חפש מאמרים:
שלום אורח
22.10.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

המצב אידאלי של שוק חופשי הוא תחרות משוכללת - אילן ירון מרצה לכלכלה

בכלכלה העולמית פועלים שחקנים רבים בעלי אינטרסים, המשפיעים על רמות הצריכה, הביקוש ומחירי מוצרים. על פי תיאוריות כלכליות, המצב האידאלי של התנהלות שוק חופשי מכונה תחרות משוכללת, ובו הפרעות רבות המשפיעות על מחירו "ההוגן" של המוצר כגון התערבות ממשלתית, קרטלים או מונופולים אינן מתקיימות.

נכתב על ידי אילן ירון, מרצה לכלכלהמצב זה מאופיין בריבוי יצרנים וצרכנים, כך שבידיהם של גוף או התאגדות מסוימים לא יהיה כוח גדול מדי, המאפשר להם להשפיע על מחירי והתנהלות השווקים. הדבר נכון גם לגבי התחלקות כוח הקנייה של צרכנים, כשאין גוף צרכני מסוים שבידיו אפשרות מהותית להשפיע על המחירים. בנוסף לכך, במצב אידאלי של תחרות משוכללת ייהנו כל הקונים והמוכרים ממידע חופשי ומלא, ויהיו חופשיים לבוא זה עם זה במגע עסקי ללא מגבלות.

כאמור, מדובר במודל תיאורטי המופיע בכתביהם של כלכלנים קלאסיים וניאו קלאסיים, שאינו מתקיים ככתבו במציאות בשל התנהגות כלכלית בלתי רציונלית והשפעות של גורמים בעלי כוח. לכן, השימוש העיקרי בו נעשה בעיקר לבחינת מבני שוק שונים, לצפיית התרחשויות ולהתוויית מדינות כלכלית.

דוגמאות לתחרות משוכללת

במדינת ישראל ניתן להבחין כיצד שווקים מסוימים כמו ענפי הביגוד, הצעצועים והמזון קרובים יחסית לתחרות משוכללת. זאת בזכות כמות גדולה יחסית של יצרנים, כך שניסיון מצד יצרן מסוים להעלות מחירים יוביל את הצרכנים לרכוש מיצרן אחר. לעומת זאת, חברת החשמל הנה דוגמא קיצונית הפוכה שכן הנה הספקית הבלעדית של חשמל במדינה, ובידיה הכוח לעצב את התנהלות הענף ללא עוררין.

חוק ההגבלים העסקיים הנו חוק שנועד להגן על תחרות משוכללת בישראל, בין היתר מפני הסכמים כובלים שמטרתם לסכם מראש על מחירי מוצרים ושירותים. החוק גם מאפשר לממונה על הגבלים עסקיים להוציא צווים מחייבים או להטיל וטו על מונופולים או קבוצת רכישה, אשר בידיהם הכוח להשפיע על תנודות השוק לטובתם ובניגוד לתחרות החופשית.

קרטל או קרטלים הנם דוגמא טובה לנחיצותו של חוק זה, אלמלא הוא היה נאכף היו מתאגדים היצרנים ברוב ענפי הייצור והיבוא והמחירים היו עולים.

אילן ירון - מרצה לכלכלה ופיננסים באוניברסיטה הפתוחה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אילן ירון  - מרצה לכלכלה ופיננסים באוניברסיטה הפתוחה.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אילן ירון - מרצה לכלכלה ופיננסים

יעילות פארטו (Pareto efficiency) הנו רכיב מהותי בתורת המשחקים הקשור לתחום היעילות הכלכלית, שמיושמת בעיקר בענפי הכלכלה, הסוציולוגיה וההנדסה. מונח זה אשר פותח על ידי הכלכלן האיטלקי וילפרדו פארטו, מתאר סיטואציה בה אנו במצב אופטימלי ששיפור במצבו של פרט אחד אינו אפשרי ללא פגיעה בפרט אחר.

גורמי ייצור ( Factors of Production) הנו מינוח במיקרו כלכלה, המתייחס לכל האמצעים והמשאבים הכלכליים השונים אשר משתתפים בתהליך הפקת מוצרים או שירותים. גורמים אלו מחושבים בהתאם להיותם גורמי ייצור משתנים הניתנים לשינוי בטווח הקצר, כמו כוח אדם, או גורמי ייצור קבועים הניתנים לשינויי בטווח הארוך, כמו מכונות.

מאמרים נוספים בנושא פיננסים וכספים - כללי

מאת: גיא חזןפיננסים וכספים - כללי 08/08/19341 צפיות
אז נכון, האנושות אכן מרוויחה בגדול מהתפתחות הטכנולוגיה אך כמו כל דבר גם הצדדים הפחות מחמיאים משתדרגים.

מאת: אלכסיי קוגןפיננסים וכספים - כללי 29/04/18549 צפיות
ישנם שני סוגים של הליכי פירוק חברות מרצון: פירוק חברה ע"י הבעלים שלה ופירוק חברה ע"י הנושים.

מאת: רוני הכהןפיננסים וכספים - כללי 14/01/18742 צפיות
עבור ביצוע של החזר מס הכנסה בצורה עצמאית ממש לא צריכים לשלם כל עלות שהיא, אלא פשוט צריכים לדאוג להעביר את הטפסים הרלבנטיים כאשר יש שתי דרכים לביצוע של הבדיקה לזכאות, בצורה עצמאית או בצורה אחרת שהיא על ידי פניה אל משרד של רו"ח אשר מתעסק עם הפעילות מהסוג הזה.

מאת: שלום כהןפיננסים וכספים - כללי 10/11/171126 צפיות
אחד היתרונות הבולטים של לימודי הנהלת חשבונות, הינו שאתם יכולים להתחיל בקורס בסיסי 1+2 שאורך לא יותר מאשר שנה שבסיומו תוכלו להמשיך ללמוד סוג 3. להבדיל ממקצועות אחרים כגון רפואה, עריכת דין והוראה, שיש ללמוד הרבה שנים. תוכלו ללמוד מבלי להשקיע שנים ולנווט עם הזמן את הלימודים כמו קורס בסיסי וקורס מעמיק יותר הכול תלוי בשאיפות של כל אחד, הקורס הבסיסי של הנהלת חשבונות התחלתי, היות וזהו צעד ראשון ללימוד מקצוע שיהיה משתלם במיוחד עבורכם. האפשרות שלאחר הלימודים הבסיסיים, ניתן יהיה להשתלב מיד בעבודה מה שלא נ

מאת: עידן שלומןפיננסים וכספים - כללי 05/06/174055 צפיות
כולם מכירים וחשים את יוקר המחייה, כל מקום מזכירים את הקושי להתקיים ובו זמנית מחפשים פתרון לכך. יוקר המחייה פוגע לא רק בחשבונות אלא גם באנשים שרוצים להתקיים נכון אבל מאבדים את זה בדרך.

מאת: amirdadon90פיננסים וכספים - כללי 01/02/171007 צפיות
אין ספק כי תחום הרכישות באינטרנט הינו תחום שהפך להיות נפוץ ופופולארי מאוד בשנים האחרונות.


 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica