חפש מאמרים:
שלום אורח
19.01.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ביקורת: עלובי החיים – מחזמר מושקע ועטור כוכבים וכישרונות חדשים – הפקת מופת - תיאטרון הבימה

מאת: חיים נויתיאטרון07/10/2016854 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ביקורת: עלובי החיים – מחזמר מושקע ועטור כוכבים וכישרונות חדשים – הפקת מופת - תיאטרון הבימה

מאת חיים נוי

"עלובי החיים"  המחזמר הנודע העולה בתיאטרון הבימה, הוא הפקת מופת, מושקע ועטור כוכבים וכישרונות חדשים.

ההפקה החדשה, תחת שרביט הבימוי של משה קפטן, המנהל האמנותי של התיאטרון ומר מיוזיקל הישראלי, היא הצגה שעומדת בכל קנה מידה של מחזות זמר בווסט אנד בלונדון או בברודווי. הפעם היא עטופה לא רק בכישרונות מעולים, אלא בתפאורה ואלמנטים העולים לפעמים על הצגות דומות מחו"ל.

למעשה, מדובר באופרה שכן היצירה המבוססת על ספרו הנודע של ויקטור הוגו, מושרת כולה, ללא טקסט דיבור. לכל אורך המופע, מלווה אותה תזמורת של 18 כלים.

המחזמר הוא פרי עטם של הצמד אלן בובליל וקלוד מישל שונברג כאשר את הלחנים כתב שונברג.

העלילה עוסקת בז'אן ולז'אן, שלאחר 19 שנים בכלא, בעוון גניבת 2 ככרות לחם וניסיון בריחה מן הכלא, הוא משתחרר על תנאי. הוא אוחז בידו כרטיס צהוב שעליו להציגו בפני כל, כרטיס אשר גורם לכל מי שפוגש בו שלא לבטוח בו. הסוהר שפיקח עליו במשך כל תקופת מאסרו, ז'אבר, עוקב אחריו בקפדנות על מנת לוודא שהאסיר המשוחרר שומר על הכללים המגבילים שהוטלו עליו. ולז'אן בוחר לברוח ולהשאיר מאחור את עברו. שנים לאחר מכן, הוא הופך לראש עיריית מונטריי והוא אף מנהל בית חרושת. אחת מן העובדות בבית החרושת, פנטין, מפוטרת מעבודתה לאחר שחברותיה מגלות שהיא מגדלת בסתר ילדה מחוץ לנישואין. היא מואשמת בזנות ונזרקת לרחוב. על ערש דווי, מבטיח ולז'אן לפנטין הגוססת, שיעשה הכול על מנת למצוא את בתה ולגדל אותה. הוא מוצא את קוזט הקטנה בפונדק דרכים, ואוסף אותה מצמד פונדקאים נוכלים – בני הזוג תנרדייה, לא לפני שהם סוחטים ממנו כסף רב בעבור שחרורה. 7 שנים לאחר מכן, 1832, פריז. בעיר הגדולה מתגוררים כעת ולז'אן וקוזט, ז'אבר שדולק אחריהם על מנת לתפוס את האסיר המשוחרר שלא עמד בתנאי שחרורו, וכן בני הזוג תנרדייה ובתם אפונין, שנאלצו לסגור את הפונדק מטעמים כלכליים. על רקע הרחוב התוסס משמועות על הדחתו של הגנרל למארק, האדם היחיד בממשלה שדואג לעניים, נאספים הסטודנטים בבית הקפה, תחת הנהגתו של אנז'ורא, על מנת לתכנן מהפכה. לצד המערכה הצבאית נרקם סיפור אהבה משולש בין סטודנט רומנטיקן בשם מריוס, ובין קוזט ואפונין, סיפור אהבה שסופו בשבר מוחלט עבור האחד, ואהבה נצחית עבור השניים האחרים.

המחזמר נחשב לאחד הנודעים בעולם והוצג - ועדיין מוצג - שנים בהיכלי מחזות הזמר בלונדון וברודווי וברחבי תבל. גם בישראל הועלה פעמיים בקאמרי וזכור במיוחד דודו פישר בתפקיד הראשי, שאף הוזמן להופיע במחזמר בלונדון וברודווי. הפקה מוצלחת מאוד הועלתה גם בבית צבי. כיום, חלק נכבד מהקאסט הם בוגרי בית צבי לאורך השנים.   המחזמר גם הופק לסרט קולנוע עם יו ג'קמן.

ההפקה בהבימה מיוחדת גם בכך שהיא מורכבת משני קאסטים של תפקידים ראשיים ומרכזיים. הקאסט השני מורכב בחלקו משחקנים חדשים וכישרוניים במיוחד, אחדים מהם סיימו רק לפני שנה-שנתיים את לימודיהם בבית צבי.

אמיר דדון נושא באורח  מושלם את תפקידו של ז'אן ולז'אן. דדון הוא זמר מופלא, שחקן מוצלח ובעל כישרון משחק ופרפורמר משובח.

יגאל שדה מוצלח מאוד בתפקיד הסוהר ז'אבר ומשחקו ראוי לכל שבח.

מירי מסיקה היא פאנטין מופלאה ושירתה ומשחקה הם מצויינים.

גונבים לפרקים את ההצגה הם הצמד חנה לסלאו ואבי קושניר בתפקידי בעל הפונדק טרנדייה ואשתו. חנה ואבי הם בעלי כישרון קומי ייחודי והם זכאים למחיאות כפיים מיוחדות.

הראל סקעת נהדר כמריוס והוא גם זמר מעולה וגם שחקן מצוין.

רוני דלומי היא אפונין מקסימה והביצועים שלה לשירים הם כובשים ומשחקה טוב מאוד.

טל ברגמן מגלמת את קוזט והיא בעלת קול אופראי מצטיין ביותר וכולה ענוגה ושירתה שמיימית.

עידו ברטל משחק היטב כאנז'ורא המהפכן.

נועם טלמון מגלם בהצטיינות יתרה את הבישוף החס על ולז'אן שגנב ממנו תכשיטים. נועם מגיש משחק ושיר באורח מדהים.

ראויים לציון רועי קקון כבמטואה וגיל קפטן כמנהל העבודה. בלהקה ראוי לציין את השחקנים-זמרים הנפלאים זוהר בדש (מגלם תפקיד ראשי בקאסט ב'), נדיר אלדר, דורון ישינסקי, ניל משען, דותן עמרני, ניסו שליו, תמר אילנאי, מאור גרינר, הדרה דדון, מירית פרג'ון ושירה רונן.

צוות ילדים מתחלף מגלם משחק משובח ביותר.

הנוסח העברי של אהוד מנור הוא מעולה וקסום. ערן עצמון עיצב תפאורה לתפארת, נעה וזזה ושזורה אפקטים מיוחדים, ממש לונדון. קרן גרנק עיצבה את התאורה הקסומה. ילנה קלריך עיצבה את התלבושות התקופתיות והמוצלחות שבהן של בעלי הפונדק והמחוללים. מירי לזר אחראית לתנועה המרהיבה. דוקי עצמון אחראית להדרכה הקולית היעילה. הסאונד היה משובח וללא כל פגם ועיצב אותו ליאור טבת.

יוסי בן נון המנהל המוזיקלי, גם ניצח על התזמורת.

אין ספק שמדובר בהפקה מרהיבה ורבת עוצמה המקנה לה ללא כל פקפוק כרטיס שווה זכויות לכל הפקה מקבילה בלונדון או ברודווי. המשימה שלקח על עצמו משה קפטן הצליחה בגדול והתוצאה היא חוייה תיאטרלית ומוזיקלית שלא ראינו כמותה בארץ.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צלם –  ז'ראר אלון

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת חיים נוי

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים19/01/2115 צפיות
Cyber Observer, פתרון ה-CCM (ניטור רציף של בקרות) הראשון במעלה, הודיעה היום על שיפור חשוב בפלטפורמה שלה שמאפשר למנמ"רים ומנהלי אבטחה וסיכונים אחרים לקבל ראות אחידה רציפה חדשה על היעילות של כלי אבטחת סייבר שמותקנים ברחבי הארגון שלהם.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים19/01/2112 צפיות
מארח של מודל של גידול סינגני Jh קריטי זמין עכשיו ברקע של B6

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים17/01/2120 צפיות
Rhotex Inc. רוטקס, ספקית מובילה של פתרונות לכריית מטבעות קריפטו, מודיעה על קו המוצרים האחרון שלה, שפותח על ידי שילוב של טכנולוגיות החומרה והתוכנה מהרמה העליונה שלה. Rhotex מציעה את מארז הקירור הראשון שתוכנן במפעל ששומר על הפעולה המושלמת של פעולות הכרייה, תוך צריכת פחות חשמל לעומת ביצועי התפוקה.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים15/01/2152 צפיות
Pacific Green Technologies, Inc. (OTCQB:PGTK)) מודיעה על חתימה על מזכר הבנות לגבי הסכם מסגרת אסטרטגי לייצור של מערכות לאגירת אנרגיה בסוללות ("הסכם המסגרת") עם Shanghai Electric Gotion New Energy Technology Co., Ltd. ("SEG").

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים14/01/2150 צפיות
"קרנות החברה הפתוחה" (Open Society Foundations) שמחות להודיע על מקבלי מענקי הצעירים בפוארטו ריקו לשנת 2020, שתומכים במנהיגים צעירים בפוארטו ריקו שפועלים למען הצדק, לקדם זכויות אזרח ולעזור לקהילות מקופחות בפוארטו ריקו.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים14/01/2155 צפיות
אנדרסן גלובל מתחילה בהתרחבות לשוודיה עם חברת שיתוף פעולה Unum Tax, ומוסיפה רוחב לפלטפורמה האירופית שלה.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים14/01/2158 צפיות
מכון סייבין לחיסונים (סייבין) The Sabin Vaccine Institute (Sabin) הודיע היום שהעניק מענקים לצוותי מחקר בארבע מדינות כדי לחקור את הגורמים החברתיים של מידע שגוי על קוביד-19, ואת השפעתו על קבלת חיסון שגרתי וקבלת חיסון קוביד-19.

מאמרים נוספים בנושא תיאטרון

מאת: moraleתיאטרון17/03/201234 צפיות
הרבה פעמים אנחנו קוראים ושומעים על כך שהופעות ופעילויות תרבותיות הן הרבה יותר ממה שנראה, הרב יותר ממה שנתפס בעין או באוזן. במילים אחרות, מדובר בכלי, אמצעי, שיכול לעזור בתהליכי ריפוי שונים. לכן אנחנו יכולים לראות, למשל, מטפלים באומנות או בעלי מקצוע בתחום הטיפול שמשתמשים בשיטות אומנותיות שונות בעבודה מול מטופלים, בפרט כשמדובר על ילדים ובני נוער.

מאת: חיים נויתיאטרון11/03/201255 צפיות
המקום היחיד בישראל שבו ניתן להיות ולחוש את פריז ולא להיות שבועיים בבידוד כשתצאו מתיאטרון הקאמרי הוא המופע התוסס והמקסים – לילה בפריז, מופע מוזיקלי של השנסונים הגדולים בכל הזמנים.

מאת: חיים נויתיאטרון10/03/201253 צפיות
"חברות הכי טובות" המחזה המוצלח של המחזאית המנוחה ענת גוב, שוב עולה על הבמה והפעם בתיאטרון הספרייה מיסודו של בית צבי ברמת גן והוא מרגש , מבדח ומעניק לצופים חוויה תיאטרלית מענגת. זוהי הפקה קטנה ומוצלחת שבה מגלמות 6 שחקניות מוכשרות את מהלך חייהן כאשר ההצגה במקביל מוצגת בשני מישורים, ההווה והעבר של דמויות המחזה.

מאת: חיים נויתיאטרון07/03/201307 צפיות
המחזמר "צלילי המוזיקה" בהפקת האופרה הקלה בנגב העולה בתיאטרון גבעתיים וברחבי הארץ הוא מרגש ומקסים, סוחף, קולח ומהווה חוויה לכל המשפחה. ההפקה עולה בשפת המקור – אנגלית והיא התברכה בלהקת שחקנים מוכשרים ובקבוצת נוער הגונבת את ההצגה.

מאת: חיים נויתיאטרון22/02/201314 צפיות
המחזה נכתב בידי גלעד עברון המנוח והעלילה מתרחשת בימי המלכים, ממלכת יהודה וממלכת ישראל. בממלכת ישראל שולטים יהורם, ממשפחת אחאב, אמו איזבל ואשתו המלכה זילפה. יהורם נחשב למלך חלש ובעקבות זאת עולה כוחו של זיף, ראש השרים ושר הצבא עזגד, האחראים למאבק בכפרים הארמיים בהרים אותם מנהל המפקד המקומי יהוא שמתקומם נגד המלך, רוצח אותו ואת אימו ומשתלט על הממלכה.

מאת: חיים נויתיאטרון02/02/201421 צפיות
"לרקוד ולעוף" בבית צבי ברמת גן הוא מחזה על משפחה ישראלית המנהלת בית מלון קטן ושזורה בשקרים ובסודות אפלים, כואבת וצוחקת ומשרטטת לפנינו הוויה לא טיפוסית של חיים בצל היגון, השכול והאושר הנכסף. להקת שחקנים משובחת עם בימוי משובח של אלה ניקולבסקי, מצליחה להציג מחזה קולח ומסקרן, מרגש, מענג ומעניין.

מאת: חיים נויתיאטרון28/01/201599 צפיות
מצדה 1942, מחזה מוזיקלי, העולה בבכורה עולמית בתיאטרון הבימה, הוא מופע מטלטל, קסום ומרגש, המעניק לצופים חוייה תיאטרלית נוקבת ומפעימה. משה קפטן, המנהל האמנותי של הבימה ובמאי ההצגה המוזיקלית הצליח ללהטט עם להקת השחקנים הנפלאים והתוצאה היא הפקה מדהימה שחובה לצפות בה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica