חפש מאמרים:
שלום אורח
23.02.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

התאמת תוכנה לניהול העסק

מאת: אריה הרשקותוכנה19/07/20152233 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

"אני יודע מה מצב העסק שלי" זהו אחד מהמשפטים שכל בעל עסק אמור לדעת להגיד ואני שומע זאת לא מעט.
ואז אני שואל, "ואיך אתה יודע מה המצב"?

התשובות לשאלה זו הינן מגוונות אך מסתמכות על אחד מהבאים:

1. אני רואה את יתרת החשבון בבנק ואני יודע עם זה טוב או רע.

2. אני עוקב אחר החשבוניות שאני מפיק ואני רואה את הסכומים שבהם.

3. אני מבצע מעקב באמצעות תוכנה לניהול העסק.

4. יש לי פתקים ורשימות שאני מנהל וכך אני מבצע מעקב אחר העסק.

מה התשובה הנכונה לשאלה "איך אתה יודע מה המצב?"
כל תשובה יכולה להתאים! כלומר כל אחת מהתשובות הללו הינה שיטה לקבל תמונת מצב על מצב העסק.
כדי לקבל תשובות על מצב העסק יש צורך במידע על העבר יחד אם תמונת מצב של ההווה כדי להעריך את העתיד!

נבחן את 4 התשובות:
"אני רואה את יתרת החשבון בבנק ואני יודע עם זה טוב או רע"

בסופו של דבר יתרת חשבון בבנק אכן מלמדת מה מצב העסק בראיה של היום בלבד וניתן לצפות על היסטוריה של כ- 3 חודשים.  בעת הסתכלות על שורת היתרה ניתן גם להתבונן בתדפיסי הבנק ולראות מה היה לנו בשלושת החודשים האחרונים. ניתן לראות מהיכן ההכנסות ואיילו הוצאות בוצעו.

השאלה היא מה חסר והאם חוסר המידע משמעותי?
אז כמו שנאמר מעלה יתרת החשבון נותנת לנו רק תמונת מצב על היום. הבעיה היא שאנו לא יודעים מה עומד להיות מחר ובכלל. האם יש לנו הכנסות בדרך או הוצאות שהתחייבנו עליהם בעבר.
בנוסף התדפיסים לא מלמדים כלום על מהות ההכנסות, מהיכן הן נובעות ואותו דבר על הוצאות, על מה הן הוצאו?
האם החוסר משמעותי? כן. ללא ידע על העבר לא ניתן לדעת מה הצעדים הנכונים לעסק עבור העתיד. ללא תמונת מצב כללית על הכנסות והתחייבויות עתידיות לא נוכל לקבל תמונה שלמה והחלטות שנקבל יכולות להיות שגויות ולעיתים הרסניות לעסק.

"אני עוקב אחר החשבוניות שאני מפיק ואני רואה את הסכומים שבהם."

ככל שהכנסות העסק הן גורם משמעותי, הוא איננו מעניק תמונה מלאה על מצב העסק. כמו שיש הכנסות, יש גם הוצאות.
ההוצאות אינו אחוז קבוע מתוך ההכנסות. ישנם מקרים שכדי להשיג הכנסות של X ₪ יש צורך בהשקעה גבוה יותר מסך ההכנסה. אם היינו במצב אופטימלי אז אכן היה יחס ישיר בין הוצאות העסק להכנסות העסק ואז לא היינו צריכים לדאוג לכלום מלבד הכנסות...
החשבוניות מלמדות על הכנסות העסק בעבר, בהווה ומה צפי תזרים ההכנסות של העסק.

שוב פעם נשאלת השאלה, מה חסר והאם חוסר המידע משמעותי?
כאמור מעקב חשבוניות נותן רק תמונת מצב של הכנסות ללא הוצאות. כדי לדעת מה מצב העסק חייבים להסתכל גם על הוצאות העסק. ללא תמונה זו העסק לא יכול לקבל תמונה מושלמת! לכן זהו גם חוסר משמעותי.

"אני מבצע מעקב באמצעות תוכנה לניהול העסק."

תוכנה לניהול העסק הינו כלי ממוחשב אשר מאפשר מעקב על פעולות העסק. תוכנה לניהול העסק יכולה לנוע בין טבלאות אקסל ועד מערכת מידע שרוכשים.
עצם היות מערכת מידע איננו דבר מספק. יש צורך לנהל בו את הנתונים והמידע בכדי לקבל תמונת מצב נכונה. מערכת הניהול חייבת להכיל נתונים הן על הכנסות והן על הוצאות. היא צריכה לאפשר ניהול ידע בצורה קלה ואינטואיטיבית למשתמש.
מערכת המידע צריכה להיות גם כזאת שמאפשרת ניתוח נתונים ומאפשרת הפקת דוחות ניהוליים כאלו שיכולים לכוון את העסק ולהראות לו תמונה על שהיה ויכולת הבנה מה צריך לעשות בעתיד.

כדי להבין את הנקודה הזו, ניקח למשל חברת אופנה. חברת אופנה תלויה בעונות השנה, ובכל עונה מוכרים סוג אחר של אופנה. הבנת עונה יכולה להשליך על מה יש לעשות באותה עונה בשנה שלאחר מכן. כלומר במידה ומערכת מידע יכולה לעזור לי להבין מהו רווחיות של עונה, אילו סוגי פריטים יצרו לנו רווחיות טובה יותר ועוד נוכל לדעת מה לעשות שנה הבאה.

אז במידה והמערכת מקיפה האם יהיה לי משהו חסר?
מבחינת ניהול הנתונים מערכת ניהול אמורה לכסות את כל הצרכים. כך שלא אמור להיות חוסר כלשהו. אולם הדבר המשמעותי הוא לבחור את המערכת המתאימה. על כך ארחיב בהמשך.

"יש לי פתקים ורשימות שאני מנהל וכך אני מבצע מעקב אחר העסק"

בדומה למערכת מחשב לניהול העסק גם ניהול פתקים ורשימות מאפשר מעקב על פעילות העסק. אולם אפשרויות ניהול ומעקב מקשים כי יש צורך במעקב ידני ולא מחשב. בנוסף אנו מוגבלים מאוד בדוחות במערכת של ניהול פתקים ורשימות.
ניהול בצורה כזו אכן מספר דרך לניהול נתונים, אולם השקעת הזמן במעקב וניהול מערכת כזו הינה מקסימאלית.

אז האם כאן חסר משהו?
כן! אין לנו דרך להפיק דוחות או להצליח להצליב מידע בין רשימות אלא אם כן נשקיע זמן לא הגיוני כל פעם.


לאחר שעברנו על השיטות צריך כל עסק להחליט מה מתאים לו. אין ספק שיש משמעויות של השקעה כספית בפתרונות.

נשאלתי על ע"י אינסטלאטור ששאל, למה אני צריך להשקיע על מערכת מחשוב לניהול העסק? מה יוצא לי מזה?
לכאורה נראה שהוא צודק אך האם זה כך? במידה והעסק מחפש לצמוח אז התשובה היא לא! הסיבה לכך היא פשוטה, מערכת מחשב יכולה לסייע לי לבדוק רווחיות לפי סוג טיפול, לפי אזור טיפול. המערכת יכולה לסייע ולהגיד לי איזה פעולה רווחית ואילו לא. בפעילות שאינן רווחיות, ניתן להחליט האם להמשיך בהם או האם לעדכן את המחירון של העסק לשרות זה.
כלומר למערכת מידע יש אפשרות על סמך נתוני עבר להשפיע על העתיד. זוהי היתה רק דוגמה על קצה המזלג.

בחירת מערכת מידע

הבנו מה המשמעות של מערכת מידע, נשאלת השאלה איך בוחרים את המתאימה?
המערכת הבסיסית ביותר היא טבלת אקסל. דרך טבלאות אקסל אפשר לבצע ניהול של עסק. הבעיה העיקרית של משתמשי אקסל לניהול העסק הוא עדכון נתונים. כדי לעדכן פרמטר אחד יש צורך לעיתים לעדכן יותר מטבלת נתונים אחת. לכן צריך להיות בעל תשומת לב גבוהה כדי לא לפספס עדכון. משתמשים מנוסים יותר יודעים לעקוף את המגבלה הזו.
בעיה נוספת במערכת ניהול נתונים מבוססת טבלאות אקסל הינה באופן של הפקת דוחות שצריכים לשלב נתונים ממספר טבלאות.
יחד עם זאת מערכת זו הינה בעלות נמוכה יחסית.
שאר הפתרונות הינם תוכנות ניהול העסק. חלקם כתוכנת מדף והאחרות כתוכנות בהתאמה אישית.
ההבדלים ביניהם הינם בשני פרמטרים: התאמה לעסק, עלויות.

תוכנת מדף – הינה תוכנה כללית שמנסה להתאים לתחום כלשהו או למספר תחומים בו זמנית. התוכנה מגדירה את כללי העבודה ולא העסק. כלומר עסק שמתנהל בצורה כלשהי צריך להתיישר לפי עקרונות התוכנה. ישנם מקרים (לא מועטים) שבהם תוכנת מדף איננה מתאימה להתנהלות העסק ולכן יש צורך בהתאמות או ויתור על פונקציונאליות של התוכנה.
יחד עם זאת תוכנת מדף הינה תוכנה שרצה אצל מספר לקוחות ולכן הסיכוי לתקלות תוכנה קטן.
כמות תוכנות המדף הקיימות בשוק הינן רבות ויש צורך בבחירה נכונה של תוכנה לעסק. לעיתים בעל עסק נזקק לתמיכה חיצונית לבחירת תוכנה שתתאים לפעילות.
נקודה חשובה מאוד הינה בכך שישנם תוכנות בעלות פונקציות רבות שלעסק אין בהם כל צורך.

תוכנה בהתאמה אישית – זוהי תוכנה שנכתבה לצרכי העסק. ישנה התאמה בין תהליכי עבודת העסק לבין פעולות התוכנה. יחד עם זאת לעיתים תוכנה בהתאמה אישית לוקה בתכנון הדוחות לעסק (בעיקר מפאת אי ידיעה).
בתוכנה זו יש סיכוי גבוה יותר לתקלות אך לאחר תקופת הרצה המערכת תקינה וללא תקלות.
בלי להיכנס לחלק הטכני, ישנם מספר פלטפורמות שונות שבעזרתם ניתן לפתח תוכנה בהתאמה אישית.

אז איך בוחרים?

כדי לבחור את התוכנה המתאימה יש קודם כל לנתח את פעולות העסק. הבנת הפעולות תעזור בהכוונה ובבחירת תוכנה מתאימה.
יש להגדיר תקציב לרכש התוכנה. לאחר סינון ראשוני זה ולאחר שניתחנו את הפעולות יש לבדוק את הפתרונות של התוכנות לפעילות. יש לבדוק את אחוז ההתאמה של התוכנה לניתוח שבוצע. יש לברר איך ניתן לנתח את נתוני העבר כדי להשליך על העתיד.
פרמטרים נוספים בבחירת מערכת ניהול הינה מיקום של בסיס הנתונים, מה קורה במידה ונגמרת התקשורת עם ספק התוכנה (בעיקר מה קורה לנתונים של העסק), האם יש צורך בחומרה מיוחדת (כגון שרת)?

חשוב לא לפחד לגשת לקבל הצעת מחיר בחברות שמפתחות תוכנה בהתאמה אישית.
יתכן שכדאי לשקול סיוע של גורם מקצועי בבחירת מערכת ניהול.

שימו לב משפט מפתח לבחירת מערכת הוא המשפט: כדי לקבל תשובות על מצב העסק יש צורך במידע על העבר יחד אם תמונת מצב של ההווה כדי להעריך את העתיד ומערכת המידע אכן אמורה לתמוך בכך.

בהצלחה!

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אריה הרשקו - בעל חברת Lion Logic
פיתוח תוכנות בהתאמה אישית ואנליזה של נתוני מכר ומועדון לקוחות

www.lionlogic.co.il

arie@lionlogic.co.il

0544522198

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אריה הרשקו

מאת: אריה הרשקושימור לקוחות07/07/151499 צפיות
מועדון הלקוחות הוא כלי שמשתמשים בו בלא מעט תחומים כגון ממכר מזון, מסעדות, אופנה, כלי בית, קוסמטיקה, בתי מרקחת ועוד. מועדון לקוחות אינו מוגבל לכמות החנויות שיש לעסק. ישנם מועדוני לקוחות עבור עסק בעל חנות בודדת. השלב ההתחלתי בעבודה עם מועדון לקוחות הינו צרוף הלקוח על ידי רישום. לשם כך נשאלת שאלה מאוד פשוטה, איך נצרף אותו? התשובה לשאלה הפשוטה הזו הינה מורכבת במיוחד היום שישנם לא מעט שיטות לאיסוף הנתונים. לעסקים יש גם שאלת המשך (שלא תמיד מקבלת מיקוד) שאומרת "איך אני גורם לכך שכאשר חבר מועדון נרשם

מאת: אריה הרשקושימור לקוחות30/06/151555 צפיות
מועדון לקוחות הינו כלי שיווקי רב עוצמה. עצם קיום מועדון הלקוחות מסייע לעסק לאסוף עליו נתונים. הנתונים מתחלקים לנתונים בתחום הדיוור (כתבות,מייל, טלפונים) וכן מידע הנאסף מעצם פעילות הלקוח בעסק. המידע של מה שנרכש איננו מספיק לעסק. זה שעסק יודע מה הלקוחות שלו קנו איננו מספיק כדי לנצל את הכלי שנקרא מועדון לקוחות. מה שחסר כאן הוא מה אותו עסק "לומד" על רכישות הלקוח. איך ניתן לאפיין את רכישות הלקוח בצורה כזו שאני יודע מה הוא מחפש בעסק. חלק זה של הלימוד הינו עקב אכילס בארגונים שאינם מנצלים זאת.

מאמרים נוספים בנושא תוכנה

מאת: ליאורתוכנה05/10/162614 צפיות
לימודיו של הנדסאי תוכנה, מאפשרים לעבוד בתחום התוכנה, ומתקיימים בבית ספר להנדסאים. בית ספר להנדסאים, שנמצא בתל אביב יפו, מספק הזדמנות לתושבי תל אביב והסביבה, ללמוד בו. תכנית הלימודים מתעדכנת, בהתאם לשינויים שחלים במקומות העבודה העתידיים.

מאת: מעיין סבןתוכנה16/04/151836 צפיות
חברות רבות ברחבי העולם וכמובן גם בישראל עוסקות במלאכה המעניינת אך גם המאתגרת של פיתוח מוצרים אשר יש בהם אלמנטים טכנולוגיים. חלקן שייכות לצוות המו"פ של חברות אשר עוסקות גם בייצור בפועל של המוצרים, בעוד שחלקן נותנות את שירותי הפיתוח והתכנון לחברות יצרניות שונות ומגוונות.

מאת: מעיין סבןתוכנה16/04/151758 צפיות
מדענים כגון ניוטון, מקסוול ואחרים העניקו לנו את המודלים המתמטיים, "חוקי המדע" שהופכים לאפשרי את החיזוי המדויק של התפתחות מערכות ועצמים פיזיקליים בחלל ובזמן בהינתן תנאי שפה מסוימים ותנאי התחלה. מתמטיקאים יישומיים המציאו שיטות נומריות המסוגלות לייצר מספרים ושרטוטים המסייעים לתאר במדויק כיצד מערכות ועצמים יתפתחו בחלל ובזמן. הדבר מאפשר לנו לבצע סימולציות, להתאים פרמטרים, ובסופו של דבר לבצע תכנון טוב יותר, אם לא הטוב ביותר.

מאת: מעיין סבןתוכנה16/04/151768 צפיות
בארבע כתבות הספקנו להכיר את שיטת התכנון והייצור בעזרת מחשב, למדנו מי עושה בה שימוש ואילו שימושים נרחבים קיימים בעזרתה. בכתבה האחרונה בסדרה נבין מהי הטכנולוגיה העומדת מאחורי השיטה.

מאת: מעיין סבןתוכנה16/04/151747 צפיות
בשלושת הכתבות הקודמות למדנו מהי טכנולוגיית תכנון וייצור בעזרת מחשב, סקרנו את המשתמשים בשיטה ומהם השימושים הרבים שנעשים בה ברחבי העולם. בכתבה רביעית זו נצלול יותר פנימה ונציג את סוגי ה- CAD הקיימים ומי עשוי למצוא שימוש בכל אחד מהם.

מאת: מעיין סבןתוכנה16/04/151636 צפיות
בשתי הכתבות הקודמות הכרנו את תחום התיב"ם – תכנון וייצור בעזרת מחשב, ולמדנו מהי חשיבותו הגדולה בעולם תכנון המוצרים בענפי ההנדסה, הפיזיקה והמדע. נגענו גם במשתמשים העיקריים בטכנולוגיה זו, ובכתבה זו נרחיב אודות השימושים ב CAD ומי מנצל זאת לטובתו.

מאת: מעיין סבןתוכנה15/04/151673 צפיות
בכתבה הקודמת בסדרה עשינו היכרות עם טכנולוגיית המחשוב CAD המאפשרת לתכנן מוצר על שלל ההיבטים של תהליך ייצורו, ולמדנו אודות היתרונות הרבים שתכנון וייצור בעזרת מחשב (תיב"ם) מעניק בתעשיות ובענפים רבים. בכתבה זו נציג סריקה כללית אודות התוכנה, למה היא משמשת ומי מנצל אותה וחוסך זמן רב בתהליך.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica