חפש מאמרים:
שלום אורח
21.11.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הקשר בין סוטה לנזיר

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע20/05/2010712 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

                                                             פרשת "נשא"

                מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

בפרשת "נשא" אותה קוראים בבתי הכנסת בדרך כלל בסמיכות ל"חג מתן תורה", מוזכרים שני נושאים ייחודיים, הסמוכים זה לזה: "סוטה" ו"נזיר". על סמיכות שתי הפרשיות הללו אומר רש"י: "...לומר לך שכל הרואה סוטה בקלקולה יזיר עצמו מן היין". מכאן, ניתן ללמוד ששני עניינים אלה כאחד הם שליליים ואינם מומלצים.

רבים מפרשני המקרא תמהים מה לשתי פרשיות לא חיוביות אלה, להידחק ולהיכתב בתורה דווקא בזמן שבני ישראל נמצאים לאחר קבלת התורה, בתקופה של שגשוג רוחני השורה עליהם. הם נמצאים במדבר איש על מחנהו ואיש על דגלו, המשכן בנוי לתלפיות והכהנים בעבודתם. האם לא ניתן היה לדחות מעט את כתיבת הפרשות של "סוטה" ו"נזיר" ולחברם לחלקו השני של ספר "במדבר" - שם אנו פוגשים בעניינים פחות חיוביים כמו: "קורח ועדתו", "המתאוננים", "בלעם ובלק", "מקושש העצים" ביום השבת? מדוע בחרה התורה להביא נושאים אלה דווקא בפרשת "נשא" - בה מוזכרת "ברכת כהנים"?

תשובה לשאלה זו ניתן ללמוד מהלל הזקן: כאשר בא אליו הגוי וביקש שילמדו את כל התורה כולה, כאשר הוא עומד על רגל אחת, העביר לו הלל הזקן מסר חינוכי ואמר: "דעלך סני לחברך לא תעביד..." - מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך, זו התמצית של כל התורה כולה. הדבר החשוב ביותר לקיום חיים תקינים הוא אהבת החבר ו"דרך ארץ" - קיום הציווי "ואהבת לרעך כמוך". על זה אמר רבי עקיבא: "זה כלל גדול בתורה", זה הדבר החשוב ביותר בקיום התורה.

התורה נותנת לנו קודים אתיים ומוסריים של "דרך ארץ" ומתווה בפני האדם מסלול הליכה ללא סטיות וחריגות. אך כאשר קיימות חריגות וסטיה מן הדרך, כמו בשני הנושאים המוזכרים בפרשתנו: "סוטה" או "נזיר", אומרת לנו התורה: אתם רוצים לקבל אותי וללכת בדרך שאני מכוונת אתכם אליה? אם כן, עליכם לבחור בדרך שאיננה קיצונית - לא לנהוג כמו המפורט בפרשת ה"סוטה" ולא לנהוג כמו ה"נזיר", בהתנזרות והיבדלות, שגם היא דרך קיצונית. יש לבחור "בדרך האמצעית", "דרך ארץ" שתוביל לקיום התורה כולה - "דרך ארץ עם תורה".

שנזכה כולנו לקיים את התורה מתוך אהבה, אחוה ורעות ושתתקיים בנו "ברכת כהנים" - "יברכך ה' וישמרך, יאר ה' פניו אליך ויחונך, ישא ה' פניו אליך וישם לך שלום".

 

                                                                                          דוד דרומר

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מנכ"ל ארגון "אורי עוז-הפקות"חבר בעמותות "רוח טובה" "החוויה היהודית"מנהל קשרי חברה וקהילה ב"קמפוס מופת למדעים",אחראי על מיזמים חינוכיים ,קשרי קהילה ומשימות לאומיות בפרוייקט "מצליח" -מצויינות לימודית חברתית, מנהל אתר "תורה" http://www.torah.in/he1

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דוד דרומר

מאת: דוד דרומריהדות26/11/18816 צפיות
הגמ' מביאה סגולה להצלחה בלימוד:ללמוד ליד נהר - סימן טוב הוא - כשם שמי הנהר שופעים ואינם פוסקים, כך לא יפסק לימודכם ויצליח. (כריתות ו.(

מאת: דוד דרומריהדות12/11/18835 צפיות
אין ספק שתמימות מעלה נשגבה היא, אבל אין לה ערך אצל הרמאים ...

מאת: דוד דרומריהדות06/11/18846 צפיות
בסוף, הכול יהיה טוב. אז אם זה לא טוב, זה לא הסוף !!

מאת: דוד דרומריהדות04/11/18839 צפיות
אדם צריך להאמין שאפילו קש המונח על הארץ הוא בגזירת השם יתברך שגזר להיות מונח שם. ויש השגחה פרטית איך תהא מונחת עם הקצוות לכאן או לכאן. (אמרי פינחס).

מאת: דוד דרומריהדות31/10/18680 צפיות
דבר גדול זה להיות בשמחה - כל ההישג של היצר הרע הוא לא רק עצם העבירה, אלא העצבות שאחר כך "... (שמש ינון)

מאת: דוד דרומריהדות29/10/18671 צפיות
הגאון החסיד רבי הילל מפריטש אמר: כשמתרגלים לחושך, מתחילים לחשוב שהחושך הוא אור.

מאת: דוד דרומריהדות22/10/18472 צפיות
אם אין לאדם אישה, אין לו במה לתרץ את מעשיו; אבל כשיש לו אישה, היא משמשת בעבורו 'עזר כנגדו' ומעתה יש לו תירוץ נוח לכל מה שאין הוא רוצה לעשות, בטענה שהאישה אינה מסכימה לכך.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18279 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18287 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18286 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18270 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18283 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18298 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18323 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica