חפש מאמרים:
שלום אורח
22.01.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מהפך המרגלים

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/2010900 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

פרשת "שלח-לך"

 

 

 

                מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

 

"שלח לך אנשים...איש אחד, איש אחד למטה אבותיו תשלחו כל נשיא בהם" (במדבר י"ג/ב').

המרגלים שנשלחו ע"י משה לתור את  הארץ, היו נבחרי העם ומנהיגיו, ראשי השבטים וגדולי הדור. אם כן, לא ברור כיצד צדיקים מורמים מעם אלה נהגו ברשעות וחטאו בחטא כל כך חמור של כפירה באמונה בבורא יתברך? כיצד זה לאחר שחזו במו עיניהם בנסים הגדולים ביציאת מצרים ובקיעת ים סוף, איבדו את האמונה ביכולתו של ה' להכניסם לארץ? מהפך זה מעורר תמיהה גדולה. 

התשובה לשאלות הנ"ל נמצאת בתיאור המרגלים את החוויות שחוו והמראות שראו ב-40 ימי התיור בארץ. בביקורם בארץ, נתקלו בתופעות על טבעיות - גודלם של האנשים ילידי הענק, מבנה הארץ,  הביטחון העצמי של יושבי הארץ וחוזקם, והתרשמו אף מגודל הפירות. המרגלים ציפו למצוא ארץ רגילה כמו כל הארצות שניתן לכבוש אותה בקלות יחסית, אך בפועל התגלו להם כוחות על טבעיים אשר הכניסו בהם רגשי נחיתות ופחד מהצפוי להם. הם לא השכילו להבין שהם נשלחו לבדוק כיצד ניתן לכבוש את הארץ ולא האם ניתן לכבוש אותה. הלא משה שלח אותם באישורו של הקב"ה, לא משום שהיה ספק כלשהו אם בני ישראל עתידים לכבוש את הארץ, אלא רק כדי שירגישו שותפים לפעולת הכיבוש ויאספו מידע על העמים היושבים בה. אך המרגלים, במקום לנהוג במסירות, להביא את המידע ולבטוח בה' שיעזור להם בכיבוש הארץ, בחרו להוסיף בדבריהם את דעתם האישית, ללא מסירות נפש למען הכלל.

במקום להכיר בכל הנסים העל טבעיים שעשה עימהם ה' עד הגיעם הלום ולבטוח בו שימשיך לתת להם את הכוחות לכבוש את הארץ ולהתיישב בה, הרגישו המרגלים שפלים ונחותים מול המראות שראו בארץ וגרמו לעם כולו להרגשת חוסר בטחון. חל במרגלים מהפך, ואופן חשיבתם שבה להיות כמו של "עבד", כפי שהיו במצרים. תגובתם היתה בלתי צפויה, הם ראו את הדברים מתוך נקודת מבט של "עבד" שאיבד את התקוה. הרושם העל טבעי שעשתה עליהם הארץ גרמה להם לנסיגה רוחנית לתקופה בה הם היו עבדים במצרים, שם הרגישו חוסר אונים. הפחד מן העתיד, החשש מפני הבלתי ידוע, יצרו אצלם חוסר ביטחון באמונה בה', עד להוצאת דיבת הארץ רעה באומרם: "...ארץ אוכלת יושביה היא..." (י"ג/לב').

לעומתם, יהושע בן נון וכלב בן יפונה, היו חדורי אמונה בה' ובהבטחתו ולכן לא נבהלו אלא להיפך - עודדו את העם כי ידעו שאם העם יעשה מאמץ, ה' יעזור לו להצליח במשימה.

ממצב טרגי זה של הנשיאים עלינו ללמוד מוסר השכל: יש פעמים שבהם האדם נקלע למצבים קשים בחייו, הוא מרגיש שהנה בדרך בה הוא צועד קיימות מהמורות וקשה לו להתגבר עליהן. הדבר מביאו לרגשי נחיתות ופועלת בו מרירות עצומה העלולה לפגוע באמונתו הבסיסית בקב"ה. אל לו לצלול לתוך יאוש ולאבד תקוה אלא, להתעשת ולעשות ככל יכולתו להצליח במאבק בדרך הטבע, ולבטוח בה' שבחסדיו הרבים יעזור לו התגבר על הקשיים.

                                                                                    דוד דרומר

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מנכ"ל ארגון "אורי עוז-הפקות"חבר בעמותות "רוח טובה" "החוויה היהודית"מנהל קשרי חברה וקהילה ב"קמפוס מופת למדעים",אחראי על מיזמים חינוכיים ,קשרי קהילה ומשימות לאומיות בפרוייקט "מצליח" -מצויינות לימודית חברתית, מנהל אתר "תורה" http://www.torah.in/he1

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דוד דרומר

מאת: דוד דרומריהדות26/11/181045 צפיות
הגמ' מביאה סגולה להצלחה בלימוד:ללמוד ליד נהר - סימן טוב הוא - כשם שמי הנהר שופעים ואינם פוסקים, כך לא יפסק לימודכם ויצליח. (כריתות ו.(

מאת: דוד דרומריהדות12/11/181029 צפיות
אין ספק שתמימות מעלה נשגבה היא, אבל אין לה ערך אצל הרמאים ...

מאת: דוד דרומריהדות06/11/181064 צפיות
בסוף, הכול יהיה טוב. אז אם זה לא טוב, זה לא הסוף !!

מאת: דוד דרומריהדות04/11/181032 צפיות
אדם צריך להאמין שאפילו קש המונח על הארץ הוא בגזירת השם יתברך שגזר להיות מונח שם. ויש השגחה פרטית איך תהא מונחת עם הקצוות לכאן או לכאן. (אמרי פינחס).

מאת: דוד דרומריהדות31/10/18891 צפיות
דבר גדול זה להיות בשמחה - כל ההישג של היצר הרע הוא לא רק עצם העבירה, אלא העצבות שאחר כך "... (שמש ינון)

מאת: דוד דרומריהדות29/10/18856 צפיות
הגאון החסיד רבי הילל מפריטש אמר: כשמתרגלים לחושך, מתחילים לחשוב שהחושך הוא אור.

מאת: דוד דרומריהדות22/10/18670 צפיות
אם אין לאדם אישה, אין לו במה לתרץ את מעשיו; אבל כשיש לו אישה, היא משמשת בעבורו 'עזר כנגדו' ומעתה יש לו תירוץ נוח לכל מה שאין הוא רוצה לעשות, בטענה שהאישה אינה מסכימה לכך.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18522 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18546 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18499 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18525 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18540 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18546 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18590 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica