חפש מאמרים:
שלום אורח
03.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) בתחום החברתי-תעסוקתי

התחום החברתי-תעסוקתי מהווה עבור כולנו ציר מרכזי ומשמעותי במעגל החיים שלנו. הוא מגדיר את הזהות העצמית, את הסטאטוס, הדימוי העצמי, תחושת המסוגלות, תחושת המימוש העצמי ועוד. לא פעם הדרך למימוש העצמי הינה ארוכה ורצופת מכשולים, חסמים ובעיות. תהליך ייעוצי-טיפולי לפרט מהווה השקעה חיונית ביותר, ועשוי לתרום ולהשפיע בצורה משמעותית על התפקוד התעסוקתי, התפקוד החברתי והמימוש העצמי בשני תחומים מרכזיים אלו.

הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית, CBT) הינו גישה טיפולית פסיכולוגית, המציעה דרכי התערבות במגוון של בעיות, והיא מבוססת על מאות מחקרים אמפיריים מונחי ראיות.

הפסיכותרפיה הקוגניטיבית-התנהגותית הממוקדת בתחום החברתי-תעסוקתי מציעה התערבויות פסיכולוגיות שעשויות להתאים לכל אחד, במטרה לשנות דפוסי חשיבה ודפוסי עבודה, ללמוד להתמודד בצורה טובה יותר עם בעיות וחסמים, וכן כדי לשפר את התפקוד החברתי והתעסוקתי. דוגמאות להתערבויות פסיכולוגיות ולפסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית בתחום התעסוקתי:

-  פחד קהל, חרדה חברתית

-  פחד טיסה, פחד מעליות, פחד נהיגה

-  שיפור הדימוי והביטחון העצמי, העצמת תחושת המסוגלות

-  שיפור אסרטיביות

-  שיפור יכולת ההתמודדות במצבי דחק חברתיים-תעסוקתיים

-  שיפור מיומנויות תפקודיות כמו קבלת החלטות, ניהול זמן, ניהול כעסים

-  התמודדות עם לחצים ועומסים מתמשכים

-  טיפול במגוון בעיות וחסמים אחרים בתחום החברתי-תעסוקתי

לטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי יתרון גדול בהיותו ממוקד ופרקטי, וכן ביכולת הפוטנציאלית שלו להביא לשינוי, לפעמים משמעותי מאד, בתוך זמן יחסית לא ארוך. ברוב המקרים התהליך הטיפול נמשך 3-12 חודשים, בהשוואה לטכניקות פסיכותרפויטיות אחרות, שלעיתים נמשכות מספר רב של שנים. הפסיכותרפיה הקוגניטיבית-התנהגותית מתבססת על תהליכים המשפיעים על התפיסות הקוגניטיביות, האמונות, הרגש, ההנעה וההתנהגות - והיא בוחנת את קשרי הגומלין ביניהם. ניתן לשלב בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי גם אלמנטים מהפסיכולוגיה החיובית וכן מהגישה המוטיבציונית. המטרות הטיפוליות מוגדרות מראש בין המטפל למטופל, וניתנות למדידה ולהערכה בכל אחד משלבי הטיפול. כך ניתן לראות את ההתקדמות וההישגים הטיפוליים בפועל.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לאתר הכותב:

http://www.psychol.co.il

מוטי כהן, פסיכולוג תעסוקתי ופסיכותרפיסט

טל':  050-7676704

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מוטי כהן, פסיכולוג חברתי-תעסוקתי מומחה בפסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית. עוסק באבחון פסיכולוגי, ייעוץ תעסוקתי, טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי-התנהגותי במגוון של בעיות בתחום החברתי-תעסוקתי. לפרטים נוספים אודות הכותב ניתן להכנס לאתר בכתובת:  http://www.psychol.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מוטי כהן, פסיכולוג חברתי-תעסוקתי ופסיכותרפיסט

הפרעת קשב (ADHD) הינה הפרעה נוירו-התפתחותית, שסימפטומים שלה מופיעים כבר בגיל הילדות. עם זאת, ידוע היום שהשלכות ההפרעה ממשיכות גם בקרב בוגרים ומבוגרים, ומשפיעות על התחום התעסוקתי, האקדמי, החברתי, הזוגי והתפקוד היומיומי. אבחון הפרעות קשב וריכוז (ADHD) יכול להתבצע אך ורק ע"י רופא (פסיכיאטר, נוירולוג וכד') או פסיכולוג מומחה.

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) הינה הפרעה נוירו-התפתחותית שתחילתה בילדות, ובהמשכה משפיעה על התפקוד כמבוגרים - בצבא, באקדמיה, בזוגיות ובמשפחה, בתחום התעסוקתי ועוד. המאמר סוקר את המאפיינים של הפרעת קשב וריכוז.

פחד קהל מהווה חסם הן בקריירה התעסוקתית, הן בתחום האקדמי והן בהתפתחות לתפקידי ניהול. פחד קהל הינו צורה ספציפית של חרדה חברתית. הטיפול היעיל ביותר הינו טיפול פסיכולוגי קבוצתי בגישה קוגניטיבית-התנהגותית.

חרדה חברתית הינה תופעה המגבילה מאד את הפרט הסובל ממנה גם בתחום החברתי וגם במימוש התעסוקתי. החרדה החברתית קשורה גם לפרפקציוניזם, המאמר סוקר את הקשר והרלוונטיות של פרפקציוניזם לחרדה חברתית.

חרדה חברתית הינה תופעה המגבילה מאד את הפרט בתחום החברתי והתעסוקתי. הטיפול הפסיכולוגי המומלץ ביותר הינו טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי-התנהגותי (CBT). הטיפול הפסיכולוגי יכול להיות פרטני או קבוצתי. מטרת המאמר לסקור את הטיפול הפסיכולוגי הקבוצתי בחרדה חברתית.

המאמר בוחן את תופעת החרדה החברתית מנקודת מבט קוגניטיבית ומפרט את הסכמות הקוגניטיביות השכיחות למי שסובל מהתופעה.

פחד קהל הינו תופעה המגבילה את הפרט במימוש התעסוקתי שלו ולרוב גם מגבילה את ההתקדמות בקריירה. ארגונים רבים ומנהלי משאבי-אנוש משקיעים בתוכניות שונות לפיתוח ההון האנושי. המאמר סוקר תוכנית ייחודית לפיתוח ההון האנושי - תוכנית להתמודדות וטיפול בפחד קהל.

מאמרים נוספים בנושא פסיכולוגיה

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191416 צפיות
מאמר המציע דרכי פתרון לאי גמילה מטיטולים בקרב בני 3-4. דרכי הפתרון מובאות מהזווית הפסיכולוגית הקלינית: חיזוקים חיוביים לילד לעומת עונשים וחיזוקים שליליים, וכד'. המאמר מתבסס על הקשר שבין ביקורת שלילית לילדים לחוסר הצלחתם להיגמל מהטיטולים.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191397 צפיות
כל מה שאתם צריכים לדעת על מנת לזהות אצל ילד בן 3-4 סימפטומים של אי גמילה מחיתולים. המאמר יציע פרשנות מדוע הדברים נוצרו ויספק מידע על פתרונות אפשריים אליהם.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191388 צפיות
מאמר מידע על הרטבות לילה. המאמר סוקר את הבעיה מהזווית הפסיכולוגית הקלינית ומציע, באמצעותה, דרכי פתרון אפשריות.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191400 צפיות
מאמר מומחים על הרטבת לילה. נקיטה בגישות פסיכולוגיות קליניות לפתרון הבעיה. שילוב אמצעים רפואיים במידת הצורך. מטרת המאמר היא להדריך אתכם בתחילת ניסיונכם לפתור בעיה זו.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191379 צפיות
תיאור הרטבת לילה אצל מבוגרים, ואי שליטה בסוגרים. הצעת פתרונות פסיכולוגיים לצד רפואיים להתמודדות עם בעיה זו: הורדת מתח ולחץ, אבחון מדד הסוכר בבדיקות המעבדה לצורך הסקת מסקנות לגבי הישנותה של סוכרת, ועוד.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191400 צפיות
תיאור בעיה פסיכולוגית נדירה בשם 'חרדת האסלה'. במסגרתה, ילד שיצא מגיל הינקות בהגיעו לגיל 4 נרתע מהאסלה ועושה את צרכיו בבגדיו. במאמר נדון בהיווצרות הבעיה, זיהוי סימפטומים ודרכי פתרון.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191376 צפיות
מאמר מידע על הרטבת לילה אצל ילדים, תוך גיבוש פתרון בגישה הפסיכולוגית הקלינית. במאמר זה מוצעות דרכי התנהגות של ההורים שמומלץ ליישם על מנת להימנע או לצמצם את ההרטבה, לצד ייעוץ עם פסיכולוג קליני.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica