חפש מאמרים:
שלום אורח
10.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הביקורת השיפוטית בעולם ובישראל - דיון על הביקורת השיפוטית, חוקי היסוד, חוקה ומה שביניהם

מאת: Efratחוק ומנהל08/02/20092000 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בבואנו לדון בסוגית הביקורת השיפוטית והפעלתה יש לבחון בתחילה את התפתחות הביקורת השיפוטית בעולם ובישראל ולהבין את בסיס התובנה של הביקורת השיפוטית בהתייחס לתקופה של לפני ואחרי חוקי היסוד תחת ההבחנה כי בישראל אין חוקה.

רעיון הביקורת השיפוטית הגיעה לקידמת הבמה בדיון הציבורי לאחר מלחמת העולם השנייה.זהו אמצעי שניתפס אז כאחד הלקחים מעליית הנאציזם וכאחת הדרכים למניעת הישנותם של מקרים שכאלו עת משטרים טוטליטאריים  שלטו בעולם וניצלו את החוקים הבעייתיים  לשליטה במדינותיהם ובחלק מהעולם.

בבסיס החשיבה של הביקורת השיפוטית עומדת הקנית הסמכות לרשות השופטת אם באופן פורמאלי ואם ללא כל זאת על מנת לייצר מנגנון לשימור הנורמות החוקתיות במדינה ולהבטחת חוקתיות ההחלטות של הרשות המחוקקת.מנגד  רובם של המתנגדים לעצם הרעיון של הביקורת השיפוטית גורסים כי עצם הביקורת השיפוטית על ידי הרשות השופטת פוגעת בריבונות של הגוף המחוקק (במקרה של מדינת ישראל-הכנסת)דבר המהווה פגיעה בסיסית ברעיון הדמוקרטי ומכאן שמהווה פגיעה מהותית ברצון העם הבוחר בדרך דמוקראטית את נבחריו  ומבטל למעשה את רצון העם ונבחריו.בטעוני  המצדדים בביקורת השיפוטית  עומד המסר כי ביטול חוק בהיותו מנוגד לחוקה מהווה למעשה את רצונו האמיתי של העם כפי שבא לידי ביטוי בעת כינונה של האמנה החברית היינו החוקה ובמדינות שאין חוקה  אזי הביטוי לכך הינו חוקי היסוד.

כשבוחנים את המצב בעולם בסוגית הביקורת השיפוטית מבחינים בשתי גישות .הגישה הריכוזית והגישה הדיפוזית.הגישה הריכוזית מסמיכה למעשה גוף אחד לבצע ביקורת שיפוטית היינו בית משפט עליון או בית משפט חוקתי כערכאה נפרדת (דוגמת בג"ץ).הרציונאל שביסוד השיטה  הוא עליונות החוקה ולכן "מעמידים" גוף אחד המוסמך להפעיל ביקורת שיפוטית .מנגד השיטה הדיפוזית מאפשרת ביקורת  על ידי גופים שיפוטיים בלבד והיא מאפשרת ביקורת בכל ערכאה מהערכאה הגבוהה ביותר ועד לנמוכה ביותר.

בישראל עלתה שאלת הביקורת השיפוטית משחר הקמת המדינה וכבר בשנותיה הראשונות עלו שאלות קשות בסוגית הביקורת השיפוטית (קול העם) במקביל לניסיונות רבים לחוקק חוקה.כבר במועצת המדינה הזמנית הובאו לדיון  ונכללו התייחסויות מפורשות לערכאה שתהא סמכות לדון בחוקתיות חוקי הכנסת  ואף הוזכרו בוועדת הררי שכתוצאה ממנה הובאו חששות רבים בכנסת מעצם הביקורת השיפוטית שלא היתה מפותחת כמו היום.

המושג "הכל שפיט" שאותו הגדיר השופט ברק ברבות השנים  לא היה נהיר ובפותח בתחילת דרכה של המדינה ובהתחשב במבנה החברה הישראלית  מבנה רשויותיה  והמאפיינים הייחודיים של התרבות הפוליטית בישראל התפתחה מגמה זו עם השנים עד אשר הוגדרה הלכה למעשה על ידי בג"ץ הגם שגם כיום  נימצא לה מתנגדים רבים בציבור ובקרב חברי הרשות המחוקקת.

מכלל האמור לעיל ניתן לראות כי הדילמה הבסיסית הנמצאת בבסיס הביקורת השיפוטית  הינה סוגית האיזון שבין רצון העם בבוחרו את נבחריו על מנת שיישמו את מצע  החשיבה הפוליטית תרבותית וחברתית שלהם  מחד לבין ההגנה שצריכה להינתן ליתרת העם ע"י מתן האפשרות לרשות השיפוטית לבקר ואף לבטל חוקים שאינם חוקתיים .לא בכדי המדובר בביקורת שיפוטית ולא בחוק / חוק יסוד המגדיר חד ערכית את זכותה של הרשות השופטת לבטל חוקים אלא המדובר בהתפתחות  דרך הפסיקה למול המציאות הפוליטית החברתית והתרבותית הקיימת במדינה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת Efrat

מאת: Efratקניות 09/04/137275 צפיות
באירועים כמו חתונה ובת או בר מצווה, חלק חשוב בארגון האירוע הוא בחירת מתנות לאורחי המסיבה. יש שבוחרים מחזיקי מפתחות, פרחים או תמונות מגנטיות אך חולצות עם הקדשה או הדפסה הומוריסטית גם מהוות מתנה חביבה וגם יוצרות שיח משעשע בין האורחים.

מאת: Efratקניות 09/04/137295 צפיות
באירועים כמו חתונה ובת או בר מצווה, חלק חשוב בארגון האירוע הוא בחירת מתנות לאורחי המסיבה. יש שבוחרים מחזיקי מפתחות, פרחים או תמונות מגנטיות אך חולצות עם הקדשה או הדפסה הומוריסטית גם מהוות מתנה חביבה וגם יוצרות שיח משעשע בין האורחים.

מאת: Efratצרכנות09/04/137369 צפיות
ישנן חנויות ש"מגהצות" את סמל בית הספר שמשורטט בגלופה על פני החולצה – ואז הוא בדרך כלל בולט ממנה ומתבלה במהירות, וישנן חנויות שמדפיסות את הסמל באופן מיידי על פני החולצה. אצל אורי עצמון עובדים בשיטת הדפסת משי או על חיתוך של טפט במכונת הפלוטר.

מאת: Efratחקירות09/04/137300 צפיות
חידוש שמצאה דנה תדמור הוא מתחום מכשירי הבילוש הקטנים הוא עטי הפטנט שמצד אחד הן עטים תמימות למראה אך מצד שני הן יכולות להכיל בתוכן מצלמה או אמצעי הקלטה של קול שמסוגל להקליט מקרוב שיחה שלמה

מאת: Efratאופנה09/04/137283 צפיות
אתרי האינטרנט מייצרים יתרון למי שאינו יכול להגיע לחנות ומעוניין בהזמנה של הפריט – גם ישירות לכתובת אחרת, ופעמים רבות מייצרת גם הנחה והשוואת מוצרי תינוקות בקלות.

מאת: Efratביגוד והנעלה09/04/136832 צפיות
מדובר על חולצות טי מודפסות עם כיתוב משעשע אשר לרוב לובש החתן, האבות של שני הצדדים ולעיתים גם השושבינים. החולצה מהווה גם לבוש פחות מחייב וגם הפתעה לכל האורחים שמחכים לראות מה יהיה כתוב על החולצה. לעיתים חולצות מעין אלו גם מחולקות לאורחים כמזכרת חתונה.

מאת: Efratאירועים וחתונות – כללי05/02/136496 צפיות
האורחים המשתתפים באירוע מתחילים לדמיין אותו כבר מהרגע שבו מזכירים את התאריך, שמוסרים את ההזמנה ולדלות עליו מעט יותר פרטים. יד הדמיון ממשיכה לצייר את האירוע המצופה בצבעים המדומים, אולם מי שבאמת נותן את משיכת המכחול הנכונה היא חברת הפקות אירועים – אותו גוף שאמון על החוויה הצרופה לאותו המפגש. כאשר מדובר על אירוע לעובדים, המעסיק לא צריך לשבור

מאמרים נוספים בנושא חוק ומנהל

מאת: עידן שלומןחוק ומנהל21/01/191213 צפיות
מתי פעם האחרונה בדקת את חיוב הארנונה שקיבלת? סביר להניח שלא ממש בדקת אותו, כמו מרבית הישראלים. התרגלנו כבר לקבל את החשבון בדואר ולשלם אותו לפי הסכום שכתוב. בלי שאלות ובלי בדיקות. חבל מאוד שזה המצב.

מאת: אדיר בנימיניחוק ומנהל14/08/18769 צפיות
ראשי עיר בישראל עושים שימוש במופעי בידור על מנת לקדם את מועמדותם סמוך מאוד למועד הבחירות. כמות האירועים הולכת וגוברת ככל שמתקרב מועד הבחירות. שופטי בית המשפט העליון שעמדו בראש ועדת הבחירות המרכזית ביקרו קשות תופעה זו.

מאת: אופירחוק ומנהל07/06/16937 צפיות
תחום המשפטים הוא תחום מורכב וכולל לא רק עורכי דין שמייצגים לקוחות בבתי משפט או בתי דין, אלא גם בעלי תפקידים נוספים שעבודתם נגזרת מכוח החוק. אחד מבעלי התפקידים הללו הוא נוטריון בתל אביב. עבודתו של הנוטריון נוגעת בעיקר לאישורים ולאימות של מסמכים בעלי תוקף משפטי כמו צוואות או הסכמי ממון וגם לתחומים נוספים כמו מקרקעין, אימוץ, תרגום ועוד.

מאת: אופירחוק ומנהל23/02/161030 צפיות
המושג נוטריון הוא מושג שאדם במשך חייו הבוגרים נתקל לא לפעם ואפילו נדרש במהלך חייו הבוגרים. מה זה אומר?

מאת: אופירחוק ומנהל31/01/16943 צפיות
מיהו הנוטריון שניתן לעבוד מולו בראש שקט במדינת ישראל פועלים לא מעט נוטריונים שמספקים שירותים משפטיים שונים בערים רבות בארץ.

מאת: אופירחוק ומנהל18/10/151571 צפיות
אם בדיוק סיימתם את השירות הצבאי שלכם או שהחלטתם לעשות שינו באמצע החיים, יש לכם לא מעט אפשרויות. האפשרויות הללו נעות בין לימודים אקדמאיים לכאלו שאינם אקדמאיים אך מקצועיים ויכולים להביא לא פחות פרנסה, ואחת האפשרויות שיעלו על השולחן מן הסתם יהיו לימודי משפטים.

מאת: אדיר בנימיניחוק ומנהל18/04/151277 צפיות
לרשות מנהלית מובהקת הפועלת בשם הרשות המבצעת, יכולה להיות עמדה אחת בלבד המחייבת אותה מבחינה משפטית (בדבר הדין הקיים); זו העמדה של היועץ המשפטי שלה. עובד הרשות ו/או נבחר ציבור מטעמה יכולים להיות להם עמדה נוגדת או שונה (בין אם משפטית ובין אם פוליטית), אך זו אינה משקפת את עמדת הרשות כלפי גוף שיפוטי או מעין-שיפוטי.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica