חפש מאמרים:
שלום אורח
14.04.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

קמפיין החנינה של נעמי בלומנטל -קטרוג בפן השיווקי ובפן המשפטי - עבודת סמינריון

מאת: רמי כהןדמוקרטיה ושלטון12/04/20091815 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הפן השיווקי

הטעיית הציבור ויצירת מצג שווא - בלומנטל מוצגת בקמפיין כדמות עגולה,מבוגרת,שנות עשייה למען הציבור, אלמנה. מוסתרות ונשכחות מהציבור, שרשרת עבירותיה ומהתנהגותה עולה בבירור שהבינה את האיסור שבמעשיה וע"מ להסתירם אף נקטה במעשי טשטוש ושיבוש חקירה. אך האם הציבור מבין, או שדעתו מוסחת בזדון וזכותו לדעת ולחופש המידע נפגמת. ענייננו במלאכת מחשבת של אסטרטגים ויועצי תקשורת שהתמחותם יצירת רושם מוטעה תוך הסבת תשומת לב הקהל למוקדי עניין מוכוונים. כאשר התקשורת בוחרת מי מתאים להתראיין ומתי.

בהתנהגות זו יש משום ניצול הדמוקרטיה כדי להכתיר את התקשורת כמעל הרשות השופטת. קיום הקמפיין חותר תחת תפקיד והחלטות הרשות השופטת- ביהמ"ש הנו כלב השמירה מפני עוולות השלטון, תפקידו להגן על שלטון החוק בחברה דמוקרטית מעל לכל ע"י פקיחת עין מתמדת על צעדי הממשלה . בקמפיין יש משום ירייה לדמוקרטיה ברגלה ולציבור- בעצמאותו.

הפליה- מדיניות איפה ואיפה- כיצד ירגישו אלפי האסירים הנמקים בבתי סוהר ואין להם משאבים/חברים בצמרת לספר להם אודות מצבם הקשה בבית/בעסק ולערוך עמם קמפיין.

כולם שווים בפני החוק– גם בנסיבות מצערות, הסובל אינו זכאי לפטור מעונש. למסכן עדיין אסור לפשוע. קמפיין ציבורי שמבוצע ללא ידיעת משתתפיו- הופך אותו מכלי דמוקרטי לקונספירציה. לכל אורך הקמפיין הוכחש כל אזכור לארגון העומד מאחוריו או לאזכור קיומו של קמפיין בכלל. הקמפיין הציבורי נעדר חוקים או נהלים ברורים- אין רתיעה בקרב הציבור מהתנהלות כלשהי בקיום קמפיין.

קמפיין חנינה- בקשת חנינה "מהווה מעורבות גדולה בהליך המשפטי...היא בבחינת התנהגות לא אתית של השרים, שמשתמשים במעמדם כדי להיטיב עם עבריין" .

תזמון- רק "הציבור שהשופטים עצמם משתייכים אליו  , יכול ויהיה בעל ההשקפות המעוגנות בערכי יסוד ולא ברוחות שעה חולפת". הקמפיין היה נדון לכישלון לו הופעל בשלב המאבק המשפטי, כי הציבור אז רווה משחיתות שלטונית ולא חש סלחן. רק השופטים יכולים לתת ביטוי "לחזון העם והאני מאמין שלו" . אם ניתן לקמפיין להכתיב גורל אנשים, יפגע עקרון הציפייה של האזרח הסביר, היודע לפעול בהתאם לחוק- וכך להימנע מענישה או שתופעל הענישה על שפגע בו.

הפן המשפטי

הענישה בפועל אינה עומדת בקנה אחד עם הענישה הנוהגת במקרים ובנסיבות דומים- נשווה את העבירה והעונש של בלומנטל לעונשו של אדם מהשורה שגם הורשע בעבירת שוחד לקניות - יעקב אבגז, פקיד השמה בלשכת התעסוקה בחיפה. עונשו נגזר לשנתיים -לעומת 8 חודשים לבלומנטל.

משמעות מבחן בוזגלו - שאין הבדל בפני החוק בין החזק לחלש, המבחן "נהפך: אזרחים מהשורה נמקים בבתי מעצר על לא עוול בכפם, ואילו בכירים מנצלים את השררה כדי להיטיב עם עצמם ועם מקורביהם" . השופטת בתיק פעלה בצורה שספק היתה בעייתית- אם כן, מדוע לא ניסתה בלומנטל להשתמש, ככל אזרח אחר, במערכת החוק הישראלית ע"מ להחליפה .

האינטרס הציבורי - מחייב הצבת רף ענישה גבוה שתכליתו שמירת טוהר הליך הבחירות והרתעת פוליטיקאים/עסקנים מלזהמו בשחיתות. נבחר ציבור חייב "ברמת התנהגות קפדנית ואתית יותר. מי שנבחר ע"י העם צריך לשמש לו מופת, נאמנות וראוי לאמון שהעם נתן בו" .

פגיעה באמון הציבור בשלטון- בימ"ש שלום הרשיע, בימ"ש מחוזי דחה הערעור ומחלקת החנינות במשרד המשפטים לא חננה. הכרעת הכף לטובת בלומנטל נבעה משני אנשים: שר המשפטים והנשיא. מערכת משפטית שלמה, הכוללת מאות אנשים - טועה- ושני אנשים צודקים. ביהמ"ש הסכים כי אלמלא אותם שני אנשים בדיוק, ספק אם גורלה של בלומנטל היה דומה . ביטויו העיקרי של שלטון החוק הוא כי זה אינו שלטונם של אנשים, אלא נשען על הוראות נורמות יציבות, השוות לכל ומחייבות במידה זהה" . בהנחה ואין בהחלטות שיקולים/מניעים פסולים, מטרידה המחשבה כי ניתן לעקוף את כל המערכת המשפטית ולקבל דעה שונה וחורצת גורלות באותה המידה מפי אדם בודד- הנשיא. איה עקרון סופיות הדיון ויעילות המערכת המשפטית. כל שק"ד מונח בידי אדם אחד, כאשר הביקורת השיפוטית עליו ממוזערת. בעתירתה ביקשה התנועה לאיכות השלטון כי יקבע נוהל, קריטריונים או הנחיות למתן המלצת שר המשפטים לחנינת אסירים שנסיבות עבירתם ועונשם דומות. בשל טעמי בירוקרטיה, לא התקבלה הבקשה. לדעתנו רצוי כי נושא החנינה יוסדר במהרה.

תדמית מוסד החנינה לאור הקמפיין- לא יתכן כי חברי הכנסת שבוחרים בעצמם את נשיא המדינה יוכלו לקבל ממנו חנינות. כיצד מצטייר בעיני הציבור נשיא המושפע מקמפיין? כיצד מצטייר בימ"ש שהתעלם מנסיבות שלנוכח הקמפיין וההכרעה הסופית היו קריטיות? אי שת"פ עם הרשויות, שיבוש הליכי חקירה והדחת עדים -כדאיים, בעיקר לעובדי מדינה. העדר הרתעה – כתוצאה ממע' חוק שמתחשבת פחות בעבירה ויותר בנסיבות אישיות ביטוח נוסעים לחו"ל

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת רמי כהן

מאת: רמי כהןזוגיות ואהבה08/08/111626 צפיות
ויברטור הוא אולי אביזר המין הפופולארי והמפורסם ביותר ולא סתם הוא הפך להיות כזה. מדובר בסוג של תחליף משוכלל לאיבר מין גברי, אז אומנם הוא לא יכול לחב' אותך בלילה ולא מלטף את השיער עד שאת נרדמת או מקשיב לכל מה שאת אומרת, אבל מצד שני הוא לעולם לא מתעייף, יש לך את האפשרות לשלוט ברטט

מאת: רמי כהןרכב21/07/111432 צפיות
אוטו1 השיק השבוע פורטל חדש ונוצץ שגובש מתוך הצורך בהבנת שוק הרכב העכשווי. הפורטל קם מתוך הצורך לאגד במקום אחד את מירב המידע הרלוונטי והמתאים לכל המתעניינים ברכב - מתחום ההשכרה, דרך

מאת: רמי כהןצרכנות17/08/101680 צפיות
במזל טוב הבאתם ילד חדש לעולם ולאחר שהות בבית החולים הבאתם אותו הביתה. רוב ההורים הטריים רוצים לשים את ילדיהם בחדר המעוצב במיוחד לפעוטות, חדר בצבעים מתקתקים עם אביזרים ומשחקים רבים שיצרו אווירה של ילדות ושמחה. מחקרים רבים הראו כי צבעים, דמויות ומרקמים שונים תורמים רבות להתפתחותו של התינוק ולכן יש להקפיד על צבעוניות רבה בחדרי תינוקות

מאת: רמי כהןאקטואליה07/01/102138 צפיות
אני רוצה להיות עיתונאי – זה ממש ממש כיף נראה לי – לכתוב בעיתון דה מרקר, להופיע בתקשורת, להיות מפיק בערוץ 10 או ערוץ 2 – העיקר לעבוד בתחום – ייתכן וארצה להיות אפילו רפי גינת שאהיה גדול. העיקר להיות בתחום. אני שנים עוקב אחרי התקשורת ואוהב אנשים שכותבים בה או מהתלים בה כמו רני רהב או רביב דרוקר למשל.

מאת: רמי כהןחינוך ולימודים - כללי03/06/091765 צפיות
מאבק המורים שהתרחש בשנה החולפת גרף תמיכה חסרת תקדים בקרב הציבור הרחב. רן ארז וארגון המורים העל יסודיים יצאו למאבק מתוך אמונה בצורך ברפורמה במערכת. בעזרת שינויים יסודיים במערכת החינוך ניתן יהיה לקדם את מעמד המורים ואת התלמידים.

מאת: רמי כהןדמוקרטיה ושלטון05/05/091917 צפיות
מאמר חדש שפורסם בתחום מדעי המדינה ביום שבת האחרון הראה עד כמה מצבה של המדינה עגום ועד כמה אנחנו בפיגור אחרי המדינות שאנו מתיימרים להדמות להן

מאת: רמי כהןחינוך ולימודים - כללי03/05/092009 צפיות
רן ארז על מאבק המורים לקידום החינוך. מאבק המורים שהתרחש בשנה האחרונה זכה לתמיכה חסרת תקדים בקרב הציבור הרחב. בהפגנה גדולה שהתקיימה בכיכר רבין בתל אביב הגיע המאבק לשיאו ואנשים רבים הגיעו להביע את תמיכתם. רן ארז וארגון המורים נאבקו לשם קידום החינוך. במסגרת המאבק לחמו למען מספר מטרות עיקריות מתוך רצון להביא לקידום המערכת ולשיפורה.

מאמרים נוספים בנושא דמוקרטיה ושלטון

מאת: בנימין קלינגרדמוקרטיה ושלטון25/07/232492 צפיות
התהליך מחייב אותנו לעבור מספר שלבים עד לקבלת ההיתר. השלב הראשון הוא בדיקת מידע, שלב בו אנו בודקים מול המועצה המקומית האם בכלל קיימת אופציה לתוספת בניה מצד המועצה המקומית ואגף השיכון והבינוי.

מאת: אדיר בנימינידמוקרטיה ושלטון25/06/231529 צפיות
מידת ההשפעה של הרשתות החברתיות על אופן התנהלותם של נבחרי ציבור. אנחנו יודעים שהתופעה קיימת וגם ערים להשפעותיה. אך עד כמה שונה כיום הזירה הציבורית ביחס לעידן הקודם?

מאת: בנימין קלינגרדמוקרטיה ושלטון18/11/222498 צפיות
הרפורמה בתכנון, רישוי ובניה במסגרת תיקון 101 לחוק התכנון והבניה קבעה לוחות זמנים לתהליכי רישוי שונים עבור רשות הרישוי ומכון הבקרה וזאת במטרה לקצר, לייעל ולפשט הליכי רישוי בניה. לצורך כך וכחלק מתהליך הדיגיטציה של שירותי משרדי הממשלה השונים, בשנת 2016 הושקה מערכת רישוי זמין של מנהל התכנון המאפשרת הגשת בקשה להיתר בניה באופן מקוון. תהליך הוצאת היתר בניה לא אמור לארוך זמן רב לפי זמני המערכת, אך בפועל פרק הזמן מתארך כתוצאה מהתנהלות לקויה של הועדות ו/או של המבקש. במאמר זה נציג את פרקי הזמן המפורטים בחוק ואת פרקי הזמן המיושמים במציאות עד לקבלת היתר בניה. נציין שהזמן הממוצע היום לקבלת היתר בניה על פי לשכת האדריכלים הוא מעל שנתיים וחצי, הזמנים הרשומים מטה הם הזמנים של משרדים אשר מומחיותם היא הוצאת היתרי בניה. משרד קלינגר בנימין הינו המשרד היעיל ומהיר ביותר בקבלת היתרי בנייה.

מאת: בנימין קלינגרדמוקרטיה ושלטון31/12/201240 צפיות
משרד קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי מתמחה בייעוץ ייצוג ועבודה מול גורמים מוניציפאלים הקשורים בהוצאת היתרי בניה, תכנון ערים וסביבה, מיסוי,רישוי עסקים,בקשות לשימוש חורג,שינוי יעוד,הכשרת חריגות בניה,ביטול צווי סגירה,הפסקת עבודה,צווי הריסה. בקשות לשינוי תב"ע ,היתרי בניה, אדריכלות, קידום בקשות ,זירוז הליכים בירוקרטים ,יעוץ סטטוטורי, הסדרים והסכמים עם הרשויות, שרותי הנדסה ופקוח על הבניה.

מאת: בנימין קלינגרדמוקרטיה ושלטון27/03/201402 צפיות
תיקון 116 לחוק התכנון והבניה מהווה מהפכה בחוק התכנון והבניה. הוא מחמיר מאד, מטיל צווי הריסה בסיטונות וקנסות של מאות אלפי שקלים, ומצמצם את סמכויות השופטים בבתי המשפט.

מאת: בנימין קלינגרדמוקרטיה ושלטון11/01/201429 צפיות
מה הוא רישיון עסק? עסקים הפועלים בתחומים שונים נדרשים בהוצאת רישיון עסק – היתר מכוח חוק רישוי עסקים הניתן על ידי משרד הרישוי ברשות המקומית ומהווה אישור לפעילותו התקינה של העסק. הרישיון מעיד כי בעסק מסוים ננקטו כל האמצעים הנדרשים לשמירה על בריאותו, ביטחונו, בטיחותו ואיכות חייו של הציבור. בהתאם, קבלת הרישיון מותנית בעמידה בכל התנאים שהציבו הרשויות, בהם סידורי כיבוי אש, תנאי תברואה נאותים, בטיחות מבנים ועוד. משרד הרישוי הוא גם זה שאחראי על אכיפת החוק ורשאי להטיל סנקציות על עסקים שאינם עומדים בתנאיו

מאת: אבי דוידידמוקרטיה ושלטון07/04/191510 צפיות
מדריך למתחילים אודות הגשת עתירות לבג"צ.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica