חפש מאמרים:
שלום אורח
04.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מיקי שחם, "בנק החיים" – דם טבורי, מביא דיווחי מדע - רפואה מהעולם: תאי גזע מחבל הטבור ודם טבורי עבור יישומים המטופויטים

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים13/09/2011883 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מיקי שחם, "בנק החיים" – דם טבורי, מביא דיווחי מדע - רפואה מהעולם: תאי גזע מחבל הטבור ודם טבורי עבור יישומים המטופויטים

התקדמות במחקר ביו-רפואי וסביבות רגולטוריות מעמיקות יתרמו ביחד לפיתוח של ניסויים קליניים לטיפול מבוסס תאי גזע.

מיקי שחם, "בנק החיים", מוסיף ומבהיר כי רופאים ומדענים לא צריכים להחזיק בפרספקטיבה המטוצנטרית לשימוש בדם טבורי ותאים טבורים לרפואה מחדשת, כאשר מחקרים קליניים עדניים מרחיבים את הפוטנציאל של תאי גזע שלאחר הלידה עבור יישומים קליניים מעבר להמטותרפיות.

סוכרת סוג 1

סוכרת סוג 1 היא מחלה אוטואימונית אשר גורמת להרס תאי הבטא של הלבלב אשר מייצרים אינסולין, בעזרת תאי T.

עם מחלה זו מתמודדים מטופלים בעזרת אספקה לאורך כל החיים של אינסולין אקסוגני.

לאחר כמה מחקרי חיות במבחנה ובגוף החי, ניסוי קליני פרוספקטיבי התנהל תחת הפיקוח של ד"ר מ.ג. הולר ועמיתיו באוניברסיטת פלורידה שבארה"ב, שבו 15 ילדים צעירים קיבלו עירויים של תאי הדם הטבורי של עצמם.

שלושה עד שישה חודשים לאחר העירוי, כל המטופלים הפגינו האטה של אובדן ייצור אינסולין אנדוגני שהיה בקורלציה עם דרישות אינסולין יומיות נמוכות יותר, רמות HbA1c משופרות ועלייה בתאי T רגולטוריים, מה שמציע על השפעה בעלת פוטנציאל לוויסות חיסוני בתור מנגנון פעולה לטיפול זה.

למרות שהערכה שהתבצעה שנה לאחר העירוי אימתה את הבטיחות של טיפול דם טבורי אוטולוגי עבור סוכרת סוג 1, אף שיפור משמעותי בייצור אנדוגני של סי-פפטיד, דרישות אינסולין או רמות HbA1c נצפו בשלב זה. בנוסף לכך, לא נראו שינויים ביחסי הפנוטיפ של תא T ולא טיטרים של נוגדנים עצמיים.

הוצע בנוסף שמינון התאים ועירויים מרובים במרווחי זמן של תאי דם טבורי אולי יידרשו כדי לשפר את ההסדרה הגליקמית אצל מטופלים הלוקים בסוכרת סוג 1.

זאבת אדמנתית מערכתית

זאבת אדמנתית מערכתית (SLE) היא הפרעה אוטואימונית כרונית שנגרמת בגלל הייצור של נוגדנים עצמיים כנגד רקמות מחברות, מה שמוביל בעיקר לדלקת משמעותית של העור, הפרקים והכליות, למרות שאיברים אחרים יכולים גם להיפגע.

בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ננג'ינג שבסין, ניסוי קליני יחיד על 16 מטופלי SLE שלא מגיבים לטיפול סטנדרטי, על קבלת השתלת MSC שנלקחו מדם טבורי אלוגני, דווח לאחרונה. 15 חודשים לאחר ההשתלה, כל המטופלים חוו הקלה משמעותית של המחלה (תועד על ידי מדד פעילות מחלת ה-SLE) ותפקוד כליתי,

תוצאות סרולוגיות משופרות (נוגדן אנטי-גרעיני, נוגדן די.אן.איי אנטי-סליל כפול, השלמת C3, אלבומין), עלייה בתאי T רגולטוריים והתייצבות של ציטוקינים פרו-דלקתיות.

לאחר תוצאות מעודדות ראשוניות אלו בא ניסוי קליני מבוקר אקראית.

תמס בועתי של העור

תמס בועתי של העור (EB) היא הפרעת מוטציה תורשתית, הגורמת לעור להיות במחסור של קולאגן, למינין,

אינטגרין ו/או פלאקין. מטופלים בדרך כלל סובלים מבועות חמורות בעור ובממברנות הריר. מחקר קליני פרוספקטיבי המתבצע על ידי Pr Wagner and colleagues במרכז הרפואי של אוניברסיטת מינסוטה נגע בדבר מטופלים העוברים השתלה של תאי גזע מדם טבורי ומח עצם.

תוצאות ראשוניות ממחקר זה הראו שמטופלים חוו תיקון של המחלה עם ירידה בבועות ותחילת הייצור של עור בריא.

מחלות מטבוליות תורשתיות

מטופלים רבים עם מחלות מטבוליות תורשתיות חווים התנוונות פרוגרסיבית של מערכת העצבים המרכזית. השתלה של תאי גזע מדם טבורי (וכמו כן תאי גזע מדם היקפי ומח עצם) כבר הובאה לשימוש כדי לטפל במטופלים עם מחלות מטבוליות תורשתיות עם הפרעות אחסון ליוזומלי ו/או פרוקסיזיומלי. כמה מחקרים פרה-קליניים וקליניים אימתו שלתאים מדם טבורי המכילים רמות תקינות של אנזימים יש פוטנציאל גדול להגר לאיברים לא המטופויטים ולגרום לתיקון צולב של התאים של המקבל אשר נטולי-אנזימים ויכולים להסביר מידה מסוימת של חידוש עצבי.

חנק ושיתוק מוחין של יילודים

שיתוק מוחין הוא מונח גנרי המתייחס למספר הפרעות שמופיעות בילדות המוקדמת, אשר משפיעות על תיאום השרירים ותנועות הגוף.

חנק עוברי, ינקותי ולאחר הלידה לרוב מוביל להפרעות של שיתוק מוחין בשל הפציעות הנוירולוגיות שנגרמות.

מעבר לשיפור נוירולוגי שנצפה אצל מטופלים אשר טופלו עבור מחלות מטבוליות תורשתיות, כמה מחקרים פרה-קליניים הדגימו שתאי גזע מדם טבורי יכולים לגרום לתהליכי תיקון עצבי אנדוגניים.

למרות שמנגנוני הפעולה המדויקים עדיין לא אומתו, עירוי של תאי דם טבורי לאחר איסכמיה מוחית הוצגו כגורמים לנוירוגנזה, וכמביאים גורמים טרופיים עם השפעות נוירו-הגנתיות לאתרי הפציעה.

בנוסף, פיילוט של מחקר קליני לא-אקראי באוניברסיטת דיוק בארה"ב כעת מעריך את הבטיחות של תאי דם טבורי אוטולוגיים אצל נולדים עם אנצפלופתיה איסכמית-היפוקסית.

לפי מיקי שחם, מחברת – "בנק החיים", דם טבורי מהווה מקור טוב יותר ממוח עצם, שכן תאי גזע מדם טבורי ראשוניים יותר – אינם נושאים עדיין מערכת חיסונית. עשרות מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרים כיום ומצויים בניסויים קליניים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. מהיות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים שונים של תאי גוף, עשויים גם הם לשרת השתלות חידוש איברים.

תאי דם טבורי ניתנו על ידי 14 בנקי דם פרטיים ועד היום 188 מטופלים (בגיל שבוע – 9 שנים) קיבלו עירוי של תאי דם טבורי אוטולוגי עם מינון תאים מינמאלי של 1x107 תאים לק"ג. העירויים הותאמו היטב ועוד לא דווחו תופעות לוואי קליניות.

לילדים אלו יבוצע מעקב עבור תוצאה נוירו-התפתחותית והדמיית MRI פונקציונאלית.

במחקר נוסף, ניסוי קליני אקראי שכולל חוקרים צופים וחוקרים 'עיוורים' החל כעת במכללה הרפואית של ג'ורג'יה עבור ילדים שקיבלו אבחנה של שיתוק מוחין, אשר הוריהם שמרו את הדם הטבורי של התינוקות שלהם.

מטופלים שייכללו נמצאים בטווח הגילאים של 2-12 שנים ויש להם ראיות קליניות לנכות מוטורית לא פרוגרסיבית.

מיקי שחם – מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות - בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

מיקי שחם, בנק החיים, פיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן - הטכנולוגיה הראשונה בעולם באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (בכ- 80%) שיכול לשרת גם:

·  השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.

·  סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות מספר תאים גבוה.

·  טיפול במספר מחלות שונות במהלך החיים.

לפי מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק החיים, בלבד.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מיקי שחם - מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות ביוקורד בע"מ - בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי - בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

מיקי שחם פיתח את טכנולוגיית סיטוג'ן (חברה אחות של בנק החיים), היא היחידה באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע טבוריים גבוה שיכול לשרת גם:

" השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום
" סדרות השתלות של הרפואה ההתחדשותית, הדורשות מספר תאים גבוה מאוד
" טיפול במספר מחלות שונות

בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק החיים, בלבד.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מיקי שחם

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים29/04/161032 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה של קצירת תאי גזע מפחיתה תופעות לוואי שליליות. מדענים אוסטרלים פיתחו שיטה פחות פולשנית כדי לחלץ תאי גזע ממח העצם להשתלה. תאי גזע עבור השתלות מח עצם נקצרים מתורמים בריאים ומשמשים לטיפול בחולי סרטן כולל לוקמיה, אמרו חוקרי CSIRO.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים04/04/161021 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: עיניים הופכות לעור: כיצד דלקת יכולה לשנות את גורלם של התאים מדענים מ-EPFL מצאו שדלקת כרונית יכולה לגרום להתחדשות של תאים לתוך סוגים חדשים ובלתי רגילים: הליך זה נקרא מטפלזיה, ומהווה הפרעה הקשורה לדלקת מתמשכת. המחקר מדגיש קונספט חדש שדלקת כרונית שיכולה להוביל לטיפולים טובים יותר.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים11/03/161045 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם-טבורי מהעולם: תאי לבלב המייצרים אינסולין נוצרו מתאי עור אדם התאים החדשים מפרישים אינסולין בתגובה לשינויים ברמות הגלוקוז. כאשר הושתלו בעכברים, התאים הגנו על בעלי החיים מהתפתחות סוכרת בצורתה הקיימת בעכברים.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים15/01/161223 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים בוגרים עשויים להיות עדיפים על מח עצם. תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים (iPSCs) בוגרים שעברו תכנות מחדש חזרו למצבם הראשוני – דמוי עוברי, עשויים להיות טובים יותר מתרומות מח עצם.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים11/12/151349 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: לחומר גרפן פוטנציאל אנטי סרטני טיפולים קונבנציונליים כמו כימותרפיה והקרנות לשם חיסול תאי סרטן לא תמיד הורגים את תאי הגזע הסרטני ושאריות יכולות לשרוד ולגדול. לתאי גזע סרטניים יכולת להישנות ולגדל גרורות, בהם הסרטן מתפשט לחלקים אחרים של הגוף. גרורה אחראית ל- 90% ממקרי המוות מסרטן, כך שכל טיפול שמונע את זה יעשה הבדל עצום בכל הקשור להישרדות החולה.

מאת: מיקי שחםרפואה28/08/151772 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: רקמת מוח מתפקדת יוצרה בתלת-מימד. חוקרים במרכז RIKEN לביולוגיה התפתחותית ביפן,השתמשו בתאי גזע עובריים אנושיים מושרים לארגן מבנה תלת-מימד דומה למוח הקטן במעבדה.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים27/07/151031 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: נמצא מנגנון שניתן לגיוס לצמיחת שיער שנשר. במחקר חדש, שפורסם ב- PLoS, חוקרים ממרכז הסרטן הלאומי הספרדי (CNIO) מתארים קשר שגילו בין מקרופאגים - תאי מערכת חיסון שאוכלים פתוגנים ותאי גזע עורי. "גיליתי שמקרופאגים, שתפקידם העיקרי מיוחס באופן מסורתי למלחמה בזיהומים ותיקון פצעים, מעורבות גם בהפעלת תאי גזע זקיקי שיער בעור", אומר מחבר מחקר, מירנה פרז-מורנו.

מאמרים נוספים בנושא בריאות ילדים

מאת: יעקב קובי עזראבריאות ילדים15/09/19804 צפיות
גדילה לגובה וצמיחה במימדי הגוף - קובי עזרא. ראשית יש להבין שלוחית הגדילה ממוקמת בין האפיפיזה והמטפיזה ומורכבת משלושה אזורים (אזור מנוחה, ריבוי והיפרטרופי).

מאת: ליאורבריאות ילדים10/06/18365 צפיות
יישור שיניים לילדים שלכם, משפר את הדימוי העצמי שלהם. יישור השיניים, מבוצע על ידי מומחה ליישור שיניים. מומחה ליישור שיניים, נקרא אורטודנט.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים29/04/161032 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה של קצירת תאי גזע מפחיתה תופעות לוואי שליליות. מדענים אוסטרלים פיתחו שיטה פחות פולשנית כדי לחלץ תאי גזע ממח העצם להשתלה. תאי גזע עבור השתלות מח עצם נקצרים מתורמים בריאים ומשמשים לטיפול בחולי סרטן כולל לוקמיה, אמרו חוקרי CSIRO.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים04/04/161021 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: עיניים הופכות לעור: כיצד דלקת יכולה לשנות את גורלם של התאים מדענים מ-EPFL מצאו שדלקת כרונית יכולה לגרום להתחדשות של תאים לתוך סוגים חדשים ובלתי רגילים: הליך זה נקרא מטפלזיה, ומהווה הפרעה הקשורה לדלקת מתמשכת. המחקר מדגיש קונספט חדש שדלקת כרונית שיכולה להוביל לטיפולים טובים יותר.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים11/03/161045 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם-טבורי מהעולם: תאי לבלב המייצרים אינסולין נוצרו מתאי עור אדם התאים החדשים מפרישים אינסולין בתגובה לשינויים ברמות הגלוקוז. כאשר הושתלו בעכברים, התאים הגנו על בעלי החיים מהתפתחות סוכרת בצורתה הקיימת בעכברים.

מאת: אבי דוידיבריאות ילדים08/02/161077 צפיות
המלצה על אלטמן ויטמינים לחיזוק מערכת החיסון לילד לקראת החורף.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים15/01/161223 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים בוגרים עשויים להיות עדיפים על מח עצם. תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים (iPSCs) בוגרים שעברו תכנות מחדש חזרו למצבם הראשוני – דמוי עוברי, עשויים להיות טובים יותר מתרומות מח עצם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica