חפש מאמרים:
שלום אורח
15.04.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מטמוניות של זהב

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע12/04/2010841 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

                                              פרשת "תזריע-מצורע"

 

                מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

"וכי תבואו אל הארץ...ונתתי נגע צרעת בבית ארץ אחוזתכם, ובא אשר לו הבית והגיד לכהן לאמור, כנגע נראה לי בבית" (ויקרא י"ד/לג'-לה').

צרעת הבית היא אחת משלושה נגעים המוזכרים בפרשות "תזריע-מצורע" (נגעי הגוף, נגעי הבגד ונגעי הבית) אך היא מוזכרת בנפרד משני הנגעים האחרים, ובהקשר לכניסה לארץ ישראל. משמע - היא מופיעה רק בארץ ישראל.

בנוסף, מציין הכתוב בצרעת הבית: " ובא אשר לו הבית והגיד לכהן...". אומרים על כך חז"ל: "אשר לו הבית - שלא ישלח ביד שליח". מכאן, שעל בעל הבית בעצמו לבוא אל הכהן ולספר לו על הנגע שראה בביתו. אם כן, מה יעשה בעל בית חולה או זקן שאין ביכולתו ללכת אל הכהן? עונים על כך חז"ל, שמהמלה "ובא" ניתן ללמוד שבמקרים חריגים יכול לבוא אל הכהן שליח במקום בעל הבית, כדי לספר לו על הנגע.

הלכה זו טעונה בירור, כי אם זו מצוה המוטלת על גופו של בעל הבית, מדוע ניתן לעשותה על ידי שליח? הלא מצוות שבגופו של האדם, כמו תפילין או ציצית, אין אפשרות לבצע ע"י שליח. ואם אין זו מצוה שבגופו, מדוע אי אפשר תמיד למנות שליח, אלא רק במקרה שבעל הבית זקן או חולה? בנוסף, בצרעת הבגד אין ציווי "אשר לו הבגד" אלא רק "והראה את הכהן". במה שונים שני הנגעים?

ניתן להסביר עניין זה בעזרת דברי ר' שמעון בר יוחאי: "כיון ששמעו כנענים שישראל באים לארצם עמדו והטמינו ממונם בכתלים ובשדות. מה הקב"ה עושה? מגרה נגעים בתוך ביתו וכשהוא סותרו מוצא בו סימא (מטמון)..." ומסביר רש"י: "בשורה היא להם, שהנגעים באים עליהם, לפי שהטמינו אמוריים מטמוניות של זהב בקירות בתיהם, כל ארבעים שנה שהיו ישראל במדבר, ועל ידי הנגע נותץ הבית ומוצאן". מכאן ניתן להבין שהפסוק "ובא אשר לו הבית והגיד לכהן", הוא בגדר המלצה טובה. כי אם בעל הבית יודיע לחבר או לשליח ללכת אל  הכהן ולהודיע לו על הנגע אזי עלול אותו שליח לראות את עצמו כשותף למטמון שיתגלה ויבקש חלק מהמטמון. אך אם בעל הבית הוא זקן או חולה ואינו יכול לגשת לכהן בעצמו, יאלץ לשתף בסודו עוד מישהו שיתווך בינו לבין הכהן.

שמעתי סיפור אמיתי מחבר טוב שנולד בהונגריה ונסע יחד עם הוריו המבוגרים לטיול שורשים. הם הגיעו לכפר הולדתו וזיהו את הבית בו גדל ונאלץ לעזוב בילדותו בגלל רדיפות הנאצים ימ"ש. הם נקשו בדלת והאב הסביר לגוי שפתח את הדלת שבנו נולד בבית הזה והוא רוצה להראות לו את החצר, הבית והנחל הזורם מאחור - משם שאבו מים לצרכיהם. הגוי חשש שהיהודים באים לקחת את רכושם, הוא פתח בצעקות רמות וגירש אותם באיומים קשים. הם עזבו את המקום באכזבה גדולה. אבל פטור בלא כלום אי אפשר... האבא הלך לצרכניה של הכפר וסיפר לבעל הצרכניה וסיפר לו שבזמן המלחמה נאלץ לעזוב את הבית בכפר, אך לפני שעזב את ביתו הספיק להטמין מטבעות ותכשיטי זהב רבים בקירות הבית. כעת חזר כדי לספר לדיירי הבית באיזה קיר החביא את המטמון, על מנת שימצאו אותו ויתחלקו בו שווה בשווה. אך לצערו, האיש גירש אותו בצעקות ואיומים ולכן הוא עוזב כלעומת שבא.

כעבור שלוש שעות חזרו, חברי והוריו, לרחוב ביתם וראו שכל רהיטי הבית הוצאו החוצה ועשרות אנשים עם פטישים מנפצים את קירות הבית, כדי למצוא את "המטמון המדומה". זו היתה נקמתו של היהודי המסכן שנגזל ממנו רכושו ואף לא הורשה לבקר בביתו.

                                                                                                דוד איינהורן

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מנכ"ל ארגון "אורי עוז-הפקות"חבר בעמותות "רוח טובה" "החוויה היהודית"מנהל קשרי חברה וקהילה ב"קמפוס מופת למדעים",אחראי על מיזמים חינוכיים ,קשרי קהילה ומשימות לאומיות בפרוייקט "מצליח" -מצויינות לימודית חברתית, מנהל אתר "תורה" http://www.torah.in/he1

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דוד דרומר

מאת: דוד דרומריהדות26/11/181072 צפיות
הגמ' מביאה סגולה להצלחה בלימוד:ללמוד ליד נהר - סימן טוב הוא - כשם שמי הנהר שופעים ואינם פוסקים, כך לא יפסק לימודכם ויצליח. (כריתות ו.(

מאת: דוד דרומריהדות12/11/181053 צפיות
אין ספק שתמימות מעלה נשגבה היא, אבל אין לה ערך אצל הרמאים ...

מאת: דוד דרומריהדות06/11/181093 צפיות
בסוף, הכול יהיה טוב. אז אם זה לא טוב, זה לא הסוף !!

מאת: דוד דרומריהדות04/11/181049 צפיות
אדם צריך להאמין שאפילו קש המונח על הארץ הוא בגזירת השם יתברך שגזר להיות מונח שם. ויש השגחה פרטית איך תהא מונחת עם הקצוות לכאן או לכאן. (אמרי פינחס).

מאת: דוד דרומריהדות31/10/18911 צפיות
דבר גדול זה להיות בשמחה - כל ההישג של היצר הרע הוא לא רק עצם העבירה, אלא העצבות שאחר כך "... (שמש ינון)

מאת: דוד דרומריהדות29/10/18878 צפיות
הגאון החסיד רבי הילל מפריטש אמר: כשמתרגלים לחושך, מתחילים לחשוב שהחושך הוא אור.

מאת: דוד דרומריהדות22/10/18695 צפיות
אם אין לאדם אישה, אין לו במה לתרץ את מעשיו; אבל כשיש לו אישה, היא משמשת בעבורו 'עזר כנגדו' ומעתה יש לו תירוץ נוח לכל מה שאין הוא רוצה לעשות, בטענה שהאישה אינה מסכימה לכך.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18561 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18572 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18525 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18554 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18566 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18576 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18624 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica