חפש מאמרים:
שלום אורח
02.12.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

יחסי אמון כמפתח להצלחה בעסק משפחתי

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים11/06/2012754 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אמון הדדי בין בני המשפחה בעסק משפחתי מהווה את אחת מאבני היסוד הנחוצות להצלחת העסק. הוא המרכיב הנסתר אך החיוני בדינמיקה המשפחתית, ומהווה בסיס לעבודה משותפת אשר מקלה על העבודה. הוא המגדיל את הסיכוי להצלחת העסק ומהווה יתרון תחרותי מול המתחרים.

יחסי אמון בעולם העסקי נבנים בדרך כלל באמצעות פגישות פנים מול פנים ושיחות מרובות, שמאפשרות להכיר אחד את השני טוב יותר. העסקאות מגיעות בדרך כלל אחר כך. לעסק משפחתי יש יתרון בנושא, הוא מבין וחי את הדינאמיות הזו, מכיר את הקשרים שיוצרים תשתית בסיסית טובה לעסקים, ומשתמש בכך גם בעבודתו מול ספקיו ולקוחותיו. רמת האמון בעסק המשפחתי היא תמונת ראי של יחסי האמון בין בני המשפחה. המשפחה תהווה את הבסיס לקוד התנהגות זה בין העובדים שאינם מבני המשפחה, בין הספקים הלקוחות וכל מי שעובד עימה.

המפתח ליצירתו ולשמירה עליו היא תקשורת. התקשורת לא נוצרת וקיימת מעצם היות בני המשפחה בעלי קרבת דם. צריך לתחזק אותה, לשמור עליה, ואולי אף להכין תוכנית מסודרת אשר תאפשר את קיומה ותרחיב את היחסים בין בני המשפחה. פיתוח האמון בעסק יכול להביא בסופו להצלחת העסק,

השאלה – כיצד עושים זאת?

פעילות גיבוש מהנה

אחת הדרכים לפתח אמון היא דרך פעילות מהנה ומרגיעה מחוץ לשעות העבודה. פעילות שתחשוף רבדים לא מוכרים בחיי בני המשפחה. זה לכאורה יכול להישמע מוזר שבני משפחה, שנמצאים כל כך הרבה זמן יחד, זקוקים לפעילות מסוג זה. אבל דווקא הם, שחיים את המשפחה, יכולים לעיתים למצוא את עצמם מדברים רק על המשפחה ולא על חייהם הפרטיים. פעילות שכזו יכולה להאיר ולחשוף צדדים אחרים בחייהם.

הפעילות יכולה להיות נופש בסוף שבוע, פעילות ספורטיבית מגבשת או כל פעילות OUT DOOR ששמה לה כמטרה להרחיב את התקשורת בין בני המשפחה.

באמצעות פעילות זו ניתן לעודד את בני המשפחה לדבר כחברים בלי הבדלי דורות. לדבר על רעיונות, שאיפות, מטרות, אהבות וגם שנאות. אין ספק שדרך זו מאפשרת "לשבור את הקרח" בחלקים האישיותיים שבאים פחות לידי ביטוי בעסק. חשיפה בפני אנשים שנוח לנו איתם מרחיבה ומעצימה את יחסי האמון בינינו לבינם.

מומחיות ומקצועיות

"גיל הוא בן דודי וגם מנהל מכירות מצוין, מרים היא אמי וגם מנהלת יצור ותיקה ומומחית בתחומה, הדר היא דודתי וגם מנהל משאבי אנוש טובה ומקצועית".

כדי שאווירה עסקית תשרה בעסק כדאי כי בני המשפחה, העובדים בעסק, יזוהו עם תפקידם ועם תרומתם  לפעילות ולא יזוהו רק לפי שיוכם המשפחתי: בן דוד, דודה, אמא וכו'.

יצירת האמון נבנית, בין היתר, על העובדה שהקשרים המקצועיים תורמים לעסק המשפחתי ובעקיפין גם למשפחה הגרעינית. אין הרגשה של ניצול העסק לטובת צורך אישי פרטי של מישהו, או פתרון לבעיית תעסוקה לבן משפחה. אין הרגשת טפילות וניצול משאבים שיכולים לשרת אחרים.

יחסי האמון נבנים מעצם ראיית התרומה לפעילות, הרצון לשפר והרצון לשאוף לטוב יותר לטובת העסק.

ישיבות משפחתיות

אחת הדרכים לקיים תקשורת ולפתח יחסי אמון היא באמצעות ישיבות משפחתיות. תדירות המפגשים תלויה בגודל החברה ובפריסתה. עבור עסקים קטנים – בינוניים יכול המפגש להתקיים בתדירות של אחת לשבוע או שבועיים. עבור עסקים גדולים יותר, שפריסתם ארצית או עולמית, תדירות המפגשים תהיינה אחת לחודש או אף יותר. הישיבה תנוהל בצורה רשמית עם לוח זמנים מסודר ותכנים ידועים מראש. מומלץ כי הדיונים יוסבו לפעילות העסקית בלבד. כמו כן מומלץ להימנע ככל האפשר מדיונים הקשורים למשפחה אך לא לעסק.

התועלת שמופקת מכך – מידע לא הולך לאיבוד, המידע מועבר מדובר ומטופל, ונושאים חשובים לא "נופלים בין הכיסאות". שיחה ודיון בין בני המשפחה מאפשרת סיעור מוחות, עזרה הדדית והרגשת קרבה ופעולה למען מטרה משותפת. ישנם עסקים אשר זמן זה מהווה כר ללימוד הדור הצעיר את הפעילות העסקית. נוכחותם בישיבה המשפחתית מאפשרת להם לקבל מושגים מעולם העסקים וחשיפה לתחום שאולי בעתיד יכנסו אליו.

זה לא מספיק שמדברים על הדברים, צריך גם לוודא שהמסר הופנם והדברים אכן נעשים. כל עסק יכול למצוא את הדרך למעקב אחר יישום החלטות הישיבה, אם באמצעות דו"חות או פרוטוקולים כפועל יוצא של הישיבות. עבור עסק משפחתי זה לעיתים יכול להיחשב כ"לא טבעי", כי הרי במשפחה אין פרוטוקול של שיחה. מאידך,  התנהלות עסקית טובה ויעילה מאלצת את הבעלים שדברים לא יפוספסו, שלא תהיה אי נעימות לאחר מכן, ולכן רצוי למצוא את הדרך המתאימה למעקב ולוודא שאכן הנושאים הובנו ויושמו.

משפחתיות אחרי שעות העבודה

עסק משפחתי ממשיך ל"השקיע" בעסק גם מחוץ לשעות העבודה. אחת מדרכי הפעולה להידוק הקשרים הם קיומם של מפגשים, שיחות, שאינם קשורים לפעילות העסקית. לדוגמא: ארוחות חג ושבת משותפות, חגיגות ימי הולדת, פיקניקים וטיולי טבע. אלה יחזקו את הקשר ובהכרח את האמון המשפחתי. גם עזרה הדדית  ושיתוף פעולה מעבר לשעות העבודה הם דרכים להעמקת האמון ומקטינים לרוב את הדחף לתחרות בין בני המשפחה.

לסיכום,

יחסי אמון מהווים את אחד מנכסי העסק אשר מהווים את אבן הפינה להצלחתו. שמירה על מרכיב זה תשמש כיתרון תחרותי מול המתחרים בשוק.

 

כותבת המאמר:

חדוה יוסף יעוץ לעסקים משפחתיים

נייד 054-9039990

אתר www.fbusiness-consulting.co.il

בלוג hedvayosef.blogspot.com

E-mail:hedvajosef@gmail.com

חונכת מטעם מט"י

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חדוה

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת חדוה יוסף

מאת: חדוה יוסףעסקים - כללי06/07/14606 צפיות
אם יש משהו מרגיז ומתסכל יותר מכל הוא הצורך לקחת הלוואות אחרי שבכל התקופה עבדנו קשה, התאמצנו, מכרנו, אבל תכלס בשטח, בשורת הרווח והפסד, אין מזומנים וצריך לקחת הלוואה.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131208 צפיות
אנשים צעירים שואלים את עצמם האם להצטרף לעסק המשפחתי שבבעלות המשפחה או לבחור במקום עבודה אחר. העסק מציע בטחון כלכלי ופריבילגיות מחד אבל באותה מידה יכול לבלבל את זהותם, את הגדרת מקומם, לגבי מי שהם ומה שהם רוצים לעשות. במאמר זה אדון בנקודות מבט בנושא.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131242 צפיות
בעל עסק משפחתי ירצה להעביר את העסק שייסד ועמל להצלחתו לבני הדור הבא במשפחה, אך המציאות מוכיחה כי לא תמיד זהו הצעד הנבון לעשות. עסק משפחתי נתפס לרוב כמקור לגיבוש משפחתי וכמקור פרנסה לכל בני המשפחה אך במצבים מסוימים שווה לשקול את מכירתו.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131287 צפיות
מייסד של עסק משפחתי צריך להיות מודע למאפייני אישיותו, כדי להפחית את החיכוך עם דור ההמשך ולטובת הצלחת העסק. במאמר זה אציג את טיפוסי המייסדים האופיינים וכיצד אלו "תורמים" להעברת העסק לדור הבא.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים11/04/131333 צפיות
פער הדורות בעסקים בכלל ובעסקים משפחתיים בפרט מקשה על העבודה המשותפת ולעיתים מאיים לסוגרו. אז כיצד מגשרים על הפערים ומצליחים לעבוד יחד.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים11/04/131109 צפיות
עסק משפחתי מכיל בחובו שני אלמנטים חשובים בחייו של כל אדם: משפחה ופרנסה. לפני שמקימים עסק שכזה יחד כדאי לקחת בחשבון מספר שיקוליים הכרחיים לפני הביצוע.

מאת: חדוה יוסףניהול11/04/131005 צפיות
האם כל עסק צריך יועץ עסקי. לדעתי לא. אך בכל זאת ישנם מצבים בהם כדאי להכניס יועץ לעסק לפני שיהיה מאוחר מדי. השאלה – מתי כדאי לעשות זאת?

מאמרים נוספים בנושא עסקים משפחתיים

מאת: רועי כץעסקים משפחתיים16/12/181308 צפיות
סבא חיים וסבתא יונה לבית משפחת בדיחי עלו לארץ ישראל מתימן בשנת 1942 - לא במבצע מרבד הקסמים כפי שנהוג לחשוב. הם חיו בירושלים ולפרנסתם מכרו פלאפל בעגלת מזון. טיגנו את הפלאפל על פרימוס ותושבי ירושלים מספרים שהטעם עד היום נשאר בפה...

מאת: yoni romעסקים משפחתיים03/06/151720 צפיות
בתכלס, כל מה שנכתוב באתר, לא באמת ישנה. אתם תגלשו בו קצת, אולי תקראו קצת על המפרט הטכני,  אז אנחנו לא מסתמכים על זה. אנחנו מסתמכים על שירות טוב, ייעוץ מקצועי ומוצר איכותי. אתם מוזמנים לבוא אלינו לאולם התצוגה כדי לראות את דלתות כניסה מעוצבות ברמת גימור הטובה ביותר בשוק ולקבל ייעוץ מבחינתכם הוא לא מחייב, אבל אנחנו עומדים מאחוריו ב- 100%.

מאת: דביר דבירעסקים משפחתיים22/02/15975 צפיות
כל חובב דגי נוי יודע שאין להמעיט בביתם של דגיו. המיכל מאכלס דגים, אלמוגים וחסרי חוליות, ובניגוד לאלמנטים אחרים כמו פילטרים או חצץ שניתן להחליף במידת הצורך הוא נותר קבוע. האקווריום צריך לשרת בראש ובראשונה את דייריו, בעלי החיים הימיים. סוגים שונים של דגי נוי מצריכים תנאי אחזקה שונים, לכן יש להיוועץ באנשי מקצוע טרם קניית המוצר או הכנסת דגים אליו. כמו שכולנו כבר יודעים הוא מוצב לצד רהיטים אחרים בבית, לכן עליו להשתלב בעיצוב הקיים. בחירת בית לדגיכם שלא תואמים את עיצוב הבית או המשרד תיצור חוסר הרמוניה ותגרע מיופיים של דייריו. צוות נטפיש ישמח לסייע לכם בבחירת בית חלומות שמתאים לצורכיכם המדויקים, בין אם כנקודת מיקוד בחדר ובין אם כרהיט פונקציונאלי. צוות החנות מבצע התקנה, אחזקה ותיקון של המוצר במקרה הצורך, וישמח ללוות אתכם משלב הקונספט עד להשלמה סופית מוצלחת

מאת: חגי טחבשעסקים משפחתיים03/01/151067 צפיות
קידוחי קרקע המהווים חלק בלתי נפרד מענף הבנייה, וזאת למטרת יצירת והנחת יסודות למבני מגורים העתיד להיבנות, או לחילופין, לצרכי חיזוק מבנים ותשתיות. ברוב המקרים, עבודות הקידוח מיושמות על ידי חברות קידוח המתמחות בענף מקצועי זה, והן מיושמות בעזרת מכונות קידוח ייעודיות וציוד מכני הנדסי המותאם לסוג הקרקע ולתוואי השטח בו מתבצעת העבודה.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131208 צפיות
אנשים צעירים שואלים את עצמם האם להצטרף לעסק המשפחתי שבבעלות המשפחה או לבחור במקום עבודה אחר. העסק מציע בטחון כלכלי ופריבילגיות מחד אבל באותה מידה יכול לבלבל את זהותם, את הגדרת מקומם, לגבי מי שהם ומה שהם רוצים לעשות. במאמר זה אדון בנקודות מבט בנושא.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131242 צפיות
בעל עסק משפחתי ירצה להעביר את העסק שייסד ועמל להצלחתו לבני הדור הבא במשפחה, אך המציאות מוכיחה כי לא תמיד זהו הצעד הנבון לעשות. עסק משפחתי נתפס לרוב כמקור לגיבוש משפחתי וכמקור פרנסה לכל בני המשפחה אך במצבים מסוימים שווה לשקול את מכירתו.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131287 צפיות
מייסד של עסק משפחתי צריך להיות מודע למאפייני אישיותו, כדי להפחית את החיכוך עם דור ההמשך ולטובת הצלחת העסק. במאמר זה אציג את טיפוסי המייסדים האופיינים וכיצד אלו "תורמים" להעברת העסק לדור הבא.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica