חפש מאמרים:
שלום אורח
06.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

גדולי אמונה לעומת קטני אמונה

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע03/03/2010844 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

                                              פרשת "כי תשא"

 

                מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

 

"...למה ה' יחרה אפך בעמך אשר הוצאת מארץ מצרים בכח גדול וביד חזקה" (שמות ל"ב/יא').

לאחר "חטא העגל" מבקש משה ומתחנן לפני ה' שיסלח לעם ישראל על מעידה חמורה זו. הוא מתאר את עוצמת הנסים אותם עשה ה' לעם ישראל ביציאה ממצרים ומדגיש שרק בשל כך כדאי לסלוח להם.

בקשתו של משה נראית לכאורה כסותרת את כוונתו: שהרי דווקא משום הנסים אותם חוו בני ישראל בצאתם ממצרים, בראותם את "היד הגדולה", היה עליהם להיות גדולי אמונה בקב"ה. לעומת זאת, בפעם הראשונה שהיה עליהם להוכיח את גודל אמונתם בה' יתברך, הם מעדו והוכיחו שההיפך הוא הנכון. דברי משה מובילים לכאורה לכעס גדול על העם, שלמרות הנסים הגדולים שראו, חטאו ב"חטא העגל" והוכיחו שאין להם "הכרת הטוב" לה'.

ניתן להסביר את הסתירה שבדברים ע"י מאמרו של ריש לקיש (עבודה זרה ה'): "בואו ונחזיק טובה לאבותינו, שאלמלא הן לא חטאו, אנו לא באנו לעולם". מפרש רש"י, שלאחר מתן תורה היו בני ישראל כמלאכים והגיעו לדרגה רוחנית גבוהה ביותר - של העדר כח היצר הרע גם לענייני אכילה ושתיה, פריה ורביה. אם לא היו חוטאים בחטא העגל, לא היו נוהגים בחיי היומיום כבני אדם ולא היו מולידים צאצאים, ואנו לא היינו באים לעולם. הרי המטרה של כל הנסים שעם ישראל חווה במצרים היתה העצמת כוחו של ה' בעיני העולם כולו בכלל, "ולמען תספר באוזני בנך ובן בנך" בפרט, "את אשר התעללתי במצרים ואת אותותי אשר שמתי בם..." (שמות י'/ב'). אם לא היתה ממשיכה שושלת הדורות הרי לא היו מקיימים ציווי זה של ה'. אם כן, כדברי ריש לקיש, "בואו ונחזיק טובה לאבותינו" שחטאו בחטא העגל, שמדבר רע זה יצא טוב.

לאור זאת, מובנת בקשתו של משה בציון מעשי הנסים שחולל ה' לעם ישראל: משה פונה אל ה' ואומר, הרי המטרה בנסים שאתה עושה היא, ש"והיה כי ישאלך בנך מחר לאמור מה זאת? ואמרת אליו: בחוזק יד הוציאנו ה' ממצרים..." (שמות י"ג/יד'). משה מנסה ללמד זכות על עם ישראל, שלמרות שחטאו בחטא הנורא, הרי "חטא העגל" גרם להם להישאר בני אדם ולא מלאכים המתנזרים מגשמיות העולם של אכילה ושתיה, פריה ורביה. כך, שבעקבות "חטא העגל" יש המשכיות הדורות וניתן לקיים את הציווי לפרסם את הנסים שעשה ה' בצאת ישראל ממצרים.

נמצאנו למדים, שגם כאשר אנו מועדים, אל לנו להיכנס לדכדוך וייאוש על נפילה זמנית זו אלא, עלינו להמשיך בדרך מחשבתו של משה רבנו ולבקש, שלמרות זאת תינתן לנו ההזדמנות לתקן את הטעון תיקון בהתנהגותנו ולהמשיך את הייעוד שניתן לנו מאת הבורא יתברך, בבניית חברה מתוקנת וטובה ומשכן לה' בעולם "למען דעת כל עמי הארץ כי ה' הוא האלוקים, אין עוד" (מלכים א' ח'/ס').  

                                                                                      דוד דרומר

 

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מנכ"ל ארגון "אורי עוז-הפקות"חבר בעמותות "רוח טובה" "החוויה היהודית"מנהל קשרי חברה וקהילה ב"קמפוס מופת למדעים",אחראי על מיזמים חינוכיים ,קשרי קהילה ומשימות לאומיות בפרוייקט "מצליח" -מצויינות לימודית חברתית, מנהל אתר "תורה" http://www.torah.in/he1

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דוד דרומר

מאת: דוד דרומריהדות26/11/18970 צפיות
הגמ' מביאה סגולה להצלחה בלימוד:ללמוד ליד נהר - סימן טוב הוא - כשם שמי הנהר שופעים ואינם פוסקים, כך לא יפסק לימודכם ויצליח. (כריתות ו.(

מאת: דוד דרומריהדות12/11/18960 צפיות
אין ספק שתמימות מעלה נשגבה היא, אבל אין לה ערך אצל הרמאים ...

מאת: דוד דרומריהדות06/11/18994 צפיות
בסוף, הכול יהיה טוב. אז אם זה לא טוב, זה לא הסוף !!

מאת: דוד דרומריהדות04/11/18965 צפיות
אדם צריך להאמין שאפילו קש המונח על הארץ הוא בגזירת השם יתברך שגזר להיות מונח שם. ויש השגחה פרטית איך תהא מונחת עם הקצוות לכאן או לכאן. (אמרי פינחס).

מאת: דוד דרומריהדות31/10/18822 צפיות
דבר גדול זה להיות בשמחה - כל ההישג של היצר הרע הוא לא רק עצם העבירה, אלא העצבות שאחר כך "... (שמש ינון)

מאת: דוד דרומריהדות29/10/18791 צפיות
הגאון החסיד רבי הילל מפריטש אמר: כשמתרגלים לחושך, מתחילים לחשוב שהחושך הוא אור.

מאת: דוד דרומריהדות22/10/18604 צפיות
אם אין לאדם אישה, אין לו במה לתרץ את מעשיו; אבל כשיש לו אישה, היא משמשת בעבורו 'עזר כנגדו' ומעתה יש לו תירוץ נוח לכל מה שאין הוא רוצה לעשות, בטענה שהאישה אינה מסכימה לכך.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18412 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18432 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18390 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18404 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18424 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18432 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18462 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica