חפש מאמרים:
שלום אורח
16.06.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בית המשפט המחוזי אישר הסדר פשרה בתובענה ייצוגית שעניינה פרסום תוספי מזון כבעלי סגולות ריפוי

מאת: עו"ד גיל נדלמכס28/11/2017762 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

תקציר:

לאחרונה אישר בית המשפט המחוזי תל אביב הסדר פשרה בתובענה ייצוגית בעניין ייחוס סגולות ריפוי לתוספי מזון ששווקו כמועילים למחלות פרקים. במסגרת הסדר הפשרה נקבע כי הנתבעות יחדלו מייחוס סגולות ריפוי לתוספי המזון ויתרמו תרומה לציבור הקשישים בישראל.

עובדות המקרה:

בקשה לאישור תובענה כייצוגית הוגשה בטענה כי מספר חברות הטעו את ציבור הצרכנים עת פרסמו פרסומים המייחסים לתוספי מזון ששווקו על ידן סגולות מרפא, וזאת בניגוד באופן המפר את האיסור על ייחוס סגולות ריפוי למצרכי מזון, הקבוע בתקנות בריאות הציבור (מזון) (איסור ייחוס סגולות ריפוי למצרך מזון), התשל"ח-1978 וכן את דרישות חוק הגנת הצרכן, התשמ"א-1981.

החברות שיווקו מגוון תוספי תזונה , והתובעים טענו לגבי המוצרים כי רכיביהם אינם יעילים לריפוי, עיכוב או מניעה של בעיות ומחלות פרקים, וזאת בניגוד לאופן בו שווקו ולהיגדים שיוחסו להם.

הצדדים הגיעו להסדר פשרה במסגרתו התחייבו החברות להימנע מפרסום המוצרים באמצעות היגדים או אמירות שיש בהם משום ייחוס סגולות ריפוי כלשהם, ובפרט להימנע מההיגדים הבאים: המוצרים משקמים ובונים את הסחוסים מחדש, מחזקים את מנגנוני השיקום הפועלים ברקמות המפרקים הפגועים, מרפאים את סחוסי המפרקים ו/או את מחלת ניוון המפרקים, מעכבים תהליכי הרס המפרקים, מטפלים בדלקות המפרקים, בעלי רכיבים המסייעים לטיפול בפרקים ושיקום הסחוס, משקמים ו/או מחדשים את רקמות החיבור והסחוס, מעכבים את הידרדרות מחלת הפרקים ומסייעים בתיקון המפרקים, יעילים לטיפול במחלת המפרקים, מעכבים את הרס הסחוס ו/או מונעים את שחיקת הסחוסים והמפרקים, "בונים סחוס" ו/או "משקמים סחוס" ו/או בונים או משקמים את רקמות החיבור במפרקים.

עוד נקבע בהסדר הפשרה כי החברות תענקנה תרומה לעמותות שונות העוסקות ברווחת קשישים בישראל, בסך כולל של 2.8 מיליון ש"ח יוער כי חברת מרשל מוצרי טבע בע"מ לא לקחה חלק בהסדר הפשרה.

טענות הצדדים:

החברות טענו כי ההיגדים האמורים לא ייחסו סגולות ריפוי לתוספי המזון ולא יצרו מצג של החלמה ממחלת הפרקים, אלא נתנו מידע עובדתי בלבד, מאושר ומגובה במחקרים, לפיהם תוספי המזון מכילים מרכיבים המשמשים כאבני בניין לסחוסים, ומשכך עשויים להקל על שחיקת סחוס או לעכב התקדמות של מחלות.

בנוסף, נטען על ידי אחת החברות  כי לגבי תוספי המזון ששווקו על ידה, היא חדלה לפרסם היגדים המייחסים סגולות ריפוי ממועד מתן פסק הדין המכונן בנושא בעניין ג'אן נ' אלטמן רוקחות טבעית בשנת 2010 (פרשת "מגה גלופלקס").

מנגד, טענו התובעים כי רכיבי תוספי המזון אינם יעילים לשחיקת סחוסים, וכי אילולא ההיגדים המיוחסים לתוספי המזון, היו הם רוכשים מוצרים זולים יותר.

הדיון המשפטי:

לעניין ייחוס סגולות ריפוי, בית המשפט לא התייחס לשאלה האם היה בפרסומיהן של החברות משום ייחוס כאמור.

הסדר הפשרה בין הצדדים קבע תחילה כי החברות תוכלנה בתוך שלוש שנים, ככל שהדבר יעלה בקנה אחד עם ממצאים או מחקרים של גופי מחקר מובילים בעולם כגון ה- FDA, להחזיר לפרסום את ההיגדים אותם התחייבו להסיר. ואולם, היועץ המשפטי לממשלה ביקש בהערותיו להסדר הפשרה שלא לאפשר מצב כאמור, אלא לקבוע כי החברות תוכלנה לפרסם את ההיגדים האמורים רק אם יותר כך לפי החוק, התקנות או הוראות משרד הבריאות.

בית המשפט המחוזי אישר את הסדר הפשרה, תוך קבלת הערתו של היועץ המשפטי לעניין האפשרות להחזיר לפרסום את ההיגדים רק אם החוק, התקנות או הוראות משרד הבריאות יאפשרו זאת.

[תצ (ת"א) 41999-01-13  (ניתן ביום 14.8.2017) (פורסם בנבו)]

 

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים04/04/19281 צפיות
בית המשפט דחה תביעת יבואן נגד רשות המיסים אגף המכס בגין נזקי עיכוב תיק-יד יוקרתי

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים04/04/19290 צפיות
מהם המקרים בהם פעולה מסחרית עלולה לעלות כדי סחר עם האויב?

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים04/04/19268 צפיות
בית משפט השלום קבע כי רשות המסים לא תשיב זהב שחולט לטוען לבעלות.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים04/04/19268 צפיות
עמיל מכס הגיש תביעה כספית כנגד משווקת סוכר, להשבת כספים שהוציא עמיל המכס על שירותי עמילות מכס ותיאום שירותי שילוח בינלאומי שהעניק למשווקת, בגין מכולת סוכר במשקל 24 טונות.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים04/04/19274 צפיות
תביעתה של חברת פלאפון תקשורת בע"מ נגד בית המכס נתב"ג לודבדבר קבילותן של הנחות לצרכי מסי יבוא

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים04/04/19246 צפיות
יבואן טלפונים סלולאריים, תושב עזה, עתר לבית משפט השלום בתביעה למתן צו עשה להשבת טובין תפוסים כנגד מדינת ישראל.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס04/04/19263 צפיות
עניינה של סקירה זו בהחלטת בית משפט השלום באשדוד, בבקשתה של דינמיק שירותי ספנות להשבת כספים שנגבו מצד חברת נמל אשדוד בע"מ.

מאמרים נוספים בנושא מכס

מאת: עו"ד גיל נדלמכס04/04/19263 צפיות
עניינה של סקירה זו בהחלטת בית משפט השלום באשדוד, בבקשתה של דינמיק שירותי ספנות להשבת כספים שנגבו מצד חברת נמל אשדוד בע"מ.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181273 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט המחוזי ירושלים, בבקשתו של מנהל מס ערך מוסף לחייב את חברת אוריינט אקספרס בילדינג בע"מ להפקיד ערבות, וזאת לצורך הבטחת תשלום הוצאותיו של מנהל מס ערך מוסך, במסגרת הליך ערעור המס, אשר הוגש על ידי אוריינט אקספרס.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181295 צפיות
על פי פרסומים מן התקופה האחרונה, ארצות הברית בעידן דונלד טראמפ פתחה במלחמת סחר רחבת היקף כנגד סין. כך, צוין כי בכוונת ארצות הברית להגיש תביעה נגד סין בארגון הסחר העולמי (WTO) בגין גניבת קניין רוחני, וכן, כי בכוונתה להטיל מכסים בהיקף של 50 מיליארד דולר, כנגד יבוא סחורות טכנולוגיות, שמקורן בסין, בטענה כי אלו יוצרו תוך גניבת קניין רוחני מארה"ב.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181254 צפיות
רשות המסים, כרשות מינהלית, מחזיקה בידי כלי אכיפה רבים לצורך גביית חובות מס. בין היתר, רשאית רשות המסים בנסיבות מסוימות להטיל עיקולים, לעכב שחרור משלוחי יבוא, לדרוש קנסות אם חוב לא שולם במועד, ועוד. אחד מן הכלים שהוקנה לרשות המסים הוא לבצע, בנסיבות המתאימות, "הרמת מסך" כאשר החייב במס, על פי הטענה, ביצע פעולות של הברחת נכסים, מכירת נכסים ללא תמורה, לחברה קשורה.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181227 צפיות
חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע"ו- 2016, מסדיר את ענף הרכב בישראל על תחומיו השונים, ובכלל זה: ייצור , יבוא וסחר ברכב וייצור, ייבוא וסחר במוצרי תעבורה, מתן שירותי תחזוקה לרכב, שמאות רכב. בחודש יוני האחרון התקבלו בקריאה שנייה ושלישית תיקונים לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע"ו-2016 שהוצעו על ידי משרד התחבורה, במטרה להקל על הקשיים שהתגלו ביישום החוק. התיקונים שהוצעו עוסקים בעיקר בהסרת הגבולות על יבואן זעיר ביבוא רכב משומש, אוטובוס, משאית וכו'.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181222 צפיות
המדינה לא חויבה בפיצוי על אף שלא השיבה את התפוס

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181279 צפיות
בית המשפט דחה בקשה לאשר תביעה שעניינה סימון מוצרי מזון כתביעה כייצוגית, ופסק כי סימון מוצרי הקטשופ שמייצרת ומשווקת החברה כמכילים רכיבים טבעיים בלבד, הגם שהם כוללים סוכר, נעשה כדין.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica