חפש מאמרים:
שלום אורח
27.02.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ביקורת: מצדה 1942 – מחזה מוזיקלי בבכורה עולמית – מרגש, מטלטל, קסום – תיאטרון הבימה

מאת: חיים נויתיאטרון28/01/20201701 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ביקורת: מצדה 1942 – מחזה מוזיקלי בבכורה עולמית – מרגש, מטלטל, קסום – תיאטרון הבימה

מאת חיים נוי

מצדה 1942, מחזה מוזיקלי, העולה בבכורה עולמית בתיאטרון הבימה, הוא מופע מטלטל, קסום ומרגש, המעניק לצופים חוייה תיאטרלית נוקבת ומפעימה. משה קפטן, המנהל האמנותי של הבימה ובמאי ההצגה המוזיקלית הצליח ללהטט עם להקת השחקנים הנפלאים והתוצאה היא הפקה מדהימה שחובה לצפות בה.

העלילה היא מעין הצגה בתוך הצגה: תיאטרון יהודי בגטו ורשה המעלה הצגה על מצדה והתאבדות הלוחמים היהודים במקביל לכוונת הנאצים להעביר את היהודים להשמדה במחנה המוות טרבלינקה. הנאצים תובעים ממנהל התיאטרון לעודד את היהודים לעלות על רכבות המוות בהבטחות שווא כי הם עוברים למחנה עבודה פסטורלי וכי יקבלו מנות מזון נכבדות. הדילמה של השחקנים היא האם לגלות לתושבי הגטו את האמת או להעלים עין ולכזב להם בתמורה לחייהם.

המחזה המוזיקלי נכתב על ידי דיוויד גולדסמית' ושוקי לוי, כבר לפני 12 שנים ועלה בווסט אנד בלונדון בגרסה שונה של העלילה ותחת השם "דמיין את זה" (IMAGINE THIS"). לוהקו בה שחקנים בריטיים ידועים ובין השאר פיטר פוליקורפו שהתפרסם בתפקיד הרוכל הצועני במחזמר אוקלהומה. למרות שחלק מהמבקרים נטו חסד להצגה, רוב המבקרים שללו אותה, בעיקר על רקע התוכן. היא נכשלה וירדה מהבמה תוך פחות חודשיים. לאחר מכן היא עלתה במסגרת תיאטרון חובבים לזמן קצר.

היוצרים כתבו את המחזה בעיבוד חדש ביחד עם הבמאי משה קפטן. עיקר המחזה היה נעוץ עתה בשחקנים עצמם ובתיאטרון בגטו ורשה ובדילמה שניצבה לפניהם.

מחבר המוזיקה הוא, שוקי לוי , מלחין נודע וזמר שהיה חלק מהצמד שוקי ואביבה (פז, אשתו לשעבר) שחיבר את הלחן לסדרה דאלאס ואת השיר הלילה לאירוויזיון,והשוהה בלוס אנג'לס. הוא הלחין את הפזמונים ואין ספק כי מדובר בתוצאה מופלאה. אין מדובר במחזמר רגיל , שכן זו סיטואציה שונה שאיננה מלבבת ושמחה. זו הצגה מוזיקלית עם שירים ולחנים מרגשים ומקסימים, הזוכים לביצועים נפלאים. גם התנועה בהצגה היא מעולה, במיוחד קטעי הריקוד הענוגים. אבל, בסך הכול זה מחזה מוזיקלי על תקופה אפלה ועל סיטואציה עקובה מדם ועל תקופה שבה אנשים היו מוכנים לקפד חיי אחרים תמורת אוכל. העיצוב של ההצגה, הביצועים המוקפדים והמשחק הנפלא מובילים לטלטלה רוחנית ועם זאת לחוויה מופלאה שראויה רק לתשואות חמות .

יגאל שדה מגלם את יוסף, מנהל ובמאי הלהקה בגטו. הוא ניצב בפני הדילמה אם להזהיר את היהודים מפני הבטחות הכזב של הנאצים או להקריא להם את ההבטחות השקריות שהכתיבו לו הנאצים בדבר המסע לטרבלינקה. על רקע הלחימה ברומאים על פסגת מצדה וההתאבדות של הלוחמים בהצגה שהם מעלים , מחליט יוסף על מה שייעשה בבכורה של ההצגה.

יגאל שדה מגלם את תפקיד יוסף באורח נהדר ועוצמתי. ההתלבטויות שלו הן משחק רגיש של אדם המצוי בין ציפורני הנאצים העקובים מדם, אך הוא לא ירא ואפילו דורש מהקצין בליק לאתר את אשתו חנה שנלקחה בידי הנאצים.

אלכס קרול מגלם את הפרטיזן אדם , נוצרי לפי ההלכה, שמוצא מקלט בתיאטרון היהודי ומתאהב בלילי בתו של יוסף. אלכס הוא שחקן מקצועי ברוך כישרון. משחקו הוא משובח ביותר ויכולותיו הווקאליות הן בעלות עוצמה רמה ומהוקצעות להפליא. אלכס ניצב במרכז ההצגהומרשים ביותר .

מאי מלר היא לילי, בתו של יוסף המתאהבת באדם, המתכנן מרד בגטו עם חבריו. מאי היא בעלת קול מקסים ויכולת משחק טובה מאוד. מאי מצליחה לגלם דמות נפלאה ומשחקה ראוי לכל מחמאה.

מיקי פלג רוטשטיין גונבת את ההצגה בדמות של לולה, המוכנה להקריב הכול וגם לבגוד תמורת חפיסת שוקולד והגנה של הנאצים. היא מתמסרת לקצין הנאצי בליק והקטע שבו הוא גוזל את חסדיה הוא מגולות הכותרת של הסצנות הדרמטיות בהצגה. אין ספק שמיקי היא שחקנית משכמה ומעלה וראויה למחיאות כפים חמות.

רוי מילר מגלם את הקצין הנאצי בליק במשחק ארסי מצוין ומבליט את האל אנושיות של הנאצים בהגשמת מטרותיהם השטניות. רוי הוא שחקן רב רושם ומוכשר מאוד.

רובי פורת שובל מגלמת בהצלחה רבה את נורה, אחותו של יוסף, ומשחקה הוא מוקפד, מוצלח ומשובח.

דב רייזר מגלם את הסבא, אביהם של יוסף ונורה ומשחקו נהדר ומצטיין. דב מצליח לשרטט את דמות האב הקשיש , הצריך לפסוע בין ההתלבטויותולאחד את המשפחה.

רונית אפל מגלמת את חנה, הנלקחת בידי הנאצים בראשית ההצגה והמופיעה גם בהזיה של יוסף, והיא בעלת יכולות משחק יפותויכולת שירה מוצלחת מאוד.

בולטת בקאסט גם אלכסה לרנר, שחקנית וזמרת ונגנת כינור, המרשימה מאוד בהופעתה.

הנער גיא גולדברג הקסים בתפקיד ליאון בנו של יוסף.

יש לציין גם את ניר שיבר, ניל משען,ניר חסדאי, גבריאלה שטרנפלד,מירי זהבי,עומר דץ, עומרי פלד , מיכל ברנד ועודד סנדטש – בהופעה נהדרת.

ערן עצמון עצב את התפאורה היפה שבמרכזה במה מסתובבת ובצידיה שולחנות איפור לשחקנים. דניאל אפרת תרגם את הטקסט לשפה קולחת וראוייה. ילנה קלריך עצבה את התלבושות הנאותות. אריאל וולף עיצב את התנועה וריקודי הזוגות המופלאים. הניהול המוזיקלי הנהדר הוא של גיל פלדמן וליאור רונן. אבי יונה בואנו-במבי עיצב תאורה ראוייה.

אין ספק שהמרקחת שרקח לנו משה קפטן היא מופלאה, מרגשת ומרטיטה. זו הצגה מוזיקלית קסומה, הצגת חובה לכל אחד כדי שיבין יותר את שהתחולל בימי הזוועות וגם יחווה מופע מוזיקלי-דרמטי משובח ביותר, שיציף לחלוחית בעיניים.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צלם –אליצור ראובני

קטע וידיאו מההצגה- https://www.youtube.com/watch?v=uCursprHF6I (לקוח מאתר הבימה)

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת חיים נוי

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי26/02/2118 צפיות
ReNew Power, חברת האנרגיה המתחדשת המובילה בהודו, התקשרה בהסכם סופי לשילוב עסקי עם RMG Acquisition Corporation II (“RMG II”); אחרי הסגירה, החברה המשולבת צפויה להיות רשומה בנסדא"ק בסימול החדש RNW.

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי25/02/2125 צפיות
אקופיה, שכבר מוכרת כמובילה העולמית בפתרונות רובוטיים לתעשייה הסולרית, חתמה על הסכם עם חברת אנרגיה בינ"ל על התקנה של הפתרונות הרובוטיים שלה בפארק הסולרי בנבן, מצרים

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי25/02/2115 צפיות
הכנס יפגיש מובילים בתעשיות הסטייל והביוטי כדי לדבר על אופנה, ביוטי ויזמות

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים25/02/2115 צפיות
סבב ההשקעה השני מגיע תשעה חדשים אחרי השגת 7 מיליון דולר בסבב הראשון

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים25/02/2115 צפיות
מצטרפים למנהיגים עולמיים וליותר ממיליון משתתפים ברחבי העולם לעצרת התקווה המקוונת החמישית

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים25/02/2120 צפיות
בעשרים השנים האחרונות חוסה לובו מפתח פרויקטים של אנרגיה ירוקה ברחבי אמריקה הלטינית עם מיקוד מיוחד בטורבינות רוח, אנרגיית שמש מרוכזת (CSP), הידרו ומתקנים פוטו וולטאים (PV) לייצור חשמל.

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי24/02/2118 צפיות
Leddar PixSet היא ערכת הנתונים הראשונה בענף שזמינה לציבור עבור מחקר ופיתוח של ADAS ונהיגה אוטונומית שמכילה נתונים מחבילה מלאה של חיישנים (מצלמות, לידאר, מכ"ם, IMU), כולל נתונים של צורות גל מלאות מחיישן לידאר פלאש מצב מוצק תלת מימדי

מאמרים נוספים בנושא תיאטרון

מאת: moraleתיאטרון17/03/201328 צפיות
הרבה פעמים אנחנו קוראים ושומעים על כך שהופעות ופעילויות תרבותיות הן הרבה יותר ממה שנראה, הרב יותר ממה שנתפס בעין או באוזן. במילים אחרות, מדובר בכלי, אמצעי, שיכול לעזור בתהליכי ריפוי שונים. לכן אנחנו יכולים לראות, למשל, מטפלים באומנות או בעלי מקצוע בתחום הטיפול שמשתמשים בשיטות אומנותיות שונות בעבודה מול מטופלים, בפרט כשמדובר על ילדים ובני נוער.

מאת: חיים נויתיאטרון11/03/201352 צפיות
המקום היחיד בישראל שבו ניתן להיות ולחוש את פריז ולא להיות שבועיים בבידוד כשתצאו מתיאטרון הקאמרי הוא המופע התוסס והמקסים – לילה בפריז, מופע מוזיקלי של השנסונים הגדולים בכל הזמנים.

מאת: חיים נויתיאטרון10/03/201344 צפיות
"חברות הכי טובות" המחזה המוצלח של המחזאית המנוחה ענת גוב, שוב עולה על הבמה והפעם בתיאטרון הספרייה מיסודו של בית צבי ברמת גן והוא מרגש , מבדח ומעניק לצופים חוויה תיאטרלית מענגת. זוהי הפקה קטנה ומוצלחת שבה מגלמות 6 שחקניות מוכשרות את מהלך חייהן כאשר ההצגה במקביל מוצגת בשני מישורים, ההווה והעבר של דמויות המחזה.

מאת: חיים נויתיאטרון07/03/201398 צפיות
המחזמר "צלילי המוזיקה" בהפקת האופרה הקלה בנגב העולה בתיאטרון גבעתיים וברחבי הארץ הוא מרגש ומקסים, סוחף, קולח ומהווה חוויה לכל המשפחה. ההפקה עולה בשפת המקור – אנגלית והיא התברכה בלהקת שחקנים מוכשרים ובקבוצת נוער הגונבת את ההצגה.

מאת: חיים נויתיאטרון22/02/201405 צפיות
המחזה נכתב בידי גלעד עברון המנוח והעלילה מתרחשת בימי המלכים, ממלכת יהודה וממלכת ישראל. בממלכת ישראל שולטים יהורם, ממשפחת אחאב, אמו איזבל ואשתו המלכה זילפה. יהורם נחשב למלך חלש ובעקבות זאת עולה כוחו של זיף, ראש השרים ושר הצבא עזגד, האחראים למאבק בכפרים הארמיים בהרים אותם מנהל המפקד המקומי יהוא שמתקומם נגד המלך, רוצח אותו ואת אימו ומשתלט על הממלכה.

מאת: חיים נויתיאטרון02/02/201514 צפיות
"לרקוד ולעוף" בבית צבי ברמת גן הוא מחזה על משפחה ישראלית המנהלת בית מלון קטן ושזורה בשקרים ובסודות אפלים, כואבת וצוחקת ומשרטטת לפנינו הוויה לא טיפוסית של חיים בצל היגון, השכול והאושר הנכסף. להקת שחקנים משובחת עם בימוי משובח של אלה ניקולבסקי, מצליחה להציג מחזה קולח ומסקרן, מרגש, מענג ומעניין.

מאת: חיים נויתיאטרון26/01/201529 צפיות
"פאנק רוק" הוא מחזה מטלטל, העוסק בנושא טעון של אלימות בקרב בני נוער שכתב המחזאי סיימון סטיבנס לפני 12 שנים בהשראת הטבח באוניברסיטה בארה"ב בידי אחד הסטודנטים. מאז, היו מעשי אלימות וירי בעוד מוסדות לימוד שהיו קשורים לרדידות מוסרית ואלימות בקרב הנוער, תוך עצימת עין חינוכית או משפחתית. המחזה העולה בבית צבי ברמת גן מבוצע באורח מופלא בידי להקת השחקנים המוכשרת והתוצאה היא חוויה תיאטרלית.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica