חפש מאמרים:
שלום אורח
22.02.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

תביעת ביטוח בגין מטען שנגנב- היש להחליף את סדר הגשת הראיות?

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים31/05/2012749 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

עו"ד גיל נדל, עו"ד רוזי מורדוך-רון

סדרי הדין האזרחי קובעים כי הסדר הרגיל בהגשת תצהירים וראיות הוא כזה בו הצד התובע הוא הראשון להגיש ראיות ורק לאחר הגשתן של אלה, מגיש הצד הנתבע את ראיותיו שלו. חקירות המצהירים נעשות על פי אותו הסדר, כך שראשית, נחקרים עדי התובע, ולאחר מכן נחקרים עדי הנתבע.

יחד עם זאת, קורה לא אחת, שחל שיבוש בסדר זה, מסיבות שיכול שיהיו תלויות בצד התובע אך יכול גם שלא, וההחלטה האם לאפשר סטייה מסדרי הדין נתונה לשיקול דעתו של השופט הדן בתיק.

לאחרונה הוגשה לבית המשפט בקשה מצד הנתבעות, חברות ביטוח, לאפשר להן להגיש תצהירים וחוות דעת מטעמן, רק לאחר שייחקרו עדי התובעת - יצואן שמטענו נגנב ומצהירים מטעמו.

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

יצואן הגיש תביעה לתשלום תגמולי ביטוח בסך של כ-1.6 מיליון ש"ח, עקב גניבת משלוח של מוצרי קוסמטיקה שאמור היה להישלח לארצות הברית.

לטענת היצואן, המשלוח נגנב מתוך מכולה שעל משאית, שעה שהמשאית חנתה ליד ביתו של נהג המשאית, שאמור היה להובילה למחרת בבוקר לנמל אשדוד.

הנתבעות-חברות הביטוח טענו, במסגרת כתב ההגנה, טענות בדבר אי שיתוף פעולה מצד היצואן וסתירות בגרסאות הניתנות על ידו ועקב כך ביקשו, כאמור, שתינתן להן, מן הצד האחד, האפשרות לחקור קודם את המצהירים מטעם היצואן בטרם יוגשו עדויות מטעמן, ומן הצד האחר, לדחות את מועד הגשת ראיות מטעמן עד לקבלת תצהיר נהג המשאית, שלא הוגש במסגרת ראיות היצואן-התובע.

החלטת בית המשפט:

בית המשפט התייחס בהחלטתו, להלכת סוויסה (ע"א 4249/98 סוויסה נ' הכשרת היישוב חברה לביטוח בע"מ, פ"ד נה(1) 515 (1999))  אשר קובעת כלל פשוט לפיו, את המשפט יש לנהל בקלפים פתוחים, וזאת למען לא יפתיע אחד הצדדים את יריבו במהלך המשפט בראיה בלתי צפויה ובכך יכשיל אותו.

לפי כלל זה, רשאי בעל דין לקבל לידיו מידע על מסמכי היריב, בין שהם "מועילים" (ויכולים לסייע לו בטיעוניו) ובין שהם "מזיקים" (תומכים בטיעוני הצד שכנגד). עם זאת, רשאי בית המשפט לסטות מן הכלל, במקרים בהם הוא סבור, כי עיון במסמכים בשלב מוקדם, עשוי להביא לשיבוש בראיות ולא יסייע לחשיפת האמת.


המשמעות היא, שבמקרים אלה, רשאי השופט הדן בתיק את להפעיל את שיקול דעתו ואף לעיין בעצמו במסמכים, בטרם קבלת החלטה בעניין.

במקרה הנדון, קבע כבוד השופט קינר, לאחר עיון בראיות שהוגשו לו במעטפה חתומה, כי על חברות הביטוח להגיש ראיותיהן במועד הרגיל המיועד לכך (לאחר הגשת ראיות התובעת ולפני חקירתה), היות ואין חשש כי הדבר ישבש את מהלך המשפט ויהווה מכשול לחשיפת האמת. יחד עם זאת, בית המשפט אפשר לחברות הביטוח להגיש תצהירים רק לאחר שיוגש תצהיר מטעם נהג המשאית, אשר טרם הוגש.

[ת.א. (שלום ראשל"צ) 1354-09 רויאל אורגניק בע"מ נ' חתמי ללוידס והפניקס חברה לביטוח ואח', החלטה מיום 28.2.12, השופט יחזקאל קינר. שמות ב"כ הצדדים לא צוינו].

הערות:

על מנת לייעל את ההליכים ולאפשר לבית המשפט לקבל החלטה מבוססת בתיק, הכלל המנחה הינו משחק בקלפים פתוחים לפיו נדרשים הצדדים לחשוף את כל המידע ברשותם, בין אם מועיל להם ובין אם מזיק.
משסיים כל צד להביא ראיותיו, יתחיל שלב החקירות והתובע הוא שייחקר ראשון על ראיותיו.


אך כאמור, במצבים חריגים, רשאי בית המשפט להפוך את סדר הבאת הראיות או לאפשר חקירה לעדי צד אחד בטרם הובאו ראיות הצד האחר.

במצבים חריגים, רשאי בית המשפט להפוך את סדר הבאת הראיות או לאפשר חקירה לעדי צד אחד בטרם הובאו ראיות הצד האחר.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל

מאת: עו"ד גיל נדלמכס17/02/2039 צפיות
לאחרונה אישר בית המשפט השלום בחיפה הסדר אליו הגיעו הצדדים בתובענה ייצוגית, שתוצאתו היא הסתלקות של מגיש התביעה ודחיית תביעתו האישית של המגיש התביעה, דבר המבטל את המשך ניהול ההליך בכתליי בית המשפט לתובענות ייצוגיות.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס12/02/2065 צפיות
בסקירה זו נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים, אשר קבע כי הייתה אפוא הצדקה להגשת העתירה על ידי החטיבה וכי המדינה לא מילאה אחר חובתה הקבועה בסעיף סעיף 7(ב) לחוק חופש המידע, המורה כי על הרשות הציבורית לקבל החלטה בבקשה לקבלת מידע ולהודיעה עליה למבקש ללא שיהוי, ולא יאוחר מ-30 ימים מקבלת הבקשה.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס30/01/20129 צפיות
במסגרת גזר דין שניתן ממש לאחרונה, גזר בית משפט השלום בתל אביב-יפו, על 3 נאשמים, עונשי מאסר בפועל, בשל עבירות בתחום המע"מ ומס הקניה, אשר מתשלומם התחמקו הנאשמים, במסגרת עיסוקם.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס28/01/20133 צפיות
בית המשפט בחן את המקרה לאור ההלכה הפסוקה וקבע בהסתמך על מכלול השיקולים כי מקרה זה נמנה על אותם מקרים חריגים בהם ניתן להימנע מהרשעת הנאשם למרות הודייתו והטיל על העובד צו מבחן לתקופה של 12 חודשים ללא הרשעה.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס28/01/20128 צפיות
סקירה זו עוסקת בשאלה האם תעודות המקור שנחתמו על ידי המשלח, בהסכמת היצואן בדיעבד, הינן תעודות מקור הזכאיות להעדפת מכס או לא, בהנחה שכל שאר התנאים להסכם הסחר מתקיימים.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס28/01/20125 צפיות
עניינה של סקירה זו, בתביעה שהוגשה לבית השלום בהרצליה על ידי יבואן של מוצרי מולטימדיה, כנגד רשות המיסים, בגין מחלוקת באשר לסיווג לצורכי מכס של מכשירים מסוג קינקט, המשמשים להפעלת קונסולות משחקי וידאו באמצאות תנועות וקול ושלטים אלחוטיים בעלי בקרה מרחוק.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19300 צפיות
בסקירה זו נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר קבע כי היבואן הראשי מחויב לספק אחריות לכלי הרכב בישראל, גם כאשר יצרן הרכב קבע החרגה טריטוריאלית בכל הנוגע לאחריות מצידו.

מאמרים נוספים בנושא דיני מיסים

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19300 צפיות
בסקירה זו נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר קבע כי היבואן הראשי מחויב לספק אחריות לכלי הרכב בישראל, גם כאשר יצרן הרכב קבע החרגה טריטוריאלית בכל הנוגע לאחריות מצידו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19293 צפיות
בסקירה זו נתייחס להחלטת בית משפט השלום בתל-אביב, אשר קיבלה ברובה את בקשת יבואנית לקבל מסמכים הנוגעים למחלוקת הסיווג שנתגלעה בין הצדדים ביחס לפרופילים מאלומיניום שעברו תהליך אלגון. היבואנית יוצגה על ידי משרדנו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19318 צפיות
בית המשפט קיבל את בקשת מנהל הרציף להמרת כתב אישום בכופר וזאת לאחר שנמצא כי נכנס לחנויות דיוטי פרי מבלי שהיה רשאי לכך ונמצאו אצלו מוצרים שלא שולמו בגינם מיסים.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19300 צפיות
במאמר זה נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר דחה עתירה לפי חוק חופש המידע של בעל חברה לחיפושי נפט וגז טבעי לקבלת מידע אודות ייבוא גופרית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19282 צפיות
במאמר זה נסקור את פסיקת בתי המשפט שדנה בשאלות שונות שעלו בעקבות הגברת האכיפה בענף השייט.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19237 צפיות
במאמר זה נסקור את השינויים המשמעותיים העומדים להתרחש החל מינואר הקרוב בנושאי הטלת בלו על שמנים וממסים וזאת בעקבות התיקונים לצו הבלו על דלק (הטלת בלו) וצו תעריף המכס ומס קניה.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/19322 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, אשר דן בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד יבואנית מוצרי מזון ותוספי תזונה בטענה לייחוס סגולות רפואיות למוצרים הנמכרים על-ידה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica