חפש מאמרים:
שלום אורח
06.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

המחוזי מאשר: יוטל מכס על כשרות של בשר כבש

בימים אלה (23.6.14) דחה בית המשפט המחוזי מרכז ערעור של יבואני בשר כבש כשר לישראל נגד רשות המכס.

בית המשפט אימץ את קביעת בית משפט השלום לפיה עלויות השחיטה והכשרת הכבש, המשולמות לרבנות הראשית או לצד ג' ולא למוכר הכבש בדרום אמריקה, הן חלק בלתי נפרד מערך הכבש לצורך חישוב המכס.

מדובר בקבוצת יבואנים שייבאה בשר כבש מדרום אמריקה. היבואנים שילמו למפעל בעבור הבשר, ובנפרד, שילמו לרבנות הראשית או לצד ג' בעבור שליחת צוות של שוחט ומשגיחי כשרות למפעל, לצורך ביצוע שחיטה והכשרה.

רשות המכס טענה כי עלויות הכשרות הן חלק בלתי נפרד מן המחיר ששולם עבור העסקה, ולחילופין, נטען כי יש להוסיף את עלויות הכשרות למחיר העסקה בהיותן דומות להוצאות של פיתוח ועבודות אמנות;

היבואנים טענו כי את המכס, בשיעור 50% המוטל על בשר כבש, יש להטיל רק על ערך הבשר לצרכי המכס, כולל הובלה וביטוח, אך ללא הוצאות הכשרות.

היבואנים טענו כי פקודת המכס קובעת ש"ערך העסקה" הוא המחיר ששולם לספק-המוכר ומכיוון שהתשלום עבור הוצאות הכשרות שולם לצד ג', אין בסיס חוקי לכלול הוצאות אלה במחיר העסקה, ואין בסיס גם להוסיף הוצאות אלה למחיר העסקה, משום שאינן דומות לפיתוח ועבודות אמנות.

בית המשפט דחה את ערעור היבואנים, וקבע כי הוצאות השחיטה והכשרות הן חלק בלתי נפרד מתהליך הייצור ולכן יש לראות בהן כחלק מן המחיר ששולם עבור הכבש הכשר על פי סעיף 132 לפקודת המכס. לחילופין, קבע בית המשפט כי היה ניתן להוסיף את עלויות הכשרות לערך המוצר על פי סעיף 133 לפקודת המכס.

בית המשפט המחוזי מרכז אימץ את תיאור תהליך השחיטה וההשגחה שניתן בבית משפט השלום:

"שוחט מבצע חתך בצוואר הכבש לניקוז הדם; עובדי המפעל פושטים את עור הכבש ומבתרים את הבשר; הבשר נכנס לקו ייצור אוטומטי הכולל המלחה,  ובסופו נעטף ונארז. ובכל אותה עת, ולאורך כל קווי הייצור, עומדים המשגיחים ומוודאים כי התהליך מבוצע באופן תקין וכי הבשר הכשר מסומן ככזה".

על בסיס תהליך זה שאינו ניתן להפרדה, קבע בית המשפט כי עלויות השחיטה והכשרות הן חלק בלתי נפרד מתהליך הייצור של הבשר הכשר ולכן הן חלק ממחיר העסקה לפי סעיף 132 לפקודת המכס.

לחילופין, קבע בית המשפט כי ניתן להוסיף את עלויות הכשרות לערך בשר הכבש על בסיס סעיף 133 לפקודת המכס, כמרכיבים שנכללים בטובין.

בית המשפט קבע כי אין דינה של שחיטה והשגחת כשרות על בשר כבש, כ"בקרת איכות" של מוצר. בית המשפט ציין כי בקרת איכות אינה משנה את תכונות המוצר ומשאירה אותו כפי שהוא, בעוד בבשר כבש- השחיטה וההשגחה הן שהופכות את המוצר לבשר כבש כשר, מוצר שונה משהיה קודם.

בשולי הדברים, דחה בית המשפט את טענת היבואנים כי המכס על הכשרות מעניק הגנת יתר ליצור המקומי. בית המשפט ציין כי אם מוטל מכס של 50% על יבוא בשר כבש, זהו עניינו של המחוקק ואין בכך כדי לסייע לטענת היבואנים.

בית המשפט דחה גם את הטענה החלופית של היבואנים וקבע כי הם אינם עומדים בתנאי סעיף 3 לחוק מסים עקיפים ולא זכאים לפטור מהודעות החיוב הרטרואקטיביות.

בסופו של דבר, נדחה ערעור היבואנים על כל חלקיו, והם נדרשו לשלם הוצאות משפט של 30,000 ש"ח.

יצוין כי בספטמבר 2013 ניתן פסק-דין נוסף בבית משפט השלום בתל-אביב, שהלך בכיוון דומה וגם הוא מצוי כרגע בערעור בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, שטרם הוכרע.

[ע"א (מחוזי מרכז) 2107-11-13 25410-10-13 נטו מלינדה סחר בע"מ ואח' נ' מדינת ישראל-רשות המכס, פסק-דין מיום 23.6.14, הרכב השופטים שילה, טולוקובסקי ובורנשטיין. ב"כ הצדדים- ליבואן- עו"ד ממשרד  איתן, מהולל & שדות. למדינה- עו"ד מיכל ריצ'ולסקי מפרקליטות מחוז ת"א-אזרחי].

* * *

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל  Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089848.


 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. 
לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים, בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנר

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרדיני מיסים11/05/151034 צפיות
פעמים רבות, פונים יבואנים שהגישו תביעות נגד רשות המכס בנוגע לסיווג טובין לבית המשפט, בבקשה לחייב את רשות המכס לחשוף החלטות סיווג שניתנו על ידה ליבואנים אחרים ביחס לטובין דומים.

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרדיני מיסים25/04/15514 צפיות
ביום 16.4.15 נתן בית המשפט המחוזי בירושלים (בערעור) פסק-דין שקבע כי עלויות השגחת כשרות של שמן המיובא לישראל, ייכללו בערך השמן לצרכי מכס. בית המשפט המחוזי בירושלים אימץ את קביעתו העקרונית של בית המשפט המחוזי מרכז, בפסק-דין שניתן בתיק אחר ביוני 2014, שם נקבע כי עלויות שחיטה והשגחת כשרות על מוצר אחר- בשר כבש מיובא, ייכללו בערך לצרכי מכס [ע"א (מחוזי מרכז) 2107-11-13 25410-10-13 נטו מלינדה סחר בע"מ ואח' נ' מדינת ישראל-רשות המכס, פסק-דין מיום 23.6.14].

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרדיני מיסים25/04/15482 צפיות
פעמים רבות, פונים יבואנים שהגישו תביעות נגד רשות המכס בנוגע לסיווג טובין לבית המשפט, בבקשה לחייב את רשות המכס לחשוף החלטות סיווג שניתנו על ידה ביחס לטובין דומים. בקשות אלו מוגשות שכן במדינת ישראל, בשונה מארה"ב מהאיחוד האירופי, לא קיים מאגר ממוחשב וזמין של החלטות סיווג (pre-ruling). בהיעדר מאגר כזה, האם תידרש רשות המכס לחשוף בפני היבואן התובע החלטות סיווג דומות או שטענת החיסיון תעמוד לרשותה?

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרמכס16/04/15892 צפיות
פעמים רבות, פונים יבואנים שהגישו תביעות נגד רשות המכס בנוגע לסיווג טובין לבית המשפט, בבקשה לחייב את רשות המכס לחשוף החלטות סיווג שניתנו על ידה ביחס לטובין דומים. בקשות אלו מוגשות שכן במדינת ישראל, בשונה מארה"ב מהאיחוד האירופי, לא קיים מאגר ממוחשב וזמין של החלטות סיווג (pre-ruling).

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרדיני מיסים05/03/15768 צפיות
לאחרונה פורסם כי רשות המכס עצרה לחקירה עובדים בכירים בחברה מהגדולות בענף המזון, בחשד כי החברה לא דיווחה למכס על עלויות כשרות המוצרים המיובאים ולא הכלילה את עלויות הכשרות בערך המדווח למכס, ובכך התחמקה מתשלום מכס כדין בשווי מיליוני שקלים.

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרדיני מיסים05/03/15812 צפיות
משלחים בינלאומיים נשכרים על ידי לקוחותיהם לצורך טיפול בשינוע סחורות מנקודה אחת לנקודה שניה. לעיתים, תוך כדי ביצוע תפקידו מבצע המשלח הבינלאומי מטלות נוספות עבור הלקוח, מעבר לעניין השינוע. נשאלת השאלה, האם המשלח הבינלאומי נושא באחריות למתן השירותים הנוספים במידה ואלה לא צלחו לשביעות רצון הלקוח?

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנרדיני מיסים05/03/15422 צפיות
מחלוקות בין יבואנים לבין רשות המכס בנושא גילוי מסמכים במהלך ניהול תביעה משפטית, הן נפוצות ומתקיימות כדבר שבשגרה. לרוב, מתגוננת רשות המכס בטענה של חיסיון או מעלה טענה לפיה המסמך מהווה תרשומת פנימית שאין לגלותו, ומנגד, היבואן טוען כי מדובר במסמך החיוני לצורך ניהול תביעתו, ובית המשפט נדרש לבצע איזון ולקבוע זכותו של מי גוברת.

מאמרים נוספים בנושא דיני מיסים

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19601 צפיות
בסקירה זו נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר קבע כי היבואן הראשי מחויב לספק אחריות לכלי הרכב בישראל, גם כאשר יצרן הרכב קבע החרגה טריטוריאלית בכל הנוגע לאחריות מצידו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19578 צפיות
בסקירה זו נתייחס להחלטת בית משפט השלום בתל-אביב, אשר קיבלה ברובה את בקשת יבואנית לקבל מסמכים הנוגעים למחלוקת הסיווג שנתגלעה בין הצדדים ביחס לפרופילים מאלומיניום שעברו תהליך אלגון. היבואנית יוצגה על ידי משרדנו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19601 צפיות
בית המשפט קיבל את בקשת מנהל הרציף להמרת כתב אישום בכופר וזאת לאחר שנמצא כי נכנס לחנויות דיוטי פרי מבלי שהיה רשאי לכך ונמצאו אצלו מוצרים שלא שולמו בגינם מיסים.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19529 צפיות
במאמר זה נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר דחה עתירה לפי חוק חופש המידע של בעל חברה לחיפושי נפט וגז טבעי לקבלת מידע אודות ייבוא גופרית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19415 צפיות
במאמר זה נסקור את פסיקת בתי המשפט שדנה בשאלות שונות שעלו בעקבות הגברת האכיפה בענף השייט.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19364 צפיות
במאמר זה נסקור את השינויים המשמעותיים העומדים להתרחש החל מינואר הקרוב בנושאי הטלת בלו על שמנים וממסים וזאת בעקבות התיקונים לצו הבלו על דלק (הטלת בלו) וצו תעריף המכס ומס קניה.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/19441 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, אשר דן בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד יבואנית מוצרי מזון ותוספי תזונה בטענה לייחוס סגולות רפואיות למוצרים הנמכרים על-ידה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica