק מאת החברות שבקבוצת פדקס העולמית, אלא גם מחברות שילוח בינלאומיות אחרות. פריץ טענה בנוסף, כי היא מנהלת את עסקיה בישראל רק עבור עצמה, ולא עבור אף חברה בינלאומית אחרת, וכי העובדים בה הם עובדים של חברת פריץ, ולא של חברת פדקס.

בכל הנוגע לפרסומים באתר האינטרנט, טענה פריץ כי אין בהם כדי להסיק שפריץ מנהלת את העסקים של כל החברות בקבוצת פדקס, וכי הפרסומים באינטרנט הם למטרות שיווק. נטען, כי חברת פדקס העולמית היא חברה גדולה, בעלת חברות בנות רבות, ואין בידיעת פריץ מהו מבנה אשכול החברות של פדקס העולמית ולמי להעביר את התביעה.

על טענות אלו השיבה כלל לכך שעל פי הפרסומים של פריץ באינטרנט נוצרת הנחה שפריץ עומדת בקשר עם חברת פדקס, ויש להתבסס על הנחה זו. לגופו של עניין, טענה כלל כי קיים קשר עסקי אינטנסיבי בין פריץ לפדקס, דבר ההופך את פריץ למורשה לניהול עסקיה של פדקס בישראל, אליו ניתן להמציא את כתב התביעה.

הדיון המשפטי

בית המשפט קיבל את עמדת פריץ, וקבע כי אין די בנתונים שהביאה חברת הביטוח, כדי לקבוע שפריץ משמשת כמורשה לניהול עסקיה של פדקס בארץ.

בית המשפט קבע כי העובדה שאתר האינטרנט של פריץ נוקב בחברת פדקס כחברת שילוח בינלאומית איתה קיימים קשרים עסקיים, אין בה כדי להפוך את פריץ למורשה לניהול עסקיה של פדקס.

בית המשפט קבע כי כלל לא הראתה כיצד הסמיכה פדקס את פריץ לניהול עסקיה, לא הראתה באיזה מבין עסקיה הרחבים וחובקי עולם של פדקס מטפלת פריץ בישראל, ועל כן לא הוצגה תשתית מוצקה המבססת הרשאה לניהול עסקיה של פדקס על ידי פריץ בישראל. לאור האמור, נקבע כי אין להתיר המצאה של כתבי בית דין אל פריץ כאילו היו מורשים לניהול עסקי פדקס בישראל.תא (ת"א) 66834-11-15 כלל חברה לביטוח בע"מ נ' Fedex Trade Network Transport & Brokerage פריץ קומפניס ישראל טי. בע"מ (החלטה מיום 10/06/2016, לפני כבוד סגנית הנשיאה נ' גרוסמן. ב"כ הצדדים: לכלל חברה לביטוח בע"מ - עו"ד לשם; לפריץ קומפניס ישראל טי. בע"מ- עו"ד חן-לויט].

 

 

 

 

 

*           *           *

 

 

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי.

לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים, בדוא"ל  Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל, עו"ד דייב זייתון

בין היבואן - חברת תעשיות פיל-טונה בע"מ לבין יצרנית טונה מסין - חברת xiangshan xianghe aquantic product co.ltd נחתם הסכם לספק 40 מכולות דגים במחיר של 2,425 $ עד לחודש אפריל 2015. נטען, כי היצרנית אכן ייצרה את כל הכמות על פי ההזמנה והמכולות היו מוכנות למשלוח בחודש ינואר 2016, אולם בשל קשיים תזרימיים של היצרנית, וככל הנראה לאור עליית מחירי הטונה, מכרה היצרנית את רוב המכולות לצדדים שלישיים וזאת ללא ידיעת היבואן.

ביום 08/05/2012 העבירה חברת פריניב בע"מ לחברת מיקי עוז – עסקים בע"מ הזמנה לאספקת שתי מכולות של רכז תפוזים, המכילות 46 טון מוצר ומכולה אחת לאספקת רכז לימון המכילה 23 טון מוצר. בהזמנה נכתב כי "המוצרים הינם תוצרת ספרד (עפ"י הדוגמאות שניתנו לכם), הכשרות הינה של הרב רובין". המשלוח הראשון התקבל במהלך חודש יולי 2012 עבורו שולמה מלוא התמורה ואילו עבור החשבונית של המשלוח השני, שהתקבל ב 19/09/2016 סירבה פריניב לשלם את התמורה, בטענה כי המוצר שהתקבל היה פגום ובניגוד למוסכם בין הצדדים.

העותרת, ענק הבטיחות, היא חברה המייבאת וסוחרת בציוד בתחום הטלפוניה והקשר, אשר ביקשה לייבא ולשווק מגברים סלולריים. החברה קיבלה ממשרד התקשורת אישור בדבר פטור מאישור סוג, ואישור בדבר פטור מרשיון סחר, והחלה לשווק את המגברים. אי לכך, בחלוף חצי שנה נשלל ממנה האישור, בטענה שמגברים סלולריים זכאים להיכנס לגדרי הפטור. לאור האמור, הגישה החברה עתירה לבג"ץ, כה ביקשה, בין היתר, כי יותר לה להמשיך ולשווק את המגברים בהתבסס על האישורים אשר ניתנו לה.

ביום 11/08/2016 התקבלה החלטת ממשלה, בעקבותיה יצא תזכיר חוק התוכנית הכלכלית לשנים 2017 ו-2018 (תיקוני חקיקה) התשע"ו-2016. מטרת התיקון המוצע, אשר ייסקר במאמר זה, הוא להסיר חסמי סחר ולייעל את פעילות מכון התקנים, תוך שינוי מבני של הרכבי וועדות התקינה הפועלות בו, והסדרת המנגנון לעניין אימוץ או סטייה מתקנים בין-לאומיים.

בקשה לסעד זמני מוגשת על ידי אחד מבעלי הדין ("המבקש") בטרם ניתן פסק דין בעניין הנדון, ולעיתים אף בטרם הגשת התביעה, וזאת כדי להבטיח את קיומו התקין של ההליך או את מימוש פסק הדין.

לאחרונה, קיבל בית משפט השלום בת"א בקשת רשות להתגונן בה אפשר לערבים להתגונן בתביעה כספית שהגיש נגדם סוכן מכס בסדר דין מקוצר, בגין חוב שלא נפרע.

רכב ששימש בהברחת זהב חולט על ידי המדינה. בסקירה זו נתאר את החלטתו של בית המשפט בבקשה ליתן צו זמני שיורה על התביעה החזרת הרכב לבעליו, עד לבירור התביעה להשבת התפוס. בית המשפט פסק שאין להשיב את כלי הרכב, בשים לב לסיכויים הקלושים של התביעה, ולאור האינטרס הציבורי בהתרעת יבואנים מביצוע עבירות.

מאמרים נוספים בנושא דיני מיסים

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19500 צפיות
בסקירה זו נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר קבע כי היבואן הראשי מחויב לספק אחריות לכלי הרכב בישראל, גם כאשר יצרן הרכב קבע החרגה טריטוריאלית בכל הנוגע לאחריות מצידו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19486 צפיות
בסקירה זו נתייחס להחלטת בית משפט השלום בתל-אביב, אשר קיבלה ברובה את בקשת יבואנית לקבל מסמכים הנוגעים למחלוקת הסיווג שנתגלעה בין הצדדים ביחס לפרופילים מאלומיניום שעברו תהליך אלגון. היבואנית יוצגה על ידי משרדנו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19511 צפיות
בית המשפט קיבל את בקשת מנהל הרציף להמרת כתב אישום בכופר וזאת לאחר שנמצא כי נכנס לחנויות דיוטי פרי מבלי שהיה רשאי לכך ונמצאו אצלו מוצרים שלא שולמו בגינם מיסים.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19441 צפיות
במאמר זה נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר דחה עתירה לפי חוק חופש המידע של בעל חברה לחיפושי נפט וגז טבעי לקבלת מידע אודות ייבוא גופרית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19325 צפיות
במאמר זה נסקור את פסיקת בתי המשפט שדנה בשאלות שונות שעלו בעקבות הגברת האכיפה בענף השייט.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19272 צפיות
במאמר זה נסקור את השינויים המשמעותיים העומדים להתרחש החל מינואר הקרוב בנושאי הטלת בלו על שמנים וממסים וזאת בעקבות התיקונים לצו הבלו על דלק (הטלת בלו) וצו תעריף המכס ומס קניה.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/19353 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, אשר דן בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד יבואנית מוצרי מזון ותוספי תזונה בטענה לייחוס סגולות רפואיות למוצרים הנמכרים על-ידה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica