חפש מאמרים:
שלום אורח
27.02.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

למה לבורא אין בורא, וכיצד יש לנו בחירה חופשית?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/20195450 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

למה לבורא אין בורא, וכיצד יש לנו בחירה חופשית?

אם אלוקים ברא את כל היצורים החיים אז מי ברא את אלוקים?

מאת דניאל בלס

לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו.

האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

כן. אלוקים ברא את העולם ועם העולם אלוקים ברא גם את הזמן. משום שאלוקים ברא את הזמן אז הוא מחוץ לזמן ולכן לא צריכה להיות לו התחלה.

אם אלוקים הוא מחוץ לזמן ויודע את העתיד זה לא מבטל את הבחירה החופשית של האדם?

לא. אלוקים נמצא בהווה בדיוק כמו שהוא נמצא בעתיד, אלוקים צופה על האדם בעתיד מבצע את הבחירה שלו ולכן אלוקים יודע את מה שיבחר האדם לעשות גם בהווה.

אפשר לתת דוגמה מוחשית יותר לכך?

כן. תארו לעצמכם אדם בשם עודד שבנה מכונת זמן ויצא למסע אל העתיד ושם ראה שראש ממשלה מסויים יבחר. עודד חוזר לעבר כאשר הוא יודע איזה ראש ממשלה יבחר בעתיד. כעת, לא ניתן לומר שהידיעה של עודד תקבע את בחירתם של מיליוני בוחרים אלא שבחירתם של מיליוני הבוחרים מהעתיד היוותה את הידיעה של עודד מההווה.

האם אלוקים הוא כל יכול, אפשר להוכיח את זה לוגית?

כן. "כל" פירושו: כל המציאות הפיסית המוכרת לנו. "יכול" הכוונה ליכולת מעשה. אלוקים כבר הוכיח לנו שהוא יכול לעשות את "הכל" כאשר הוא ברא את העולם שאנחנו מכירים ולכן הוא "כל" יכול, שהוא היחיד היכול לעשות את הכל.

כיצד ניתן להסיק שהאלוקים הוא אחד?

אין לנו סיבה לסבור שיש יותר מאלוקים אחד שהרי המציאות שלנו היא אחת, וההרמוניה שבה מתרחשת למטרה אחת, לקיומנו. הסובר שיש שני אלוקים, עליו מוטלת חובת ההוכחה הלוגית.

כיצד ניתן להוכיח לוגית שאלוקים הוא אחד ואין שני אלוקים?

המציאות שבה יש שני אלים כל יכולים היא בלתי אפשרית מבחינה לוגית משום שאם אל כל יכול אחד יכול להגביל את האל הכל יכול האחר אז שניהם אינם כל יכולים, הם אינם אלוקים (שהרי פירוש המילה אלוקים הוא "בעל הכוחות כולם"). לוגית, אחד חייב להיות הבורא והשני אם כבר שליח שלו, מלאך למשל שהוא פחות ממנו בכוחותיו ומוגבל אליו. לכן יכול להיות אך ורק אלוקים אחד, כל יכול אחד.

לפילוסופים שבינינו ניתן להוסיף: טבע של שתי בריות הוא שיש ביניהן חילוקים, מקום וזמן. ברור לנו שהבורא, אשר ברא את המפץ הגדול, הוא לא חומר ואין לו זמן. ואם הוא לא חומר, הוא לא יכול להיות שניים. כי שניים מוכרחים להיות מופרדים זה מזה בכח ובמקום. ואם היו שני אלוקים, אז איפה האחד מתחיל ואיפה השני מסתיים? מוכרח שמבחינה פילוסופית הבורא הוא אחד ואינסופי, כי אם הוא היה שניים הוא היה מוכרח להיות חומרי ובעל גוף.

אם אלוקים הוא כל יכול אז הוא גם יכול ליצור אבן שהוא עצמו אינו יכול להרים?

לא. אלוקים לא יכול להגביל את כוחו שאם היה יכול להגביל את כוחו אז הוא לא היה כל יכול. מאותה סיבה אלוקים לא יכול שלא להיות אלוקים וזאת משום שאם אלוקים יוכל להגביל את עצמו הוא כבר לא יהיה כל יכול. זה מה שבעצם הופך את אלוקים לכל יכול.

המאמר פורסם בחסות אתר תורה

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

לקבלת קורסים חינם במייל בנושאים: חינוך ילדים, זוגיות ומודעות עצמית

כנסו לקורסים מעניינים

מעונייינים בזוהר מתוק מדבש

כנסו לקישור

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת בתיה כץ

מאת: בתיה כץתאולוגיה03/12/195904 צפיות
תיאורית האבולוציה סוברת שבעלי חיים מתפתחים מבעלי חיים פרימיטיביים מהם, בתהליכים איטיים ובמשך מיליוני שנים. למשל, שדג מסוגל להפוך לזוחל וזוחל לציפור או יונק וקוף פרימיטיבי לאדם החושב. אנו נבחון את התיאוריה לפי סעיפים, ונענה על כל ראיה שהללו מציעים לתיאורית ההתפתחות ההדרגתית.

מאת: בתיה כץתאולוגיה03/12/195859 צפיות
במאמר על התנין וציפור התנינן הצגנו סימביוזה בין התנין לציפור המקננת בתוך שיניו כדי לאכול את שאריות המזון. האם אבולוציה מסוגלת ליצור סימביוזה בין בעלי חיים, או שרק תכנון עומד מאחורי הדברים? יהיו אנשים אשר ינסו לבטל את הסימביוזה שבין התנין לתנינן בטענה שעדיין מדובר במקרה נדיר. אך אין זה אומר ששיתוף פעולה קיצוני בין בעלי חיים בטבע הוא נדיר. למעשה, מקרים רבים של שיתוף פעולה קיצוני בין טורף לנטרף מתועדים בטבע.

מאת: בתיה כץבעלי חיים - כללי03/12/195772 צפיות
אך מה יהיה ניתן לומר על מנגנון המשלב בו מספר חלקים מופרדים הפועלים בתיאום? הרי כדי שאבולוציה תשמור מקרה כלשהו, עליו לתת יתרון הישרדותי משמעותי בו ברגע, אחרת היצור לא "ישרוד יותר טוב מאחיו". מסתבר שקיימים מנגנונים בטבע המראים של"אבולוציה" ניחנה גם בראיית העתיד, או במילים אחרות, עובדה נוספת לקיומו של גורם אינטלגנטי חיצוני.

מאת: בתיה כץתאולוגיה03/12/195885 צפיות
מתוך מיקרוסקופ או אפילו באמצעות עין בוחנת, יתגלו טביעות האצבע כבקעים בתוך העור, רכסים ועמקים מסוטטים, קוים עמוקים המקבילים אלה לאלה. הן גורמות לכך שהידיים שלנו מחוספסות קמעה. הסיבה לכך היא גאונית.

מאת: בתיה כץמדעי הטבע - כללי03/12/195849 צפיות
תיאוריה זו התבססה על הרעיון של מישהו בשם לאמרק, אשר טען כי היצורים משתנים והופכים מותאמים לסביבתם הודות לשינויים הסביבתיים והמאמצים שהם עושים לשם כך. לפי תיאוריה זו סברו שבני האדם העתידיים יהיו נמוכים ובעלי אצבעות ארוכות...

מאת: בתיה כץתאולוגיה02/12/1986658 צפיות
לפני פחות ממאה שנה היו מלמדים בבתי הספר כי הג'ירפה מתחה את צווארה ולכן נולדו צאצאיה עם צוואר ארוך יותר. כמו כן היו מספרים כי הדג במים הרדודים רצה מאות ללכת על החוף, ולכן צאצאיו נולדו עם סנפירים-רגליים. זו היתה תיאוריית האבולוציה של פעם, אך עד היום הזה יש אנשים החושבים שזה מה שהאבולוציה טוענת.

מאת: בתיה כץתאולוגיה02/12/195631 צפיות
חלק מהתומכים בתיאורית האבולוציה, מנסים לטעון שהסיכוי שהחיים נוצרו בעצמם הוא יותר טוב מהגרלה בלוטו,

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/1999952 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195411 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195476 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195499 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195485 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195480 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195300 צפיות
תן לאדם משל, ספר לו על שעון שהוא מצא ביער או פירמידה שנוצרה במקרה, ולפתע האדם יאמר לך באופן ברור ופשוט "לא יתכן הדבר במקרה". ואז אתה מקיש על העולם והחיים. לפתע האדם מבין שאת הנושא האחר הוא שפט. וכעת אין לו ברירה אלא להסכים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica