חפש מאמרים:
שלום אורח
08.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הפלה בראי היהדות

מאת: בני גאוןיהדות08/02/20103895 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

על אף התחושה המוטעית שהדת היהודית מתנגדת באופן נחרץ להפלות באשר הן, הרי שעיון בכתבי הקודש ועל פי דעת פוסקים דגולים מדורות קודמים לא כל הפלה היא אסורה בתכלית האיסור ויש מקום לדיון בנושא.
מובן שהראיה ההלכתית בנוגע לביצוע הפלה אינה חיובית ובשל קדושת החיים מצווה על האם לשקול זאת שוב ושוב בטרם תפיל את עוברה, אולם כאמור, ישנם מקרים שבהם הפלה היא אינה בבחינת חטא בל יכופר. 
למעשה, לדעת פוסקים מסויימים יש מקרים שבהם ביצוע הפלה היא מצווה הלכתית ולדעתו של רבי משה בן מימון (הרמב"מ) שנודע כרופא וכרב חשוב בספרד של ימי ערב הגירוש מצווה על האם לבצע הפלה במידה וההריון מסכן את חייה.
הדיון לגבי הפלות החל רק לאחר תקופת המקרא ולמעשה לא ניתן למצוא בכל כתבי הקודש העתיקים אזכור להפסקת הריון מלאכותית.
בתקופות מאוחרות יותר החל הדיון בסוגיה (אולי מכיוון שרק בתקופות מאוחרות יותר זה נעשה לאפשרי מבחינה טכנית) ומאז ועד היום הדעות לגבי חוקיות ההפלות מבחינה הלכתית חלוקות.
בניגוד לדתות מונוטאיסטיות אחרות כמו הנצרות והאיסלם אשר אוסרות בריש גלי ביצוע הפלה, רבנים שונים מתירים לבצע הפלות בתנאים מסויימים.
זרם גדול ביהדות החסידית מאמין שבמידה שהאישה זקוקה מאוד להפלה מבחינה רפואית או נפשית, ועל אחת כמה וכמה כאשר ידוע לה שהעובר פרי בטנה עומד לצאת לאוויר העולם כשהוא סובל ממום קשה, היא רשאית לבצע הפלה.
לעומתם, רבנים אחרים וחשובים לא פחות פסקו בעבר שאין לבצע הפלה גם במקרי קיצון כאשר קיים סיכון לחייה של האם ושחייה של האם לא שווים יותר מחיי הולד ועל כן אין להמיתו.
הזרם המשיחי והקבליסטי ביהדות גורס שהעובר הוא חפץ חסר חיים עד לראשיתו של החודש השלישי להריונה של האישה, אז, על פי האמונה, נופך בו הקדוש ברוך הוא רוח חיים והא חדל להיות חפץ ונעשה לישות בשר ודם שעלולה לסבול מכאב ולחוש צער.

כל הזרמים מסכימים על כך שאיסור ההפלות אין מגיע מהתורה (מן דאוריתא) וכל אחד מהפוסקים מנסה להשליך את חוקי ההלכה על המקרה לפי דעותיו, ידיעותיו ואמונותיו

 תגיות המאמר: הפלה, הפסקת הריון, הפלות


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת בני גאון

מאת: בני גאוןמסיבות רווקים ורווקות04/02/105861 צפיות
רגע לפני מסיבת הרווקים שלכם, קיימת סבירות גדולה למדי שאתם חוככים בידיכם להזמין חשפניות. במידה ואתם נתקלים בסיטואציה זו בפעם הראשונה בחייכם הכנו לכם כמה טיפים להזמנת חשפניות.

מאת: בני גאוןמסיבות רווקים ורווקות25/11/09916 צפיות
מסיבת רווקים זהו הערב החופשי האחרון של הרווק. כל החברים מתכנסים – מה אפשר לעשות, מה עוד לא היה לנו? מסיבת רווקים עם רקדנית בטן זו התשובה המושלמת

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/1912078 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19833 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19836 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19831 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19833 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19830 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19836 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica