חפש מאמרים:
שלום אורח
19.09.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

משרדי הממשלה בוחנים רפורמה בתחום היבוא אישי

מאת: עו"ד גיל נדלמכס28/11/2017522 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

לאחרונה, פורסם בתקשורת כי משרדי האוצר והכלכלה מבצעים בחינה מחדש של תחום היבוא האישי למדינת ישראל, מתוך מטרה לבצע רפורמה בתחום, על מנת לפתוח את התחום לכמה שיותר משתמשים.

עוד נכתב בהודעה, כי בתחום זה קיימים חסמי יבוא רבים וקיים רצון לנסות ולהסיר את החסמים עד כמה שניתן.

כמו כן, פרסמו משרדי הממשלה "קול קורא" והזמינו את הציבור להעיר הערות בעניין זה, בטרם תתקבל ההחלטה.

מהו המצב החוקי לגבי חובת הצגת אישורים רגולטורים כתנאי ליבוא האישי?

דיני היבוא האישי מוסדרים בצו יבוא חופשי, התשע"ד-2014, חקיקת משנה שהוציא שר הכלכלה מכח סמכותו על פי פקודת היבוא והיצוא [נוסח חדש], תשל"ט-1979.

בסעיף 2 לצו יבוא חופשי צוין כי כאשר מבוצע יבוא אישי, ככלל, יהיה היבואן פטור מהצגת אישורים רגולטורים כתנאי ליבוא, למעט חריגים שנפרט מיד.

יבוא אישי מוגדר בצו כיבוא שבוצע שלא באמצעות עוסק, לטובין שאינם מיועדים לצרכי אספקה, ייצור או מתן שירותים, והם מיובאים בכמות סבירה לשימושו האישי או המשפחתי של אותו יחיד.

הצו מחריג טובין האסורים ביבוא (כמו סמים מסוכנים, מכונות הימורים מסוימות וכו'), וכן מחריג טובין מסוימים שבהם על אף שמדובר ביבוא אישי, קמה חובה להציג אישור רגולטורים כתנאי ליבוא. בין אלה ניתן למנות, למשל, כלי רכב שבפרק 87 לצו תעריף המכס, מכשירים הכוללים פונקציות תקשורת אלחוטיות שבפרטים 84.71, 85.17, ציוד לגילוי קרינה שבפרט 85.31-8090, ועוד.

מהם מסי היבוא המוטלים על טובין המיובאים ביבוא אישי?

על פי המצב החוקי נכון להיום, קיימות שלוש קבוצות של מסי יבוא ביחס לטובין המיובאים ביבוא אישי.

בקבוצה הראשונה, טובין שערכם עד 75 דולר, פטורים לחלוטין ממסי יבוא- מכס, מס קניה ומע"מ.

בקבוצה השנייה- טובין שערכם בין 75 ל-500 דולר, פטורים ממכס, אך חייבים במס קניה (אם מוטל), ובמע"מ. בעבר, קבוצה זו כללה טובין שערכם עד 325 דולר, אך הרף הועלה ל-500 דולר על ידי שר האוצר דאז בשנת 2014.

קבוצה זו כוללת למשל פריטי לבוש, קוסמטיקה וטואלטיקה, שעליהם מוטל מכס אך לא מוטל מס קניה.

לדוגמא, פריטים שעליהם מוטל מס קניה הם מיקרופונים, רמקולים, מגברים, מכשירי DVD, מכשירי טלוויזיה מסוימים, מוצרים המכילים אלכוהול, ועוד. עד לא מזמן הוטל מס קניה גם על טלפונים סלולריים, אך זה בוטל בהחלטת שר האוצר הנוכחי מאפריל 2017.

בקבוצה השלישית- טובין שערכם למעלה מ-500 דולר, חייבים במלוא מסי היבוא.

מה המצב בעולם?

על פי הפרסומים באתרים שונים באינטרנט, תקרת הפטור ממסי יבוא (עד 75 דולר) במדינת ישראל, הינה נמוכה יותר מאשר המקובל ברוב מדינות העולם, שם הממוצע הוא כ-200 דולר בפטור ממסי יבוא.

לצורך הדוגמא, באיחוד האירופי התקרה הינה 175 אירו.

מהם השינויים שמתכננים לבצע משרדי הממשלה בתחום היבוא האישי במסגרת הרפורמה?

עניין מרכזי אחד שבו קיימת כוונה לבצע בחינה מחדש, הוא תקרת הפטור ממסי יבוא (מכס, מס קניה ומע"מ). על פי הפרסומים, בין היתר באתרי משרדי הממשלה, נראה כי משרדי הממשלה מעוניינים להגדיל את התקרה לפטור כליל ממסי יבוא (מכס, מס קניה ומע"מ), ליותר מ-75 דולר על מנת לעודד כמה שיותר צרכנים להיכנס לתחום היבוא האישי על מנת לעודד תחרות מצד העוסקים, להביא לירידת מחירים והפחתת יוקר המחיה.

עניין נוסף שככל הנראה ייבחן, הוא הצורך בהוצאת אישורים רגולטורים לטובין המיובאים ביבוא אישי, מתוך כוונה לנסות ולהקל גם בעניין זה.

*           *           *

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19378 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט המחוזי בתל-אביב במחלוקת בנושא הפרת הוראות תקן ישראלי. במקרה זה, יבואן ייבא סוכריות ממותקות ברכב-כוהל סורביטול מגרמניה ולא ציין על גבי האריזה, ליד המילה "ללא סוכר", כי הוא מכיל רב-כהלים כנדרש בתקן. בית המשפט אישר את הבקשה לאישור התובענה כתובענה ייצוגית וקבע כי היבואן הפר את הוראות תקן ישראלי.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19357 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בתל אביב, בתביעתה של חברת ביטוח כנגד בעלים רשומים של אוניה, להחזר פיצויים ששולמו ליבואן מבוטח בגין מטען אשר לא הגיע ליעדו. בית המשפט דן בהיקף הפוליסה שנרכשה וקבע כי סיכון של אי מסירת מטען מצוי במתחם הסיכונים המכוסים במסגרת פוליסת הביטוח. עם זאת, חברת הביטוח לא הצליחה להוכיח כי תשלומי הפיצויים ששולמו ליבואן שולמו בגין כספים שהועברו בפועל לספק.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19363 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בתל אביב, בתביעתה של חברת ביטוח כנגד בעלים רשומים של אוניה, להחזר פיצויים ששולמו ליבואן מבוטח בגין מטען אשר לא הגיע ליעדו. בית המשפט דן בהיקף הפוליסה שנרכשה וקבע כי סיכון של אי מסירת מטען מצוי במתחם הסיכונים המכוסים במסגרת פוליסת הביטוח. עם זאת, חברת הביטוח לא הצליחה להוכיח כי תשלומי הפיצויים ששולמו ליבואן שולמו בגין כספים שהועברו בפועל לספק.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19360 צפיות
במאמר זה נתאר את הוראות החוק למניעת הפצה ומימון של נשק להשמדה המונית, התשע"ח-2018, אשר מטרתו להגביר את יכולתה של ישראל לקחת חלק במאבק הבינלאומי בהפצה ובמימון של נשק להשמדה המונית. כמו כן, נסביר כיצד משפיע החוק על חברות ישראליות גלובליות, בעלות פעילות מסחרית בינלאומית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19359 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית המשפט המחוזי בלוד, בערעורה של רשות המסים כנגד מדרג הענישה בו נקט בית המשפט השלום כנגד נאשם אשר עבר ב"מסלול הירוק", זמן שהיה צריך לעבור ב"מסלול האדום". בית המשפט קיבל את ערעורה של רשות המסים וקבע כי יש להחמיר את עונשו של הנאשם בשל חומרת המעשה ונסיבותיו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19353 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט המחוזי בחיפה בעתירתה של יבואנית נגד משרד החקלאות, לאחר שמשרד החקלאות סרב לשחרר את משלוח הבוטנים של היבואנית מהנמל. בית המשפט קבע כי משלוח הבוטנים המעוכב ישוחרר תוך זמן סביר, בכפוף להעמדת הבוטנים לבדיקת מעבדה או לחיטוי. כמו כן, בית המשפט קבע כי המדינה תישא בהוצאות המשפט של היבואנית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19308 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בקריות, בבקשתו של בעל רכב להורות על השבת הרכב שנתפס על-ידי המכס וצורך חילוטו, וזאת בעקבות שיפורים שנעשו ברכב מחוץ לגבולות מדינת ישראל. בית המשפט דחה התביעה להשבת הטובין המחולט שנתפס, אישר את החרמתו וקבע כי רשות המכס פעלה כדין.

מאמרים נוספים בנושא מכס

מאת: עו"ד גיל נדלמכס04/04/19626 צפיות
עניינה של סקירה זו בהחלטת בית משפט השלום באשדוד, בבקשתה של דינמיק שירותי ספנות להשבת כספים שנגבו מצד חברת נמל אשדוד בע"מ.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181645 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט המחוזי ירושלים, בבקשתו של מנהל מס ערך מוסף לחייב את חברת אוריינט אקספרס בילדינג בע"מ להפקיד ערבות, וזאת לצורך הבטחת תשלום הוצאותיו של מנהל מס ערך מוסך, במסגרת הליך ערעור המס, אשר הוגש על ידי אוריינט אקספרס.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181685 צפיות
על פי פרסומים מן התקופה האחרונה, ארצות הברית בעידן דונלד טראמפ פתחה במלחמת סחר רחבת היקף כנגד סין. כך, צוין כי בכוונת ארצות הברית להגיש תביעה נגד סין בארגון הסחר העולמי (WTO) בגין גניבת קניין רוחני, וכן, כי בכוונתה להטיל מכסים בהיקף של 50 מיליארד דולר, כנגד יבוא סחורות טכנולוגיות, שמקורן בסין, בטענה כי אלו יוצרו תוך גניבת קניין רוחני מארה"ב.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181617 צפיות
רשות המסים, כרשות מינהלית, מחזיקה בידי כלי אכיפה רבים לצורך גביית חובות מס. בין היתר, רשאית רשות המסים בנסיבות מסוימות להטיל עיקולים, לעכב שחרור משלוחי יבוא, לדרוש קנסות אם חוב לא שולם במועד, ועוד. אחד מן הכלים שהוקנה לרשות המסים הוא לבצע, בנסיבות המתאימות, "הרמת מסך" כאשר החייב במס, על פי הטענה, ביצע פעולות של הברחת נכסים, מכירת נכסים ללא תמורה, לחברה קשורה.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181588 צפיות
חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע"ו- 2016, מסדיר את ענף הרכב בישראל על תחומיו השונים, ובכלל זה: ייצור , יבוא וסחר ברכב וייצור, ייבוא וסחר במוצרי תעבורה, מתן שירותי תחזוקה לרכב, שמאות רכב. בחודש יוני האחרון התקבלו בקריאה שנייה ושלישית תיקונים לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע"ו-2016 שהוצעו על ידי משרד התחבורה, במטרה להקל על הקשיים שהתגלו ביישום החוק. התיקונים שהוצעו עוסקים בעיקר בהסרת הגבולות על יבואן זעיר ביבוא רכב משומש, אוטובוס, משאית וכו'.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181587 צפיות
המדינה לא חויבה בפיצוי על אף שלא השיבה את התפוס

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181671 צפיות
בית המשפט דחה בקשה לאשר תביעה שעניינה סימון מוצרי מזון כתביעה כייצוגית, ופסק כי סימון מוצרי הקטשופ שמייצרת ומשווקת החברה כמכילים רכיבים טבעיים בלבד, הגם שהם כוללים סוכר, נעשה כדין.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica