חפש מאמרים:
שלום אורח
15.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מה בין עסק משפחתי ואריכות ימים

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים28/02/2011892 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הסטטיסטיקה מדברת בעד עצמה, 90% מהעסקים בארה"ב אירופה וקנדה הם עסקים משפחתיים. דפוס עסקי זה מאפיין גם את אמריקה הלטינית ואסיה, המאופיינות ע"י תרבות שבטית שלטת.

עסקים משפחתיים מהווים את הגרעין העסקי הנפוץ והוותיק ביותר בעולם העסקי. אלא שבהמשך הדרך הסטטיסטיקה מחייכת פחות: פחות משליש מהעסקים שורדים ומעבירים את המושכות לדור השני, ורק 13% לדור השלישי.

מחקרים רבים הוכיחו שעסק משפחתי מצליח כאשר המשפחה מנהלת נכונה את הקשר שבין המשפחה לעסק, מצליחה לשלב בין השניים, ומכניסה את תרבות המשפחה לעסק. נמצא כי עסקים משפחתיים קטנים-בינוניים, המאריכים חיים, מאופיינים ע"י מספר גורמים עיקריים:

  • מעורבות גבוהה של המשפחה בעסק
  • תכנון יורשים מוצלח
  • יתרון תחרותי של העסק המשפחתי
  • פתיחות לשינוי

נפרט זאת להלן:

מעורבות גבוהה של המשפחה בעסק

שילובם של בני המשפחה בעסק תוך הטמעת ערכי המשפחה תורמים להתפתחותו של ההון המשפחתי בכמה דרכים:

-         יצירת מחויבות בקרב בני המשפחה למקור הכנסתם. העסק משמש גורם משותף לכל בני המשפחה הקשורים לעסק, גורם אשר בו משקיעים יחד, קוצרים פירות יחד וגם חשים אחריות לתהליכים ולתוצאות שלו. הקשר המשפחתי הוא לעיתים סיר לחץ אך גם מקור לתחושת עוצמה ועידוד משותפים.

-         בנית חזון משותף אשר ישקף ראיה רחוקת טווח, ירתום את בני המשפחה ואת העובדים בעסק לעשייה תוך הרגשת יציבות ומחוייבות של שני הצדדים.

-         הטמעת הערכים המשפחתיים בתוך העסק, ערכים  כמו: כבוד הדדי, תמיכה, מסירות, הערכה, נתינה וכו'. יהיו אלה ערכים לא רק בקרב בני המשפחה אלא גם בינם ובין העובדים, ערכים אשר ישקפו את מערכת היחסים עם כל גורמי החוץ (לקוחות, ספקים, מוסדות וכו').

היציבות והקביעות שמאפיינת משפחה וההתנהגות השבטית המגוננת הם אלו שיגרמו בסופו של דבר לחיזוק העסק ולאריכות ימיו.

תכנון יורשים מוצלח

ראוי כי המשפחה תהיה מעורבת בכל שלבי ההחלטה של יורש העסק. זוהי צריכה להיות "תוכנית העברה" בה קובעים את מי היורש, את שלבי הלימוד שיצטרך לעבור, את לוחות הזמנים האפשריים לכך ואת עזיבת המייסד המכהן באותה תקופה. תהליך זה דומה "לריקוד", ריקוד שבו מתרחשת עזיבה הדרגתית של המנהיג בפועל וכניסתו של היורש לניהול העסקי.

יורשי העסק, מי שנבחרו כראויים להוביל לאחר פרישת המייסדים, צריכים להיות מקובלים על כל בני המשפחה וגם על העובדים שאינם מבניה. מושכות העסק לא בהכרח עוברים לידיו של הבכור שכן עסק לא צריך להתנהל בצורה של מונרכיה, את המושכות צריך להחזיק מי שלו הכישורים להוביל את העסק עוד שנים רבות.

העובדים השכירים, אלו אשר אינם מבני המשפחה, אמורים ל"אשר" את המינוי החדש. בהינתן מצב שבו לא יהיו הם שותפים לתהליך ולהחלטה, יכולה להיווצר תחושת כעס ותרעומת בקרבם, תחושה שבה מוכתבים להם דברים מלמעלה מבלי שהם ירגישו שייכות לכך.

יתרון תחרותי

המחקרים מוכיחים כי למשפחה יתרון תחרותי על מתחריה באם היא מקיימת:

  • אסטרטגיית שיווקית המתאימה לאופיו של העסק
  • שמירה על קשרים נאמנים עם הלקוחות
  • ראיית העובדים שאינם מבני המשפחה כחלק רחב יותר של המשפחה הגרעינית
  • דגש על שיתוף וחיזוק קשרים עם כל הסובבים אותה

הטמעת המשפחתיות בעסק מאפשרת להציג בפני כל הסובבים (עובדים, לקוחות, ספקים, מתחרים...) כי קיים קשר גרעיני – משפחתי חזק בעסק שניתן לסמוך עליו ולבטוח בו, קשר אשר יכול לשרוד גם זמנים קשים, ומבוסס על יחסים ארוכי טווח.

עוצמה עסקית זו מהווה יתרון תחרותי מול המתחרים בכך שהיא מאפשרת רשת ביטחון יציבה לעסק ומאפשרת לו לצמוח ולהתפתח.

פתיחות לשינוי

העולם העסקי משתנה כל הזמן, הטכנולוגיה מאיצה את ההתקדמות ומביאה לתחרות הולכת וגדלה בכל הענפים העסקיים. מחד, עסק המאריך חיים ראוי שיהיה נאמן למקורותיו. מאידך, ראוי שיהיה  פתוח לשינויים המתרחשים בעולם ולהתפתחויות הטכנולוגיות השונות.

כניסה לתחום מוצרים חדש, אימוץ טכנולוגיות חדישות, כניסה לשווקים חדשים – כל אלה יאפשרו לעסק להתאים עצמו למציאות המשתנה ולהיות נוכח בעולם העסקי החדש.

כותבת המאמר:

חדוה יוסף יעוץ לעסקים משפחתיים

נייד 054-9039990

אתר www.fbusiness-consulting.co.il

בלוג hedvayosef.blogspot.com

E-mail:hedvajosef@gmail.com

חונכת מטעם מט"י

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חדוה

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת חדוה יוסף

מאת: חדוה יוסףעסקים - כללי06/07/14583 צפיות
אם יש משהו מרגיז ומתסכל יותר מכל הוא הצורך לקחת הלוואות אחרי שבכל התקופה עבדנו קשה, התאמצנו, מכרנו, אבל תכלס בשטח, בשורת הרווח והפסד, אין מזומנים וצריך לקחת הלוואה.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131178 צפיות
אנשים צעירים שואלים את עצמם האם להצטרף לעסק המשפחתי שבבעלות המשפחה או לבחור במקום עבודה אחר. העסק מציע בטחון כלכלי ופריבילגיות מחד אבל באותה מידה יכול לבלבל את זהותם, את הגדרת מקומם, לגבי מי שהם ומה שהם רוצים לעשות. במאמר זה אדון בנקודות מבט בנושא.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131202 צפיות
בעל עסק משפחתי ירצה להעביר את העסק שייסד ועמל להצלחתו לבני הדור הבא במשפחה, אך המציאות מוכיחה כי לא תמיד זהו הצעד הנבון לעשות. עסק משפחתי נתפס לרוב כמקור לגיבוש משפחתי וכמקור פרנסה לכל בני המשפחה אך במצבים מסוימים שווה לשקול את מכירתו.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131252 צפיות
מייסד של עסק משפחתי צריך להיות מודע למאפייני אישיותו, כדי להפחית את החיכוך עם דור ההמשך ולטובת הצלחת העסק. במאמר זה אציג את טיפוסי המייסדים האופיינים וכיצד אלו "תורמים" להעברת העסק לדור הבא.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים11/04/131303 צפיות
פער הדורות בעסקים בכלל ובעסקים משפחתיים בפרט מקשה על העבודה המשותפת ולעיתים מאיים לסוגרו. אז כיצד מגשרים על הפערים ומצליחים לעבוד יחד.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים11/04/131081 צפיות
עסק משפחתי מכיל בחובו שני אלמנטים חשובים בחייו של כל אדם: משפחה ופרנסה. לפני שמקימים עסק שכזה יחד כדאי לקחת בחשבון מספר שיקוליים הכרחיים לפני הביצוע.

מאת: חדוה יוסףניהול11/04/13982 צפיות
האם כל עסק צריך יועץ עסקי. לדעתי לא. אך בכל זאת ישנם מצבים בהם כדאי להכניס יועץ לעסק לפני שיהיה מאוחר מדי. השאלה – מתי כדאי לעשות זאת?

מאמרים נוספים בנושא עסקים משפחתיים

מאת: רועי כץעסקים משפחתיים16/12/181266 צפיות
סבא חיים וסבתא יונה לבית משפחת בדיחי עלו לארץ ישראל מתימן בשנת 1942 - לא במבצע מרבד הקסמים כפי שנהוג לחשוב. הם חיו בירושלים ולפרנסתם מכרו פלאפל בעגלת מזון. טיגנו את הפלאפל על פרימוס ותושבי ירושלים מספרים שהטעם עד היום נשאר בפה...

מאת: yoni romעסקים משפחתיים03/06/151682 צפיות
בתכלס, כל מה שנכתוב באתר, לא באמת ישנה. אתם תגלשו בו קצת, אולי תקראו קצת על המפרט הטכני,  אז אנחנו לא מסתמכים על זה. אנחנו מסתמכים על שירות טוב, ייעוץ מקצועי ומוצר איכותי. אתם מוזמנים לבוא אלינו לאולם התצוגה כדי לראות את דלתות כניסה מעוצבות ברמת גימור הטובה ביותר בשוק ולקבל ייעוץ מבחינתכם הוא לא מחייב, אבל אנחנו עומדים מאחוריו ב- 100%.

מאת: דביר דבירעסקים משפחתיים22/02/15941 צפיות
כל חובב דגי נוי יודע שאין להמעיט בביתם של דגיו. המיכל מאכלס דגים, אלמוגים וחסרי חוליות, ובניגוד לאלמנטים אחרים כמו פילטרים או חצץ שניתן להחליף במידת הצורך הוא נותר קבוע. האקווריום צריך לשרת בראש ובראשונה את דייריו, בעלי החיים הימיים. סוגים שונים של דגי נוי מצריכים תנאי אחזקה שונים, לכן יש להיוועץ באנשי מקצוע טרם קניית המוצר או הכנסת דגים אליו. כמו שכולנו כבר יודעים הוא מוצב לצד רהיטים אחרים בבית, לכן עליו להשתלב בעיצוב הקיים. בחירת בית לדגיכם שלא תואמים את עיצוב הבית או המשרד תיצור חוסר הרמוניה ותגרע מיופיים של דייריו. צוות נטפיש ישמח לסייע לכם בבחירת בית חלומות שמתאים לצורכיכם המדויקים, בין אם כנקודת מיקוד בחדר ובין אם כרהיט פונקציונאלי. צוות החנות מבצע התקנה, אחזקה ותיקון של המוצר במקרה הצורך, וישמח ללוות אתכם משלב הקונספט עד להשלמה סופית מוצלחת

מאת: חגי טחבשעסקים משפחתיים03/01/151032 צפיות
קידוחי קרקע המהווים חלק בלתי נפרד מענף הבנייה, וזאת למטרת יצירת והנחת יסודות למבני מגורים העתיד להיבנות, או לחילופין, לצרכי חיזוק מבנים ותשתיות. ברוב המקרים, עבודות הקידוח מיושמות על ידי חברות קידוח המתמחות בענף מקצועי זה, והן מיושמות בעזרת מכונות קידוח ייעודיות וציוד מכני הנדסי המותאם לסוג הקרקע ולתוואי השטח בו מתבצעת העבודה.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131178 צפיות
אנשים צעירים שואלים את עצמם האם להצטרף לעסק המשפחתי שבבעלות המשפחה או לבחור במקום עבודה אחר. העסק מציע בטחון כלכלי ופריבילגיות מחד אבל באותה מידה יכול לבלבל את זהותם, את הגדרת מקומם, לגבי מי שהם ומה שהם רוצים לעשות. במאמר זה אדון בנקודות מבט בנושא.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131202 צפיות
בעל עסק משפחתי ירצה להעביר את העסק שייסד ועמל להצלחתו לבני הדור הבא במשפחה, אך המציאות מוכיחה כי לא תמיד זהו הצעד הנבון לעשות. עסק משפחתי נתפס לרוב כמקור לגיבוש משפחתי וכמקור פרנסה לכל בני המשפחה אך במצבים מסוימים שווה לשקול את מכירתו.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131252 צפיות
מייסד של עסק משפחתי צריך להיות מודע למאפייני אישיותו, כדי להפחית את החיכוך עם דור ההמשך ולטובת הצלחת העסק. במאמר זה אציג את טיפוסי המייסדים האופיינים וכיצד אלו "תורמים" להעברת העסק לדור הבא.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica