חפש מאמרים:
שלום אורח
07.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

העיקר הכוונה

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/03/2010849 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

                                              פרשת "ויקרא"

 

                מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

 

פרשת "ויקרא" עוסקת בהקרבת קורבנות שונים, יש שהביאו בהמת בקר להקרבה, אחרים הביאו קורבן מן הצאן שהוא פחות יקר מהבקר והיו שהביאו עופות או מנחת סולת שהיו הזולים ביותר. הקורבנות היו שונים משום שכל אחד הביא קורבן לפי יכולתו הכספית אך היה לכולם מכנה משותף: בכל אחד מן הקורבנות מצוין שהיה "אִשֵׁה ריח ניחוח לה'". רש"י מסביר:"ניחוח - נחת רוח לפנַי, שאמרתי ונעשה רצוני". כלומר: על הקורבן לעשות נחת רוח לבורא עולם, ולהיות מוקרב מתוך כוונה לכפר על מעשים שנעשו ע"י המקריב. מכאן ניתן ללמוד, שלא משנה מהו סוג הקורבן וערכו הכספי, כולם צריכים להיות מוקרבים מתוך כוונה טהורה על מנת שיהיו מקובלים ע"י הקב"ה, כנאמר בגמרא במסכת מנחות: "אחד המרבה ואחד הממעיט, ובלבד שיכוון את לבו לשמים" (דף ק"י/א'). מכאן, שלא הכמות והערך הכספי קובעים, אלא כוונת המקריב - שהקורבן יהיה לשם שמים. קורבן גדול ומרשים אינו "יקר" או חשוב יותר בעיני ה' ולעומת זאת ערך הקורבן ה"זול" אינו פחות בעיני ה' כי הכוונה היא הקובעת והיא העיקר.

נשאלת השאלה: אם כל הקורבנות שווים בעיני ה' והכוונה היא העיקר, לשם מה היו צריכים להביא קורבנות יקרי ערך, האם לא היה מספיק שכולם יביאו קורבן קטן וזול?

ההסבר הוא, שפרוט סוגי הקורבנות מלמד שסוג הקורבן שעל כל אדם להביא נקבע על פי יכולתו של כל אחד ואחד: מי שיש לו את היכולת להביא קורבן מן הבקר, לא יביא מהעופות ולעומתו, מי שאין ביכולתו להביא קורבן יקר יביא קורבן כפי יכולתו. קורבנו של אדם עני, המביא מעט קמח וסולת לקורבן, הוא שווה ערך לקורבנו של אדם עשיר שהביא בהמה העולה ממון רב.

בימינו, אין בית המקדש קיים ואנחנו מתקשרים עם בורא העולם ע"י "ונשלמה פרים שפתינו" - דרך התפילה, לימוד תורה וקיום מצוות. עלינו ללמוד, שעל כל אחד להתאמץ ולהשקיע בלימוד תורה ובקיום מצוות כפי יכולתו האישית, ללא השוואה להישגים של האחרים, ולהיות שמח בהישגים שהשיג בעניין חשוב זה. ערכו של האדם בעיני ה' לא נמדד על פי עושרו או חוכמתו אלא על פי השימוש הנכון ביכולות האישיות שלו ועל פי המאמץ וטוהר הלב שלו. לכן, יש לעשות כל שניתן כדי להוסיף על הקיים מתוך כוונה טהורה לעשות טוב על מנת שיהיה יותר טוב וליישם את מאמר הגמרא במסכת מנחות: "אחד המרבה ואחד הממעיט ובלבד שיכוון את לבו לשמים".

                                                                                                  דוד דרומר

 

 

 

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מנכ"ל ארגון "אורי עוז-הפקות"חבר בעמותות "רוח טובה" "החוויה היהודית"מנהל קשרי חברה וקהילה ב"קמפוס מופת למדעים",אחראי על מיזמים חינוכיים ,קשרי קהילה ומשימות לאומיות בפרוייקט "מצליח" -מצויינות לימודית חברתית, מנהל אתר "תורה" http://www.torah.in/he1

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דוד דרומר

מאת: דוד דרומריהדות26/11/18948 צפיות
הגמ' מביאה סגולה להצלחה בלימוד:ללמוד ליד נהר - סימן טוב הוא - כשם שמי הנהר שופעים ואינם פוסקים, כך לא יפסק לימודכם ויצליח. (כריתות ו.(

מאת: דוד דרומריהדות12/11/18941 צפיות
אין ספק שתמימות מעלה נשגבה היא, אבל אין לה ערך אצל הרמאים ...

מאת: דוד דרומריהדות06/11/18977 צפיות
בסוף, הכול יהיה טוב. אז אם זה לא טוב, זה לא הסוף !!

מאת: דוד דרומריהדות04/11/18949 צפיות
אדם צריך להאמין שאפילו קש המונח על הארץ הוא בגזירת השם יתברך שגזר להיות מונח שם. ויש השגחה פרטית איך תהא מונחת עם הקצוות לכאן או לכאן. (אמרי פינחס).

מאת: דוד דרומריהדות31/10/18799 צפיות
דבר גדול זה להיות בשמחה - כל ההישג של היצר הרע הוא לא רק עצם העבירה, אלא העצבות שאחר כך "... (שמש ינון)

מאת: דוד דרומריהדות29/10/18775 צפיות
הגאון החסיד רבי הילל מפריטש אמר: כשמתרגלים לחושך, מתחילים לחשוב שהחושך הוא אור.

מאת: דוד דרומריהדות22/10/18585 צפיות
אם אין לאדם אישה, אין לו במה לתרץ את מעשיו; אבל כשיש לו אישה, היא משמשת בעבורו 'עזר כנגדו' ומעתה יש לו תירוץ נוח לכל מה שאין הוא רוצה לעשות, בטענה שהאישה אינה מסכימה לכך.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18395 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18417 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18376 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18391 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18405 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18415 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18448 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica