חפש מאמרים:
שלום אורח
06.12.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בית המשפט פוסק פיצוי נמוך בגין הפרת סימן מסחר וזכויות יוצרים

בית המשפט פוסק פיצוי נמוך בגין הפרת סימן מסחר וזכויות יוצרים

עו"ד גיל נדל, עו"ד דייב זיתון ומתן יעקב

רקע:

בסקירה זו נתאר מקרה בו נתפסו בחנות "הכל בדולר" בבעלות הנתבע, מוצרים הנושאים דמויות מצוירות  המפרים את זכויות היוצרים וסימני המסחר של התובעות, השייכות לקונצרן "Time Warner Entertainment".

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

במהלך חיפוש בחנות הנתבע, נתפסו מוצרים הנושאים דמויות מצוירות וסימנים מסחריים וזאת ללא קבלת אישור מוקדם של התובעות להטבעת הדמויות והסימנים. בין היתר נתפסו מדבקות, קלפים ובלונים, הנושאים את הדמויות "טום וג'רי" "סופרמן" "טוויטי ו"פאוור רינג'רס".

המוצרים שנתפסו נבדקו על ידי נציגת התובעות בארץ, וממצאי הבדיקה העלו לטענתן כי המוצרים אלו הועתקו שלא כדין, או שלא על פי רישיון של התובעות ומי מטעמן. לאור האמור, תבעו החברות פיצוי כספי, בטענה כי הן בעלות זכות היוצרים וסימני המסחר בדמויות.

התובעות טענו, כי הנתבע הינו סוחר ותיק, אשר הצהיר בעבר כי אינו מכניס לחנותו מוצרים מזויפים, ואף על פי כן, נמצאו בחנותו מוצרים המפרים את זכויותיהן. כל אחת מהתובעות תבעו פיצוי בשיעור של 100,000 ₪, בגין הפרות של מספר יצירות.

הנתבע טען כי על התביעה להימחק על הסף או להידחות, וזאת בהעדר נתונים על דרך התאגדותן של התובעות. הנתבע טען בנוסף, כי מדובר במספר זניח של מוצרים, ששווים זעום, אשר נמצאו בתוך מגוון של עשרות אלפי פריטים בחנות. הנתבע טען בנוסף, כי הפריטים בחנותו נרכשים מעשרות ספקים, כולם בעלי עסקים ידועים ומקובלים, וחלקם על ידי ספקים שהגיעו לידי סיום פעילותם העסקית, וכי יש לראותו בגדר "מפר תמים".

החלטת בית המשפט:

בית המשפט, לאחר שבחן את העדויות, קבע כממצא עובדתי כי הנתבע אכן הפר את סימני המסחר של התובעות.

בית המשפט ביסס את קביעתו על עדותה של נציגתן של התובעות בישראל, אשר מוסמכת מטעמן לקבוע את מקוריותן של המוצרים, לפיה, איכות המוצרים ירודה, ואינה עולה בקנה אחד עם דרישות התובעות ממוצרים מורשים ומקוריים, וכן על עדותו של הנתבע, אשר העיד כי אין ביכולתו לבדוק את כל המוצרים הנמכרים על ידו.

משקבע בית המשפט כי הנתבע אכן הפר את סימני המסחר של התובעות, עבר בית המשפט לשאלת הפיצוי.

בית המשפט קבע כי התובעות לא ביססו את שיעורי הפיצוי הנתבע על ידן, וכי סכום התביעה אינו פרופורציונאלי לסוג ההפרות והיקפן. לאחר שלקח בחשבון, בין היתר, את הפגיעה בזכויות הקניין הרוחני של התובעות, ומספר המוצרים המפרים שנתפסו, החליט בית המשפט להעמיד את גובה הפיצוי שישולם לתובעות על סך של 30,000 ₪ בלבד.

ת.א. 1519-01-13 SCG POWER RANGERS LLC נ' ציוני. בפני כב' השופטת הבכירה רונית פינצ'וק  - אלט. פסק דין מיום 14.6.16. [ב"כ הצדדים: לחברות  - עו"ד איבצן - נצר –וולצקי; לנתבע- עו"ד ניסים נברו].

*           *           *

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.
 תגיות המאמר: מסים


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי.

לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים, בדוא"ל  Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל, עו"ד דייב זייתון

בין היבואן - חברת תעשיות פיל-טונה בע"מ לבין יצרנית טונה מסין - חברת xiangshan xianghe aquantic product co.ltd נחתם הסכם לספק 40 מכולות דגים במחיר של 2,425 $ עד לחודש אפריל 2015. נטען, כי היצרנית אכן ייצרה את כל הכמות על פי ההזמנה והמכולות היו מוכנות למשלוח בחודש ינואר 2016, אולם בשל קשיים תזרימיים של היצרנית, וככל הנראה לאור עליית מחירי הטונה, מכרה היצרנית את רוב המכולות לצדדים שלישיים וזאת ללא ידיעת היבואן.

ביום 08/05/2012 העבירה חברת פריניב בע"מ לחברת מיקי עוז – עסקים בע"מ הזמנה לאספקת שתי מכולות של רכז תפוזים, המכילות 46 טון מוצר ומכולה אחת לאספקת רכז לימון המכילה 23 טון מוצר. בהזמנה נכתב כי "המוצרים הינם תוצרת ספרד (עפ"י הדוגמאות שניתנו לכם), הכשרות הינה של הרב רובין". המשלוח הראשון התקבל במהלך חודש יולי 2012 עבורו שולמה מלוא התמורה ואילו עבור החשבונית של המשלוח השני, שהתקבל ב 19/09/2016 סירבה פריניב לשלם את התמורה, בטענה כי המוצר שהתקבל היה פגום ובניגוד למוסכם בין הצדדים.

העותרת, ענק הבטיחות, היא חברה המייבאת וסוחרת בציוד בתחום הטלפוניה והקשר, אשר ביקשה לייבא ולשווק מגברים סלולריים. החברה קיבלה ממשרד התקשורת אישור בדבר פטור מאישור סוג, ואישור בדבר פטור מרשיון סחר, והחלה לשווק את המגברים. אי לכך, בחלוף חצי שנה נשלל ממנה האישור, בטענה שמגברים סלולריים זכאים להיכנס לגדרי הפטור. לאור האמור, הגישה החברה עתירה לבג"ץ, כה ביקשה, בין היתר, כי יותר לה להמשיך ולשווק את המגברים בהתבסס על האישורים אשר ניתנו לה.

ביום 11/08/2016 התקבלה החלטת ממשלה, בעקבותיה יצא תזכיר חוק התוכנית הכלכלית לשנים 2017 ו-2018 (תיקוני חקיקה) התשע"ו-2016. מטרת התיקון המוצע, אשר ייסקר במאמר זה, הוא להסיר חסמי סחר ולייעל את פעילות מכון התקנים, תוך שינוי מבני של הרכבי וועדות התקינה הפועלות בו, והסדרת המנגנון לעניין אימוץ או סטייה מתקנים בין-לאומיים.

בקשה לסעד זמני מוגשת על ידי אחד מבעלי הדין ("המבקש") בטרם ניתן פסק דין בעניין הנדון, ולעיתים אף בטרם הגשת התביעה, וזאת כדי להבטיח את קיומו התקין של ההליך או את מימוש פסק הדין.

לאחרונה, קיבל בית משפט השלום בת"א בקשת רשות להתגונן בה אפשר לערבים להתגונן בתביעה כספית שהגיש נגדם סוכן מכס בסדר דין מקוצר, בגין חוב שלא נפרע.

רכב ששימש בהברחת זהב חולט על ידי המדינה. בסקירה זו נתאר את החלטתו של בית המשפט בבקשה ליתן צו זמני שיורה על התביעה החזרת הרכב לבעליו, עד לבירור התביעה להשבת התפוס. בית המשפט פסק שאין להשיב את כלי הרכב, בשים לב לסיכויים הקלושים של התביעה, ולאור האינטרס הציבורי בהתרעת יבואנים מביצוע עבירות.

מאמרים נוספים בנושא דיני מיסים

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/1986 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, אשר דן בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד יבואנית מוצרי מזון ותוספי תזונה בטענה לייחוס סגולות רפואיות למוצרים הנמכרים על-ידה.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/1988 צפיות
בסקירה זו נתאר שלוש עתירות מנהליות שהוגשו לבית המשפט על-ידי חברות העוסקות ביבוא ובהרכבת אוטובוסים, כנגד החלטת ועדת המכרזים של משרד התחבורה ומשרד הכלכלה.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/1987 צפיות
במאמר זה נסקור את חובותיה של הרשות המנהלית כלפי האזרח.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/1987 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית משפט השלום ברמלה, אשר דן בתביעה שהוגשה על-ידי יבואן רכב בייבוא אישי כנגד רשות המכס, בעקבות הודעת גרעון שהוצאה לו בגין פסילת ערך הרכב.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/1982 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית משפט השלום בתל אביב, אשר דן בתביעה שהוגשה על-ידי יבואן רכב בייבוא אישי כנגד רשות המכס, בעקבות הודעת גרעון שהוצאה לו בגין פסילת ערך הרכב.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/1985 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט השלום בחיפה, אשר דן בתביעה שהוגשה על-ידי יבואנית מערכות לרכב כנגד רשות המכס, בעקבות מחלוקת שהתעוררה ביחס לסיווגם של ארגזי כלים המשמשים ברכב מנועי.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19609 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט המחוזי בתל-אביב במחלוקת בנושא הפרת הוראות תקן ישראלי. במקרה זה, יבואן ייבא סוכריות ממותקות ברכב-כוהל סורביטול מגרמניה ולא ציין על גבי האריזה, ליד המילה "ללא סוכר", כי הוא מכיל רב-כהלים כנדרש בתקן. בית המשפט אישר את הבקשה לאישור התובענה כתובענה ייצוגית וקבע כי היבואן הפר את הוראות תקן ישראלי.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica