חפש מאמרים:
שלום אורח
01.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מהן מדיטציות אקטיביות?

מאת: כוכב דודמדיטציה01/10/2012733 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מדיטציות אקטיביות היו קיימות עוד מהתקופות הראשונות בהן ניתן למצוא עדויות על תרגול מדיטציות מסוגים שונים. ריקודים שבטיים מדיטטיביים התגלו בעדויות אראיכאולוגיות והיסטוריות מכל קצוות כדור הארץ, חוצה יבשות ותרבויות. מדיטציה דרך שירה היא דרך מוכרת להכנס לטראנס דתי כבר אלפי שנים.
אולם מדיטציות אקטיביות כמושג, הוטבעו על ידי בגוואן שרי ראג'ניש הידוע יותר בשמו "אושו".

אושו הביא את המדיטציה האקטיבית כמתנה וכעזר לאדם המערבי שאינו מורגל פשוט לשבת ולמדוט.
האדם המערבי שפגש באושו, בא עם מיינד מערבי שמורגל למהירות, לריגושים, לחוויות וסיפוקים מתגברים בכדי לשמור על עירנותו. למדיטציה, נדרש מיינד אחר. שקט יותר. רפוי יותר. כנוע יותר..
לשם כך המציא אושו את המדיטציות בשלבים.

מהם השלבים במדיטציות אקטיביות?

רוב המדיטציות של אושו מכילות כ 3-5 שלבים של כרבע שעה כל אחת. כל שלב יהיה שונה מקודמו.
בשלבים הראשונים נפגוש כלים כגון: נשימות חזקות, ניעור גוף, ריקודים, צעקות ושקשוקים. לב המדיטציה יתרחש לרוב בישיבה או בריקוד פנימי. השלב האחרון יהיה הספיגה בשכיבה.

אושו גרס כי הדרך המהירה והישירה ביותר לעזור אלדם המערבי להכנס למצב מדיטטיבי, היא קודם כל לנער אותו אנרגטית. הניעור יכול להיות פיזית כמו במדיטציית הקונדליני בה משקשקים את כל הגוף במשך רבע שעה ומעלים את האנרגיה במעלה הצ'קרות שלנו תוך כדי פיזורה ועירבולה והכנת מקום לאנרגיה חדשה ורעננה יותר.
הניעור יכול להיות גם רגשי כמו במדיטציית דבאבני שהיא מדיטציית חזרה לילדות בה אנו ממש מתחברים לתינוק שהיינו בשנים הראשונות וחווים זאת עם כל הגוף והרגש הנלווה לכך.

סוג אחר של ניעור אנרגטי הינו הריקוד החופשי שמופיע כשלב כמעט בכל המדיטציות האקטיביות של אושו. לריקוד יש תפקיד כפול. גם שחרור פיזי אנרגטי וגם מעבר לגלי מח זורמים יותר, פחות צפויים, יותר עגולים..

הפיזור של האנרגייה הקבועה והלחוצה שבאנו איתה, אינו המדיטציה. ניתן להתייחס אליו יותר כמו "הכנה למדיטציה". הוא זה שמאפשר לנו בשלבים הבאים להכנס למצב רגוע ומדיטטיבי. מבלי שלב הכרחי זה, לא היינו מעמיקים בשלבים של הישיבה והשכיבה בהם ניתנת לנו האפשרות להתמזג מתוך נוכחות ועירנות פאסיבית.
קולטנות. הקשבה. הכלה. לכל אלה נדרש מיינד רפוי יותר. נינוח יותר. שכבר שכח שרק לפני כמה דקות הוא היה בעיצומו של המתח והלחץ המודרני מערבי הלא פוסק.

ישנם סדנאות מדיטציה רבות הסוקרות את המדיטציות השונות של אושו. שם ניתן לראות כי כמעט בכל מדיטציה אקטיבית מגיע שלב הישיבה. הישיבה היא הגרעין של המדיטציה האקטיבית. זה הרגע לחדש לקרות. זה הרגע להקשיב. להפתח. לשחרר ולהרפות. פשוט להיות. כעת המדיטציה יכולה לחלחל. כעת הרגע יכול להיות חדש, נקי, מיוחד..

המדיטציות האקטיביות כמעט תמיד יסתיימו בצורה פאסיבית לחלוטין. שכיבה. ההרפייה המוחלטת.
אין דין השכיבה כדין הישיבה. כל מתרגל מדיטציה ותיק ידע לספר שמדובר בשני שלבים שונים לגמרי.
אם בשלב הישיבה מתאפשרת עירנות ונוכחות חזקה בכאן ועכשיו, נראה כי שלב השכיבה מוכוון כולו להרפייה ולספיגה. המצב המאוזן הוא המצב האידיאלי מבחינת בלוטת האצטרובל, שכן בזוית כזו היא נמצאת בשיא כוחה ובשיא פעולתה, דבר המאפשר פעילות מוחית מיוחדת. אכן לעיתים נראה כאילו אנו נעלמים בשלב זה ולכן ממליץ אושו להרפות אך לשמור על הנשימה אל הבטן שעולה ויורדת עולה ויורדת ומשמשת העוגן שלנו למשך המדיטציה כולה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דוד כוכב - כותב ראשי בבלוג של כוכב האהבה - הכל על צום מיצים ריברסינג כתיבה יוצרת מדיטציות ועוד

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת כוכב דוד

מאמרים נוספים בנושא מדיטציה

מאת: SEOMANמדיטציה27/02/18428 צפיות
מרגישים תקיעות בחיים? מרגישים לחוצים בעבודה? ייתכן ותרצו לדעת איך לזמן שפע אל חייכם אשר יוכל למלא אתכם באור ושמחה לאורך זמן?

מאת: לילה בן הרוש מדיטציה15/06/17789 צפיות
כולנו מחפשים שקט , חופש מהמיינד , חופש מהמחשבות שבאות והולכות בעירות וגם בשינה בדמות חלומות. החיים המערביים לא נותנים לנו הנחות ונדמה שרכבת המחשבות הזו רק הולכת וגוברת ולפעמים כל מה שאנחנו רוצים זה רגע אחד של שקט.

מאת: אשרם במדברמדיטציה05/08/151689 צפיות
ההזדמנות ללמוד איך להנחות מדיטציות אושו 10 ימים, 13 - 22 באוגוסט 2015 זו השנה החמישית ב"אשרם במדבר" שאנו פותחים מרחב של תרגול ולימוד המדיטציות לעומקן. ללמוד מה הפילוסופיה של המדיטציה בכלל ושל המדיטציות של אושו בפרט. איך להסביר את המדיטציה, איך להעביר אותה לקהל אחר ואף להתנסות בעניין. גם תיאוריה וגם פרקטיקה. וכל זאת משולב בשני סופ"שים שלמחנה מדיטציות אושו.

מאת: אשרם במדברמדיטציה26/01/15923 צפיות
להיות באהבה ארבעה ימים, 4 - 7 בפבואר סדנת "התעוררות הלב המואר" נוצרה בשבילך לעזור לך להעיר את הלב. כאשר אנו זוכרים כיצד לחיות מהמרחב המקודש של הלב, אנחנו יכולים להפעיל את גוף האור שלנו – המרכבה. הסדנה יכולה לסייע לפתיחת העין השלישית דרך תרגול טנטרה של הלב. אנו נתחבר לתהליך היצירה בתרגילים שונים אותם נתרגל במהלך הסדנה.

מאת: אשרם במדברמדיטציה26/01/151038 צפיות
אושו אינטנסיב Osho meditation camp - מחנה מדיטציות אושו 12-14 במרץ אשרם במדבר מזמין אתכם לחווית מדיטציות מדברית - סוף שבוע שכולו תרגול ולימוד מדיטציות אשר אושו יצר עבורנו. מחנה מדיטציות אושו, הוא אירוע המתקיים בכל רחבי העולם. המשתתפים מוזמנים לחוות באופן פעיל את איכות המדיטציות האקטיביות, אשר המורה אושו הביא עבורנו. המדיטציות האקטיביות מותאמות לאדם המודרני החושב, ועוזרות לו להתקרב אל העולם הפנימי ואל המודעות מתוך התבוננות אשר נוצרת באופן טבעי עקב האקטיביות שבמדיטציה. זהו סופ"ש שכולו מדיטציו

מאת: סוגנדהומדיטציה23/12/141018 צפיות
על אף אורח החיים המודרני והקידמה הטכנולוגית המביאים לחיי נוחות כביכול, החיים שלנו נהיו קדחתנים ותובעניים יותר ויותר. משפחה ומערכות יחסים הפכו לעבודה במשרה מלאה. התפתחות של מחלות לב, לחץ דם גבוהה וחרדה הם דבר שכיח עקב אורח החיים זה. הלחץ בו אנשים נתונים גורם לעומס רגשי, הלב שלנו פשוט נשחק.

מאת: לילה בן הרוש מדיטציה26/06/143337 צפיות
נחנו רוצים להזמין אתכם להזדמנות, הזדמנות לצאת מתוך המירוץ של היומיום ולחוות תהליך עמוק של גילוי ששינה חיים של אנשים רבים ב"מסע 21" - תהליך אינטרנטי עוצמתי מצרפים לכם לינק לפרטים והרשמה אם אתם מתפללים לאיזון לריפוי, לבהירות, להתפתחות... אנחנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו למסע עוצמתי שיקח אתכם לצעד הבא שלכם...

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica