חפש מאמרים:
שלום אורח
19.09.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הסכם ארגון הסחר העולמי בעניין פישוט הליכי סחר

מאת: עו"ד גיל נדלמכס09/08/20171360 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ביום 22 בפברואר 2016 נכנס לתוקפו הסכם חדש של ארגון הסחר העולמי (WTO), בעניין פישוט הליכי סחר ("ההסכם").

ההסכם נכנס לתוקפו עם חתימתן של המדינות צ'אד, ירדן, עומאן, ורואנדה. לאחר הצטרפות ארבע המדינות המוזכרות, עמד מספר המדינות החברות שאשררו את ההסכם וקיבלו אותו ברמה הפנים מדינתית על 112, שתי מדינות מעל שני השלישים הדרושים (110 מתוך 164 מדינות), על מנת שההסכם ייכנס לתוקפו.

עם כניסת ההסכם לתוקף, הציפייה היא כי הליכים לפישוט הסחר יצברו תאוצה ויסייעו ליצירת הזדמנויות עסקיות משמעותיות עבור סוחרים, תוך הפחתה בעלויות העברת סחורות וצמצום החסמים המשפיעים על סחר חוצה גבולות.

יצוין כי בשנת 2004, התקיימו במסגרת "סבב דוחא" שיחות רב-צדדיות בעניין פישוט הליכי סחר, שם עלתה הקריאה לכרות את ההסכם, שנועד להבהיר ולקדם את יישום סעיפים V, VII ו-X להסכם גאט"ט (הסכם המסדיר את הסחר הבינלאומי).

סעיף V להסכם גאט"ט נועד להקל על מעבר טובין בין המדינות החברות, להגביל רגולציה, מכשולים, עלויות או אפליה במהלך מעבר הטובין ולאפשר לסוחרים שימוש בנתיבי המעבר הנוחים ביותר. סעיף VII להסכם גאט"ט עוסק בעניינים פורמאליים הקשורים ליבוא ויצוא, ומונע מהמדינות החברות להטיל עונשים כבדים מדי על טעויות פרוצדוראליות הקשורות לטיפולי עמילות מכס. סעיף X להסכם גאט"ט עוסק בשקיפות, ונועד להבטיח פומביות של מסמכים הקשורים לסחר, כגון החלטות שיפוטיות, החלטות מינהליות והסכמי סחר. על סעיפי הסכם גאט"ט המוזכרים מתבססים הצעדים הננקטים על ידי ארגון הסחר העולמי לפישוט הליכי הסחר, בין היתר, על ידי ההסכם שנכנס לתוקפו לאחרונה.

מדינות החברות בארגון הסחר העולמי שאינן צד להסכם, לא יהיו כבולות להסכם עד שלא יאשררו אותו ויפעלו ליישומו ברמה הפנים מדינתית. עם זאת, בינתיים, מדינות אלה ייהנו כ"נוסעות חופשיות" מיישום ההסכם על ידי מדינות שהן צד לו.

ברמה האזורית, התחייבות לעקרונות שמטרתם פישוט הליכי סחר, היא בעלת פוטנציאל להשגת תוצאות משמעותיות. מעבר מהיר של סחורות ופטורים ממכס, לצד שקיפות רגולטורית, הם זרזים בסיסיים לפישוט הליכי סחר, לקידום אינטגרציה כלכלית אזורית ולפיתוח סוציו-אקונומי.

כלכלני ארגון הסחר העולמי סבורים כי יישום מלא של ההסכם עשוי להפחית את עלויות הסחר ביותר מ-14%, את הזמן הדרוש לייבוא מוצרים ב-47%, ולייצוא מוצרים ב-91%. ככלל, ההסכם עשוי להגדיל את היקף עסקאות הסחר הבינלאומי בכמיליארד דולר בשנה. בעזרת השקעת זמן, רצון פוליטי, משאבים כספיים ואנושיים וסיוע טכני, המאמצים הנעשים על ידי ארגון הסחר העולמי ימשיכו לסייע בסימון המדינות החברות כיעדי השקעה אטרקטיביים לסחר.

רשימת המדינות שאשררו את ההסכם לפישוט הליכי סחר והן צד לו (בסדר כרונולוגי): הונג קונג, סינגפור, ארה"ב, מאוריציוס, מלזיה, יפן, אוסטרליה, בוטסואנה, טרינידד וטובגו, קוריאה, ניקרגואה, ניז'ר, בליז, שוויץ, טייוואן, סין, ליכטנשטיין, לאוס, ניו זילנד, טוגו, תאילנד, האיחוד האירופי (בשם 28 המדינות החברות), מקדוניה, פקיסטן, פנמה, גינאה, חוף השנהב, גרנדה, סנט לוסיה, קניה, מיאנמר, נורווגיה, וייטנאם, ברוניי, אוקראינה, זמביה, לסוטו, גאורגיה,  איי סיישל, ג'מייקה, מאלי,  קמדודיה, פרגוואי, טורקיה, ברזיל, מקאו, איחוד האמירויות, סמואה, הודו, רוסיה, מונטנגרו, אלבניה, קזחסטן, סרי לנקה, סנט קיטס וונויס, מדגסקר, מולדובה, אל סלבדור, הונדורס, מקסיקו, פרו, ערב הסעודית, אפגניסטן, סנגל, אורוגוואי, בחריין, בנגלדס, הפיליפינים, איסלנד, צ'ילה, סווזילנד, דומיניקה, מונגוליה, גבון, קירגיסטן, קנדה, גאנה, מוזמביק, סנט וינסנט והגרנדינים, ניגריה, נפאל, רואנדה, עומאן, צ'אד וירדן.

* * *

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19378 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט המחוזי בתל-אביב במחלוקת בנושא הפרת הוראות תקן ישראלי. במקרה זה, יבואן ייבא סוכריות ממותקות ברכב-כוהל סורביטול מגרמניה ולא ציין על גבי האריזה, ליד המילה "ללא סוכר", כי הוא מכיל רב-כהלים כנדרש בתקן. בית המשפט אישר את הבקשה לאישור התובענה כתובענה ייצוגית וקבע כי היבואן הפר את הוראות תקן ישראלי.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19357 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בתל אביב, בתביעתה של חברת ביטוח כנגד בעלים רשומים של אוניה, להחזר פיצויים ששולמו ליבואן מבוטח בגין מטען אשר לא הגיע ליעדו. בית המשפט דן בהיקף הפוליסה שנרכשה וקבע כי סיכון של אי מסירת מטען מצוי במתחם הסיכונים המכוסים במסגרת פוליסת הביטוח. עם זאת, חברת הביטוח לא הצליחה להוכיח כי תשלומי הפיצויים ששולמו ליבואן שולמו בגין כספים שהועברו בפועל לספק.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19363 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בתל אביב, בתביעתה של חברת ביטוח כנגד בעלים רשומים של אוניה, להחזר פיצויים ששולמו ליבואן מבוטח בגין מטען אשר לא הגיע ליעדו. בית המשפט דן בהיקף הפוליסה שנרכשה וקבע כי סיכון של אי מסירת מטען מצוי במתחם הסיכונים המכוסים במסגרת פוליסת הביטוח. עם זאת, חברת הביטוח לא הצליחה להוכיח כי תשלומי הפיצויים ששולמו ליבואן שולמו בגין כספים שהועברו בפועל לספק.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19360 צפיות
במאמר זה נתאר את הוראות החוק למניעת הפצה ומימון של נשק להשמדה המונית, התשע"ח-2018, אשר מטרתו להגביר את יכולתה של ישראל לקחת חלק במאבק הבינלאומי בהפצה ובמימון של נשק להשמדה המונית. כמו כן, נסביר כיצד משפיע החוק על חברות ישראליות גלובליות, בעלות פעילות מסחרית בינלאומית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19359 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית המשפט המחוזי בלוד, בערעורה של רשות המסים כנגד מדרג הענישה בו נקט בית המשפט השלום כנגד נאשם אשר עבר ב"מסלול הירוק", זמן שהיה צריך לעבור ב"מסלול האדום". בית המשפט קיבל את ערעורה של רשות המסים וקבע כי יש להחמיר את עונשו של הנאשם בשל חומרת המעשה ונסיבותיו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19353 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט המחוזי בחיפה בעתירתה של יבואנית נגד משרד החקלאות, לאחר שמשרד החקלאות סרב לשחרר את משלוח הבוטנים של היבואנית מהנמל. בית המשפט קבע כי משלוח הבוטנים המעוכב ישוחרר תוך זמן סביר, בכפוף להעמדת הבוטנים לבדיקת מעבדה או לחיטוי. כמו כן, בית המשפט קבע כי המדינה תישא בהוצאות המשפט של היבואנית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19308 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בקריות, בבקשתו של בעל רכב להורות על השבת הרכב שנתפס על-ידי המכס וצורך חילוטו, וזאת בעקבות שיפורים שנעשו ברכב מחוץ לגבולות מדינת ישראל. בית המשפט דחה התביעה להשבת הטובין המחולט שנתפס, אישר את החרמתו וקבע כי רשות המכס פעלה כדין.

מאמרים נוספים בנושא מכס

מאת: עו"ד גיל נדלמכס04/04/19626 צפיות
עניינה של סקירה זו בהחלטת בית משפט השלום באשדוד, בבקשתה של דינמיק שירותי ספנות להשבת כספים שנגבו מצד חברת נמל אשדוד בע"מ.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181645 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט המחוזי ירושלים, בבקשתו של מנהל מס ערך מוסף לחייב את חברת אוריינט אקספרס בילדינג בע"מ להפקיד ערבות, וזאת לצורך הבטחת תשלום הוצאותיו של מנהל מס ערך מוסך, במסגרת הליך ערעור המס, אשר הוגש על ידי אוריינט אקספרס.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181685 צפיות
על פי פרסומים מן התקופה האחרונה, ארצות הברית בעידן דונלד טראמפ פתחה במלחמת סחר רחבת היקף כנגד סין. כך, צוין כי בכוונת ארצות הברית להגיש תביעה נגד סין בארגון הסחר העולמי (WTO) בגין גניבת קניין רוחני, וכן, כי בכוונתה להטיל מכסים בהיקף של 50 מיליארד דולר, כנגד יבוא סחורות טכנולוגיות, שמקורן בסין, בטענה כי אלו יוצרו תוך גניבת קניין רוחני מארה"ב.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181617 צפיות
רשות המסים, כרשות מינהלית, מחזיקה בידי כלי אכיפה רבים לצורך גביית חובות מס. בין היתר, רשאית רשות המסים בנסיבות מסוימות להטיל עיקולים, לעכב שחרור משלוחי יבוא, לדרוש קנסות אם חוב לא שולם במועד, ועוד. אחד מן הכלים שהוקנה לרשות המסים הוא לבצע, בנסיבות המתאימות, "הרמת מסך" כאשר החייב במס, על פי הטענה, ביצע פעולות של הברחת נכסים, מכירת נכסים ללא תמורה, לחברה קשורה.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181588 צפיות
חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע"ו- 2016, מסדיר את ענף הרכב בישראל על תחומיו השונים, ובכלל זה: ייצור , יבוא וסחר ברכב וייצור, ייבוא וסחר במוצרי תעבורה, מתן שירותי תחזוקה לרכב, שמאות רכב. בחודש יוני האחרון התקבלו בקריאה שנייה ושלישית תיקונים לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע"ו-2016 שהוצעו על ידי משרד התחבורה, במטרה להקל על הקשיים שהתגלו ביישום החוק. התיקונים שהוצעו עוסקים בעיקר בהסרת הגבולות על יבואן זעיר ביבוא רכב משומש, אוטובוס, משאית וכו'.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181587 צפיות
המדינה לא חויבה בפיצוי על אף שלא השיבה את התפוס

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181671 צפיות
בית המשפט דחה בקשה לאשר תביעה שעניינה סימון מוצרי מזון כתביעה כייצוגית, ופסק כי סימון מוצרי הקטשופ שמייצרת ומשווקת החברה כמכילים רכיבים טבעיים בלבד, הגם שהם כוללים סוכר, נעשה כדין.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica