חפש מאמרים:
שלום אורח
12.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

איך מגיעים להסכמות משותפות בעסק משפחתי

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים12/06/2012749 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק


מרטין לותר קינג אמר כי "מנהיג אמיתי אינו מחפש את הקונצנזוס אלא מייצר אותו". והשאלה היא: כיצד מגיעים להסכמות?. אם בעסקים משפחתיים עסקינן הרי שהגעה להסכמה כללית (קונצנזוס) לגבי פרויקטים או כיוונים עסקיים מהווה את אחד הנושאים היותר מורכבים בעסק משפחתי. בעסק שאינו משפחתי קיימת הנחה כי מטרה זו פשוטה יותר להשגה: נקבעת אסטרטגיה ע"י מנהל העסק והעובדים נדרשים ליישם אותה. בעסק משפחתי הדבר מעט דרמטי יותר ואף מורכב שכן אי הסכמה יכולה להביא להשפעה שלילית על העסק ובייחוד על המשפחה.

מהו קונצנזוס?

כפי שנזכר לעיל, קונצנזוס היא הסכמה משותפת בדבר מסוים. אין הכוונה שהשותפים להחלטה חושבים שזו שהתקבלה היא הכי טובה או זו שתעבוד בצורה מצוינת, אלא שכל אחד יודע שעמדתו בנושא הובאה לידי ביטוי בקרב השותפים להחלטה ובסופו של דבר הגיעו להסכמה משותפת המקובלת על כולם. במצב שכזה רוב הסיכויים שתתקבל החלטה שקולה ונבונה כיוון שזו התקבלה תוך שיתוף של האינטליגנציה הקולקטיבית בקבוצה (סיעור מוחות). העניין הוא שהליך זה אורך זמן ונדרשים אורך רוח וסבלנות.

הסכמה מול הצבעה

ההבדל בין הסכמה להצבעה היא במידת השיתוף של כל המעורבים בתהליך ההחלטה שהתקבלה. קונצנזוס הוא הסכמה בין שני בני אדם או יותר בדבר ההחלטה שהתקבלה כאשר בפועל כל אחד תורם את תרומתו לטובת הפתרון המוסכם. לעומת זאת, הצבעה הינה דרך נוספת לקבלת החלטות המשמשת קבוצה של אנשיםלקבל החלטה על פי עמדת הרוב. הצבעה נתפסת כמצב של רווח מול הפסד (win lose ) ואין היא לוקחת בחשבון רגשות, תחושות וצרכים בתהליך.  היא נתפסת יותר כתהליך כמותי ופחות איכותי.

מהם התנאים המקדימים להגעה להסכמה?

תהליך קבלת החלטות שבסיומו הסכמה כללית לא יתאפשר באווירה עסקית שבה כל אחד פועל לעצמו, באווירה בה אין תחושה של חיוביות בעסק המשפחתי. אם האווירה העסקית היא שכל בן משפחה מקדם את האינטרסים האישיים שלו ולא של העסק המשפחתי הרי שהסיכוי להגיע למצב של הסכמה כללית ומשותפת הולך וקטן. ניתן לסכם את ארבעת התנאים המוקדמים לקיומו של הסכמה:

 1. קיימת חוויתשיתוף פעולה או לפחות ניסיון כלשהו בשיתוף פעולה בין בני המשפחה בעסק. אין זולהם פעם ראשונה שהם מנסים ליצור אחדות בהחלטות.
 2. ערכים משותפים למקבליההחלטות בעסק המשפחתי. ערכים משותפים אלו יהיו נר לרגליהם ויהוו את אבן הבוחןלפני קבלת ההחלטה.
 3. זמן וסבלנות. חייבתלהיות מודעות לכך שכל אחד יכול לבטא את דעתו וכדאי שזו תושמע. ברגע שיש רצוןלהגיע למכנה המשותף הרחב ביותר הרי שנדרשת בהכרח סבלנות וזמן מהשותפים לתהליךכיוון שהגיוני הוא שלכל אחד דעה מעט שונה מהאחר.
 4. תחושת אחריות ושייכותהן לעסק המשפחתי והן למשפחה כגוף גרעיני עיקרי.

דור הורים ודור ההמשך

אחד הצעדים לקראת הסכמה בעסק משפחתי בו עובדים במשותף לפחות שני דורות יחד הוא היכולת לקבל את העובדה כי קיים הבדל בין הדורות ויש לקבל זאת. דור ההורים הוא לרוב שמרני, שונא סיכונים ומעדיף לשמור על הקיים ולשלוט בו. לעומת זאת הדור הבא, דור הילדים, הוא דור אגרסיבי יותר, אוהב סיכונים, בעל אסטרטגית צמיחה ושינוי עסקיים אשר רוצה לנהל את העסק בהווה ובעתיד.

מה קורה כשמתנגדים להחלטה?

אם החלטה כלשהי התקבלה ברוב קולות אבל מסיבה כלשהי אחד השותפים להחלטה אינו מצליח לתמוך בכך, אזי יש מספר אפשרויות לפעולה ולהתייחסות במקרה זה:

 • חוסר הסכמהלהחלטה אבל אפשר ל"חיות" עם זה
 • חוסר יכולתלבצע את ההחלטה אבל מאידך אין התנגדות שמישהו אחר יבצע זאת
 • חסימה – חוסריכולת לבצע את ההחלטה והתנגדות שאחרים יבצעו זאת

מצב של חסימה מצריך חשיבה מחדש כיוון שאחד המשתתפים מטיל וטו על כל העניין. במצב שכזה חוזרים לאופציות הקודמות או מבצעים עצירה זמנית בתהליך וחוזרים לתהליך אחרי פרק זמן כלשהו. יש שהזמן משנה הסתכלות ודעות ולכן תחושות או החלטות בשבוע אחד יכולות להיות שונות בתכלית השינוי בשבוע לאחר מכן.

קביעת לוחות זמנים

קבלת החלטה משותפת צריכה להיות חלק מתהליך מוסדר. למה הכוונה? יש לקבוע זמן שבו יוסכם על כולם להגיע לישיבה ולהשתתף בה. כמו כן כדאי שיהיה מי שינהל את הישיבה כדי שזו לא תתפזר לנושאים לא רלוונטים.

קיום וניהול המפגש

נקבעו לוחות זמנים, הוזמנו בני המשפחה ושאר האנשים הרלוונטים לנושא וכעת המשפחה מתכנסת כדי להגיע להסכמות. דיון שכזה כדאי שינוהל בצורה מסודרת ולא מבוזרת שכן כך יושגו מירב התוצאות בפרק זמן יחסית קצר. בעת קיום הדיון יש לשים לב לנקודות החשובות הבאות:

 • האם קיימתבעיה?

בעיה או קושי היא לעיתים בעיניי המתבונן. יכול שבעיני האחד קיימת בעיה ובעיני השני כלל וכלל לא ולכן יש בראשית להבהיר האם אכן קיימת בעיה ולהסכים בנקודה זו.

 • מהי הבעיה?

ולאחר שהוסכם כי קיימת בעיה אזי יש להגדירה במשפט אחד, לא יותר. אותו משפט יגדיר מהו הקושי איתו אמור להתמודד העסק. בנקודה זו תתכנה הפתעות כיוון שיתכנו מספר כיוונים או מספר נקודות מבט שונות ולכן צריך וכדאי להעמיק בנקודה זו עד אשר תהיינה תמימות דעים לגבי הבעיה.

 • פתרונותאפשריים

באמצעות דיון פתוח ללא שיפוטיות לאפשר לכל משתתפי הדיון להעלות פתרונות בנושא. כאשר הדיון פתוח יתכנו רעיונות מעניינים שיכולים להביא לפתרון מוסכם. במצב של שיפוטיות וביקורת יתר יתכנו מצבים ש"סוגרים" אנשים ולא מאפשרים להם לבטא את דעתם בנושא. נקודה זו מהווה סיעור מוחות משותף של כל המשתתפים ואמורה להיות החלק המרכזי והחשוב בתהליך.

 • ניתוח הפתרונות

ביחד, תוך שיתוף פעולה של כולם בודקים מהו הפתרון בעל הסיכויים הרב ביותר להיבחר ואף להצליח במבחן המציאות. לרוב אין פה הצעה של בן משפחה אחד אלא דינמיקה של כמה בני משפחה יחד שהביאו לפתרון זה.

 • החלטה

לאחר שהתקיים תהליך מוסדר וברור, הובאו כל השיקולים בשלב הפתרונות וניתוחם. רוב הסיכויים שתתקבל החלטה בצורה קלה יחסית תוך הסכמה של כל השותפים. ההסכמה לא בהכרח צריכה להיות בלב שלם וללא חששות אלא החלטה שבה כל המשתתפים הביעו את דעתם, וזו התקבלה תוך סיעור מוחות משותף.

לסיכום, הסכמה משותפת בעסק משפחתי צריכה להיות לעיתים המטרה העיקרית כדי לקדם את העסק וכדי לא לפגוע ביחסים המשפחתיים. הגעה להסכמה הינה אפשרית ודורשת זמן, תשומת לב, סבלנות ואורך רוח.

כותבת המאמר:

חדוה יוסף יעוץ לעסקים משפחתיים

נייד 054-9039990

אתר www.fbusiness-consulting.co.il

בלוג hedvayosef.blogspot.com

E-mail:hedvajosef@gmail.com

חונכת מטעם מט"י

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חדוה

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת חדוה יוסף

מאת: חדוה יוסףעסקים - כללי06/07/14575 צפיות
אם יש משהו מרגיז ומתסכל יותר מכל הוא הצורך לקחת הלוואות אחרי שבכל התקופה עבדנו קשה, התאמצנו, מכרנו, אבל תכלס בשטח, בשורת הרווח והפסד, אין מזומנים וצריך לקחת הלוואה.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131165 צפיות
אנשים צעירים שואלים את עצמם האם להצטרף לעסק המשפחתי שבבעלות המשפחה או לבחור במקום עבודה אחר. העסק מציע בטחון כלכלי ופריבילגיות מחד אבל באותה מידה יכול לבלבל את זהותם, את הגדרת מקומם, לגבי מי שהם ומה שהם רוצים לעשות. במאמר זה אדון בנקודות מבט בנושא.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131190 צפיות
בעל עסק משפחתי ירצה להעביר את העסק שייסד ועמל להצלחתו לבני הדור הבא במשפחה, אך המציאות מוכיחה כי לא תמיד זהו הצעד הנבון לעשות. עסק משפחתי נתפס לרוב כמקור לגיבוש משפחתי וכמקור פרנסה לכל בני המשפחה אך במצבים מסוימים שווה לשקול את מכירתו.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131238 צפיות
מייסד של עסק משפחתי צריך להיות מודע למאפייני אישיותו, כדי להפחית את החיכוך עם דור ההמשך ולטובת הצלחת העסק. במאמר זה אציג את טיפוסי המייסדים האופיינים וכיצד אלו "תורמים" להעברת העסק לדור הבא.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים11/04/131293 צפיות
פער הדורות בעסקים בכלל ובעסקים משפחתיים בפרט מקשה על העבודה המשותפת ולעיתים מאיים לסוגרו. אז כיצד מגשרים על הפערים ומצליחים לעבוד יחד.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים11/04/131066 צפיות
עסק משפחתי מכיל בחובו שני אלמנטים חשובים בחייו של כל אדם: משפחה ופרנסה. לפני שמקימים עסק שכזה יחד כדאי לקחת בחשבון מספר שיקוליים הכרחיים לפני הביצוע.

מאת: חדוה יוסףניהול11/04/13973 צפיות
האם כל עסק צריך יועץ עסקי. לדעתי לא. אך בכל זאת ישנם מצבים בהם כדאי להכניס יועץ לעסק לפני שיהיה מאוחר מדי. השאלה – מתי כדאי לעשות זאת?

מאמרים נוספים בנושא עסקים משפחתיים

מאת: רועי כץעסקים משפחתיים16/12/181248 צפיות
סבא חיים וסבתא יונה לבית משפחת בדיחי עלו לארץ ישראל מתימן בשנת 1942 - לא במבצע מרבד הקסמים כפי שנהוג לחשוב. הם חיו בירושלים ולפרנסתם מכרו פלאפל בעגלת מזון. טיגנו את הפלאפל על פרימוס ותושבי ירושלים מספרים שהטעם עד היום נשאר בפה...

מאת: yoni romעסקים משפחתיים03/06/151666 צפיות
בתכלס, כל מה שנכתוב באתר, לא באמת ישנה. אתם תגלשו בו קצת, אולי תקראו קצת על המפרט הטכני,  אז אנחנו לא מסתמכים על זה. אנחנו מסתמכים על שירות טוב, ייעוץ מקצועי ומוצר איכותי. אתם מוזמנים לבוא אלינו לאולם התצוגה כדי לראות את דלתות כניסה מעוצבות ברמת גימור הטובה ביותר בשוק ולקבל ייעוץ מבחינתכם הוא לא מחייב, אבל אנחנו עומדים מאחוריו ב- 100%.

מאת: דביר דבירעסקים משפחתיים22/02/15929 צפיות
כל חובב דגי נוי יודע שאין להמעיט בביתם של דגיו. המיכל מאכלס דגים, אלמוגים וחסרי חוליות, ובניגוד לאלמנטים אחרים כמו פילטרים או חצץ שניתן להחליף במידת הצורך הוא נותר קבוע. האקווריום צריך לשרת בראש ובראשונה את דייריו, בעלי החיים הימיים. סוגים שונים של דגי נוי מצריכים תנאי אחזקה שונים, לכן יש להיוועץ באנשי מקצוע טרם קניית המוצר או הכנסת דגים אליו. כמו שכולנו כבר יודעים הוא מוצב לצד רהיטים אחרים בבית, לכן עליו להשתלב בעיצוב הקיים. בחירת בית לדגיכם שלא תואמים את עיצוב הבית או המשרד תיצור חוסר הרמוניה ותגרע מיופיים של דייריו. צוות נטפיש ישמח לסייע לכם בבחירת בית חלומות שמתאים לצורכיכם המדויקים, בין אם כנקודת מיקוד בחדר ובין אם כרהיט פונקציונאלי. צוות החנות מבצע התקנה, אחזקה ותיקון של המוצר במקרה הצורך, וישמח ללוות אתכם משלב הקונספט עד להשלמה סופית מוצלחת

מאת: חגי טחבשעסקים משפחתיים03/01/151015 צפיות
קידוחי קרקע המהווים חלק בלתי נפרד מענף הבנייה, וזאת למטרת יצירת והנחת יסודות למבני מגורים העתיד להיבנות, או לחילופין, לצרכי חיזוק מבנים ותשתיות. ברוב המקרים, עבודות הקידוח מיושמות על ידי חברות קידוח המתמחות בענף מקצועי זה, והן מיושמות בעזרת מכונות קידוח ייעודיות וציוד מכני הנדסי המותאם לסוג הקרקע ולתוואי השטח בו מתבצעת העבודה.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131165 צפיות
אנשים צעירים שואלים את עצמם האם להצטרף לעסק המשפחתי שבבעלות המשפחה או לבחור במקום עבודה אחר. העסק מציע בטחון כלכלי ופריבילגיות מחד אבל באותה מידה יכול לבלבל את זהותם, את הגדרת מקומם, לגבי מי שהם ומה שהם רוצים לעשות. במאמר זה אדון בנקודות מבט בנושא.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131190 צפיות
בעל עסק משפחתי ירצה להעביר את העסק שייסד ועמל להצלחתו לבני הדור הבא במשפחה, אך המציאות מוכיחה כי לא תמיד זהו הצעד הנבון לעשות. עסק משפחתי נתפס לרוב כמקור לגיבוש משפחתי וכמקור פרנסה לכל בני המשפחה אך במצבים מסוימים שווה לשקול את מכירתו.

מאת: חדוה יוסףעסקים משפחתיים14/04/131238 צפיות
מייסד של עסק משפחתי צריך להיות מודע למאפייני אישיותו, כדי להפחית את החיכוך עם דור ההמשך ולטובת הצלחת העסק. במאמר זה אציג את טיפוסי המייסדים האופיינים וכיצד אלו "תורמים" להעברת העסק לדור הבא.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica