חפש מאמרים:
שלום אורח
20.06.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עזרים לייצור שסופקו למוכר ללא תמורה יוכללו בערך הטובין לצרכי מכס ומע"מ

מאת: עו"ד גיל נדלמכס28/11/2017501 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אחת המחלוקות הנפוצות בין יבואנים מסחריים לרשות המכס עוסקת בשאלה של הערכת טובין, או במילים אחרות- מהו הערך שעליו יוטלו מיסי היבוא.

מאחר ורוב מסי היבוא על רוב המוצרים מוטלים באחוזים ולא כמס קצוב לפי יחידת מידה (כמו ק"ג, אחוז כהל), מחלוקות בדבר הערך שעליו יוטלו המסים, מתעוררות פעמים רבות.

החל מסוף שנות ה-90, אימצה מדינת ישראל את שיטת ההערכה הבינלאומית של ארגון המכס העולמי, ולפיה מסי היבוא מוטלים על ערך העסקה (מחיר העסקה בפועל ולא "מחיר שוק"), שאליו יש לצרף "תוספות" שונות הכרוכות מטבען בהליך של יבוא, כגון הובלה, ביטוח וכו'.

בסקירה זו נבקש לתאר סוג של "תוספת", אשר מופיעה בסעיף 133(א)(2) לפקודת המכס [נוסח חדש], ולפיו יש להוסיף למחיר העסקה את:

"הערך היחסי של השירותים ואמצעי הייצור המפורטים להלן, שסיפק היבואן, במישרין או בעקיפין, ללא תמורה או במחיר מוזל, בקשר לייצורם ולמכירתם לייצוא של הטובין –

(א)   חומרים, מרכיבים, חלקים ופריטים דומים, הכלולים בטובין;

(ב)   כלים, תבניות ופריטים דומים, ששימשו בייצור הטובין;

(ג)    חומרים שנצרכו והתכלו בייצור הטובין;

(ד)    הנדסה, פיתוח, עבודת אמנות, עבודת עיצוב תכניות וסקיצות, שנעשו מחוץ לישראל, ונדרשו בייצור הטובין;"

סעיף זה מאמץ את סעיף 8(1)(B) להסכם הערכת טובין במסגרת ארגון המכס העולמי.

בדברי ההסבר להצעת החוק לתיקון פקודת המכס משנת 1997 אשר אימצו סעיף זה, נכתב שמטרתה של הוראה זו להתקרב ככל האפשר למחיר האמיתי ששילם היבואן תמורת הטובין.

סעיפים אלה מתייחסים, למשל, למצב בו היבואן מפצל את התשלום עבור העסקה לשני גורמים: לגורם אחד משלם עבור רכישת חומרי גלם, ולאחר מכן הוא מספק את אותם חומרי גלם בחינם או במחיר מוזל לספק, אשר מייצר מהם מוצר, אשר בסופו של דבר מיובא למדינת היבואן. סעיפים אלה באים למנוע מצב בו היבואן מצהיר על מחיר חלקי לצורך חישוב המסים, אלא על המחיר המלא.

דוגמא טיפוסית ליישום מקרה כזה נמצא במקרה לדוגמא 5.1 של ארגון המכס העולמי. באותו מקרה, יבואן א' רכש במדינה מסוימת 10 כלי רכב ושילם בעבורם תמורה מלאה, וסיפק את כלי הרכב ללא תמורה לספק אחר שנמצא באותה המדינה, ואשר ביצע עליהם עבודות שריון. לאחר מכן, יובאו כלי הרכב המשוריינים למדינת היבואן. ארגון המכס העולמי פסק כי יש להוסיף לערך לצרכי המכס את כלי הרכב שסופקו ללא תמורה למבצע השריון, בהתאם לסעיף המקביל לסעיף 133(א)(2)(א), משום שכלי הרכב נחשבים כ"חומרים/מרכיבים" שסופקו על ידי היבואן ללא תמורה לצורך ייצור הטובין.

דוגמאות נוספות ליישום סעיפים אלה הן למשל כאשר היבואן מספק לספק, בחינם או במחיר מוזל, תבניות לייצור הטובין. הנחת היסוד היא שבמצב כזה, היבואן "חוסך" לספק עלויות ייצור, וכי אם התבניות לא היו מסופקות על ידו, הרי שהספק היה נדרש לרכוש תבניות ואז מחיר הטובין היה גבוה יותר.

יש לשים לב כי תנאי להפעלת סעיף זה, הוא כי העזרים הללו סופקו על ידי היבואן לספק בחינם או במחיר מוזל. כלומר, במצב בו העזרים סופקו ליבואן במחיר מלא- הרי שלפי לשון הסעיף, אין להוסיף את העלויות של העזרים למחיר העסקה לצורך חישוב מסי יבוא, שכן במצב כזה ישנה הנחת יסוד שהספק לא יוריד את מחיר הטובין, היות ולא קיבל הנחה בעד רכישת העזרים.

לאחרונה, בחודש ספטמבר 2017, פרסמה רשות המסים טיוטת נייר בנושא עמדות חייבות בדיווח לשנת 2017, וכללה בה חובת דיווח לגבי הפעלת סעיף זה הנוגע ל"עזרים". במסמך נכתב כך:

"יש להוסיף לערך לצרכי מכס את כל העלויות בגין תבניות ופריטים דומים, ששימשו בייצור הטובין, והן סופקו לספק ע"י היבואן במישרין או בעקיפין ללא תמורה או במחיר מופחת, או שהספק מתמחר אותם בנפרד , ועלויות אלו לא נכללו בחשבונות הספק שהוצאו ליבואן. זאת בהתאם לסעיפים 132 או 133 לפקודת המכס, לפי העניין. לדוגמא: מוצרים המיוצרים מפלסטיק כדוגמת: מגשי פלסטיק, ארגזים מפלסטיק, חלקי פלסטיק שתוכננו עבור מכשירים שונים, ועוד. ייצור מוצרים אלה נעשה בין השאר באמצעות הזרקת חומר הגלם (פלסטיק) לתוך תבנית עשויה פלדה, דבר המאפשר ייצור תעשייתי של מוצרי וחלקי הפלסטיק בכמויות גדולות. במידה ותבנית זו סופקה בחינם או בפחות מעלות התבנית, על ידי היבואן לספק במישרין או בעקיפין, יש להוסיף את עלות תבנית הפלדה לערך העסקה לצורך חישוב מסי יבוא".

 

*           *           *

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים04/04/19292 צפיות
בית המשפט דחה תביעת יבואן נגד רשות המיסים אגף המכס בגין נזקי עיכוב תיק-יד יוקרתי

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים04/04/19301 צפיות
מהם המקרים בהם פעולה מסחרית עלולה לעלות כדי סחר עם האויב?

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים04/04/19280 צפיות
בית משפט השלום קבע כי רשות המסים לא תשיב זהב שחולט לטוען לבעלות.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים04/04/19279 צפיות
עמיל מכס הגיש תביעה כספית כנגד משווקת סוכר, להשבת כספים שהוציא עמיל המכס על שירותי עמילות מכס ותיאום שירותי שילוח בינלאומי שהעניק למשווקת, בגין מכולת סוכר במשקל 24 טונות.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים04/04/19285 צפיות
תביעתה של חברת פלאפון תקשורת בע"מ נגד בית המכס נתב"ג לודבדבר קבילותן של הנחות לצרכי מסי יבוא

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים04/04/19248 צפיות
יבואן טלפונים סלולאריים, תושב עזה, עתר לבית משפט השלום בתביעה למתן צו עשה להשבת טובין תפוסים כנגד מדינת ישראל.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס04/04/19274 צפיות
עניינה של סקירה זו בהחלטת בית משפט השלום באשדוד, בבקשתה של דינמיק שירותי ספנות להשבת כספים שנגבו מצד חברת נמל אשדוד בע"מ.

מאמרים נוספים בנושא מכס

מאת: עו"ד גיל נדלמכס04/04/19274 צפיות
עניינה של סקירה זו בהחלטת בית משפט השלום באשדוד, בבקשתה של דינמיק שירותי ספנות להשבת כספים שנגבו מצד חברת נמל אשדוד בע"מ.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181285 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט המחוזי ירושלים, בבקשתו של מנהל מס ערך מוסף לחייב את חברת אוריינט אקספרס בילדינג בע"מ להפקיד ערבות, וזאת לצורך הבטחת תשלום הוצאותיו של מנהל מס ערך מוסך, במסגרת הליך ערעור המס, אשר הוגש על ידי אוריינט אקספרס.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181306 צפיות
על פי פרסומים מן התקופה האחרונה, ארצות הברית בעידן דונלד טראמפ פתחה במלחמת סחר רחבת היקף כנגד סין. כך, צוין כי בכוונת ארצות הברית להגיש תביעה נגד סין בארגון הסחר העולמי (WTO) בגין גניבת קניין רוחני, וכן, כי בכוונתה להטיל מכסים בהיקף של 50 מיליארד דולר, כנגד יבוא סחורות טכנולוגיות, שמקורן בסין, בטענה כי אלו יוצרו תוך גניבת קניין רוחני מארה"ב.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181266 צפיות
רשות המסים, כרשות מינהלית, מחזיקה בידי כלי אכיפה רבים לצורך גביית חובות מס. בין היתר, רשאית רשות המסים בנסיבות מסוימות להטיל עיקולים, לעכב שחרור משלוחי יבוא, לדרוש קנסות אם חוב לא שולם במועד, ועוד. אחד מן הכלים שהוקנה לרשות המסים הוא לבצע, בנסיבות המתאימות, "הרמת מסך" כאשר החייב במס, על פי הטענה, ביצע פעולות של הברחת נכסים, מכירת נכסים ללא תמורה, לחברה קשורה.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181238 צפיות
חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע"ו- 2016, מסדיר את ענף הרכב בישראל על תחומיו השונים, ובכלל זה: ייצור , יבוא וסחר ברכב וייצור, ייבוא וסחר במוצרי תעבורה, מתן שירותי תחזוקה לרכב, שמאות רכב. בחודש יוני האחרון התקבלו בקריאה שנייה ושלישית תיקונים לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע"ו-2016 שהוצעו על ידי משרד התחבורה, במטרה להקל על הקשיים שהתגלו ביישום החוק. התיקונים שהוצעו עוסקים בעיקר בהסרת הגבולות על יבואן זעיר ביבוא רכב משומש, אוטובוס, משאית וכו'.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181234 צפיות
המדינה לא חויבה בפיצוי על אף שלא השיבה את התפוס

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181292 צפיות
בית המשפט דחה בקשה לאשר תביעה שעניינה סימון מוצרי מזון כתביעה כייצוגית, ופסק כי סימון מוצרי הקטשופ שמייצרת ומשווקת החברה כמכילים רכיבים טבעיים בלבד, הגם שהם כוללים סוכר, נעשה כדין.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica