חפש מאמרים:
שלום אורח
19.01.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

תאילנד המודרנית

המלך ראמה הרביעי-'מונגקוט' הוביל תהליכי מודרניזציה בתאילנד .בתקופה זו למד לשונות סנסקריט, פאלי, לטינית ואנגלית, למד את מדעי המערב ואימץ את המשמעת הקפדנית של נזירי מון המקומיים. הוא גם עקב אחר המתרחש בעולם החיצון, וכשעלה לכס השלטון ב-1851 מיהר לכונן יחסים דיפלומטיים עם מספר מדינות אירופיות, ובכך הסיר מעל תאילנד את איום הקולוניזציה.

מונגקוט ניסה גם לנקות את הדת התאילנדית מסממניה המיתולוגיים ע"י התאמת מדעי-היקום הבודהיסטיים למדע המודרני, וייסד את כת הנזירים תאמאיוט, שהתבססה על המשמעת הקפדנית שהנחתה אותו בשנות נזירותו. הוא צמצם את הגבלות הסחר במדינה וחתם על הסכמי מסחר עם מספר מעצמות מערביות. הוא כונן רפורמות בחינוך בהתבסס על עקרונות אירופיים. מונגקוט היה המלך הראשון שהופיע בפומבי לפני פשוטי-העם מבני עמו.

בנו, ראמה החמישי 1868-1910, המשיך במסורת הרפורמות שהנחיל אביו, בעיקר בתחומי המשפט והממשל. הוא התחנך אצל מורים מערביים, ביטל את חובת ההשתטחות לפני המלך,. סיאם המשיכה ליהנות מיחסיה עם מדינות אירופה ועם ארה"ב: הונחו בה מסילות רכבת והוקם בה שירות ציבורי. מחד הצליחה הממלכה לחמוק משלטון אימפריאליסטי מערבי, אולם נאלצה באותה תקופה לוותר על שטחים לטובת הודו-סין הצרפתית (לאוס (1893), וכן לבריטניה - קמבודיה (1907), ובורמה (1909).

בנו, המלך ראמה השישי, שלט בשנים 1910-1925. הוא התחנך בבריטניה, ובמהלך שלטונו הנהיג רפורמות בחינוך, בכללן את חינוך החובה. הוא אף התאים את לוח השנה המקומי למערבי. בעידוד אוירה לאומנית עזה ורגשות אנטי-סיניים חזקים, נדרשו בתקופתו, כל הנתינים בצו מלכותי לאמץ שמות משפחה תאילנדיים-מהלך שנועד לחקות את השיטה האירופית ולשרש את השמות הסיניים.

לאות תמיכה במדינות ההסכמה, שלח ראמה החמישי במלחמת העולם הראשונה 1300 חיילים תאילנדיים לצרפת ב-1918.

המאה העשרים הפיכת .1932בימי שלטונו של המלך ראמה השביעי (1925-1935) הנהיגה קבוצה של סטודנטים תאילנדיים, הפיכה ללא שפיכות דמים כנגד שלטון המלכים האבסולוטי בתאילנד. ההפיכה המוצלחת הובילה לכינונה של מונרכיה חוקתית שהתבססה על מודל בריטי, ובראשה גוף מעורב של אזרחים ואנשי צבא.

ב-1934 הוציא המלך את הפוליגמיה מחוץ לחוק, ובכך הניח את היסודות למוסד הזנות הפורח בחברה התאילנדית של ימינו.

שם הממלכה שונה מסיאם לתאילנד עם הקמת הממשלה הדמוקרטית בשנת 1939. שמה האנגלי של תאילנד שונה לסיאם ובחזרה לתאילנד מספר פעמים. כיום נותר שמה התאי הרשמי: פּראטֶת תאי (מדינת החופשיים), ובאנגלית, תאילנד.

במהלך הפלישה היפנית לדרום-מזרח אסיה במלחמת העולם השנייה, צידדה הממשלה התאילנדית ביפן ואף הכריזה מלחמה על ארה"ב ובריטניה, אך לא הייתה פעילה במלחמה זו.

מאז הפיכת 1932 תלויה הישרדותו של כל מנהיג פוליטי בתאילנד בתמיכתו של הצבא, מאז התקיימו בתאילנד 18 הפיכות צבאיות. ב1991 אשרר בית המחוקקים התאילנדי חוקה חדשה, ולפרלמנט ממונים 270 נציגים בבית העליון מול 360 נבחרי ציבור. החוקה הבטיחה גם את הותרת רוב הכוח בידי הצבא, ללא קשר לזהותו של ראש הממשלה הנבחר או לזהות המפלגות שירכיבו את הבית התחתון.

ביולי 1997 נפל המטבע המקומי, וכלכלת המדינה התרסקה והגיעה למצב של קיפאון מוחלט. תאילנד סבלה מגירעון ענק במאזן התשלומים, חוב חיצוני עצום ויתרה דלה של מטבע חוץ.

ב-1997 אישר הפרלמנט חוקה חדשה, ה-16 במספר מאז 1932 והראשונה שכוננה ממשלה אזרחית. החוקה שיקפה רבות ממטרותיה של התנועה למען הדמוקרטיה וכללה מנגנוני בקרה שנועדו לפקח על התנהלותם של נבחרי ציבור ועל מועמדים פוליטיים ולהגן על זכויות האזרח.

המאמר באדיבות אלי ארוסי מדריך טיולים

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אתרים עם תמונות

http://www.2uk.co.il/

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מישל ארנסט

מאת: מישל ארנסטטיולים בחו"ל23/09/111391 צפיות
ברלין היא אחת הערים הגדולות והחשובות באירופה ובגרמניה במיוחד.

מאת: מישל ארנסטתיירות ונופש - כללי19/09/111251 צפיות
גרמניה היא אחת המדינות העשירות ביותר בעולם, מיקומה במרכז אירופה מקנה לה מגוון אפשרויות בכל תחומי החיים. החל מאומנות תרבות, ספורט, סרטים, תיאטרון, ותיירות מיוחדת לכל אחד מהנושאים האלו. עריה הגדולות והיפות של גרמניה מזמינות מיליוני תיירים בשנה, ומאז נפילת החומה בשנת 1990 הביטחון הוא דבר שיגרתי, והחל ביסוסה של גרמניה כמעצמת על בכל התחומים.

מאת: מישל ארנסטמיניות ובריאות מינית15/04/114324 צפיות
בסיומו של יום טיול עם הקבוצה שלי על האי פוקט בתאילנד, אחרי מקלחת מנוחה וארוחת ערב שכללה אוכל רגיל שאנחנו אוכלים בישראל, וזה אומר שניצל וסרטנים מעובדים עם סלט ירקות, שיצאה לי הנשמה כדי לקבל אותו במלון כי בתאילנד אין בלקסיקון סלט ערבי קצוץ דק עם שמיר ופטרוזיליה.

מאת: מישל ארנסטיהדות27/02/111607 צפיות
עד המאה העשרים בתאילנד לא הייתה קיימת אוכלוסיה יהודית למרות שברחבי אסיה התגוררו יהודים משחר ההיסטוריה

מאת: מישל ארנסטטיולים בחו"ל27/02/111677 צפיות
מחוז טראט הוא המחוז הדרומי ביותר בחלק המזרחי של תאילנד, המחוז שוכן על החוף המזרחי ביותר של מפרץ תאילנד, לטראט יש גבול עם קמבודיה, המעבר הוא גבול מסודר וחוקי כמובן עם תשלומים נאים עבור המעבר והחתמת הדרכונים.

מאת: מישל ארנסטספורט ימי 27/02/111761 צפיות
אם חשבתם פעם על חווית הצלילה הרי שלפניכם שיא השיאים של תענוגות הצלילה, מכל קצווי תבל מגיעים לתאילנד לבצע צלילות.

מאת: מישל ארנסטטיולים בחו"ל27/02/111798 צפיות
אני כבר בחרתי לטייל בתאילנד כיעד שלי לטיול ועכשיו אני בשלב של מה שנקרא סיכומים, רשימת הנאות, המלצות למטיילים, סיכום הוצאות, החלטות והיכן להמשיך.

מאמרים נוספים בנושא תיירות ונופש - כללי

מאת: שלום כהןתיירות ונופש - כללי09/03/201041 צפיות
כולנו אוהבים לטייל בצפון, אשר הוא חבל ארץ יפיפייה, המשאיר לנו טעם של עוד, כאשר אנחנו מבקרים בו, משום שיש בו אינספור מסלולי טיול יפים ומרהיבים וחוויה בלתי נשכחת. המיוחד באזור הצפון הוא בעצם הנחלים שיש בו, אשר אזור זה מוצף בנחלים מרהיבים ובמסלולי טיול מרתקים. טיול ג'יפים בצפון הינה חוויה ייחודית, המתאימה גם למשפחות עם ילדים. ניתן לטייל בג'יפים עם ילדים, כמו כן ניתן גם לטייל כזוג, אך חשוב לדעת כי יש מסלולי ג'יפים המתאימים לכל ימות השנה ויש כאלו שניתן לראות דווקא בחורף,אז במאמר זה נבחן את העונה ה

מאת: שלום כהןתיירות ונופש - כללי09/03/201038 צפיות
טיולי ג'יפים מאפשרים לכם לחוות חוויה מעניינת במיוחד, וכך תוכלו להגיע אל מקומות נידחים בארץ ובעולם.

מאת: שלום כהןתיירות ונופש - כללי02/12/191451 צפיות
בישראל ישנה תרבות המעודדת צעידה בשטח ובמסלולים השונים הפרושים ברחבי הארץ, והאמת? בצדק. קשה למצוא מקומות אחרים בעולם שהנוף בהם מגוון כל כך, ולא בכדי היא מושכת אליה מאות אלפי תיירים מדי שנה. עם זאת, עבור הרבה מאד אנשים המעוניינים לבקר בטבע מסלולי ההליכה הללו אינה בהכרח מתאימה או אפשרית, אם בשל תנאי דרך קשים, אם בשל מצב בריאותי או מורכבות טכנית לערוך טיול למשפחה גדולה - וגם כמובן הרצון הפשוט לערוך טיול בטבע במסגרת שונה ומאתגרת בדרכה שלה. במיוחד במקרים בהם רוצים לגמוע שטח רב ולהכיר חלקים בארץ שלא הכ

מאת: yoni romתיירות ונופש - כללי22/10/191630 צפיות
איזו מזוודות מומלצות? בחירת המזוודה, תלויה במספר פרמטרים. לא משנה איזה סוג של מזוודה תבחרו - חשוב מאוד שלמזוודה, יהיה גלגלים. בין אם אתם זקוקים למזוודה לצורך טיול בארץ ובין אם אתם טסים לחו"ל, צריך שיהיה למזוודה גלגלים וידית אחיזה נוחה. אבל, עליכם לבחור מזוודה לפי כמות התכולה שתצטרכו, משקל וצבע.

מאת: שלום כהןתיירות ונופש - כללי06/03/192449 צפיות
ישראלים הם בהחלט עם שאוהב לטייל ברחבי העולם וגם בארץ, ומעידים על כך אינספור המסלולים שיש במדינה הקטנה שלנו. בימים בהם אתם לא צריכים לעבוד ואין לכם חובות אחרות, אחת הדרכים הטובות ביותר למצות את החופש היא באמצעות טיולים ברחבי הארץ, כמו טיולי ג'יפים בצפון, שיראו לכם את הנופים המרהיבים בחלקה הצפוני של ישראל.

מאת: שלום כהןתיירות ונופש - כללי04/12/181812 צפיות
אם חיפשתם בילוי מהנה קרוב לבית, בתוואי נסיעה נוח ומהיר ועם הבטחה להנאה מרבית בתוך פרק זמן של כמה שעות בודדות - תוכלו לסמן על כל אלה "וי" גדול, עם טיולי ג'יפים בגליל התחתון או אפילו רחוק מכך - בגליל העליון, בגלבוע או בגולן אם רק תרצו ותוכלו. למה טיולי ג'יפים, אתם שואלים? כי זו אולי האטרקציה שיכולה להתאים לכל סוג של מטייל, החל מגיל כמה שבועות ועד לגילאים מבוגרים (ומבוגרים מאד), והם יכולים להיות רגועים ורומנטיים לזוגות צעירים, או לחלופין אתגריים ומלאי אדרנלין למשפחות הרפתקניות או לקבוצות חברים שמחפ

מאת: שלום כהןתיירות ונופש - כללי05/08/181081 צפיות
בכל הנוגע אל רכישה של בקבוק מים חדש בעבורכם או בעבור בני המשפחה, דעו לכם כי אין מה לחשוב על העניין יתר על המידה. בסופו של יום זהו דבר שיהיה מאוד חיוני בעבורכם. בעזרתו של בקבוק מים יהיה ניתן לקבל גישה נוחה למדי לצריכה של מים ובכך בעצם תוכלו להיות בטוחים כי יתאפשר לכם לצרוך הרבה יותר מים מידי יום, דבר שללא ספק תרצו בו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica