חפש מאמרים:
שלום אורח
19.09.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הגברת אכיפת דיני המכס בעקבות מערכת שער עולמי

מאת: עו"ד גיל נדלמכס23/01/2018437 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

לאחר עיכובים רבים של מספר שנים, וציפיות גדולות, בחודש ינואר 2018 מתכוונת רשות המכס להטמיע לראשונה את מערכת "שער עולמי", מערכת סחר החוץ החדשה של מדינת ישראל.

כידוע, המערכת החדשה מבוססת על מערכת ללא נייר (paperless), כאשר כל המסמכים הדרושים להליכי היבוא למדינת ישראל, יהיו וממוחשבים, לא כקובץ סרוק- PDF, אלא ברמה של הזנה למערכת של כל שורה ושורה במסמך.

כך למשל, חשבונות ספק (invoice), מפרטי אריזה (packing list), תעודות העדפה/מקור לקבלת פטור ממכס, תצהיר יבואן, מסמך גורם כלכלי מאושר, ועוד- יוזנו למערכת החדשה ברמת השורה הבודדת.

מטרות המערכת כפי שפורסמו הן פישוט הליכי הסחר והתאמתם לסטנדרטים הגלובליים, שיתוף ידע והתממשקות מול כל משרדי הממשלה והגורמים הרלוונטיים לשרשרת הסחר.

המערכת אמורה לשרת את כל הגורמים הרלוונטיים לשרשרת סחר החוץ, וביניהם יבואנים, יצואנים, עמיל מכס, רשויות מוסמכות, חברות תעופה, ספנות, משלחים בינלאומיים, מחסנים ועוד.

מטרה מרכזית נוספת, אשר באה לידי ביטוי בפרסומים, היא שיפור ברמת האכיפה של רשות המכס, בפרמטרים של אכיפת דיני חוקיות היבוא (רישוי, תקינה), גבייה יעילה ומדויקת יותר של מסי יבוא, שיפור מערך ההגנה של המדינה כנגד טרור ומניעת ייבוא חומרים מסוכנים, ועוד.

כיצד עשויה לתרום המערכת החדשה להגברת האכיפה?

הגברת האכיפה יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של תחומים.

כך למשל, כל יבואן נדרש להגיש לרשות המכס תצהיר יבואן שנתי. תצהיר היבואן עוסק במערכת היחסים המסחרית שבין היבואן לספקיו. בתצהיר זה מתבקש היבואן לספק לרשות המכס מידע אודות פרמטרים שונים העשויים להשפיע על המחיר לצורך קביעת מסי היבוא, למשל: יחסים מיוחדים בינו לבין הספק, הגבלות על מכירת הטובין, תשלום תמלוגים, תקבולים המגיעים למוכר, ועוד.

החל ממועד כניסת מערכת שער עולמי, כל תשובה שיספק היבואן בתצהיר יבואן שנתי תוזן למערכת ברמת השורה הבודדת (ולא כמסמך סרוק), דבר שיאפשר לרשות המכס לבצע חיתוכים בקלות יחסית, לבצע השוואות לתצהירים שהוגשו בשנים עברו על ידי אותו יבואן, להשוות את תשובותיו לאותן שאלות ביחס לאותו ספק, ועוד.

יתרה מכך: במידה וקיימים מספר יבואנים המייבאים מאותו הספק, תוכל רשות המכס לבצע חיתוך גם על פי שם הספק, ולהשוות מה השיבו יבואנים שונים לאותן השאלות ביחס ליבוא מאותו הספק.

באופן זה, תוכל רשות המכס להגביר את האכיפה כלפי תצהירי יבואן וכתוצאה מכך תוכל לשפר את היכולת לדרוש גירעונות במקרה הצורך.

ניקח כדוגמא נוספת את מסמכי היבוא- חשבונות הספק (invoice). מאחר וחשבונות אלה יוקלדו ברמת השורה הבודדת, תוכל רשות המכס להשוות בקלות יחסית מה היה מחיר היבוא שדווח עבור מק"ט מסוים בשנה מסוימת, ולהשוות אותו למחיר של אותו מק"ט בשנה אחרת או בתקופה סמוכה, ואפילו להשוות זאת ליבוא של יבואנים נוספים המייבאים את אותו המק"ט מאותו הספק. כך, תוגבר יכולת האכיפה בעניין ערך לצרכי מכס, ותשופר היכולת לדרוש גרעונות.

הגברת האכיפה יכולה לקבל ביטוי גם בעניין סיווג טובין לצרכי מכס.

היות וחשבונות הספק והסיווגים יוקלדו למערכת ברמת השורה הבודדת, תוכל רשות המכס בקלות יחסית לבדוק כיצד סיווג יבואן פלוני את אותו המק"ט מאותו הספק על פני תקופה, ולאתר בקלות האם שונה הסיווג על ידו. כמו כן, במידה ומק"ט זה מספק זה מיובא על ידי יבואנים נוספים, תוכל רשות המכס לבצע השוואה רוחבית בנושא ולבחון האם כולם מסווגים את המוצר באופן זהה או שמא קיים הבדל ביניהם.

 

*           *           *

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19378 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט המחוזי בתל-אביב במחלוקת בנושא הפרת הוראות תקן ישראלי. במקרה זה, יבואן ייבא סוכריות ממותקות ברכב-כוהל סורביטול מגרמניה ולא ציין על גבי האריזה, ליד המילה "ללא סוכר", כי הוא מכיל רב-כהלים כנדרש בתקן. בית המשפט אישר את הבקשה לאישור התובענה כתובענה ייצוגית וקבע כי היבואן הפר את הוראות תקן ישראלי.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19357 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בתל אביב, בתביעתה של חברת ביטוח כנגד בעלים רשומים של אוניה, להחזר פיצויים ששולמו ליבואן מבוטח בגין מטען אשר לא הגיע ליעדו. בית המשפט דן בהיקף הפוליסה שנרכשה וקבע כי סיכון של אי מסירת מטען מצוי במתחם הסיכונים המכוסים במסגרת פוליסת הביטוח. עם זאת, חברת הביטוח לא הצליחה להוכיח כי תשלומי הפיצויים ששולמו ליבואן שולמו בגין כספים שהועברו בפועל לספק.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19363 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בתל אביב, בתביעתה של חברת ביטוח כנגד בעלים רשומים של אוניה, להחזר פיצויים ששולמו ליבואן מבוטח בגין מטען אשר לא הגיע ליעדו. בית המשפט דן בהיקף הפוליסה שנרכשה וקבע כי סיכון של אי מסירת מטען מצוי במתחם הסיכונים המכוסים במסגרת פוליסת הביטוח. עם זאת, חברת הביטוח לא הצליחה להוכיח כי תשלומי הפיצויים ששולמו ליבואן שולמו בגין כספים שהועברו בפועל לספק.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19360 צפיות
במאמר זה נתאר את הוראות החוק למניעת הפצה ומימון של נשק להשמדה המונית, התשע"ח-2018, אשר מטרתו להגביר את יכולתה של ישראל לקחת חלק במאבק הבינלאומי בהפצה ובמימון של נשק להשמדה המונית. כמו כן, נסביר כיצד משפיע החוק על חברות ישראליות גלובליות, בעלות פעילות מסחרית בינלאומית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19359 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית המשפט המחוזי בלוד, בערעורה של רשות המסים כנגד מדרג הענישה בו נקט בית המשפט השלום כנגד נאשם אשר עבר ב"מסלול הירוק", זמן שהיה צריך לעבור ב"מסלול האדום". בית המשפט קיבל את ערעורה של רשות המסים וקבע כי יש להחמיר את עונשו של הנאשם בשל חומרת המעשה ונסיבותיו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19353 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט המחוזי בחיפה בעתירתה של יבואנית נגד משרד החקלאות, לאחר שמשרד החקלאות סרב לשחרר את משלוח הבוטנים של היבואנית מהנמל. בית המשפט קבע כי משלוח הבוטנים המעוכב ישוחרר תוך זמן סביר, בכפוף להעמדת הבוטנים לבדיקת מעבדה או לחיטוי. כמו כן, בית המשפט קבע כי המדינה תישא בהוצאות המשפט של היבואנית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים23/06/19308 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בקריות, בבקשתו של בעל רכב להורות על השבת הרכב שנתפס על-ידי המכס וצורך חילוטו, וזאת בעקבות שיפורים שנעשו ברכב מחוץ לגבולות מדינת ישראל. בית המשפט דחה התביעה להשבת הטובין המחולט שנתפס, אישר את החרמתו וקבע כי רשות המכס פעלה כדין.

מאמרים נוספים בנושא מכס

מאת: עו"ד גיל נדלמכס04/04/19626 צפיות
עניינה של סקירה זו בהחלטת בית משפט השלום באשדוד, בבקשתה של דינמיק שירותי ספנות להשבת כספים שנגבו מצד חברת נמל אשדוד בע"מ.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181645 צפיות
בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט המחוזי ירושלים, בבקשתו של מנהל מס ערך מוסף לחייב את חברת אוריינט אקספרס בילדינג בע"מ להפקיד ערבות, וזאת לצורך הבטחת תשלום הוצאותיו של מנהל מס ערך מוסך, במסגרת הליך ערעור המס, אשר הוגש על ידי אוריינט אקספרס.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181685 צפיות
על פי פרסומים מן התקופה האחרונה, ארצות הברית בעידן דונלד טראמפ פתחה במלחמת סחר רחבת היקף כנגד סין. כך, צוין כי בכוונת ארצות הברית להגיש תביעה נגד סין בארגון הסחר העולמי (WTO) בגין גניבת קניין רוחני, וכן, כי בכוונתה להטיל מכסים בהיקף של 50 מיליארד דולר, כנגד יבוא סחורות טכנולוגיות, שמקורן בסין, בטענה כי אלו יוצרו תוך גניבת קניין רוחני מארה"ב.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181617 צפיות
רשות המסים, כרשות מינהלית, מחזיקה בידי כלי אכיפה רבים לצורך גביית חובות מס. בין היתר, רשאית רשות המסים בנסיבות מסוימות להטיל עיקולים, לעכב שחרור משלוחי יבוא, לדרוש קנסות אם חוב לא שולם במועד, ועוד. אחד מן הכלים שהוקנה לרשות המסים הוא לבצע, בנסיבות המתאימות, "הרמת מסך" כאשר החייב במס, על פי הטענה, ביצע פעולות של הברחת נכסים, מכירת נכסים ללא תמורה, לחברה קשורה.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181588 צפיות
חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע"ו- 2016, מסדיר את ענף הרכב בישראל על תחומיו השונים, ובכלל זה: ייצור , יבוא וסחר ברכב וייצור, ייבוא וסחר במוצרי תעבורה, מתן שירותי תחזוקה לרכב, שמאות רכב. בחודש יוני האחרון התקבלו בקריאה שנייה ושלישית תיקונים לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע"ו-2016 שהוצעו על ידי משרד התחבורה, במטרה להקל על הקשיים שהתגלו ביישום החוק. התיקונים שהוצעו עוסקים בעיקר בהסרת הגבולות על יבואן זעיר ביבוא רכב משומש, אוטובוס, משאית וכו'.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181587 צפיות
המדינה לא חויבה בפיצוי על אף שלא השיבה את התפוס

מאת: עו"ד גיל נדלמכס13/08/181671 צפיות
בית המשפט דחה בקשה לאשר תביעה שעניינה סימון מוצרי מזון כתביעה כייצוגית, ופסק כי סימון מוצרי הקטשופ שמייצרת ומשווקת החברה כמכילים רכיבים טבעיים בלבד, הגם שהם כוללים סוכר, נעשה כדין.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica