חפש מאמרים:
שלום אורח
13.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

סופרפוזיציה ותופעות פסיכולוגיות

מאת: לי באומןפיזיקה21/04/20119588 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

סופרפוזיציה היא היכולת של חלקיקים קטנים כמו אטום או אלקטרון להיות בשני מצבי קיום באופן סימולטני. לרוב משתמשים במונח 'סופרפוזיציה' כמונח פיזיקלי בהקשר של תורת הקוואנטים. תורת הקוואנטים נהגתה על ידי מספר מדענים והנודע בינהם הוא ארווין שרדינגר. על מנת להמחיש את הדואליות שבקיון שרדינגר הגה ניסוי מחשבתי אותו שבבוא הימים כונה "החתול של שרדינגר".

בניסוי מתואר חתול הנמצא בתיבה בה יש אטום יחיד רדיואקטיבי ולו הסתברות של חמישים אחוז להתפרק במהלך הניסוי. במידה והאטום יתפרק, חיישן סנסורי יגרום לפליטת רעל, והחתול ימות. אם האטום הרדיואטיבי לא יתפרק החתול יוותר בחיים. על מנת לדעת מה עלה בגורל החתול נפתח את התיבה ואז נוכל לראות אילו מהאופציות התממשה. עם זאת, כל עוד התיבה נותרת סגורה איננו יודעים מה מצבו של החתול: האם הוא חי או מת? לפי שרדינגר בעקבות בוהר החתול נמצא בסופרפויזציה והינו גם חי וגם מת.

דוגמא ציורית זו קשה לתפיסה, ולפי הידוע לפיזיקאים גם אינה נכונה מאחר ותורת הקוואנטים אינה פועלת על "חלקיקים גדולים" כמו חתולים. עם זאת, הדוגמא מנסה לתת ביטוי למצב דו קיומים שנמצא כתקף עבור חלקיקים קטנים כמו אטומים, אלקטרונים ופוטונים.

תופעת הסופרפוזיציה הפיזיקלית מעניינת ליישום על תופעות פסיכולוגיות ורוחניות. למשל, יש החוקרים את תופעת הרוחניות בהקשר זה- האם מגוון האפשרויות המדומיינות על ידי מטופל בדמיון מודרך יכולות להשפיע על ההווה שלו? או דוגמא נוספת- האם המיניות של כל אחד מאיתנו נמצאת בסופרפוזיציה ואנחנו יכולים להיות הטרוסקסואלים או הומוסקסואלים תלוי כיצד נעשה את הבחירות בחיינו. שאלות אלו מעלות תהיות פילוסופיות לגבי הקיום ומתאימות לגישה הפוסטמודרניסטית, לפיה יש ריבוי אמיתות. האם יש לנו את כל האופציות להיות מי שנרצה? לפי תופעת סופרפוזיציה ופוסמודרניזם- כן, אך יש לזכור שלאחר שננקטו אי אלו החלטות תופעת הסופרפוזיציה נעלמת. לדוגמא: האופציות התעסוקתיות שיהיו למוכר אביזרי מין ו ויברטורים העובד ב חנות סקס באופן עכשווי, נמוכות בכמות האופציות שהיו לו לפני שבחר בתעסוקה זו.

למרות העניין שביישום תופעת הסופרפוזיציה על תופעות פסיכולוגיות ורוחניות, הפיזיקאים מתנגדים לכך ומתמקדים בחקר התופעה וביישומים אופרטיביים לה כגון בניית מחשבים קוואנטים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חובבת מדורי אומנות וספרות, אוהבת לכתוב על נושאים מגדריים, תרבות, אומנות וגוף.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת לי באומן

מאת: לי באומןנישואין30/04/131199 צפיות
כיום יש מבחר מאוד מגוון של טבעות אירוסין . בעבר הטרנד הרגיל היה טבעות אירוסין סוליטר- כלומר שאבן החן נמצאת במרכז הטבעת. כיום יש המון אופציות, והמבחר של טבעות אירוסין מיוחדות הוא כמעט אין סופי. במידה והגבר בוחר לבד את הטבעת סביר להניח שהוא ממש הולך לאיבוד בין כל הצורות, הצבעים, הדגמים והרקעים. איך ניתן לעזור לגבר שלך לבחור טבעת היטב?

מאת: לי באומןהעצמת נשים30/04/133396 צפיות
קרב מגע היא שיטה להגנה עצמית שזכתה להמון כינויים, ויש לה סגנונות שונים, אבל בבסיס מדובר על שיטה שכל כוונתה היא להתמך בחוזקות הגוף והעצמי, תוך איתור נקודות התורפה אצל היריב והכנעתו. למידה זו, שהיא קוגניטיבית וגופנית מאפשרת לנשים להכניס לתוך הרפרטואר החוויתי שלהם זיכרונות של יכולת, השג, אפשרות ללחימה ומעל הכל- אמונה עצמית.

מאת: לי באומןרפואה משלימה30/04/131698 צפיות
שנים רבות סירבתי אפילו לבדוק מה זה רפואה משלימה. הייתי אומרת שאני לא רוצה ללכת למשהו שרק משלים, ולא מספק את השירות העיקרי. דווקא הסביבה שלי היתה בדיעה אחרת- ולא פעם אנשים אמרו לי שאם הרפואה הקונבנציונלית זקוקה למשהו משלים- סימן שהיא לא מספיקה כשלעצמה. עד לשבועות האחרונים לא השתכנעתי, אבל כיום אני יותר פתוחה לכל התחום הזה.

מאת: לי באומןטבעות אירוסין ונישואין28/04/131095 צפיות
למעשה, לכל אורך שלבי תכנון החתונה והנישואין עצמן יש דעות סותרות באשר למהות של הדברים. יש הרואים בחתונה ובכלל בנישואין כמבטאת משהו טהור וחשוב, ויש אחרים שרואים בכך מנהג שאבד עליו הכלח. ניקח לדוגמא את טקס הענקת טבעת האירוסין.

מאת: לי באומןטבעות אירוסין ונישואין15/04/131181 צפיות
הענקת טבעת אירוסין יכולה להיות מאוד מרגשת ומשמחת, אך היא גם יכולה לגרום לתחושות רבות ולא פשוטות לעלות לפני השטח.אם כי מדובר במנהג, יכולה לעורר אצל אנשים שונים רגשות מועצמים, ולעיתים לא פופורציונליים. אנשים שאוהבים אחד את השני ורוצים להתחתן, נתקעים פעמים רבות על נושא ההצעה עצמה, שיש סביבה מתח ומיתולוגיה רבה. איך זה אמור לקרות? מי אמור להציע? כמה כסף ותכנון הושקעו בכך?

מאת: לי באומןשיפוצים25/03/131141 צפיות
בנייה אקולוגית היא בנייה שמתוכננת כך שהמבנה ואנשיו יוכלו להפיק תועלת מהמשאבים הסביבתיים וזאת על ידי הפחתה בצריכה של שימוש בחשמל. לבנייה אקולוגית קשר הדוק עם תכנון של חלונות של מבנה חדש או בשיפוץ מבנה קיים.

מאת: לי באומןרפואה משלימה11/03/131112 צפיות
מי לא חווה כאב ראש בחייו? הרי בעידן המודרני כשאנחנו חשופים לכל כך הרבה גירויים ולעיתים אפילו בו זמנית, הראש שלנו צריך להכיל כל כך הרבה שלפעמים מתוך כל המאמץ הזה הוא פשוט כואב. יש אנשים שלוקחים כדור לכאב ראש ברגע שהם מרגישים ולו ניע קטן באזור הרכות או אפילו כאב עדין וכמעט בלתי מורגש.

מאמרים נוספים בנושא פיזיקה

מאת: בתיה כץפיזיקה29/10/196339 צפיות
היקום שלנו נראה מסודר ומתוכנן. בזאת יודה כל אדם שהוא ישר עם עצמו. מי שהוא לא ישר עם עצמו, יאלץ גם הוא להודות בכך, חרף העובדה שלפני התיאוריות הדמיוניות השונות בדבר מוצא היקום והאדם, כל התרבויות האנושיות בעולם האמינו בקיום זה או אחר של תכנון מכוון מאחורי הבריאה, מה שמוכיח כי זוהי המסקנה הראשונה לאור הסדר הנגלה לעינינו.

מאת: בתיה כץפיזיקה29/10/1918736 צפיות
האמת האבסולוטית עליה אנשים מדברים היא למעשה אמת אמוציונאלית, רגשית, אותה הם חשים כברורה ומובנת מאליה. אמת אבסולוטית במובן הרציונאלי והשכלתני של המילה, אינה מוחלטת כלל ועיקר ומטבעה מסוגלת להשתנות, כי היא מוגבלת לטבעו, זכרונו, הכרתו וידיעותיו של האדם.

מאת: בתיה כץפיזיקה29/10/196120 צפיות
במציאות שאנו מכירים, הצרכים של החיים והחיים עצמם מתואמים בהרמוניה שאינה מלמדת על מקרה אלא על יד מכוונת. זהו המפליא באמת! זוהי העובדה המכריחה אותנו לקבל את מציאותו של בורא - חוקי טבע ביקום שהיה אמור להיות באנטרופיה מוחלטת!

מאת: רענן ברנשטייןפיזיקה01/10/158160 צפיות
מרבית הציבור כבר מודע לכך שחשיפה לקרינה מעל היקפים מסוימים יכולה להוות בעיה בריאותית.

מאת: חנניה (ננו) כהןפיזיקה09/05/158692 צפיות
בפרק זה תשובות לשאלות: מהו מקור היש-החומר והאנרגיה? האם כמות היש-החומר והאנרגיה סופית או אינסופית? מדוע בכלל ישנה המציאות של יקום? מהו גודלו של החלל הריק ללא היש-החומר והאנרגיה?

מאת: חנניה (ננו) כהןפיזיקה18/04/1516894 צפיות
הפרק מכיל תשובות לשאלות החשובות: מהו למעשה הזמן? האם היתה התחלה לזמן? כיצד הזמן מתנהל ,ומהם המסקנות מרחיקות הלכת והמדהימות שיש לנו להסיק מדרך התנהלותו?

מאת: מעיין סבןפיזיקה16/04/157623 צפיות
1905 לא הייתה עוד שנה בלוח כמו זו שהייתה לפניה וזו שבאה אחריה. לפחות לא אם תשאלו את כל מי שעוסק בפיזיקה ובתחומים הנלווים לה. שנה זו זכתה לכינוי המחייב והמרהיב "שנת הפלאות", Wunderjahr בשפתו הגרמנית של האחראי הישיר לכינוי שדבק בה - אלברט איינשטיין. הייתה זו שנה יוצאת דופן בה פרסם איינשטיין לא פחות מארבעה מאמרים פיזיקליים פורצי דרך, אשר שינו את כל החשיבה ומה שהיה ידוע עד לאותה נקודת זמן בארבעת ענפי הפיזיקה בהם עסקו המאמרים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica