חפש מאמרים:
שלום אורח
30.03.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

רישיון נהיגה מכונה ניידת וציוד מכני הנדסי.

היתר נהיגה למכונה ניידת – התקנה החדשה ופרשנות

מכונה ניידת ונהיגה בה.

על פי תקנה 39(א)ט החדשה שנכנסה לתוקף מיום 22.6.2010  , חייב הנוהג ומפעיל מכונה ניידת מכל סוג שהוא בהיתר מיוחד הרשום ברישיון הנהיגה בו הוא מחזיק.

נוסח התקנה: "לא ינהג אדם מכונה ניידת אופנית אלא אם כן קיבל הדרכה לפי תכנית שאישרה רשות הרישוי ומאת גוף שאישרה לכך, וניתן לו היתר מאת רשות הרישוי לנהוג מכונה ניידת כאמור".

"מכונה ניידת" – רכב מנועי שלפי מבנהו מיועד לביצוע עבודות ואינו מיועד לגרירה.

הכר! מכונה ניידת מהיא?

 קיימות  בשוק מכונות ניידות שחייבות ברישום ורישוי על פי החוק ונושאות על גביהן מס' רישוי בצבע שחור עליו מופיעות ספרות בצבע לבן. כלים אלו רשומים אצל רשם ציוד הנדסי במשרד התחבורה מונפקים להם רישיונות רכב ומחויבים בתשלומי אגרות.  ניתן למצוא בין כלי רכב אלה את הנפוצים והמוכרים כמו: מחפרונים, יעה אופני (שופל), יעה אופני זעיר (בובקט), פרקית ועוד כלים נוספים ומגוונים בעלי לוחית רישוי זו. כמו מטאטא כבישים המופעל בעיקר ברשויות המקומיות , מכסחות דשא גדולות לסוגיהן ועוד....

 קיימות בשוק גם מכונות ניידות שאינן מחויבות ברישום ורישוי ומאחר שהן פטורות מחובה זו אין הן נושאות מספרי רישוי ואין תשלומי אגרות בעבורן. כמו: סוגים שונים של ציוד הנדסי, חלק מציוד חקלאי קומביינים, קטפות שונות מקצרות מכסחות דשא מטאטא כבישים ועוד.

(פטור מחובת רישום ורישוי אינו פוטר מחובת רישיון נהיגה פרטים בהמשך)

מי רשאי לנהוג במכונה ניידת על פי התקנה החדשה?

 נהיגה והפעלת מכונה ניידת מכל סוג שהוא בין אם היא חייבת ברישום ורישוי ונושאת לוחית רישוי ובין אם אינה חייבת ברישום ורישוי ונושאת לוחית רישוי, חייב הנוהג בה ומפעילה בהיתר רשום ברישיון הנהיגה המתיר נהיגת מכונה ניידת להלן רישיון הנהיגה.

כיצד ניתן לקבל רישיון נהיגה למכונה ניידת.

מי שברשותו רישיון נהיגה לדרגה 1 (טרקטור) ואו רישיון נהיגה דרגה B או כל רישיון מעל דרגה B  רשאי להשתתף בקורס לנהיגת מכונה ניידת.

הקורסים מתקיימים במרכזי הדרכה והכשרה שאושרו על ידי משרד התחבורה ואלו פועלים מזה מס' חודשים בפריסה ארצית ומתנהליםבמרכזי ההדרכה של חברת משא בטוח הדרכות ובטיחות ברחבי הארץ

הקורס נמשך 4 ימים מלאים, היום הראשון הוא הפרק העיוני בכיתת ההדרכה  ולאחריו שלושה ימי הכשרה מעשית במגרשים שאושרו ע"י אגף הרישוי במשרד התחבורה. ואלו מופעלים בפריסה ארצית ע"י מכללת כרמל בטיחות משא בטוח. במהלך הפרק העיוני נלמדים נושאים הקשורים בתפעול הכלים ,הכרת החוק בטיחות ועוד. ההכשרה במגרש מתבצעת על כלים הנדסיים מסוג שופל,מחפרון ופרקית (משאית להובלת עפר). ניתן לקיים עבור המגזר החקלאי הכשרה על כלים חקלאים מסוג שופל,קטפות,ומרססים בעלי זרועות פתיחה רחבות.

מסיימי ההכשרה יזכו לרישיון נהיגה חדש ובו היתר רשום לנהיגת מכונה ניידת מכל סוג שהוא ללא הגבלת גודל או משקל.

הוראת המעבר קובעת.

1. מי שבידו רישיון נהיגה C, ו/או C+E (מעל 12 טון) שניתן לפני 22.06.2010  קיבל פטור מהצורך לרשום היתר זה ויכול להמשיך לנהוג בכל מכונה ניידת, ללא הגבלה.

2. מי שבידו רישיון נהיגה לדרגה 1 (טרקטור) ואו רישיון לדרגה B  שקיבלו לפני 22.06.2010 יכול להמשיך לנהוג במשך שנתיים בלבד עד 22.6.2012, במכונה ניידת שמשקלה הכולל עד 14,000 ק"ג,. ובמשך תקופה זו להצטרף לקורסים המתקיימים ע"י משא בטוח הדרכות ובטיחות המאושרת ע"י משרד התחבורה ובסיום הקורס לקבל היתר נהיגת מכונה ניידת ללא הגבלה.

5. מיום 22.6.2012 נהיגת מכונה ניידת תותר רק לאדם המחזיק ברישיון הנהיגה ובו רשום היתר 125 לנהיגת מכונה ניידת .

6. כל אדם שקיבל רישיון נהיגה לאחר 22.6.2010 ללא קשר לסוג הרישיון חייב  להשתתף בקורס בכדי לנהוג במכונה ניידת. ועליו לא תחול הוראת המעבר.

7. כל אדם המעוניין לנהוג במכונה ניידת ללא הגבלת סוג משקל או גודל יכול במיידי להשתתף בקורס המתקיים באחד האזורים בארץ ובסיימו להפעיל את כל סוגי כלים.

לפני הרישום לבית הספר לנהיגה יש להצטייד בטופס בקשה לרישיון נהיגה ר.ש.ל 18 (הטופס הירוק עם תמונה), היתר 125 לנהיגת מכונה ניידת,  שניתן לקבלו בתחנות הצילום הפרושות בארץ לבצע בדיקת עיניים ובדיקת רופא.

חשוב לדעת!! החוק  לעניין נהיגת רכב ללא רישיון נהיגה מתאים לסוג הרכב.

1.      הנוהג ברכב ללא רישיון נהיגה המתאים לסוג הרכב, יפסל רישיונו לתקופה שלא תפחת משלוש שנים.

2.      בעל הרכב המתיר לאדם לנהוג ברכב כאשר אין בידו רישיון נהיגה מתאים צפוי על פי החוק ל 3 שנות מאסר ולקנס העומד כיום על כ 67.000 ₪

3.      על פי פקודת ביטוח רכב מנועי הנוהג ברכב ללא רישיון נהיגה אינו זכאי לתבוע .

4.      בתביעת נזק שנגרם למכונה ניידת לא יזכה המבוטח לתבוע את הנזק אם מפעיל המכונה ניידת לא החזיק ברישיון נהיגה תקף ומתאים לסוג הרכב בו נהג.

מידע נוסף וייעוץ ניתן לקבל באמצעות פנייה לכותב המאמר

ובאתרwww.maasa.co.il

מכל טלפון חיוג מקוצר 3236*

בצפון 04-8401107 במרכז 03-6519939  בדרום 08-8527999

                                                                                                                 עו"ד שלמה מזרחי

                                                                                                               משא בטוח הדרכות ובטיחות

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עורך דין,מומחה בתחום התעבורה והרכב,בעל כתבי הסמכה לניהול מוסכים,קצין בטיחות בכיר בתעבורה,מורה ומנהל בית ספר לנהיגה לכל סוגי הרכב,ממונה בטיחות בעבודה,יועץ בטיחות ומפקח איזור תפעולי,ועודץ

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת שלמה מזרחי

מאת: שלמה מזרחיתאונות דרכים20/04/142822 צפיות
נהיגה בקיץ מלווה פעמים רבות בתנאים המכבידים על נהג הרכב , התנאי המכביד ביות הוא "נהיגה בעייפות" גורם המשפיע מאוד ומסכן את נהג הרכב ומשתמשי הדרך האחרים. נהיגה בעייפות גורמת למגבלות הבאות לידי ביטוי ב הארכת זמן תגובת הנהג,פגיעה באומדנים כמו רוחב הרכב גובה ועוד. מודעות הנהג לסכנות האורבות בנהיגת רכב בעייפות יובילו להתנהגות נכונה והתיחסות מקדימה לסימני הסכנה.

מאת: שלמה מזרחיתחבורה ורכב - כללי20/04/14601 צפיות
נהיגה בקיץ מלווה פעמים רבות בתנאים המכבידים על נהג הרכב , התנאי המכביד ביות הוא "נהיגה בעייפות" גורם המשפיע מאוד ומסכן את נהג הרכב ומשתמשי הדרך האחרים. נהיגה בעייפות גורמת למגבלות הבאות לידי ביטוי ב הארכת זמן תגובת הנהג,פגיעה באומדנים כמו רוחב הרכב גובה ועוד. מודעות הנהג לסכנות האורבות בנהיגת רכב בעייפות יובילו להתנהגות נכונה והתיחסות מקדימה לסימני הסכנה.

מאת: שלמה מזרחיתחבורה ורכב - כללי22/11/114760 צפיות
תקנות התעבורה עוסקות בפרק המתייחס לשעות הנהיגה והמנוחה המחייבות את נהגי הרכב. תפקידו של קצין הבטיחות בתעבורה ואחריותו של בעל הרכב מוגדרת בחוק ומחייבות פיקוח והקפדה על שעות נהיגה ומנוחה. המשטרה אוכפת תקנות אלה ומערכת בתי המשפט מענישה את נהג הרכב ואת בעל הרכב . בהדרכות הנהגים המתקיימות מעת לעת באמצעות "משא בטוח הדרכות ובטיחות" מועבר תוכן החוק ופרשנותו המחייבת. נהגי רכב משא מסחרי,רכב עבודה ורכב ציבורי חייבים לפעול על פי התקנה וכל חריגה בשעות הנהיגה תוביל לרישום דו"ח תנועה ע"י השוטר והזמנה לדין.

מאת: שלמה מזרחיתחבורה ורכב - כללי22/11/111106 צפיות
נהיגת רכב על פי החוק מחייבת את נהג הרכב וגם את בעל הרכב להקפיד על רישיון נהיגה בתוקף ודרגת הרישיון מותאמת לסוג הרכב, תקנות התעבורה משתנות מעת לעת וזה תפקידו של קצין הבטיחות בתעבורה, בחברה או בארגון להעביר מידע זה לכלל הנהגים ולבעל הרכב. עבירת תעבורה, הנרשמת כנגד נהג ע"י השוטר בדרך בגין נהיגה ברכב שדרגת הרישיון אינה תואמת מתבררת בבתי המשפט וגוררת קנסות כבדים כנגד נהג הרכב וגם כנגד בעל הרכב הוא המעסיק. לאחרונה פורסמו תקנות העוסקות בנהיגת מכונה ניידת הנדסית וחקלאית המחייבת היתר ברישיון הנהיגה,

מאת: שלמה מזרחיתאונות דרכים04/12/101718 צפיות
נהיגת רכב בליה אינה דומה כלל וכלל לנהיגה ביום,לנהיגת הליה מתלוות מגבלות המכבידות מאוד על יכות הצפיה וקבלת הנתונים החיוניים למהלך הנהיגה הבטוח , מודעות לסכנות והסיכונים בנהיגת לילה יסיעו לנו הנהגים להקטין את אפשרויות הסיכונים ויפתחו התמודדות טובה יותר עם הסכנות הצפויות.

מאת: שלמה מזרחיתחבורה ורכב - כללי04/12/101606 צפיות
נהיגת רכב ללא רישיון נהיגה המתאים לסוג הרכב הינה עבירת תעבורה חמורה הגוררת ענישה מכבידה לנהג הרכב ולבעל הרכב.מעת לעת מתפרסמות תקנות תעבורה חדשות ואי ידיעתן אינה פותרת מענישה.תקנה חדשה שפורסמה לאחרונה ,מחייבת רישיון נהיגה מיוחד למפעילי מכונות ניידות הנדסיות וחקלאיות.

מאמרים נוספים בנושא תחבורה ורכב - כללי

מאת: SEONET קידום אתריםתחבורה ורכב - כללי07/03/191494 צפיות
רכישת רכב יד 2 היא הוצאה גדולה שרובנו חוסכים כסף לקנית הרכב. כיום סוכנות הרכב אוטוקאר מאפשרים לכם לבחור בין צבחר של דגמי רכבים וכל זאת במימון מלא של הקניה. לא תבואו?

מאת: רוני הכהןתחבורה ורכב - כללי18/11/18534 צפיות
רכבים שמגיעים כמו קיה הקוריאנית עם מחיר בהישג יד, כאשר מעבר לכך מדובר ברכב שקורא נכון את השוק ומביא את הפתרון בכל שנה מחדש.

מאת: עופר שלותחבורה ורכב - כללי28/09/18583 צפיות
חלפים לרכב

מאת: עופר שלותחבורה ורכב - כללי27/08/18662 צפיות
חלפים לרכב לא בכל מקום

מאת: orya peryתחבורה ורכב - כללי06/08/18701 צפיות
קשה לחוות את הסיטואציה שבה אתם נמצאים מחוץ לדלת המשרד או הבית, או שאתם נעולים ואינכם יכולים לפתוח את הדלת בשל צילינדר תקוע. במקרים אלה, כדאי לא להיכנס ללחץ ולהזמין את מי שמתמחה עם פריצת מנעולים. יש למצוא מנעולן זמין ומקצועי, שיש לו שם ומוניטין וכזה שידוע שהוא אמין. כולנו מעוניינים לחזור לשגרת סדר היום שלנו מהר ככל שניתן ולכן, מנעולן שיפגין זמינות גבוהה ומקצוענות, הוא זה שיוכל לספק לנו שירות יעיל.

מאת: נטלי הרוש תחבורה ורכב - כללי31/07/18699 צפיות
מתי תצטרכו להיעזר בשירותם של מגרשי הפירוק השונים? האם כל אחד יכול לפנות אליהם? בואו ננסה להבין קצת מתי האדם הפרטי יוכל להיעזר בשירותים מסוג זה.

מאת: רוני הכהןתחבורה ורכב - כללי22/07/18730 צפיות
ככל שהנהג יהיה בעל ערנות גבוהה של תפעול נכון של הרכב, כך אבחון מהיר יכול להיות כזה שמונע סיבוכים נוספים

 
   

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica