חפש מאמרים:
שלום אורח
22.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מיקי שחם Miki Shacham – מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: תעשיית תלת הממד של תאי הגזע.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים03/03/2014696 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מיקי שחם Miki Shacham – מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: תעשיית תלת הממד של תאי הגזע

ייצור תאים שונים (בגוף כ 250 סוגי תאים שונים) באמצעות תאי גזע, הפך כבר לדבר שבשגרה. לפני שמדענים ומהנדסים יכולים להגשים את החלום של שימוש בתאי גזע כדי ליצור תחליפים לאיברים שלמים, הם יצטרכו לפתח דרכים לגידול מבנים תלת ממדיים מורכבים בהיקפים גדולים ובעלויות סבירות.

נמסר גם על ידי מיקי שחם, כי חוקרים מדווחים על התקדמות בתחומים אלה באמצעות microparticles – חלקיקים זעירים, מבוססי ג'לטין כדי לספק גורמי גדילה לאזורים ספציפיים לתאי הגזע. הטכניקה מספקת שליטה מרחבית של התמיינות תאים בתרביות, פוטנציאל המאפשר יצירת רקמות תלת ממדיות מורכבות. השליטה המקומית גם מפחיתה באופן דרמטי את כמות גורם גדילה הנדרש - שיקול עלות חשוב לייצור תאי גזע ליישומים טיפוליים, שכן עלות גורמי הגדילה גבוהה מאוד.

טכניקת microparticle, שהודגמה בתאים העובריים של עכברים, מציעה גם שליטה טובה יותר על הקינטיקה של התמיינות תאים על ידי אספקת מולקולות שיכולות לקדם או לעכב את התהליך. בהתבסס על חסות מכוני הבריאות הלאומית והקרן הלאומית למדע מחקר, ההתפתחויות דווחו בכתב העת Biomaterials והוצגו באגודת 11th הבינלאומית השנתית למחקר בתאי גזע שנערכה בבוסטון.

הובהר על ידי מיקי שחם, כי זה שנים, דם טבורי מהווה את המקור היחידי והמועדף בטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש האיברים, שכן תאי גזע מדם טבורי הם ראשוניים יותר ואינם נושאים עדיין מערכת חיסונית. מאות מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרים באלפי מחקרים וניסויים קליניים בשלבים השונים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. בשל היות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים השונים של תאי הגוף, הם משרתים גם את השתלות רפואת חידוש האיברים דוגמת הטיפול באוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, פרקינסון, פגיעות נוירולוגיות, ראיה, שמיעה, לב, סוכרת וכיוב'.

"על ידי לכידת גורמי גדילה אלה בתוך חומרי microparticle, אנו מרכזים את האות שהם מספקים לתאי הגזע", אמר טוד מקדוויט, פרופסור חבר ובולאס קולטר מהחלקה להנדסה ביו רפואית באוניברסיטת ג'ורג'יה ואוניברסיטת אמורי. "לאחר מכן, אנו יכולים לשים את חומרי microparticle בתוך המערכת התאית הכוללת שאנו משתמשים להתמיינות של תאי הגזע. יש לנו ראיות טובות כי טכניקה זו יכולה לעבוד, ושאנחנו יכולים להשתמש בה כדי לספק יתרונות בתחומים שונים".

ההתמיינות של תאי גזע נשלטת במידה רבה על ידי רמזים חיצוניים, כולל גורמי גדילת morphogenic, בסביבה תלת ממדית שמקיפה את התאים. רוב החוקרים בתאי הגזע מספק כיום גורמי גדילה לנוזל המקיף את תרביות תאי גזע במטרה ליצור תרביות הומוגנית של תאים. מתן גורמי הגדילה מ microparticles, לעומת זאת, מספק שליטה טובה יותר במצגת המרחב ובזמן של המולקולות הקובעות את הצמיחה והתמיינות של תאי הגזע, באופן פוטנציאלי ומאפשר היווצרות של מבנים הטרוגניים מהתאים שונים.

נמסר לאתר כי מיקי שחם – המומחה לתאי גזע, שימור דם טבורי ובנקי דם טבורי, ימשיך לעדכן את גולשי האתר בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים /רפואה התחדשותית /רפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית /Regenerative Medicine /Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי- בפרט.

קבוצות של תאי גזע נשארים יחד ויוצרים אגרגטים רב תאיים שיוצרים spheroids ככל שהם גדלים. החוקרים ניצלו את זה על ידי microparticles המכיל BMP4 - גורם גדילה או מעכב איתות BMP4 - לתוך שכבות של תאי גזע באמצעות צנטריפוגה. כאשר אגרגטי התא נוצרו, microparticles נלכדים בפנים.

החוקרים השתמשו בהדמיה לצפות בתהליך הבידול ומצאו כי גורמי גדילה ב microparticles ניידו את התאים לכיוון רקמות המזודרם והאאקטודרם. אבל בגלל שמולקולות BMP4 היו במגע ישיר עם התאים, היה צורך במשמעותית פחות גורם גדילה כדי לדרבן את הבידול - פי 12 פחות ממה שהיה נדרש על ידי טכניקות המבוססות על פתרון קונבנציונלי.

"אחד היתרונות הגדולים, במובן המעשי, הוא שאנחנו משתמשים בפחות גורם גדילה", אמר מקדוויט, שהוא גם מנהל המרכז להנדסת תאי גזע באוניברסיטת ג'ורג'יה. "העלות הכרוכה בייצור מוצרים בתאי גזע קשורה לעלות של המולקולות שיש להוסיף על מנת להפוך את תאי הגזע להתמיין".

מעבר לאיתות ממוקד יותר, microparticles גם סיפק שליטה מקומית שאינה זמינה באמצעות כל טכניקה אחרת. זה אפשר לחוקרים ליצור הבדלים מרחביים במצרפים - צעד ראשון לכיוון אפשרי להרכיב מבנים מורכבים יותר עם סוגי רקמות שונים, כגון תאי כלי דם וסטרומה.

"כדי לבנות את הרקמות, אנחנו צריכים להיות מסוגלים לקחת תאי גזע ולהשתמש בם כדי להפוך סוגי תאים רבים ושונים שמקובצים יחד בדפוסים מרחביים מסוימים", הסבירה אנדרס."דפוסים מרחביים זה מה שנותן לרקמות את היכולת לבצע פעולות מסדר גבוה יותר."

לאחר יצירת אגרגטים באמצעות תאי גזע עם microparticles המכיל גורמי גדילה שונים, החוקרים צפו ארגון חצי כדור של תאים במשך כמה ימים, עם התאים השונים שנותרו במרחב נפרד.

"אנחנו יכולים לראות של- microparticles השפעות על אוכלוסייה אחת שהיו שונות מהאוכלוסייה שאין לה חלקיקים", אמר מקדוויט."זה עשוי לאפשר לנו לחקות כיצד מתרחשת התפתחות. אנחנו יכולים לשאול שאלות על איך רקמות נוהגות באופן טבעי. עם שילוב חומר זה, יש לנו את היכולת לשלוט טוב יותר בסביבה שבה התאים האלה מתפתחים".

Microparticles יכולים גם לספק שליטה טובה יותר על קינטיקה של התמיינות תאים. לרבות סכומים שונים של מולקולות – אחד גורם גדילה ואחר אנטגוניסט שלה - שיכול להשתנות במהלך התמיינות תאי גזע.

בעוד המחקר היה בתאי עכבר, במניפולציה זו החוקרים התקדמו בביצוע מחקרים דומים עם תאי גזע אנושיים והשיגו סוגים דומים של תוצאות. ההתפתחויות מסייעות לא רק לקרב טכנולוגיות תאי גזע לשימוש, אלא גם לספק כלי חדש למחקר.

"הממצאים שלנו יספקו כלי משמעותי חדש להנדסת רקמות, bioprocessing של תאי גזע וגם ללמוד תהליכי התפתחות מוקדמים כגון ציר היווצרות בעוברים", אמרה בראט- ליאל. "במהלך הפיתוח, רקמות מסוימות נוצרות על ידי מולקולות איתות. כעת אנו יכולים לחקות טובים יותר אותות אלה באמצעות המערכת שלנו."

עד כה, עם כל יתרונות תאי הגזע מדם טבורי בהשוואה למקורות האחרים, לא הכל טוב, ה ב ע י ה של התחום מציל החיים היא ביעילות האיסוף הנמוכה של דם טבורי, המביא למספר מוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאימים להשתלה בעיקר לילדים ולא למבוגרים שהם מרבית החולים והממשיכים להיסמך על תרומות תאי גזע פחותים ביכולותיהם של תורמים בוגרים. המצב מצוי בשינוי בימים אלה, מיקי שחם פיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן- הטכנולוגיה הראשונה בעולם באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (ב- 81%) שיכול לשרת גם:

· השתלות במבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.

· סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות במצטבר מספר תאים גבוה.

· טיפול במגוון מחלות שונות במהלך החיים.

לפי מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק דם טבורי "דם טבורי", בלבד ובקרוב מתחיל שיווקה גם בעולם.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מיקי שחם - מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות ביוקורד בע"מ - בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי - בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

מיקי שחם פיתח את טכנולוגיית סיטוג'ן (חברה אחות של בנק החיים), היא היחידה באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע טבוריים גבוה שיכול לשרת גם:

" השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום
" סדרות השתלות של הרפואה ההתחדשותית, הדורשות מספר תאים גבוה מאוד
" טיפול במספר מחלות שונות

בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק החיים, בלבד.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מיקי שחם

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים29/04/161108 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה של קצירת תאי גזע מפחיתה תופעות לוואי שליליות. מדענים אוסטרלים פיתחו שיטה פחות פולשנית כדי לחלץ תאי גזע ממח העצם להשתלה. תאי גזע עבור השתלות מח עצם נקצרים מתורמים בריאים ומשמשים לטיפול בחולי סרטן כולל לוקמיה, אמרו חוקרי CSIRO.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים04/04/161090 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: עיניים הופכות לעור: כיצד דלקת יכולה לשנות את גורלם של התאים מדענים מ-EPFL מצאו שדלקת כרונית יכולה לגרום להתחדשות של תאים לתוך סוגים חדשים ובלתי רגילים: הליך זה נקרא מטפלזיה, ומהווה הפרעה הקשורה לדלקת מתמשכת. המחקר מדגיש קונספט חדש שדלקת כרונית שיכולה להוביל לטיפולים טובים יותר.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים11/03/161112 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם-טבורי מהעולם: תאי לבלב המייצרים אינסולין נוצרו מתאי עור אדם התאים החדשים מפרישים אינסולין בתגובה לשינויים ברמות הגלוקוז. כאשר הושתלו בעכברים, התאים הגנו על בעלי החיים מהתפתחות סוכרת בצורתה הקיימת בעכברים.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים15/01/161290 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים בוגרים עשויים להיות עדיפים על מח עצם. תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים (iPSCs) בוגרים שעברו תכנות מחדש חזרו למצבם הראשוני – דמוי עוברי, עשויים להיות טובים יותר מתרומות מח עצם.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים11/12/151415 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: לחומר גרפן פוטנציאל אנטי סרטני טיפולים קונבנציונליים כמו כימותרפיה והקרנות לשם חיסול תאי סרטן לא תמיד הורגים את תאי הגזע הסרטני ושאריות יכולות לשרוד ולגדול. לתאי גזע סרטניים יכולת להישנות ולגדל גרורות, בהם הסרטן מתפשט לחלקים אחרים של הגוף. גרורה אחראית ל- 90% ממקרי המוות מסרטן, כך שכל טיפול שמונע את זה יעשה הבדל עצום בכל הקשור להישרדות החולה.

מאת: מיקי שחםרפואה28/08/151829 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: רקמת מוח מתפקדת יוצרה בתלת-מימד. חוקרים במרכז RIKEN לביולוגיה התפתחותית ביפן,השתמשו בתאי גזע עובריים אנושיים מושרים לארגן מבנה תלת-מימד דומה למוח הקטן במעבדה.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים27/07/151077 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: נמצא מנגנון שניתן לגיוס לצמיחת שיער שנשר. במחקר חדש, שפורסם ב- PLoS, חוקרים ממרכז הסרטן הלאומי הספרדי (CNIO) מתארים קשר שגילו בין מקרופאגים - תאי מערכת חיסון שאוכלים פתוגנים ותאי גזע עורי. "גיליתי שמקרופאגים, שתפקידם העיקרי מיוחס באופן מסורתי למלחמה בזיהומים ותיקון פצעים, מעורבות גם בהפעלת תאי גזע זקיקי שיער בעור", אומר מחבר מחקר, מירנה פרז-מורנו.

מאמרים נוספים בנושא בריאות ילדים

מאת: יעקב קובי עזראבריאות ילדים15/09/19882 צפיות
גדילה לגובה וצמיחה במימדי הגוף - קובי עזרא. ראשית יש להבין שלוחית הגדילה ממוקמת בין האפיפיזה והמטפיזה ומורכבת משלושה אזורים (אזור מנוחה, ריבוי והיפרטרופי).

מאת: ליאורבריאות ילדים10/06/18429 צפיות
יישור שיניים לילדים שלכם, משפר את הדימוי העצמי שלהם. יישור השיניים, מבוצע על ידי מומחה ליישור שיניים. מומחה ליישור שיניים, נקרא אורטודנט.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים29/04/161108 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה של קצירת תאי גזע מפחיתה תופעות לוואי שליליות. מדענים אוסטרלים פיתחו שיטה פחות פולשנית כדי לחלץ תאי גזע ממח העצם להשתלה. תאי גזע עבור השתלות מח עצם נקצרים מתורמים בריאים ומשמשים לטיפול בחולי סרטן כולל לוקמיה, אמרו חוקרי CSIRO.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים04/04/161090 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: עיניים הופכות לעור: כיצד דלקת יכולה לשנות את גורלם של התאים מדענים מ-EPFL מצאו שדלקת כרונית יכולה לגרום להתחדשות של תאים לתוך סוגים חדשים ובלתי רגילים: הליך זה נקרא מטפלזיה, ומהווה הפרעה הקשורה לדלקת מתמשכת. המחקר מדגיש קונספט חדש שדלקת כרונית שיכולה להוביל לטיפולים טובים יותר.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים11/03/161112 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם-טבורי מהעולם: תאי לבלב המייצרים אינסולין נוצרו מתאי עור אדם התאים החדשים מפרישים אינסולין בתגובה לשינויים ברמות הגלוקוז. כאשר הושתלו בעכברים, התאים הגנו על בעלי החיים מהתפתחות סוכרת בצורתה הקיימת בעכברים.

מאת: אבי דוידיבריאות ילדים08/02/161139 צפיות
המלצה על אלטמן ויטמינים לחיזוק מערכת החיסון לילד לקראת החורף.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים15/01/161290 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים בוגרים עשויים להיות עדיפים על מח עצם. תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים (iPSCs) בוגרים שעברו תכנות מחדש חזרו למצבם הראשוני – דמוי עוברי, עשויים להיות טובים יותר מתרומות מח עצם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica