חפש מאמרים:
שלום אורח
27.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

תנאי הזכאות לקבלת קצבת נכות כללית

מאת: יובל סמרה, עו"דביטוח לאומי15/05/20112180 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

קיומה של הזכות

פרק ט' לחוק הביטוח הלאומי [ נוסח משולב ], התשנ"ה-1995 דן בביטוח נכות ומסדיר את המסגרת החוקית בדבר הגשת תביעתה לקבלת קצבת נכות כללית, תנאי הזכאות, שיעורי הקצבה וההטבות השונות לזכאי.

חוק הביטוח הלאומי הינו חוק סוציאלי ומעצם היותו ככזה אין מטרתו להעשיר את הנזקקים אלא לסייע להם בין בכסף ובין בהטבות שונות לתקופה קצובה או קבועה בגין מוגבלותם הרפואית והפגיעה בכושרם התפקודי. 

 

הגם שכך, לאחרונה תוקן החוק על פי המלצות ועדת לרון שהוקמה לשם בחינת שילובם של אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה.  על פי התיקון לחוק, נכה אשר זכאי ל קצבת נכות יהא רשאי לצאת לעבוד, בכפוף לתקרת הכנסה מותרת שמתעדכנת מעת לעת ובכך למעשה להגדיל את הכנסותיו.    


חשוב לזכור, שהליכי הגשת התביעה ותנאי הזכאות לקבלת קצבת נכות שונים מהליכי הגשת תביעתו של מבוטח הטוען כי נפגע בעבודה ומתנאי זכאותו. כך למשל, נפגע בעבודה יכול להיות זכאי לתשלום מענק ( סכום כסף) חד פעמי אם נפסקה לו נכות רפואית מתחת ל % 20 , בעוד שבביטוח נכות הנכה איננו זכאי לתשלום כזה אלא לקצבה חודשית.

כך גם, קיים שוני בולט בתנאי הזכאות, כאשר לנפגע עבודה מספקת קביעת דרגת נכות רפואית לבדה לזכותו בגמלה, בעוד שלנכה על פי ביטוח נכות קביעתה של נכות רפואית איננה מזכה לבדה בקצבת נכות וזכאותו של הנכה תיבחן על פי נכותו התיפקודית - היעדר או צמצום הכושר להשתכר.

עליכם לדעת, כי גם נפגע בעבודה רשאי להגיש תביעה לקבלת קצבת נכות כללית, אפילו בזמן שתביעתו כנפגע עבודה עומדת ותלויה.  אולם, על פי חוק , אין זכאות לכפל קצבאות. כך שגם אם הוא יהא לקצבאות בשני המסלולים הוא לא יקבלם בפועל.

 

לכן, מומלץ לפנות לעו"ד העוסק בתחום על מנת לבחון, תחילה, מהי הדרך הראויה שבה יש לנהוג כאשר מבוטח שנפגע בעבודה חפץ להגיש תביעתו לקבלת קצבת נכות גם על פי חוק זה. 

הקריטריונים המצטברים על פיהם תיקבע זכאותו של הנכה לקבלת קצבת נכות כללית קבועים בחוק וכוללים מספר תנאים :

 

קריטריון הגיל

 

ככלל, הזכאים לקצבת נכות הינם נכים תושבי ישראל ( לא עקרות בית ) שמלאו להם 18 שנים וטרם הגיעו לגיל פרישה.

 

אישה שעבדה כשכירה או כעצמאית 12 חודשים רצופים או 24 חודשים לא רצופים בתקופה של 48 חודשים שקדמו להגשת התביעה או להפסקת העבודה אם היא הייתה לאחר הגשת התביעה, תיחשב גם כן כנכה לצורך העניין .

 

עקרת בית נכה תיחשב ככזו אם מדובר בתושבת ישראל שמלאו לה 18 שנים עד גיל פרישה, נשואה ושאינה עובדת ושעקב הליקוי אין לה כושר למלא אחר עבודות הבית או שכושרה לתפקד בעבודות הבית הצטמצם עקב הליקוי ב % 50 או יותר.          

 

הדרישה לקביעת נכות רפואית ודרגת אי כושר מזכים

 

דרגת הנכות המזכה תיבחן על פי 2 שונים:

המסלול הראשון - קביעת נכות רפואית בשיעור של % 60 לפחות, או בשיעור של % 40 לפחות כאשר אחד הליקויים הקיימים אצל הנכה הוא בשיעור של % 25 ולגבי עקרת בית נדרשת קביעה רפואית של דרגת נכות בשיעור של % 50 לפחות.

המסלול השני - קביעת דרגת אי כושר להשתכר או לתפקד במשק הבית ( לעקרת בית ) בשיעור של % 50 לפחות. 

 

חשוב לזכור, כי לא חייבת להיות  קורלציה בין שני המסלולים. פסיקת נכות רפואית צמיתה גבוהה לא תוביל בהכרח להענקת דגת אי כושר ובמקרים רבים נכחו מבוטחים לדעת כי למרות שנפסקה להם נכות רפואית בשיעור גבוהה תביעתם נדחתה משנקבע כי לא איבדו את כושרם התפקודי.  

 

הדרישה לצמצום הכנסות או לתקרת הכנסה

 

על מנת לעמוד בדרישה זו על הנכה להראות כי אין לו כל הכנסה בפועל מעבודה או ממשלח יד , או שהכנסתו אינה עולה על סף תקרת ההכנסה שנקבעה בחוק , להלן : 

 

כאשר מדובר בנכים קלים, הכנסה עד לגובה של % 45 מהשכר הממוצע במשק ( סך של 3,568 ₪ נכון לחודש מאי 2009 ), ונקבעה לו נכות רפואית לתקופה שאינה עולה על 60 חודשים מתוך 84 חודשים שקדמו לתיקון החוק בשיעור של % 49 - % 69 ושאיננה נכות בשל פיגור שכלי או מוגבלות נפשית.

 

כאשר מדובר בנכים קשים, כנסה עד לגובה של % 60 מהשכר הממוצע במשק ( סך של  4,757 ₪ נכון לחודש מאי 2009 ) ונקבעה לו נכות רפואית חמורה בשיעור של % 70 לפחות עקב פיגור שכלי או מוגבלות נפשית לתקופה העולה על 60 חודשים לפחות במשך 84 חודשים שקדמו לתיקון החוק.  

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

הכותב הינו עו"ד מזה 11 שנים, שותף במשרד סמרה ושות', עורכי דין, המתמחה בייצוג נפגעים וחולים בתביעות לביטוח לאומי בגין תאונות עבודה, מחלות מקצוע, מיקרוטראומה, נכות כללית, תביעות בגין תאונות דרכים, נזקי גוף ותביעות ביטוח .

השירותים הניתנים על ידי משרדנו כוללים ייצוג בפני ועדות רפואיות, ועדות לעררים, בית הדין לעבודה ובית משפט.

נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת.

כתובתנו: רחוב משה לוי 11, בית UMI , ראשל"צ

טלפון: 03-9511126

מייל : gil@samara-law.co.il

אתר : www.samara-law.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יובל סמרה, עו"ד

מאת: יובל סמרה, עו"דביטוח לאומי13/08/131371 צפיות
לא פעם, משרדנו נתקל במקרים בהם הוועדה הרפואית בחרה להעניק לחולים במחלה זו נכות שאינה משקפת את מצבם האמיתי, או התאימה להם דרגת נכות רפואית מפריט ליקוי אחר בשיעור מופחת בהרבה. אז מה כדאי לכם לעשות ?

מאת: יובל סמרה, עו"דביטוח לאומי30/07/128865 צפיות
תפקידו של התיעוד הרפואי לא מצטמצם רק להוכחת הנזק והטיפול הרפואי לו נזקק הניזוק. אומנם, קיימת חשיבות לכך שהמסמכים הרפואיים יכללו תיעוד רפואי רב ככל שניתן. אך בל נשכח, כי יש בכוחם גם לשפוך אור על המקרה בכללותו.

מאת: יובל סמרה, עו"דביטוח לאומי12/12/118994 צפיות
מחלת הזאבת הינה מחלה מורכבת וקשה, שעשויה להתפתח לאט או לבוא בפתאומיות ומאופיינת בהתקפים בעלי דרגות חומרה שונות שיכולים להיעלם לאחר זמן או להישאר דרך קבע. בשל חומרתה הלוקים בה עלולים לסבול ממוגבלות תפקודית ניכרת, אשר עשויה להשפיע על אורך חייהם התקין, הן בחיי היומיום והן בעבודתם. במצבים אלה , עשויים חולי הזאבת להיות זכאים לנכות המזכה בפיצויים

מאת: יובל סמרה, עו"דביטוח לאומי12/12/118949 צפיות
מחלת קרוהן, הינה מחלה אוטואימונית ( מחלת חיסון עצמי ) דלקתית כרונית, אשר פוגעת במערכת העיכול. ברוב המקרים המחלה תוקפת את המעי הגס והמעי הדק, אך היא עלולה להופיע בכל חלקי מערכת העיכול מהפה ועד לפי הטבעת ולעיתים אף עלולה לפגוע באברים חיוניים אחרים בגוף. חשוב לדעת, כי במקרים רבים, עשוייה להיפסק ללוקים במחלה נכות בהתאם למצבם הרפואי ומוגבלותם התפקודית, אשר מקנה זכאות לקבלת פיצוי, קצבאות בכסף והטבות נלוות נוספות

מאת: יובל סמרה, עו"דביטוח לאומי10/06/112249 צפיות
מלבד המגבלות התפקודיות שנזק כזה יכול לגרום, לעיתים מתבטא הנזק אף בתלונות בתחום הנוירולוגי , כאשר כל אחד לבדו יכול לזכות את העובד בנכות רפואית צמיתה.

מאת: יובל סמרה, עו"דביטוח לאומי15/05/111872 צפיות
שירותים מיוחדים מוגדרים כשירותים לטיפול אישי במבוטח ולעזרת בית לשירותו האישי ולמשק ביתו, ומסדיר את המסגרת החוקית בדבר זכויותיהם של מבוטחים לקבלת קצבת שירותים מיוחדים. האם כל אחד שנפסקה לו קצבת נכות כללית זכאי לשירותים מיוחדים ?

מאת: יובל סמרה, עו"דביטוח לאומי15/05/111792 צפיות
ככלל, קצבת נכות משתלמת למי שעקב מחלה או בעיה רפואית איננו יכול לעבוד

מאמרים נוספים בנושא ביטוח לאומי

מאת: מנחם כהןביטוח לאומי17/02/163362 צפיות
1. כללי סעיף 246 לחוק הביטוח הלאומי עוסק בתקופת אכשרה לגבי קצבת זקנה וקובע לאמור: "246. תקופת אכשרה (א) תקופת האכשרה המזכה לקצבת זקנה היא אחת מאלה: (1) 60 חודשים, בין שהם רצופים ובין שאינם רצופים, שבהם היה אדם מבוטח תוך עשר השנים האחרונות שקדמו לגיל המזכה אותו בקצבת הזקנה; (2) 144 חודשים שבהם היה אדם מבוטח, בין שתקופה זו רצופה ובין שאינה רצופה;

מאת: sharondan80ביטוח לאומי01/03/152320 צפיות
הפגישה עם הועדה הרפואית בביטוח הלאומי תכלול צוות רופאים מתחום הפציעה לצד אנשי מפתח אשר ישאלו שאלות בגין הנכות ויבקשו הדגמה של פעולות יום, יומיות על מנת לקבוע את דרגת הקושי ואחוזי הנכות המגיעים.

מאת: מנחם כהןביטוח לאומי25/08/142170 צפיות
פרק ו' לחוק הביטוח הלאומי (נוסח חדש), התשנ"ה-1995 (להלן - החוק), שבנספח מזכה בגמלה את מי שנפגע בתאונה וכתוצאה ממנה איבד את כושר התפקוד. הביטוח חל על תושב ישראל שמלאו לו 18 שנים וטרם הגיע לגיל הפרישה. "גיל הפרישה" מוגדר בסעיף 1 לחוק כ"הגיל הקבוע לגבר ולאשה, בהתאם לחודש לידתם, בחלק א' בלוח א'1" . גיל הפרישה לאשה תלוי בתאריך הלידה והוא עומד כיום על גיל 62. גיל הפרישה לגבר היה תלוי בתאריך הלידה וכיום הוא עומד על גיל 67. כלומר, מי שנפגע וגילו מעל גיל הפרישה לא יהיה זכאי לקצבת נפגעי תאונות לפי פרק ו'

מאת: מנחם כהןביטוח לאומי21/08/142488 צפיות
תיקון 159 לחוק הביטוח הלאומי

מאת: ארז כהןביטוח לאומי26/08/131390 צפיות
מהי מחלת מקצוע? האם רשימת המחלות היא רשימה סגורה? מהי תורת המיקרוטראומה? כיצד עליי לפעול למימוש זכויותיי?

מאת: יובל סמרה, עו"דביטוח לאומי13/08/131371 צפיות
לא פעם, משרדנו נתקל במקרים בהם הוועדה הרפואית בחרה להעניק לחולים במחלה זו נכות שאינה משקפת את מצבם האמיתי, או התאימה להם דרגת נכות רפואית מפריט ליקוי אחר בשיעור מופחת בהרבה. אז מה כדאי לכם לעשות ?

מאת: יובל סמרה, עו"דביטוח לאומי30/07/128865 צפיות
תפקידו של התיעוד הרפואי לא מצטמצם רק להוכחת הנזק והטיפול הרפואי לו נזקק הניזוק. אומנם, קיימת חשיבות לכך שהמסמכים הרפואיים יכללו תיעוד רפואי רב ככל שניתן. אך בל נשכח, כי יש בכוחם גם לשפוך אור על המקרה בכללותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica