חפש מאמרים:
שלום אורח
03.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אילן ירון מרצה לכלכלה - יעילות פארטו

יעילות פארטו (Pareto efficiency) הנו רכיב מהותי בתורת המשחקים הקשור לתחום היעילות הכלכלית, שמיושמת בעיקר בענפי הכלכלה, הסוציולוגיה וההנדסה. מונח זה אשר פותח על ידי הכלכלן האיטלקי וילפרדו פארטו, מתאר סיטואציה בה אנו במצב אופטימלי ששיפור במצבו של פרט אחד אינו אפשרי ללא פגיעה בפרט אחר.


מאת אילן ירון - מרצה לכלכלה

שיפור ויעילות פארטו

נתאר מצב בו מוקצים מוצרים לקבוצת אנשים, כאשר שינוי בהקצאה גורם לשיפור במצבו של לפחות פרט אחד מבלי לפגוע באחרים. ברגע שהקצאה זו מגיעה לנקודה אופטימלית בה לא ניתן עוד לבצע שינוי ללא פגיעה באחרים, היא מכונה יעילות פארטו או אופטימליות פארטו.

יעילות פארטו ורווחה חברתית


יעילות פארטו הנה מונח המיושם במגוון מצבים וענפים, וביניהם גם בכלכלת רווחה. זאת מאחר והכלי מסייע במדידת אלטרנטיבות כלכליות שונות, במטרה ליצור רווחה חברתית טובה ויעילה ככול הניתן. לדוגמא, מסחר הנו מרכיב מהותי לשיפור יעילות פארטו עבור רווחה חברתית, בשל האפשרות להחליף מוצרים בין פריטים בהתאם לצורכיהם ומבלי לפגוע בהם, כשלצורך המחשת יעילות פארטו במסחר נהוג להיעזר בגרף המוכנה תיבת אדג'וורת. יחד עם זאת, חשוב לציין שיעילות פארטו מודדת את רווחת החברה במונחים של תועלת, שלעתים עומדים בסתירה לערכים חברתיים אחרים כמו עזרה לזולת וסיוע לנזקקים.

יעילות פארטו בגישה המשפטית

כאמור, יעילות פארטו משמשת תחומים רבים ושונים במשק, כדוגמת סיוע בפתרון דילמות משפטיות בתחומי הרווחה החברתית שיש בהן היבט כלכלי. אחת הסוגיות המוכרות יחסית הנה זו של תנאי העסקת עובדים סיעודיים זרים. מערכת המשפט בוחנת את יעילות חלוקתם של המשאבים הקיימים, ומנסה ליצור כללים יעילים שימריצו את הצדדים המעורבים להגדיל ככול הניתן את רווחתם הפרטית, מבלי לגרוע מטובת כל הפרטים המעורבים. כך ניתן ליצור מצב עניינים המקדם את הרווחה החברתית.

אילן ירון  - מרצה לכלכלה ופיננסים באוניברסיטה הפתוחה

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אילן ירון  - מרצה לכלכלה ופיננסים באוניברסיטה הפתוחה.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אילן ירון - מרצה לכלכלה ופיננסים

גורמי ייצור ( Factors of Production) הנו מינוח במיקרו כלכלה, המתייחס לכל האמצעים והמשאבים הכלכליים השונים אשר משתתפים בתהליך הפקת מוצרים או שירותים. גורמים אלו מחושבים בהתאם להיותם גורמי ייצור משתנים הניתנים לשינוי בטווח הקצר, כמו כוח אדם, או גורמי ייצור קבועים הניתנים לשינויי בטווח הארוך, כמו מכונות.

על פי תיאוריות כלכליות, המצב האידאלי של התנהלות שוק חופשי מכונה תחרות משוכללת, ובו הפרעות רבות המשפיעות על מחירו "ההוגן" של המוצר כגון התערבות ממשלתית, קרטלים או מונופולים אינן מתקיימות. מצב זה מאופיין בריבוי יצרנים וצרכנים, כך שבידיהם של גוף או התאגדות מסוימים לא יהיה כוח גדול מדי, המאפשר להם להשפיע על מחירי והתנהלות השווקים.

מאמרים נוספים בנושא לימודים אקדמאיים

מאת: tiloniלימודים אקדמאיים10/04/19866 צפיות
לא כל יום אנו נדרשים לכתוב עבודה אקדמית, אך כאשר מגיע הצורך לעשות זאת, כדאי לעשות זאת על הצד הטוב ביותר. המשיכו לקרוא על-מנת להבין את היסודות לכתיבת סמינריון מוצלח.

מאת: ליאורלימודים אקדמאיים24/06/181661 צפיות
הנדסאי בניין לימודי בוקר, הוא מסלול לימודים שיש במספר מכללות טכנולוגיות בארץ. הנדסאים לומדים במכללות טכנולוגיות, שנקראות גם בשם: בתי ספר להנדסאים.

מאת: ליאורלימודים אקדמאיים03/06/181474 צפיות
בית ספר להנדסאים בשכונת נאות אפקה (בתל אביב), נוח להגעה עבור תושבי תל אביב. מומלץ ללמוד בבית ספר, שקבלתם עליו המלצות, מאנשים שאתם סומכים עליהם. לימודי הנדסאים, מתאימים עבור אנשים, שנמשכים לתחומים טכנולוגיים.

מאת: רועי כץלימודים אקדמאיים05/02/18854 צפיות
ברשת האינטרנט ניתן למצוא לא מעט עבודות אקדמיות בתשלום, אולם, חרף המחירים המפתים, לא מומלץ להשתמש ב'בנק' הזה היות שהוא לא מבטיח לכם בלעדיות על העבודה. ממש כפי שאתם קניתם לעצמכם עבודה כך גם שכנכם לספסל הלימודים עלול לרכוש את אותה העבודה בדיוק, מה שעלול להביא את שניכם לעמוד בפני צעדים משמעתיים במוסד האקדמי שבו אתם לומדים.

מאת: ליאורלימודים אקדמאיים23/01/18801 צפיות
הנדסאי מכונות מעולה, יכול לעבוד בעבודה מספקת מאוד. הנדסאי המכונות, יכול להשתלב בתעשיית הטכנולוגיה המתקדמת, או בתעשייה המסורתית. לימודי הנדסאי מכונות, מתקיימים בבתי ספר להנדסאים.

מאת: ליאורלימודים אקדמאיים20/12/17603 צפיות
הנדסאי מכונות בעל ניסיון, יכול לעבוד בתעשייה הישראלית. לימודי הנדסאים, מתאימים לבחורות ולבחורים, שנמשכים לתחומים טכנולוגיים.

מאת: אבי בכרלימודים אקדמאיים16/12/17949 צפיות
מאמר זה דן בסוגיית ההשכלה הגבוהה בקרב נשים בישראל כאשר ההתייחסות מנסה להקיף את כלל המגזרים בפסיפס המורכב של החברה בישראל אם כי עקב המורכבות החברתית הקשורה לסוגיה זו באשר לנשים משכילות מהמגזר הערבי בישראל בכללותו (נוצריות, מוסלמיות, בדואיות ובסייגים מסוימים גם דרוזיות) המיקוד במאמר יהיה בנשים משכילות בחברה הישראלית. כלומר, מצב ההשכלה או מקומה של ההשכלה בהוויה הישראלית בקרב הנשים בישראל. הדיון מתייחס לנשים בישראל מהמגזרים השונים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica