חפש מאמרים:
שלום אורח
15.04.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

איך למצוא שלווה פנימית מול אתגרים שונים בחייך?

מאת: יואב זילכהאימון לרוחניות04/02/20131034 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

‏‏יום ראשון 13 ינואר 2013 התפתחות אישית

איך למצוא שלווה פנימית מול אתגרים שונים בחייך?
אתגרי החיים לא פוסחים על אף אחד. זאת למרות שאנחנו מאוד אוהבים להפוך אותם לבעיות אישיות ומיוחדות שיש רק לנו (זה עושה טוב לאגו שלנו). אבל המציאות היא שבמוקדם או במאוחר, כל אחד מאיתנו נאלץ להתמודד עם אתגרים מסוימים: אתגרים פיננסיים, אתגרים בריאותיים, אתגרים במערכות יחסים ועוד. אחת השאלות הפופולאריות ביותר של כל אותם אנשים יקרים שעולים על המסלול של צמיחה רוחנית, היא: "איך אפשר למצוא שלווה פנימית ולהישאר עם שלווה, תוך כדי התמודדות עם אתגרי החיים?"

ובכן, הפתרון הוא פשוט, אבל היישום שלו מצריך תרגול מתמיד וסבלני, היות ומדובר בשינוי מהותי בדרך החיים. אז אני אתחיל עם חשיפת הפתרון ולאחר מכן אעמיק בהסברים העומדים מאחוריו. הפתרון הוא כזה: השלווה הפנימית צריכה להיות בראש סדר העדיפויות שלנו, בראש מעיינינו. ואז יהיה שיפור בתחומי החיים השונים. וזאת במקום לנסות למצוא שלווה פנימית על ידי שיפור מצבנו הכלכלי, הבריאותי או אחר.

מדוע זה הפתרון השפוי היחידי? מכיוון ששלווה פנימית אמיתית בהכרח מעידה על חופש מתלות בתנאים חיצוניים. ואי אפשר להשיג חופש מתלות בתנאים חיצוניים על ידי יצירת תלות בתנאים חיצוניים. כמו כן, לא ניתן להשיג שלווה פנימית בצורה עקיפה, אלא רק בצורה ישירה. כולנו ניסינו במהלך החיים (במודע או שלא במודע) להגיע אל השלווה דרך גורמים מתווכים. אנחנו יודעים שזה לא עובד.

מה שמעניין לגבי שלווה זה שאי אפשר למצוא אותה בעתיד. על מנת לשפר מצב חיים מסוים או להתגבר על אתגר מסוים, אנחנו "צריכים עתיד". לדוגמא: ברור לחלוטין שכדי לשפר את מצבנו הכלכלי, נדרשים צעדים פרקטיים מסוימים. כמו כן, שיפור המצב הבריאותי שלנו גם ידרוש צעדים מסוימים אותם נבצע לאורך זמן. אבל עם השלווה זה לא עובד ככה. השער שמוביל אל השלווה הפנימית הוא הרגע הזה. ברגע שאנחנו מקבלים לחלוטין את הצורה שהרגע הזה תופס, כלומר מקבלים את המציאות של הרגע כפי שהיא, שלווה עולה בתוכנו. ניתן לחוש בה כתחושת מרחב פנימי או דממה או שקט נפשי מסוים. שקט זה נובע מתוך תחושת הנוכחות בכאן ועכשיו. זה קורה אך ורק ברגע שאנחנו "נכנעים" ל-ככות (היות כך) של הרגע הזה.

על מנת להבין זאת טיפה יותר לעומק, חשוב שנבין את ההבדל בין העכשיו לבין הצורה שהעכשיו תופס. או במילים אחרות: ההבדל שבין העכשיו לבין מה שקורה עכשיו. העכשיו זה לא מה שקורה. העכשיו הוא המרחב שבו זה קורה. העכשיו עצמו הוא חסר צורה וחסר זמן. אפשר גם לקרוא לו: הרגע הזה, המציאות המוחלטת, אלוהים. העכשיו הוא מימד של נוכחות ולא של זמן. מה שקורה עכשיו זוהי הצורה שהרגע הזה עוטה על עצמו - צורה זמנית. זוהי המציאות כפי שהיא ברגע הזה.

ברגע שאנחנו מקבלים את הצורה שהרגע הזה תופס, נפתח בפנינו השער אל הרגע הזה בכבודו ובעצמו. וכשזה קורה, אנחנו עוברים ממימד החשיבה והזמן למימד ההוויה והנוכחות. פתאום נפתחת הנגישות לחסר הצורה, לבלתי גשמי. כתוצאה מהמעבר הזה, עולה בתוכנו שלווה פנימית שבאה יחד עם תחושת החיבור הזו להוויה, למקור. זאת להבדיל מהסבל שעולה מיד כשאנחנו מתנגדים למציאות כפי שהיא.

ברגע שהשלווה היא בראש סדר העדיפויות שלנו ואנחנו זוכים לחופש מתלות בתנאים חיצוניים, מתרחשת תופעה מדהימה: התנאים החיצוניים נוטים להשתפר. יש כאן פרדוקס מקסים. אבל אנחנו לא עושים זאת בשביל אותו שיפור בתנאים החיצוניים. השיפור הזה הוא רק בונוס, את הדבר החשוב ביותר כבר "השגנו". כשאנחנו שמים את השלווה בראש מעיינינו ומתאמנים בלקבל את הצורה שהרגע הזה תופס כפי שהיא, אנחנו מפסיקים ליצור שליליות, סבל ותסכול לעצמנו ולאחרים. ויתרה מכך, אנחנו פתאום מרגישים עוצמה גדולה יותר, חיוניות, אנרגיה גבוהה יותר, קלילות. ויחד עם כל זה, אנחנו הופכים להיות הרבה יותר יעילים ופרודוקטיביים בהתמודדות מול אתגרי החיים.

אחד המנגנונים ששולטים בתודעה האנושית הקולקטיבית ולכן במרבית המקרים גם בתודעה הפרטית של כל אחד ואחד מאיתנו, הוא המנגנון: "כשאשיג את X (תוצאה כלשהי), אז אהיה מאושר, שלם ושלוו מבפנים". המנגנון הזה מייצג תבנית חשיבה מושרשת שמנהלת אותנו כדרך חיים. כלומר, אנחנו חיים (מבלי שאנחנו מודעים לכך) את חיינו על פי התיאוריה הזו. כמובן שהמנגנון הזה הוא מעוות ולא משרת אותנו. המנגנון הזה הוא אחד המנגנונים העיקריים שמובילים אותנו לחוש שוב ושוב חוסר שביעות רצון ואי-שלמות.

למנגנון הזה יש גם אפיק נוסף (מעט נדיר יותר מהראשון) שאומר: "אני רוצה להשיג שלווה, כדי להשיג את X". גם המנגנון הזה מעוות, מפני שהוא מצמצם את השלווה להיות אך ורק אמצעי בדרך אל X. למעשה, שני האפיקים של המנגנון מרחיקים מאיתנו גם את השלווה וגם את X. שניהם לא עובדים, כי בשני המקרים אנחנו לא באמת שמים את השלווה בראש מעיינינו ולא מתייחסים אליה כדבר החשוב ביותר, הדבר העיקרי שאליו עלינו לגשת ישירות.

לאחר שאנחנו רואים את האשליה שקיימת בשני ההיבטים של המנגנון הזה, אנחנו מתחילים לתרגל דרך חיים חדשה. דרך חיים בה השלווה היא בראש סדר העדיפויות. דרך חיים שבה אנחנו מבינים כי אל השלווה ניתן להגיע אך ורק במישרין ואך ורק ברגע הזה. איך? באמצעות הבאת תשומת לב מרבית אל ה-ככות של הרגע הזה, אל הפשטות של הרגע הזה.

המוח רגיל לשפוט את הפשטות של הרגע הזה ולברוח מהרגע הזה אל מימד החשיבה. זה הרגל שקיים אלפי שנים בתודעה האנושית ולכן
לא קל להשתחרר ממנו ולשנותו. נדרש תרגול מתמיד וסבלני וחשוב להבין את ההבדל שבין הפשטות של הרגע הזה לבין השיפוט של הרגע הזה. הנה כמה דוגמאות שימחישו את ההבדל הזה: אני עומד בתחנת אוטובוס, יורד גשם, קר, רטוב – כל אלה מייצגים את הפשטות של הרגע הזה, את המציאות כפי שהיא. לעומת זאת, "איזה בוקר מגעיל" – זה כבר שיפוט. האם אנחנו יכולים לקבל את הפשטות של הרגע הזה? כן, זה לא כל כך קשה. מה שקשה לנו לקבל זה את השיפוט של הרגע הזה. אבל המציאות לא הביאה את "הבוקר המגעיל", זה אנחנו הבאנו. המציאות הביאה רק גשם, קור ואיש עומד בתחנת אוטובוס.

דוגמא אחרת: אדם יושב על ספסל ויש לו 5 שקלים בכיס, הוא נושם, מסתכל על השמיים, רואה אנשים עוברים, מרגיש את כפות רגליו נוגעות באדמה – זוהי המציאות כפי שהיא. לעומת זאת, "אני עני, חסר כל תועלת, אף אחד לא רוצה אותי יותר" – זהו שיפוט, זוהי פרשנות.

ברגע שאנחנו מקבלים את המציאות כפי שהיא (את הרבדים העליונים והמוחשיים שלה), נפתחים בפנינו השערים אל רמות עמוקות יותר של המציאות. שערים אלה מובילים גם אל גילוי טבענו האמיתי. מה שמחזיר אותנו הביתה, אל החיבור הטבעי שלנו להוויה, לקיום כולו. ומתוך החיבור הזה, עולות: שלווה פנימית, עוצמה (לא אישית), יצירתיות, אהבה ושמחה. וכשאנחנו חיים כשאנו במגע עם זה ובאים מתוך זה כבסיס ראשוני, אז החיים זורמים בקלילות ובפחות מאמץ, אנחנו הופכים יעילים הרבה יותר ואז מגיעים גם הבונוסים - התנאים החיצוניים של חיינו משתפרים. כל אותם הדברים שחשבנו שאנחנו זקוקים להם, מתווספים אלינו. אבל אני "מזהיר" אתכם שוב – זו לא המטרה של התרגול הזה, זה יותר כמו תופעת לוואי.

בהצלחה,
יואב זילכה
אהבתם את המאמר? שתפו את האנשים היקרים לכם. רוצים ליהנות מתכנים, מכלים ומסרטונים מעוררי השראה וגם לקבל במתנה את "המדריך לטרנספורמציה" שיאפשר לכם לגלות מה עוצר אתכם ולהמריא לדרך חדשה בחייכם? לחצו כאן עכשיו!

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

לחיי ההצלחה שלך! יואב זילכה

יואב זילכה הוא מייסד Mentor Me ומדריך אנשים לצמיחה רוחנית כבסיס להצלחה בחיים ובעסקים ולחיים עשירים בכל המובנים!

אהבתם את המאמר? שתפו את האנשים היקרים לכם.
רוצים ליהנות מתכנים, מכלים ומסרטונים מעוררי השראה וגם לקבל במתנה את "המדריך לטרנספורמציה" שיאפשר לכם לגלות מה באמת עוצר אתכם ולהמריא לדרך חדשה בחייכם? לחצו כאן עכשיו

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יואב זילכה

מאת: יואב זילכהאימון לאיכות חיים04/02/13978 צפיות
לפני מספר ימים, בעודי יורד מהבניין בו אני גר בדרכי לפגישה, התחלתי לשמוע צעקות במורד הרחוב. אישה אחת צרחה על איש אחד שחנה את רכבו באחת החניות הקרובות לבניין שלה. היא השליכה עליו את כל הקללות האפשריות ואפילו בשלב מסוים היא אמרה לו שאם הוא לא מפנה את האוטו שלו מיד, היא תבעט לו בביצים. מהיכרות שטחית ביותר של האישה הזו, לדעתי אין לה אפילו רכב. מה גם שהחניה בה האיש חנה, אינה חניה שמורה של אף אחד!

מאת: יואב זילכהאימון לאיכות חיים04/02/131064 צפיות
בסוף המאמר הקודם ("מתי בפעם האחרונה בכית מהתרגשות חיובית?") הבטחתי לתת לכם תהליך פשוט שיסייע לכם לגלות מהן 5 התשוקות הגדולות ביותר שלכם. אז הנה אני עומד בהבטחה שלי...אני רוצה לחשוף בפניכם 3 שלבים פשוטים שיאפשרו לכם לצלול פנימה אל תוך הלב ולהבין מה אתם באמת רוצים מהחיים.

מאת: יואב זילכהאימון לאיכות חיים04/02/13946 צפיות
צפייה בטלוויזיה נחשבת לפעילות די נדירה בחיי, אלא אם כן מדובר בסרטים מעוררי השראה או בתוכניות ערכיות שניתן ללמוד מהן דבר או שניים. לאחרונה, מצאתי את עצמי עומד ומזיל דמעות בעודי צופה בילדים קטנים שמוציאים מעצמם קולות גדולים בבית הספר למוסיקה. איך אפשר שלא? אני לא יודע מה איתכם, אבל הלב שלי לא יכול לעמוד בפני כישרון טהור ותמימות של ילד שמבחינתו "הכל אפשרי" זה לא רק סיסמא או קלישאה.

מאת: יואב זילכהאימון לאיכות חיים04/02/131001 צפיות
בטח כבר שמעתם אותי יותר מפעם אחת מדבר על החשיבות של השראה בחיינו. היום בחרתי לכתוב לכם על אחד ההרגלים האהובים עליי, הרגל שזיהיתי אותו אצל הרבה אנשים מצליחים. הרגל חשוב שיכול להצית את ליבנו בכל פעם מחדש ולעורר בנו את ההשראה לה אנחנו זקוקים בעקביות. ההרגל הזה נקרא "שיחות משמעותיות" והוא התבהר לי מאוד כאשר יום אחד נתקלתי במשפט הבא: "מוחות קטנים מדברים על אנשים, מוחות ממוצעים מדברים על אירועים, מוחות גדולים משוחחים על רעיונות".

מאת: יואב זילכההארה04/02/131623 צפיות
כשהייתי בן 16 גיליתי תופעה מדהימה בעת שביליתי שעות רבות בעבודתי כאורז בסופרמרקט. כן כן, זו הייתה אחת העבודות הראשונות שלי. 3 פעמים בשבוע, לאחר שהלימודים הסתיימו, הייתי נוסע לסופרמרקט (שעד היום נמצא ברחוב ארלוזורוב בתל אביב), עומד ליד הקופאית ואורז לאנשים את המצרכים שלהם בשקיות. בהתחלה שנאתי את העבודה הזו, הגעתי מהר מאוד למסקנה שלאנשים יש הרבה הערות וזה כלל לא משנה על מה. אבל זו לא הייתה התופעה המדהימה שגיליתי...

מאת: יואב זילכהאימון לאיכות חיים04/02/13825 צפיות
לפני מספר חודשים צפיתי בסרטון קצרצר של אחד המורים הרוחניים שהשפעתם עליי הייתה הגדולה והמשמעותית ביותר – אקהרט טול. בסרטון הזה רואים את אקהרט מקבל שאלה בכתב ממישהו שנחשף לתכנים שלו. השאלה הייתה: "איך זה מרגיש להיות אקהרט טול?" (במילים אחרות: כאדם מואר, כיצד אתה חווה את עצמך?). תשובתו החלה בכך שזה מאוד קשה לתאר מכיוון שאין יותר מדי מה לתאר. "יש פשוט תחושה של הכרה חובקת כל, איזשהו מרחב של מודעות, חלל...ישנה זהות חיצונית (צורה), אבל היא בפריפריה". ואז הוא סיים עם משפט שלדעתי ממחיש יותר מהכל את הת...

מאת: יואב זילכהמדיטציה04/02/131349 צפיות
טיפות הגשם זולגות על החלון כמו דמעות, רוחות נושבות, רעמים וברקים, העצים זזים, העלים נושרים ואני מתבונן בכל זה ופתאום נזכר שגם לנו יש מזג אויר- מזג אויר פנימי. מחשבות, רגשות, תחושות, מצבי רוח – כל אלה הם ביטויים של אותו מזג אויר פנימי. ובדיוק כמו טבעו של מזג האוויר שבחוץ, כך טבעו של מזג האוויר שבפנים: ארעי, חולף, משתנה כל הזמן.

מאמרים נוספים בנושא אימון לרוחניות

איך לחנך ילדים, איך לשכנע אנשים, איך לגרום למישהו לחשוב כמוך, איך לגרום למישהו להסכים איתך, כושר שכנוע, איך להסביר משהו, טיפול הוליסטי, מאמן אישי: עכשיו העניין הוא כזה למה לפעמים בן אדם רוצה להסביר משהו למישהו והוא לא מצליח להסביר לו, אתה רוצה להסביר משהו למישהו ואתה לא מצליח להסביר לו. עכשיו יש תיאוריה שאומרת אם אתה רוצה לדעת אם הבנת לך תסביר למישהו ואנחנו נשדרג את זה ותבקש ממנו גם להסביר מה הוא הבין ותראה שהוא באמת הבין ואפילו תסביר למישהו מפגר וככל שהוא יותר מפגר והצלחת להסביר ...

הכשרת עובדים, ניהול מנהלים בארגון, איך להכשיר עובדים, איך לנהל מנהלים, איך לנהל עובדים, פיתוח עובדים, קואצ'ר מומלץ, טיפול נפשי: עכשיו הנושא הוא כזה אחת הטעויות שעושים מנהלים, יש בעיקרון בארגון שני סוגי עובדים יש עובדים שיש להם מטרה מאוד מוגדרת וספציפית שהם בעצם התחליף הכי זול לרובוט כאילו זאת אומרת יש איזה עבודה מסוימת שהם צריכים לעשות עושים אותה רק פשוט במקום להביא רובוט כי אין רובוט שיעשה את זה אז הם עושים את זה, עכשיו זה עובדים שאין צורך שיהיה להם שכל אפילו יש צורך שלא יהיה ...

הערכה עצמית רעה, עודף ערך עצמי, דימוי עצמי גבוה מידי, חוסר ביטחון עצמי, הסרט הסוד, מפחד להתחיל עם בחורה, אימון אישי לחיים, אימון אישי מומלץ: עכשיו הנושא הוא כזה לפעמים דימוי עצמי גבוהה וערך עצמי גבוהה דופק את הבן אדם, עכשיו מראש בא נגיד שאם היה לו לבן אדם דימוי עצמי באמת גבוהה זה לא היה דופק אותו בסדר אבל בא נדבר על דימוי עצמי כאילו גבוהה, גבוהה אבל דופק את הבן אדם. מה לדוגמא נגיד בן אדם בוא ניתן דוגמא קלאסית נגיד בן אדם מפחד להתחיל עם בחורה כי יש לו דימוי עצמי מאוד גבוהה שהוא ...

אימון אישי, ממי ללמוד, איך לבחור מטפל, איך לבחור מאמן, איך לבחור יועץ, אימון עסקי, מורה רוחני, מאמן אישי לחיים: אז עשו כדלקמן יש את הנושא שאומר שיש בן אדם שיביא לך דגים ויש בן אדם שילמד אותך לדוג, מכירים את הנושא אם מישהו רוצה לשלוט בך הוא יעדיף לתת לך דגים ככה אתה צריך לחזור מחר לקחת עוד דגים, אם הוא רוצה להיפטר ממך כי נמאס לו לראות אותך אז הוא לא ייתן לך לא דגים ולא ילמד אותך לדוג כדי שתמות ברעב והוא לא יראה אותך יותר. אבל אם הוא יודע שזה בלתי אפשרי, סתם פשוט ניסיתי להפוך כאילו ...

לא רוצה לפחד מהמוות, ניסיונות התאבדות, מחשבות אובדניות, התגרות במוות, חרדה מהמוות, מחשבה טורדנית, מטפל רגשי, יועץ טיפולי: עכשיו השאלה היא כזאת יש מישהי נגיד לצורך העניין, מישהי מישהו לצורך העניין זאת מישהי שהתופעה המתוארת היא כדלקמן נניח היא ראתה בטלוויזיה משהו בחדשות "מישהי התאבדה, התאבדה עם צעיף", אוקי היא עכשיו נכנסה למחשבה טורדנית היא צריכה לבדוק אם אפשר להתאבד עם צעיף או לא היא הולכת נגיד עכשיו לא היה לה צעיף אז נגיד היה לה בבית כבל של טלפון סלולרי, היא לקחה את הכבל קשרה ...

הססנות, מה זה fomo, חשש מהחמצה, תחושת החמצה בחיים, התמודדות עם תחושת החמצה, fear of missing out, אימון אישי לחיים, מטפל אישי: עכשיו יש תופעה שנקראת FOMO. ש: מה זה FOMO? אליעד: FOMO זה ראשי תיבות fear of missing out אתה מפחד להחמיץ דברים. ש: פחד מלהחמיץ דברים. אליעד: כן. ש: מוכר לי. אליעד: אתה אומר לבן אדם "אולי תצא עם זאתי, לא אני מפחד להחמיץ את האחרות, אולי תעשה ככה למה שלא תהנה בסרט, אני מפחד להחמיץ סרט אחר". ש: אוקי החמצה כלשהי. אליעד: נכון, מה עושים עם זה אתה בא לעשות תרגיל ...

שיפור הישגים, פתרון בעיות, התפתחות אישית, כמה לתרגל, תרגול מיומנות, פיתוח מיומנות, מטפל רוחני, הכוונה אישית: מה אתה אומר? ש: אוקי הבנתי אז בסופו של דבר מתי באמת התרגול עובד? אליעד: התרגול עובד כשהבעיה מלכתחילה הייתה פונקציה של חוסר תרגול זאת התשובה, אם מלכתחילה הבעיה המקורית נבעה מכך שאתה לא מתרגל מספיק אז אם תתרגל זה יעבוד ואם הבעיה לא נבעה מזה זה לא יעבוד. ש: אז אם כך אז נשאלת השאלה אז מה הייתה הבעיה מלכתחילה זה מובן מאליו. אליעד: לא מובן מאליו יש אנשים שחושבים שתרגול יפתור ...

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica