חפש מאמרים:
שלום אורח
30.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

יבואן בלעדי הוא כתובת למסירת כתב תביעה נגד יצרן זר? לא בכל מקרה

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים17/09/2014538 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

יבואן בלעדי הוא כתובת למסירת כתב תביעה נגד יצרן זר? לא בכל מקרה

עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנר

כאשר מוגשת תביעה משפטית, נדרש התובע לשלוח את מסמכי התביעה במסירה אישית למקום מושבו של הנתבע, על מנת להזמינו להשיב לתביעה.

כאשר הנתבע הוא גורם זר המצוי מחוץ לתחום השיפוט של מדינת ישראל, עומדות בפני התובע מספר אפשרויות, שאחת מהן היא לבקש את אישור בית המשפט לשלוח את כתב התביעה לחו"ל ולתרגמו לשפה הזרה, אך האפשרות הפשוטה יותר היא למצוא גורם בישראל המהווה "מורשה" לקבלת כתבי תביעה נגד הגורם הזר.

פעמים רבות, כאשר כתב תביעה נמסר לגורם בישראל, מנסה אותו גורם להתכחש להיותו "מורשה" וטוען כי מידת הקשר שבינו לבין הגורם הזר אינה מצדיקה לראות בו כ"מורשה".

האם יבואן בלעדי של יצרן זר, עשוי להיחשב כ"מורשה" של היצרן הזר לצורך קבלת כתב התביעה?

על כך נספר בסקירה זו.

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

חברה ישראלית הגישה בישראל תביעה נגד חברה אמריקאית- Frymaster LLC. החברה הישראלית מסרה את כתב התביעה לחברה ישראלית אחרת- קירוסקאי, וטענה כי קירוסקאי מהווה "מורשה" של החברה הזרה בישראל.

החברה הישראלית טענה כי באתר האינטרנט של Frymaster תחת רשימת המפיצים בישראל מופיע רק שמה של קירוסקאי וכי באתר של קירוסקאי נרשם היא היבואן הבלעדי, ולכן קיים קשר אינטנסיבי בין שתי החברות.

Frymaster הודתה כי אמנם קירוסקאי מייבאת את מוצריה לישראל, אך טענה כי קירוסקאי שימשה בישראל כסוכנת מכירות שקונה את המוצרים ומוכרת אותם ללקוחות, ואין בקשר ביניהן כדי לענות על הפרמטרים שנקבעו בפסיקה כדי להיחשב כ"מורשה". Frymaster טענה כי הקשר בין החברות הוא קשר מסחרי רגיל ואין בו כדי להפוך את היבואן ל"מורשה" בהנהלת העסקים של Frymaster בישראל.

Frymaster הוסיפה כי אין בין החברות הסכם בלעדיות או הסכם אחר בכתב, כי אין ביניהן קשר תאגידי (הן אינן חברות קשורות), וכי מרגע שהמוצרים מגיעים לישראל, קירוסקאי היא שקובעת כיצד לתמחר ולשווק ו- Frymaster אינה רשאית להתערב בכך.

Frymaster טענה כי היא אינה אחראית על תוכן הפרסום באתר האינטרנט של קירוסקאי.

החלטת בית המשפט:

בית המשפט החליט לקבל את טענת Frymaster וקבע כי לא הוכח הקשר האינטנסיבי שבינה לבין קירוסקאי, כתנאי למסירת כתב התביעה נגדה בישראל.

בית המשפט ציין כי גם אם היה מוכח בפניו שקירוסקאי מהווה יבואן בלעדי, עדיין נקודה זו לא הייתה מספיקה, וכך צוין בהחלטה:

"למעלה מן הצורך אציין כי, במקרה דנן, אף אם אצא מנקודת הנחה שקירוסקאי פועלת כיבואן בלעדי של המבקשת, לא עלה בידי המבקשת להוכיח כלל קיומם של קשרים אינטנסיביים בינה לבין קירוסקאי. עצם העובדה שהמבקשת משתמשת בשרותיה של קירוסקאי לצורך מכירת מוצריה בישראל, אינה הופכת את קירוסקאי "מורשה בהנהלת עסקים" מטעם המבקשת..".

לאור זאת קיבל בית המשפט את התנגדות Frymaster וחייב את החברה הישראלית התובעת בהוצאות משפט של 15,000 ש"ח.

[ת"א (מחוזי ת"א) 41022-09-12 אן.אפ.טי - מזון בע"מ נ' McDonalds corp ואח', השופטת אביגיל כהן, החלטה מיום 27.7.14. ב"כ הצדדים לא צוינו בהחלטה].

הערות:

במקרה אחר שעלה לדיון בבית המשפט בשנת 2012, הכריע בית המשפט כי היבואן הבלעדי של חברה שבדית, מהווה "מורשה" לצורך מסירת כתבי תביעה כנגדה.

באותו מקרה הוכח כי היבואן בישראל ניהל מו"מ ארוך עם החברה השבדית ואף רכש את זכויות השיווק וההפצה של המותג בארץ, וכי סיפק שירות מקיף בישראל למוצרי החברה ומפרסם אותם בעלויות פרסום גבוהות המוערכות בכ-3 מליון שקלים. לאור נסיבות אלה ונסיבות נוספות, הוכרע כי קיים קשר אינטנסיבי בין החברות במידה שמאפשר מסירת כתב תביעה נגד היצרן הזר, ליבואן בישראל.

(ת.א. (שלום ת"א) 44616-08-10 חברת טלראן תקשורת (1986) בע"מ נ' נלי טופ נכסים בע"מ ואח',  השופט אלי ספיר, החלטה מיום 16.7.12).

* * *

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל  Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089848.


 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל

מאת: עו"ד גיל נדלמכס11/05/2088 צפיות
בית המשפט קבע כי המשלח הפר את ההסכם אשר נכרת בינו לבין החברה בכך ששינה את מסלול ההובלה על דעת עצמו וכי הוא איחר במועד הגעת המשלוח ליעדו ברוסיה.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס05/05/20110 צפיות
בקשה לאישור תובענה כייצוגית הוגשה בטענה כי החברה המשווקת הטעתה את ציבור הצרכנים בעת שפרסמה פרסומים המייחסים למוצר בשם "ג'ינקו בילובה" סגולות מרפא, כגון סיוע במניעת היווצרות טרשת עורקים, אלצהיימר ודמנציה, ייעול הטיפול באסתמה וברונכיטיס, וזאת באופן המפר את האיסור על ייחוס סגולות ריפוי למצרכי מזון.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס01/05/20119 צפיות
פסק דינו של בית משפט השלום בענין חברת הזרע סידס מגולל סיפור סיווגי ומכסי מענין בענין יבוא של זרעי מלון. אלא שפסק הדין המנומק חורג בהרבה משאלת סיווג קונקרטית, ויכול לספק לציבור היבואנים הצצה חשובה ומרתקת על ההתנהגות המצופה מיבואן מזווית הראיה של בית המשפט, ועל גבולותיו של השופינג הסיווגי.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס20/04/20155 צפיות
בית המשפט קבע, כי הודעות החיוב שהוצאו לבעל היאכטה היו בהתאם לדין ולסמכויות רשות המכס, והן מהוות גביית חסר במס, כדין.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס07/04/20203 צפיות
בית המשפט קבע כי הוכח כי סוכנות הביטוח לא ידעה אודות הדיווח השגוי לרשות המיסים, וכי סוכנות הביטוח לא נתנה ערבות שתכסה דרישת מיסים גבוהה יותר מהמתוכנן בשל דיווח שגוי לרשויות.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס02/04/20218 צפיות
בית המשפט המחוזי בנצרת ביטל הרשעה של יבואני ומשווקי צעצועים, אשר אין מחלוקת כי מכרו מוצר שאינו עומד בתקן ישראלי, ואפשר להם לקיים את ההליך מתחילתו בכדי להביא ראיות שיראו כי עשו כל שביכולתם להימנע מביצוע העבירות, דבר אשר יכול להביא לזיכויים.

מאת: עו"ד גיל נדלמכס10/03/20297 צפיות
סעיף 3 לחוק מסים עקיפים, מאפשר לנישום לקבל פטור מתשלום חוב מס עקיף גם כאשר הרשות צודקת, עקרונית, בעמדתה. נביא מספר טיפים שיסייעו, במקרה הצורך, להשיג את הפטור הנכסף.

מאמרים נוספים בנושא דיני מיסים

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19538 צפיות
בסקירה זו נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר קבע כי היבואן הראשי מחויב לספק אחריות לכלי הרכב בישראל, גם כאשר יצרן הרכב קבע החרגה טריטוריאלית בכל הנוגע לאחריות מצידו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19520 צפיות
בסקירה זו נתייחס להחלטת בית משפט השלום בתל-אביב, אשר קיבלה ברובה את בקשת יבואנית לקבל מסמכים הנוגעים למחלוקת הסיווג שנתגלעה בין הצדדים ביחס לפרופילים מאלומיניום שעברו תהליך אלגון. היבואנית יוצגה על ידי משרדנו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19544 צפיות
בית המשפט קיבל את בקשת מנהל הרציף להמרת כתב אישום בכופר וזאת לאחר שנמצא כי נכנס לחנויות דיוטי פרי מבלי שהיה רשאי לכך ונמצאו אצלו מוצרים שלא שולמו בגינם מיסים.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19471 צפיות
במאמר זה נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר דחה עתירה לפי חוק חופש המידע של בעל חברה לחיפושי נפט וגז טבעי לקבלת מידע אודות ייבוא גופרית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19352 צפיות
במאמר זה נסקור את פסיקת בתי המשפט שדנה בשאלות שונות שעלו בעקבות הגברת האכיפה בענף השייט.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19305 צפיות
במאמר זה נסקור את השינויים המשמעותיים העומדים להתרחש החל מינואר הקרוב בנושאי הטלת בלו על שמנים וממסים וזאת בעקבות התיקונים לצו הבלו על דלק (הטלת בלו) וצו תעריף המכס ומס קניה.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/19382 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, אשר דן בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד יבואנית מוצרי מזון ותוספי תזונה בטענה לייחוס סגולות רפואיות למוצרים הנמכרים על-ידה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica