חפש מאמרים:
שלום אורח
07.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הפיקוח על יצוא בטחוני – משטר MTCR – חלק ראשון

הפיקוח על יצוא בטחוני – משטר MTCR – חלק ראשון

עו"ד גיל נדל, עו"ד אור כהן-ששון

מטרת משטרי הפיקוח הבטחוני והדו-שימושי השונים, היא להסדיר את תחום היצוא הבטחוני וזאת מטעמי בטחון לאומי, מדיניות חוץ, התחייבויות בינלאומיות ושמירה על אינטרסים חיוניים אחרים של המדינות.

כחלק מהמשטרים, כונן משטר ה-MTCR, משטר פיקוח על יצוא טובין הקשורים לתחום הטילים הכבדים, כולל פיקוח על הטכנולוגיה הקשורה לתחום. במסגרת סקירה זו נדון במשטר זה.

משטר הפיקוח על טכנולוגית טילים (MTCR)

משטר הפיקוח על טכנולוגיות טילים (MTCR ;Missile Technology Control Regime) הינו משטר בינלאומי לבקרה על סחר בטובין מסוג טילים והטכנולוגיות רלוונטיות לתחום.

המשטר נוסד בשנת 1987 על ידי מדינות G-7, אשר ראו לנגד עיניהם את הסכנה הטמונה לאנושות במעבר בלתי מבוקר של טובין מסוג טילים שעלולים לשמש למטרות גרעיניות, ועל כן פעלו לייסוד משטר ה-MTCR.

כאמור, המשטר מכוון באופן ספציפי לפקח על טובין המשמשים בתחום הטילים למטרות גרעיניות (בשונה ממשטרי פיקוח כללים, דוגמת Wassenaar), וככזה הוא מגדיר "תנאי סף": טובין שמפוקחים על ידי משטר זה יהיו בעלי יכולת נשיאה מינמאלי של 500Kg, ובעלי טווח שיגור של 300Km לפחות.

מדי שנה, נערך דיון מקצועי במשטר על מנת לעדכן אותו ולשמור עליו רלוונטי ואפקטיבי בחלוף הזמן ועם התקדמות הטכנולוגיה.

כיום חברות במשטר בצורה 35 מדינות, אשר חתמו ואימצו באופן רשמי את משטר הפיקוח MTCR. עם זאת, ישנן מדינות נוספות בעולם, ובתוכן ישראל, שאינן במעמד "מדינה חברה" אולם הלכה למעשה הן מקיימות משטר פיקוח דומה עד זהה בכך שמאמצים בחקיקה מקומית הוראות המשטר והעדכונים החלים בו.

האסדרה על יצוא טובין וטכנולוגיות לטילים מחולקת במשטר ה-MTCR לקטגוריות כדלהלן:

- קטגוריה I: הקטגוריה "הרגישה", בה מופיעים הפריטים המפוקחים ביותר.

הקטגוריה קובעת רשימה של מערכות שלמות לנשיאת 500 ק"ג ומעלה, לטווח מינימאלי של 300 ק"מ.

· מערכות מושלמות לשיגור: כוללת מערכות מושלמות של משגרים וטילים, תוכנות לטובין אלו וטכנולוגיה לפיתוח והפעלה.

· רכבי שיגור, רקטות, טילי שיוט, ומל"טים ייחודיים.

· מערכות משנה: כוללת מערכות לייצור המערכות הנ"ל וכן מערכות לתפעול ותמיכה של המערכות הנ"ל. הקטגוריה כוללת גם תוכנות וטכנולוגיה קשורה.

- קטגוריה II: קטגוריה פחות רגישה, הכוללת פריטים הן לשוק הבטחוני והן לשוק האזרחי.

· ציוד ורכיבי התנעה: הקטגוריה כוללת מנועים מסוגים שונים, מיכלים לחומרי הנעה, מיכלי בידוד לטילים ועוד.

· חומרי בעירה וכימיקלים: חומרי בעירה וכימיקלים שונים, וייצורם.

· רכיבי מבנה: חומרים ורכיבים למבנה ציוד מפוקח.

· רכיבי ניווט ואוריינטציה: ג'יירו, מנגנוני כיוון מגנטיים ועוד.

· בקרת טיסה

· אוויוניקה: רכיבי אלקטרוניקה לתחום התעופה.

· תומכי שיגור: רכיבים, כלים ומערכות תומכות שיגור (Launch).

· מחשוב וחלקי מחשוב לציוד המפוקח (כולל מודלים להדמיה)

· ממירי אנלוג-דיגיטל

· ציוד בחינה לבדיקת ציוד מפוקח

· ציוד התחמקות מרדאר ("חמקנות" - Stealth)

· מערכות הגנה מתופעות גרעיניות: ציוד אלקטרוני עמיד לקרינה וכיו"ב.

MTCR בישראל

על אף שמדינת ישראל אינה חתומה על אמנת MTCR, חוק הפיקוח על היצוא הבטחוני, התשס"ז-2007, מתייחס מפורשות למשטר זה ומאמץ אותו.

יתרה מכך, בעת בקשת רישיון מאפ"י למוצר המפוקח על פי MTCR, יש לנקוט בקוד ייחודי שמופיע ברשימת הפיקוח של ה-MTCR, ובהתאם לנהלי MTCR המתפרסמים באתר הרשמי.

בנוסף לבקשת הרישיון למוצר המפוקח על פי MTCR, יש להגיש הצהרה ייחודית ("הצהרת MTCR") שעליה יחתום המשתמש הסופי, וזאת על מנת לוודא את היעד האחרון אליו יגיעו הטובין.

 תגיות המאמר: מסים


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי.

לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים, בדוא"ל  Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל, עו"ד דייב זייתון

בין היבואן - חברת תעשיות פיל-טונה בע"מ לבין יצרנית טונה מסין - חברת xiangshan xianghe aquantic product co.ltd נחתם הסכם לספק 40 מכולות דגים במחיר של 2,425 $ עד לחודש אפריל 2015. נטען, כי היצרנית אכן ייצרה את כל הכמות על פי ההזמנה והמכולות היו מוכנות למשלוח בחודש ינואר 2016, אולם בשל קשיים תזרימיים של היצרנית, וככל הנראה לאור עליית מחירי הטונה, מכרה היצרנית את רוב המכולות לצדדים שלישיים וזאת ללא ידיעת היבואן.

ביום 08/05/2012 העבירה חברת פריניב בע"מ לחברת מיקי עוז – עסקים בע"מ הזמנה לאספקת שתי מכולות של רכז תפוזים, המכילות 46 טון מוצר ומכולה אחת לאספקת רכז לימון המכילה 23 טון מוצר. בהזמנה נכתב כי "המוצרים הינם תוצרת ספרד (עפ"י הדוגמאות שניתנו לכם), הכשרות הינה של הרב רובין". המשלוח הראשון התקבל במהלך חודש יולי 2012 עבורו שולמה מלוא התמורה ואילו עבור החשבונית של המשלוח השני, שהתקבל ב 19/09/2016 סירבה פריניב לשלם את התמורה, בטענה כי המוצר שהתקבל היה פגום ובניגוד למוסכם בין הצדדים.

העותרת, ענק הבטיחות, היא חברה המייבאת וסוחרת בציוד בתחום הטלפוניה והקשר, אשר ביקשה לייבא ולשווק מגברים סלולריים. החברה קיבלה ממשרד התקשורת אישור בדבר פטור מאישור סוג, ואישור בדבר פטור מרשיון סחר, והחלה לשווק את המגברים. אי לכך, בחלוף חצי שנה נשלל ממנה האישור, בטענה שמגברים סלולריים זכאים להיכנס לגדרי הפטור. לאור האמור, הגישה החברה עתירה לבג"ץ, כה ביקשה, בין היתר, כי יותר לה להמשיך ולשווק את המגברים בהתבסס על האישורים אשר ניתנו לה.

ביום 11/08/2016 התקבלה החלטת ממשלה, בעקבותיה יצא תזכיר חוק התוכנית הכלכלית לשנים 2017 ו-2018 (תיקוני חקיקה) התשע"ו-2016. מטרת התיקון המוצע, אשר ייסקר במאמר זה, הוא להסיר חסמי סחר ולייעל את פעילות מכון התקנים, תוך שינוי מבני של הרכבי וועדות התקינה הפועלות בו, והסדרת המנגנון לעניין אימוץ או סטייה מתקנים בין-לאומיים.

בקשה לסעד זמני מוגשת על ידי אחד מבעלי הדין ("המבקש") בטרם ניתן פסק דין בעניין הנדון, ולעיתים אף בטרם הגשת התביעה, וזאת כדי להבטיח את קיומו התקין של ההליך או את מימוש פסק הדין.

לאחרונה, קיבל בית משפט השלום בת"א בקשת רשות להתגונן בה אפשר לערבים להתגונן בתביעה כספית שהגיש נגדם סוכן מכס בסדר דין מקוצר, בגין חוב שלא נפרע.

רכב ששימש בהברחת זהב חולט על ידי המדינה. בסקירה זו נתאר את החלטתו של בית המשפט בבקשה ליתן צו זמני שיורה על התביעה החזרת הרכב לבעליו, עד לבירור התביעה להשבת התפוס. בית המשפט פסק שאין להשיב את כלי הרכב, בשים לב לסיכויים הקלושים של התביעה, ולאור האינטרס הציבורי בהתרעת יבואנים מביצוע עבירות.

מאמרים נוספים בנושא דיני מיסים

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19582 צפיות
בסקירה זו נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר קבע כי היבואן הראשי מחויב לספק אחריות לכלי הרכב בישראל, גם כאשר יצרן הרכב קבע החרגה טריטוריאלית בכל הנוגע לאחריות מצידו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19559 צפיות
בסקירה זו נתייחס להחלטת בית משפט השלום בתל-אביב, אשר קיבלה ברובה את בקשת יבואנית לקבל מסמכים הנוגעים למחלוקת הסיווג שנתגלעה בין הצדדים ביחס לפרופילים מאלומיניום שעברו תהליך אלגון. היבואנית יוצגה על ידי משרדנו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19584 צפיות
בית המשפט קיבל את בקשת מנהל הרציף להמרת כתב אישום בכופר וזאת לאחר שנמצא כי נכנס לחנויות דיוטי פרי מבלי שהיה רשאי לכך ונמצאו אצלו מוצרים שלא שולמו בגינם מיסים.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19510 צפיות
במאמר זה נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר דחה עתירה לפי חוק חופש המידע של בעל חברה לחיפושי נפט וגז טבעי לקבלת מידע אודות ייבוא גופרית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19397 צפיות
במאמר זה נסקור את פסיקת בתי המשפט שדנה בשאלות שונות שעלו בעקבות הגברת האכיפה בענף השייט.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19344 צפיות
במאמר זה נסקור את השינויים המשמעותיים העומדים להתרחש החל מינואר הקרוב בנושאי הטלת בלו על שמנים וממסים וזאת בעקבות התיקונים לצו הבלו על דלק (הטלת בלו) וצו תעריף המכס ומס קניה.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/19420 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, אשר דן בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד יבואנית מוצרי מזון ותוספי תזונה בטענה לייחוס סגולות רפואיות למוצרים הנמכרים על-ידה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica